قرص لوپرامید برای چیست؛ نحوه مصرف و عوارض قرص لوپرامید

قرص لوپرامید برای چیست؛ نحوه مصرف و عوارض قرص لوپرامید قرص لوپرامید برای چیست ؛ با نحوه مصرف لوپرامید برای درمان اسهال چیست و تداخل دارویی و عوارض لوپرامید برای اسهال کودک ، در بارداری و شیردهی و در سالمندان در سلام دنیا بخوانید.

از دارو لوپرامید برای درمان اسهال شدید (از جمله اسهال مسافرتی) استفاده می شود. این دارو باعث کاهش عملکرد دل و روده می شود. این کار تعداد دفعات دفع مدفوع را کاهش داده و از میزان آبکی بودن مدفوع می کاهد. در این مطلب سلام دنیا، درباره اینکه قرص لوپرامید برای چیست و چه کاربردی دارد؛ نحوه مصرف لوپرامید و عوارض قرص لوپرامید و تداخل دارویی آن صحبت کردیم. با ما همراه باشید. 

لوپرامید برای چیست و چه کاربردی دارد

از دارو لوپرامید برای درمان اسهال شدید (از جمله اسهال مسافرتی) استفاده می شود. این دارو باعث کاهش عملکرد دل و روده می شود. این کار تعداد دفعات دفع مدفوع را کاهش داده و از میزان آبکی بودن مدفوع می کاهد. از لوپرامید همچنین برای کاهش میزان ترشح در بیماران مبتلا به ایلئوستومی استفاده می شود. این دارو همچنین برای درمان اسهال در افراد مبتلا به بیماری التهابی روده مورد استفاده قرار می گیرد. لوپرامید تنها برای درمان علائم است و علت اسهال را درمان نمی کند (به عنوان مثال عفونت). درمان علائم دیگر و علت اسهال باید توسط پزشک شما مشخص شود. از این دارو برای درمان کودکان زیر 6 سال استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشد.

نحوه مصرف لوپرامید

اگر از حالت بدون نسخه این دارو برای درمان خود استفاده می کنید، قبل از مصرف این دارو تمام دستورالعمل های موجود در بسته بندی محصول را مطالعه کنید. اگر پزشک این دارو را تجویز کرده است، از دستورالعمل های پزشک و دستورالعمل های درج شده در برچسب تجویزی تبعیت نمایید. این دارو به شکل خوراکی و معمولا بعد از هر مدفوع آبکی یا مطابق با تجویز پزشک مصرف می شود. دوز این دارو بر اساس بیماری و پاسخ به درمان تعیین می شود. در کودکان، دوز دارو بر اساس سن و وزن آنها نیز تعیین می شود. بزرگسالان برای خود درمانی، نباید در 24 ساعت بیش از 8 میلی گرم استفاده کنند و یا مطابق با تجویز پزشک در 24 ساعت نباید بیش از 16 میلی گرم مصرف کنند.

اگر قرص جویدنی آن را مصرف می کنید، آن را به صورت ناشتا استفاده کنید. قرص های جویدنی باید قبل از بلع به صورت کامل جویده شوند.


حتما بخوانید: درمان خانگی دل پیچه و اسهال با 5 روش سریع


اگر از قرص های شدیدا حل شونده آن استفاده می کنید، قبل از باز کردن بسته بندی حبابی محصول، دستان خود را خشک کرده و با دقت قرص را از بسته بندی بیرون بیاورید. به قرص در بسته بندی حبابی محصول فشار وارد نکنید. قرص را بر روی زبان خود قرار داده، و اجازه دهید تا کامل حل شود، سپس آن را با بزاق ببلعید. قبل از مصرف قرص، آن را خرد یا نصف نکرده و یا از هم باز نکنید. تا زمانی که قصد خوردن قرص را ندارید، آن را از بسته بندی حبابی محصول جدا نکنید. برای مصرف این قرص به نوشیدن آب نیاز نیست.

اسهال می تواند منجر به از دست دادن مقدار بسیاری از آب بدن شود (کم آبی بدن). مقدار بسیاری مایعات و مواد معدنی (الکترولیت ها) را برای جایگزینی آب از دست رفته، بنوشید. اگر هر یک از علائم کم آبی را در بدن خود مشاهده کرده اید، به پزشک خود اطلاع دهید (به عنوان مثال: تشنگی بیش از حد، کاهش ادرار، گرفتگی عضلات، ضعف، بیهوشی). در طول این مدت ممکن است رژیم غذایی خود را به رژیم غذایی ملایم تغییر دهید تا از شدت سوزش معده و روده کم شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید. اگر اسهال شما بعد از دو روز بهتر نشد، یا شرایط وخیم تر شد و یا علائم جدیدی مشاهده می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر خون در مدفوع، تب، ناراحتی کامل یا تورم معده و شکم مشاهده شد، یا تصور می کنید که ممکن است یک مشکل جدی پزشکی داشته باشید، سریعا درخواست کمک پزشکی نمایید. اگر این دارو را تحت نظر پزشک برای درمان اسهال مداوم مصرف می کنید، در صورتی که اسهال به مدت 10 روز بعد از مصرف این دارو ادامه پیدا کرد، به پزشک خود اطلاع دهید.

روش استفاده از لوپرامید

عوارض قرص لوپرامید 

 • ممکن است سرگیجه، خواب آلودگی، خستگی یا بیوست رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید. اگر پزشک این دارو را تجویز کرده است، به خاطر داشته باشید که او تشخیص داده است که مزایای این دارو برای شما بیش از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند، هیچ گونه عوارض جانبی جدی ندارند.
 • اگر پس از مصرف این دارو هر یک از عوارض جانبی بسیار جدی زیر را مشاهده کرده اید، مصرف این دارو را متوقف کرده و درخواست کمک پزشکی نمایید: یبوست شدید، تهوع، استفراغ، درد شکم یا معده، ناراحتی کامل معده یا شکمی، ضربان قلب شدید یا نامنظم، سرگیجه شدید، بیهوشی.
 • واکنش بسیار حساس آلرژی زا به این دارو نادر است. با این وجود، اگر علائم یک واکنش آلرژی زا شدید از جمله موارد زیر را داشتید، سریعا درخواست کمک پزشکی نمایید: زخم و خارش یا تورم (به ویژه در صورت، زبان، گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی.

این فهرست کاملی از تمام عوارض جانبی این دارو نیست. اگر اثرات دیگر ذکر نشده در بالا را مشاهده کرده اید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

هشدارها و نکات پیش از مصرف لوپرامید

قبل از مصرف لوپرامید، اگر به این دارو یا هر ماده دیگری آلرژی دارید، به پزشک یا دارو ساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که باعث ایجاد واکنش های آلرژی زا و یا مشکلات دیگر می شوند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید. اگر مشکل پزشکی خاصی دارید، نباید از این دارو استفاده کنید. اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، قبل از مصرف این دارو به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید:

 • درد معده یا شکمی بدون اسهال، انسداد روده (به عنوان مثال قولنج الیاوسی، انبساط روده بزرگ، اتساع شکمی).

قرص های شدیدا حل شونده آن ممکن است حاوی اسپارتام و فنیل آلانین باشند. اگر مبتلا به فنیل کتونوریا (PKU) یا هر بیماری دیگری هستید که باید مصرف اسپارتام یا فنیل آلانین را محدود کنید، برای ایمن بودن این محصول با پزشک و یا داروساز خود مشورت کنید. آنتی بیوتیک ها به ندرت باعث ابتلا به بیماری شدید روده (کلستریدیوم دیفیسیل همراه با اسهال) در اثر نوعی مقاومت باکتریایی می شوند. علائم آن شامل:

 • اسهال مداوم
 • درد یا گرفتگی عضلانی شکم یا معده
 • خون یا مخاط در مدفوع است.

حتما بخوانید: علت وجود خون در مدفوع چیست


این بیماری ممکن است چند هفته بعد از توقف مصرف آنتی بیوتیک ایجاد شود. این دارو ممکن است این شرایط را وخیم تر کند. اگر هر یک از علائم بالا را دارید، قبل از صحبت با پزشک، از این دارو ضد اسهال استفاده نکنید، به ویژه اگر به تازگی آنتی بیوتیک مصرف کرده اید.

نکات قبل از مصرف لوپرامید

اگر شرایط پزشکی خاصی دارید، این دارو را قبل از مراجعه به پزشک مصرف نکنید. این علائم یا شرایط  ممکن است به درمان با داروهای دیگری قبل از استفاده بی خطر از لوپرامید، نیاز داشته باشند. قبل از استفاده از این دارو، در مورد سابقه پزشکی خود با پزشک یا داروساز مشورت کنید. به ویژه اگر هر یک از شرایط زیر را دارید:

 • مدفوع سیاه یا به رنگ قیر
 • خون یا مخاط در مدفوع
 • تب بالا
 • عفونت HIV یا ایدز
 • مشکل کبد
 • عفونت های خاص معده یا شکمی (مانند سالمونلا، شیگلا)
 • نوع خاصی از بیماری های روده (کولیت زخمی حاد).

لوپرامید ممکن است باعث ایجاد بیماری شود که بر ضربان قلب تاثیر می گذارد (سندرم کیوتی طولانی). سندرم کیوتی طولانی می تواند به ندرت باعث علائم جدی (به ندرت کشنده) تپش قلب سریع و نامنظم و علائم دیگر (مانند سرگیجه شدید، بیهوشی)، شود که نیاز به توجه پزشکی سریع دارند. اگر بیماری خاصی دارید یا داروی خاصی مصرف می کنید که منجر به سندرم کیوتی طولانی می شود، خطر ابتلا به سندرم کیوتی طولانی افزایش می یابد. قبل از استفاده از لوپرامید، در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید و اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، با پزشک خود مشورت نمایید:

 • مشکلات قلبی خاص (نارسایی قلبی، آهستگی ضربان قلب، سندرم کیوتی طولانی در نوار قلب)
 • داشتن سابقه خانوادگی مشکلات قلبی خاص (سندرم کیوتی طولانی (QT) در نوار قلب)
 • یا مرگ بر اثر ایست قلبی.

میزان کم پتاسیم و منیزیم در خون نیز می تواند خطر ابتلا به سندرم کیوتی طولانی را افزایش دهد. در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند ادرار آور یا قرص آب) و یا اگر شرایط خاصی مانند عرق شدید، اسهال یا استفراغ دارید، خطر ابتلا به این بیماری می تواند افزایش پیدا کند. درباره استفاده بی خطر از لوپرامید با پزشک خود مشورت کنید.

قرص لوپرامید خواب آور است

این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا (با نام انگیسی Cannabis)، می تواند باعث افزایش میزان سرگیجه شود. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید. نوشیدن الکل را محدود کنید. اگر ماری جوانا (Cannabis) مصرف می کنید، در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید.

عوارض جانبی لوپرامید

لوپرامید برای سالمندان و کودکان

سالمندان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی دارو لوپرامید به ویژه سندرم کیو.تی داشته باشند. کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه خواب آلودگی حساس تر باشند. کودکان همچنین در خطر بیشتر بی آبی بدن قرار دارند. 

لوپرامید در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری، این دارو فقط در صورت نیاز شدید باید مورد استفاده قرار بگیرد. در مورد فواید و خطرات آن با پزشک صحبت نمایید. این دارو می تواند به شیر مادر منتقل شود، اما اثر نامطلوب آن بر روی نوزاد شیرخوار نامحتمل است. قبل از شیردهی، با پزشک خود مشورت کنید.


حتما بخوانید: برای درمان اسهال چه بخوریم


تداخلات دارویی لوپرامید

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروها یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.

برخی از داروها ممکن است با لوپرامید تداخلات دارویی داشته باشند. از جمله: پرام لینیتید، اگر در حال استفاده از آنتی بیوتیک بوده و یا اخیرا از آنتی بیوتیک استفاده کرده اید، داروهایی که می توانند باعث یبوست شوند (از جمله: آنتی کولینرژیک ها مانند: بلادوناپی بی، هیوسین، بنزتروپین، ضد اسپاسم ها مانند: گلیکوپیرولات، اکسی بوتینین، داروهای مسکن قوی مانند: مورفین، برخی از آنتی هیستامین ها مانند: دیفن هیدارمین، ضد افسردگی های سه حلقه ای مانند: آمی تریپتیلین)، کلستیرامین، ریتوناویر، ساکویناویر.

به غیر از لوپرامید، بسیاری از داروهای دیگر نیز می توانند بر ضربان قلب اثر بگذارند (سندرم کیو.تی)، از جمله این داروها: آمیودارون، کلروپرومازین، هالوپریدول، متادون، موکسی فلوکساسین، پنتامیدین، پروکائین آمید، کینیدین، سوتالول، تیوریدازین، زیپراسیدون، و...

تداخلات دارویی لوپرامید و عوارض آن در بارداری، شیردهی

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو ممکن است شامل:

 • مشکل در دفع ادرار
 • تنفس آهسته
 • خواب عمیق
 • ضربان قلب سریع و نامنظم
 • سرگیجه شدید
 • بیهوشی

حتما بخوانید: علت سرگیجه چیست و چگونه درمان میشود


تذکر

اگر این دارو برای شما تجویز شده است، آن را به دیگران ارائه نکنید.

دوزهای فراموش شده

اگر شما این دارو را مطابق با برنامه زمانی مصرف می کنید (و نه به مقدار «مورد نیاز»)، و یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

نگهداری

 • دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید. جهت کسب اطلاعات در مورد محدوده دمایی نگهداری دارو، به بخش اطلاعات ذخیره سازی درج شده بر روی بسته بندی مراجعه کنید. اگر هر گونه سوالی در مورد ذخیره سازی دارو دارید، از داروساز خود بپرسید.
 • آن را در حمام نگهداری نکنید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.
سخن آخر

از دارو لوپرامید برای درمان اسهال شدید (از جمله اسهال مسافرتی) استفاده می شود. این دارو باعث کاهش عملکرد دل و روده می شود. سالمندان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی دارو لوپرامید به ویژه سندرم کیو.تی داشته باشند. کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه خواب آلودگی حساس تر باشند. در این مطلب هر آنچه درباره قرص لوپرامید برای درمان اسهال از نحوه مصرف تا عوارض آن و اینکه قبل از مصرف به چه نکاتی باید توجه کرد؛ آموختید. می توانید سوالات و نظرات خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

منبع: webmd


مقالات مرتبط:

اسهال در نوزادان، چطور بفهمیم کودک مبتلا به اسهال است؟

قرص ضد اسهال تراولن (Travelan)

از
1
رای