فواید تغذیه ای ملون؛ 10 مزیت عالی ملون برای سلامتی، دیابت، قلب و پوست

فواید تغذیه ای ملون؛ 10 مزیت عالی ملون برای سلامتی، دیابت، قلب و پوست ملون حاوی مواد مغذی و ترکیبات گیاهی مختلف است که ممکن است دارای فواید بالقوه برای سلامتی باشد. از جمله خواص ملون: کاهش فشار خون سلامت استخوان ها، تقویت بینایی و... هستند.

ملون یا خربزه قندک، میوه ای است که به گونه خربزه ها (خربزه تخم قند) تعلق دارد. مغز میوه ملون به طور معمول سبز روشن است، در حالی که رنگ پوست آن زمینه زرد- سفید دارد. اندازه و شکل آن تشابه نسبی با گرمک دارد. ملون در سرتاسر جهان موجود است و می تواند به صورت خود میوه، دسر، سالاد، میان وعده ها و سوپ مصرف شود. اگر چه بیشترین جذابیت این میوه ممکن است مربوط به طعم آن باشد، اما ملون همچنین دارای مواد مغذی و فواید سلامتی زیادی است.

10 مزیت شگفت انگیز ملون برای سلامتی

1. ملون سرشار از مواد مغذی

مواد مغذی متنوع موجود در ملون، به طور قابل بحثی ارزشمند است. در حقیقت، مواد مغذی و ترکیبات گیاهی مختلف ممکن است مسئول مزایای بالقوه سلامتی این میوه باشند. یک پیمانه (177 گرم) از ملون، مواد زیر را فراهم می کند:

 • کالری: 64 کیلو ژول
 • کربوهیدرات: 16 گرم
 • فیبر: 1.4 گرم
 • پروتئین: 1 گرم
 • چربی: 0 گرم
 • ویتامین ث: 53 درصد از مقدار مواد مغذی مورد نیاز روزانه 
 • ویتامین ب6: 8 درصد از مقدار مواد مغذی مورد نیاز روزانه
 • فولات: 8 درصد مقدار مواد مغذی مورد نیاز روزانه
 • ویتامین کا: 6 درصد مقدار مواد مغذی مورد نیاز روزانه
 • پتاسیم: 12 درصد مقدار مواد مغذی مورد نیاز روزانه
 • منیزیم: 4 درصد مقدار مواد مغذی مورد نیاز روزانه

علاوه بر این، میوه ملون و دانه های آن حاوی ترکیباتی با قابلیت آنتی اکسیدانی قوی از جمله بتاکاروتن (پرو-ویتامین A)، فیتون، کوئرستین، کافئیک اسید هستند.

مزایای ملون برای سلامتی

2. ملون ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند

به طور کلی، یک رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات، خطر فشار خون و بیماری های قلبی را کاهش می دهد. به طور خاص، به خوبی مشخص شده است که رژیم غذایی کم سدیم و مصرف مقدار کافی پتاسیم می تواند بر تنظیم فشار خون تاثیر مثبت بگذارد. ملون یک میوه با میزان کم سدیم و سرشار از پتاسیم است که ممکن است در حفظ فشار خون سالم کمک کند. اگر به دنبال افزایش مصرف پتاسیم هستید، سعی کنید ملون را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. یک پیمانه (177 گرم) از این میوه، منبع خوبی از پتاسیم است که 12 درصد مقدار مواد مغذی مورد نیاز روزانه را فراهم می کند.

3. حاوی مواد مغذی حیاتی برای سلامت استخوان ها است

ملون حاوی چندین ماده مغذی است که برای ترمیم و حفظ قدرت استخوان ها ضروری است. از جمله این مواد، فولات، ویتامین K و منیزیم هستند. به طور ویژه، ملون منبع غنی از فولات است- یک پیمانه (177 گرم) از ملون، حدود 8 درصد مقدار مواد مغذی مورد نیاز روزانه از فولات را فراهم می کند. فولات برای تجزیه هموسیستئین ضروری است- سطح بالای این آمینو اسید، با کاهش تراکم مواد معدنی استخوان در طی زمان مرتبط است. اگرچه تحقیقات بیشتری برای کسب نتیجه قطعی در مورد رابطه بین سلامت استخوان ها و فولات نیاز است، اما خوردن غذاهایی مانند ملون که حاوی فولات هستند، ممکن است سطح هموسیستئین را با اطمینان در محدوده طبیعی نگه دارد.

ویتامین K در تولید پروتئین اصلی ساختاری در استخوان معروف به استئوکلسین ایفای نقش می کند. بنابراین، مصرف کافی ویتامین K برای سلامت استخوان ها ضروری است. مصرف یک وعده ملون، حاوی 6 درصد مقدار مواد مغذی مورد نیاز روزانه از این ویتامین است. علاوه بر این، می توانید نیاز روزانه خود به منیزیم را با مصرف یک وعده ملون برطرف کنید. سلول هایی که مسئول ساخت و تجزیه بافت استخوان هستند، برای عملکرد صحیح خود به منیزیم نیاز دارند. بنابراین، منیزیم یکی دیگر از مواد مغذی حیاتی برای سلامت استخوان ها است. ملون همچنین حاوی مقادیر کمی از سایر مواد مغذی تقویت کننده استخوان، از جمله کلسیم، فسفر و روی است. اگر چه این مواد مغذی به میزان زیادی در ملون وجود ندارند، اما افزودن این میوه به رژیم غذایی هنوز هم می تواند سلامت استخوان ها را در هنگام ترکیب با یک رژیم غذایی متعادل که شامل انواع دیگر مواد مغذی است، تقویت کند.

فواید ملون برای سلامتی استخوان

4. ملون می تواند کنترل سطح قند خون را بهبود ببخشد

برخی تحقیقات حاکی از این مساله است که خوردن میوه هایی مانند ملون به طور مرتب، ممکن است کنترل سطح قند خون را بهبود ببخشد. مطالعه ای هفت ساله که اخیرا منتشر شده، نزدیک به نیم میلیون نفر را مورد بررسی قرار داد و دریافت که کسانی که به طور روزانه میوه های تازه مصرف می کنند در مقایسه با کسانی که میوه مصرف نمی کنند، با احتمال 12 درصد کمتر به بیماری دیابت مبتلا می شوند. در مورد آن دسته از شرکت کنندگان در این مطالعه که از آغاز آن، به بیماری دیابت مبتلا بوده اند، مصرف میوه حداقل سه بار در هفته، به میزان 13 تا 28 درصد خطر ابتلا به عوارض مربوط به دیابت را کاهش داده علاوه بر این، 17 درصد خطر مرگ زودرس را کاهش داده است. اگرچه ملون حاوی کربوهیدرات هایی است که می تواند قند خون را به طور مرتب بالا ببرد، اما همچنین حاوی فیبر و مواد مغذی دیگری است که ممکن است به مرور زمان قند خون را بهبود ببخشد.

5. ملون سرشار از الکترولیت و آب است

وقتی که به آبرسانی به بدن فکر می کنید، احتمالا اولین چیزی که به ذهن می رسد، آب است. با این وجود، برای آبرسانی موثر و صحیح، بدن به بیش از این نیاز دارد- به الکترولیت نیز نیاز دارد. ملون حاوی 90 درصد آب و دارای الکترولیت هایی مانند: پتاسیم، منیزیم، سدیم و کلسیم است. این ترکیبات آب و مواد مغذی، ملون را به یک آبرسان مناسب برای بعد از تمرین، یا در حین بیماری و یا اگر تلاش می کنید در کل طول روز بدن خود را پرآب نگه دارید، تبدیل می کند.

خواص ملون برای کودکان

6. ممکن است سلامت پوست را تقویت کند

خوردن ملون به دلیل دارا بودن ویتامین C زیاد، ممکن است به تقویت پوست سالم کمک کند. مصرف کافی ویتامین C برای تولید مناسب کلاژن ضروری است، کلاژن یک پروتئین بزرگ ساختاری است که برای ترمیم و حفظ بافت پوست ضروری است. علاوه بر این، از آنجا که ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است، برخی از تحقیقات نشان می دهند که ممکن است از پوست در برابر آسیب آفتاب محافظت کند. ملون یک منبع سرشار از ویتامین C است- تنها یک پیمانه (177 گرم) از این میوه، 53 درصد از مقدار مواد مغذی مورد نیاز روزانه به این ویتامین را برطرف می کند. اگرچه می توان با مصرف مواد غذایی مختلف، ویتامین C دریافت کرد، اما مصرف ملون یکی از روش های آسان رفع نیازهای سریع روزانه است- که فرآیند تقویت پوست سالم را بهبود می بخشد.

7. ممکن است سیستم ایمنی را بهبود ببخشد

ویتامین C بیشتر به علت نقش آن در تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن شناخته می شود، و ملون سرشار از این ویتامین است. سیستم ایمنی بدن پیچیده است و به طیف گسترده ای از مواد مغذی نیاز دارد- ویتامین C یک عنصر مهم است. در حقیقت، تحقیقات نشان می دهد که مصرف کافی ویتامین C در رژیم غذایی از بروز عفونت های مختلف تنفسی و سیستمیک ذات الریه و سرما خوردگی شایع جلوگیری کرده و هم آنها را درمان کند. یک پیمانه (177 گرم) ملون، نیمی از مقدار مواد مغذی مورد نیاز روزانه به ویتامین C را تامین می کند، و آن را همانطور که برای فصل سرما آماده می شوید، تبدیل به یک میوه خوب برای افزودن به رژیم غذایی می کند.

فواید ملون برای بدن و سرماخوردگی

8. ممکن است به هضم مناسب کمک کند

مصرف کافی فیبر در رژیم غذایی، واکنش به قند خون را کندتر کرده و باعث افزایش دفع مدفوع و رشد باکتری های مفید روده می شود. تنها یک پیمانه (177 گرم) از ملون، حدود 1.5 گرم یا تقریبا 5 درصد از مقدار مواد مغذی مورد نیاز روزانه به فیبر را تامین می کند. اگر چه در یک وعده از میوه های دیگر ممکن است میزان فیبر بیشتری وجود داشته باشد، اما ملون هنوز هم می تواند در میزان فیبر دریافتی روزانه ایفای نقش کند. در حقیقت، برای برخی از افراد با اختلالات خاص گوارشی یا افرادی که اخیرا شروع به مصرف مواد غذایی حاوی فیبر کرده یا مجددا شروع به مصرف مواد فیبردار کرده اند، مصرف میوه هایی با میزان فیبر کمتر مانند ملون ممکن است قابل تحمل تر از میوه هایی با میزان فیبر بالا باشد.

9. ملون می تواند باعث تقویت بینایی و سلامت چشم شود

ملون حاوی دو آنتی اکسیدان قوی است: لوتئین و زاگزانتین. این ترکیبات کاروتنوئیدی به علت تقویت سلامت چشم و جلوگیری از کاهش بینایی در اثر سالخوردگی شناخته شده اند. تحقیقات نشان می دهد که خوردن مرتب مواد غذایی مانند ملون که حاوی این آنتی اکسیدان ها هستند، ممکن است به عملکرد مناسب چشم در طول زندگی کمک کند.

مزیت های ملون برای جلوگیری از کاهش بینایی

10. به سادگی می تواند به رژیم غذایی اضافه شود

اضافه کردن ملون به رژیم غذایی نمی تواند ساده تر از این باشد. این میوه به فراوانی موجود است، و قیمت آن با سایر انواع خربزه ها مانند گرمک یا هنداونه قابل مقایسه است. برای اینکه افزودن این میوه به رژیم غذایی ارزش داشته باشد، یک ملون رسیده را انتخاب کنید. ملون خارج از فصل برداشت این میوه یا ملون کال (نرسیده)، بدون عطر و طعم هستند و مطابق با ذائقه اشخاص نیستند. نکته مهم در فروش این میوه این است که از خوردن این میوه به شکل تنها می توان لذت برد- مقاومت در برابر نخوردن یک تکه ملون خنک و رسیده در یک روز گرم تابستانی سخت است.

با این وجود، اگر به دنبال یک چیز خلاقانه تر هستید، بسیاری از روش های دیگر برای لذت بردن از این میوه وجود دارد. ملون را می توان به انواع مختلفی از غذاها از جمله موارد زیر اضافه کرد:

 • سالادها: چند تکه ملون به اندازه یک لقمه غذا که بتوان به سالاد مورد علاقه شما اضافه کرد.
 • دسرها: ملون را به صورت پوره کنید و از آن برای تهیه بستنی یخی و بستنی استفاده کنید.
 • صبحانه: تکه های ملون خرد شده را در کنار پنیر میل کنید یا آن را با اسموتی ها مخلوط کنید.
 • سوپ ها: ملون را به عنوان یک ماده اصلی سوپ سرد با فلفل ها، نعنا و خیار سرو کنید.
 • پیش غذا: تکه های ملون را در گوشت های پرورده بپیچانید یا آن را به سس سالسای تند اضافه کنید.

روش های مختلف استفاده از ملون

نتیجه گیری

ملون یک میوه شیرین است که می توان در سرتاسر دنیا آن را یافت. مغز این میوه به رنگ سبز روشن بوده در حالی که پوست آن معمولا سفید یا زرد است. ملون سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و سایر ترکیبات گیاهی مناسب برای سلامتی است. خوردن این نوع از خربزه، عمدتا به علت داشتن مواد مغذی آن می تواند مزایای سلامتی زیادی به همراه داشته باشد. ملون را می توان به تنهایی خورد یا به عنوان بخشی از غذاهایی مانند سوپ ها، سالادها، اسموتی ها و سایر خوراک ها مصرف کرد. برای خوشمزه ترین تجربه خوردن این میوه، ملون های رسیده را در فصل برداشت این محصول انتخاب کنید.

منبع: healthline

از
2
رای