کپسول نیتروفورانتوئین (Nitrofurantoin): موارد مصرف، روش استفاده، عوارض جانبی و تداخلات دارویی

کپسول نیتروفورانتوئین (Nitrofurantoin): موارد مصرف، روش استفاده، عوارض جانبی و تداخلات دارویی نیتروفورانتوئین برای درمان یا پیش گیری از عفونت های خاص مجاری ادراری استفاده می شود. این دارو آنتی بیوتیکی است که با توقف رشد باکتری هایی که معمولا منشا روده‌ای داشته و عامل عفونت هستند عمل می کند.

نیتروفورانتوئین جهت درمان یا پیش گیری از عفونت های خاص دستگاه ادراری استفاده می شود. این دارو یک آنتی بیوتیکی است که روی توقف رشد باکتری ها اثر می کند. این دارو برای عفونت های ویروسی (مانند سرماخوردگی، آنفولانزا) موثر نخواهد بود. استفاده غیر ضروری یا استفاده نادرست از هرگونه آنتی بیوتیک می تواند منجر به کاهش اثربخشی آن شود. از دارو نیتروفورانتوئین در کودکان کوچک تر از یک ماه به دلیل مشکل خاص کم خونی (کم خونی همولیتیک) نباید استفاده شود.

نحوه استفاده از کپسول نیتروفورانتوئین

 • این دارو را به شکل خوراکی همراه با غذا یا شیر و مطابق با تجویز پزشک مصرف کنید. این دارو معمولا چهار مرتبه در روز جهت درمان عفونت یا یک مرتبه در روز جهت جلوگیری از بروز عفونت در زمان خواب مصرف می شود.
 • کل این کپسول را ببلعید. در هنگام مصرف این دارو، از مصرف منیزیم تری سیلیکات اجتناب کنید. آنتی اسیدهای حاوی منیزیم تری سیلیکات با این دارو ترکیب شده و مانع از جذب کامل نیتروفورانتوئین می شوند.
 • دوز و مدت زمان مصرف این دارو بستگی به شرایط پزشکی و پاسخ به درمان شما دارد. برای کودکان، دوز مصرفی بر اساس وزن بدن تعیین می شود.
 • برای بهترین اثرگذاری دارو، آنتی بیوتیک را در فواصل زمانی برابر مصرف کنید. برای کمک به یادآوری، هر روز این دارو را در یک زمان خاص مصرف کنید.
 • در هنگام مصرف این دارو برای جلوگیری از بروز عفونت، آن را دقیقا مطابق با تجویز پزشک مصرف کنید. بدون مشورت با پزشک، مصرف یک دوز را قطع نکرده و یا مصرف دارو را به طور کامل متوقف نکنید. در صورت مشاهده علائم جدید عفونت دستگاه ادراری (به عنوان مثال درد در هنگام دفع ادرار)، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر از این دارو جهت درمان عفونت استفاده می کنید، حتی اگر علائم شما در مدت چند روز بعد از مصرف این دارو بهبود پیدا کرد، به مصرف این دارو تا زمان تجویز شده توسط پزشک ادامه دهید. مصرف زودهنگام این دارو ممکن است باعث شود تا باکتری ها به رشد خود ادامه دهند، که منجر به عود عفونت می شود. اگر علائم شما ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

قرص نیتروفورانتوئین برای چیست؟

عوارض جانبی مصرف نیتروفورانتوئین

 • ممکن است حالت تهوع، استفراغ، بی اشتهایی یا سردرد رخ دهد. این دارو را با غذا مصرف کنید تا عوارض جانبی مانند حالت تهوع به حداقل برسد. در صورت تداوم یا وخیم تر شدن هر یک از این عوارض جانبی، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • این دارو ممکن است باعث شود رنگ ادرار شما به رنگ زرد تیره یا قهوه ای روشن شود. این یک عارضه جانبی بی خطر است و با قطع مصرف این دارو، این عارضه برطرف می شود.
 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده، زیرا او قضاوت کرده است که فواید آن برای شما بیش تر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • این دارو به ندرت ممکن است باعث مشکلات ریوی بسیار جدی (احتمالا کشنده) شود. مشکلات مربوط به ریه ممکن است در اولین ماه شروع به درمان یا بعد از مدت طولانی از شروع مصرف دارو نیتروفورانتوئین رخ دهد (عموما شش ماه یا بیش تر). در صورت بروز هر کدام از علائم مشکلات ریوی، از جمله موارد زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: سرفه مداوم، درد قفسه سینه، تنگی نفس یا مشکل در تنفس، درد مفاصل یا ماهیچه ها، رنگ پوست مایل به آبی یا بنفش.
 • اگر هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی زیر رخ داد، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید: علائم بروز عفونت جدید (مانند تب، گلو درد مداوم)، به راحتی دچار کبودی یا خون ریزی شدن، تغییرات خلقی و روحی، سردردهای مداوم یا شدید، تغییر در بینایی.
 • این دارو به ندرت ممکن است باعث بیماری جدی (احتمالا کشنده) کبدی، مشکلات خون یا عصبی شود. اگر هر یک از این عوارض جانبی بعید اما بسیار جدی زیر رخ داد، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید: حالت تهوع یا استفراغ مداوم، ادرار تیره، زرد شدن چشم ها یا پوست، خستگی مداوم یا غیر معمول، ضربان قلب سریع یا کوبشی، بی حسی یا سوزن سوزن شدن بازوها یا پاها، ضعف عضلات.
 • این دارو به دلیل وجود باکتری های مقاوم، ممکن است به ندرت باعث یک بیماری شدید روده (اسهال مربوط به کلستریدیوم دیفیسیل) شود. این بیماری ممکن است در طول درمان یا هفته ها و ماه ها پس از قطع درمان رخ دهد. در صورت بروز هر یک از علائم زیر از داروهای ضد اسهال یا مشتقات تریاک استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است این محصولات باعث وخیم تر شدن علائم شود. در صورت ابتلا به بیماری های زیر، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: اسهال مداوم، درد یا گرفتگی شکم یا معده، خون یا مخاط در مدفوع.
 • استفاده طولانی مدت از این دارو یا تکرار دوره مصرف این دارو ممکن است باعث برفک دهانی یا یک عفونت مخمری واژنی (به عنوان مثال عفونت دهانی یا واژنی قارچی) جدید شود. در صورت مشاهده لکه های سفید در دهان، تغییر در ترشحات واژنی یا دیگر علائم جدید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • واکنش آلرژی زا بسیار جدی به این دارو نادر است. اما در صورت مشاهده علائم واكنش آلرژی زا جدی، فوراً درخواست کمک پزشکی نمایید. علائمی از جمله: جوش، خارش یا تورم (به خصوص در صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی.

عوارض مصرف نیتروفورانتوئین

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی احتمالی این دارو نیست، در صورتی که متوجه علائم دیگری شده اید که در این قسمت ذکر نشده، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

اقدامات احتیاطی در هنگام مصرف نیتروفورانتوئین

 • قبل از مصرف نیتروفورانتوئین، اگر به این دارو یا یا هر چیز دیگری آلرژی دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیش تر با داروساز خود صحبت کنید.
 • در صورت داشتن بیماری های خاص، این دارو نباید مورد استفاده قرار بگیرد. قبل از مصرف این دارو، در صورتی که هر یک از بیماری های زیر را دارید، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید: دفع ادرار به میزان کم یا اصلا قابلیت دفع ادرار نداشتن (کم ادراری یا آنوری)، بیماری شدید کلیه، شرایط ژنتیکی خاص (مانند کمبود آنزیم گلوکز 6 فسفات دهیدروژناز)، سابقه مشکلات کبدی ناشی از مصرف نیتروفورانتوئین در گذشته.
 • قبل از مصرف این دارو، در مورد سابقه پزشکی خود با پزشک یا داروساز صحبت نمایید، به ویژه اگر هر یک از بیماری های زیر را دارید: برخی از اختلالات خونی (به عنوان مثال کم خونی)، مشکلات کلیوی یا کبدی، بیماری ریه، مشکلات عصبی خاص (نوروپاتی محیطی)، بیماری های خاص چشم (نوریت اپتیک)، دیابت، عدم تعادل مواد معدنی موجود در بدن درمان نشده، کمبود ویتامین B.
 • نیتروفورانتوئین ممکن است باعث شود واکسن های زنده باکتریایی (مانند واکسن حصبه) نیز عمل نکنند. در حین استفاده از این دارو، واکسیناسیون یا ایمن سازی بدن در برابر بیماری انجام ندهید، مگر این که پزشک به شما این گونه تجویز کرده باشد.
 • عملکرد کلیه با افزایش سن کاهش پیدا می کند. این دارو توسط کلیه ها دفع می شود. بنابراین، سالمندان ممکن است نسبت به عوارض جانبی مصرف این دارو، به ویژه مشکلات عصبی، کبدی یا ریه حساس تر باشند (بخش عوارض جانبی دارو را نیز مطالعه کنید).
 • در دوران بارداری، این دارو فقط در صورتی که به وضوح به آن نیاز باشد، باید مورد استفاده قرار بگیرد. در صورتی که شما در دوره (هفته های 38 تا 42 بارداری)، یا در زمان نزدیک به زایمان خود هستید، به علت آسیب احتمالی به نوزاد، مانند یک مشکل خونی خاص (کم خونی همولیتیک) نباید مورد استفاده قرار بگیرد. در مورد خطرات و فواید مصرف آن در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر روی کودکان شیرخوار کوچک تر از یک ماه و نوزادانی با مشکلات ژنتیکی خاص (کمبود آنزیم گلوکز 6 فسفات دهیدروژناز) داشته باشد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تعاملات دارویی نیتروفورانتوئین

تعاملات دارویی نیتروفورانتوئین

بخش نحوه استفاده از دارو را نیز مطالعه کنید.

 • متخصصان مراقبت های بهداشتی (مانند پزشک یا داروساز)، ممکن است هم اکنون از هر گونه تعاملات احتمالی این دارو آگاهی داشته باشند و شما را برای آن تعاملات تحت نظارت قرار دهند. بدون مشورت با آن ها، مصرف هیچ دارویی را شروع یا متوقف نکرده و یا دوز مصرفی آن را تغییر ندهید.
 • قبل از استفاده از این دارو، در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید، از جمله داروهای تجویزی، داروهای فاقد نسخه و داروهای گیاهی به ویژه اگر داروهای زیر را مصرف می کنید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید: سولفین پیرازون.
 • اگرچه بعید است بیش تر آنتی بیوتیک ها بر روش های ضدبارداری هورمونی مانند قرص ها، پچ و حلقه تاثیر بگذارند، اما تعداد کمی آنتی بیوتیک وجود دارند (مانند ریفامپین، ریفابوتین)، که می توانند اثرگذاری این روش های ضدبارداری را کاهش دهند. نتیجه این کار ممکن است بارداری باشد. اگر از روش های کنترل تولد هورمونی استفاده می کنید، در مورد جزئیات بیش تر با پزشک یا داروساز خود صحبت نمایید.
 • این دارو می تواند بر نتایج آزمایش خاص سطح گلوکز در ادرار (نوع سولفات کوپریک) تاثیر بگذارد. اطمینان حاصل کنید که تمام پرسنل آزمایشگاه و پزشکان از مصرف این دارو توسط شما اطلاع دارند.

آیا مصرف قرص نیتروفورانتوئین در دوران حاملگی ضرر دارد؟

این مطلب شامل تمام تعاملات احتمالی این دارو نیست. بنابراین قبل از استفاده از این محصول، در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. فهرستی از تمام داروهای خود را به همراه داشته باشید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید.

اوردوز در اثر مصرف بیش از حد آب

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بی هوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید.

نکات مهم در رابطه با نیتروفورانتوئین
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. بعدها برای عفونت دیگر از آن استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک به شما این گونه تجویز نماید.
 • آزمایشات و یا تست های پزشکی (به عنوان مثال، شمارش کامل خون، آزمایشات مربوط به عملکرد کلیه و کبد، کشت ادرار) باید به طور دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما یا میزان عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیش تر با پزشک خود مشورت کنید.

موارد استفاده از کپسول نیتروفورانتوئین

دوزهای فراموش شده نیتروفورانتوئین

اگر مصرف یک دوز از نیتروفورانتوئین را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

طریقه نگهداری از دارو نیتروفورانتوئین

 • دارو را در دمای اتاق بین 59 تا 86 درجه فارنهایت (15 تا 30 درجه سانتی گراد) به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. آن را در حمام نگهداری نکنید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • داروها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
0
رای