چگونه فرزند خود را درباره پریود و موضوعات مرتبط با آن آگاه کنید؟

چگونه فرزند خود را درباره پریود و موضوعات مرتبط با آن آگاه کنید؟ دختران در سن بلوغ با تغییراتی مواجه می شوند که ممکن است برای آن ها کمی گیج کننده و حتی ترسناک به نظر برسد. شما می توانید با راهنمایی های درست خود به فرزندتان در این زمینه کمک کنید.

صحبت در مورد موضوعات شخصی مانند پریود (قاعدگی) می تواند کمی والدین و فرزندان را معذب کند. اما کودکان به اطلاعات قابل اعتمادی در این باره نیاز دارند. کمک به کودکان در مورد آگاهی از بدن شان به تصمیم گیری های مفید آن ها در مورد سلامت شان کمک خواهد کرد.

چه زمانی در مورد پریود با کودک خود صحبت کنیم؟

صحبت در مورد پریود در سن خاصی نباید سخت باشد. حرف زدن در مورد این موضوع را از سنین پایین تر شروع کنید و به آهستگی آن ها را به کودکان تان آموزش دهید. دختران و پسران به اطلاعات قابل اعتمادی در مورد پریود نیاز دارند. بنابراین، با فرزند پسر خود هم در این باره صحبت کنید. برای مثال، اگر فرزند 4 ساله تان تامپون را دید و از شما پرسید این برای چه کاری است، می توانید به او بگویید، "خانوم ها هر ماه کمی خون ریزی از واژن های خود دارند" که به این اتفاق پریود می گویند. این خون ریزی در نتیجه آسیب رسیدن به خانوم ها به وجود نمی آید. تامپون خون را جذب می کند تا روی لباس زیر نریزد". سال ها بعد، می توانید به کودک اطلاعات بیش تری بدهید، چون ذهن او آماده است. اگر کودک شما سوالی در مورد پریود نمی پرسد، می توانید این مسئله را خودتان برای او مطرح کنید. زمانی که به سن 6-7 سالگی رسیدند، اکثر کودکان می توانند اساس مسئله پریود را درک کنند. سعی کنید در زمان های مناسب در این باره حرف بزنید، مانند:

  • زمانی که کودک در مورد بلوغ یا تغییرات بدن سوالاتی می پرسد
  • اگر کودک در مورد تولد نوزاد سوال پرسید
  • اگر در فروشگاه در حال خریدن تامپون هستید

چه زمانی باید در مورد پریود با کودک خود صحبت کنیم؟

اگر کودک شما در مورد پریود چیزهایی می داند از او در این باره سوال بپرسید. سپس می توانید اطلاعات پایه ای در این رابطه را با او به اشتراک بگذارید، برای مثال: زمانی که دخترتان بزرگ می شود، حالت بدن او تغییر می کند، پس زمانی که بزرگ شد می تواند مادر شود. بخشی از قضیه پریود آماده سازی مکانی برای رشد نوزاد در درون شکم مادر است. مکانی که نوزاد در آن رشد می کند رحم نام دارد. هر ماه دیواره های رحم برای نگه داشتن جنین آماده می شوند. اما اگر جنینی در رحم نباشد، دیوارهای رحم ریزش می کنند و کمی خون از آن خارج می شود. بدن هر ماه دیواره جدیدی ایجاد می کند، به جز ماه هایی که جنین در داخل رحم باشد. به هر نوع سوال آن ها به سادگی و مستقیما پاسخ دهید.

باید درباره چه موضوعاتی در رابطه با پریود با فرزند خود حرف بزنیم؟

حرف زدن در مورد پریود به سن و سطح رشد کودک شما بستگی دارد. در این جا تعدادی سوال وجود دارد که بیش تر کودکان آن ها را می پرسند:

بیش تر دختران چه زمانی پریود می شوند؟

بیش تر دختران بین سن های 10 و 15 سالگی اولین پریود شان را تجربه می کنند. البته میانگین سن برای پریود شدن آن ها 12 سالگی است، اما هر دختری زمان بندی خودش را دارد. اگرچه سن مشخصی برای پریود شدن دختران وجود ندارد، اما تعدادی نشانه وجود دارد که مشخص می کند پریود آن ها به زودی آغاز خواهد شد. معمولا 2 سال بعد از رشد سینه ها پریود دختران شروع می شود. علامت دیگر خروج مایعی (مایعی لزج مانند، موکوس) از واژن است که احتمالا دخترها آن را می بینند یا در لباس زیر خود حس می کنند. معمولا این ترشحات حدود 6 ماه قبل از اولین پریود آن ها شروع می شود.

چگونه با فرزندمان درباره تغییرات دوران بلوغ صحبت کنیم؟

چه چیزی باعث پریود می شود؟

پریود در نتیجه تغییرات هورمون های بدن رخ می دهد. هورمون ها پیام رسان های شیمایی هستند. تخمدان ها هورمون های استروژن و پروژسترون را آزاد می کنند. این هورمون ها پوششی در رحم تشکیل می دهند. پوشش ایجاد شده برای دریافت تخمک بارور شده و شروع رشد آن آماده می شود. اگر تخمک بارور وجود نداشته باشد، پوشش شکسته و خون ریزی شروع می شود. سپس این فرایند مشابه دوباره تکرار خواهد شد. معمولا تشکیل مجدد پوشش و شکستن دوباره آن حدود یک ماه طول می کشد. برای همین بیش تر زنان و دختران حدود ماهی یک بار پریود می شوند.

آیا از زمان شروع قاعدگی، پریود به طور منظم اتفاق می افتد؟

ممکن است بعد از گذشت چند سال از شروع اولین پریود دختران، آن ها به طور منظم پریود شوند. این نامنظم بودن چرخه پریود در ابتدای شروع قاعدگی طبیعی است. 2-3 سال بعد از اولین پریود آن ها باید حدود ماهی یک بار پریود شوند.

نکاتی درباره قاعدگی

آیا دختران به محض شروع اولین پریود می توانند باردار شوند؟

بله، دختران به محض شروع اولین پریود شان می توانند باردار شوند. حتی دختران می توانند درست قبل از پریود زود هنگام خود هم باردار شوند. چون هورمون های آن ها کاملا فعال هستند. احتمالا هورمون ها منجر به تخمک گذاری (آزاد سازی تخمک از تخمدان) و تشکیل جداره رحم می شوند. اگر دختری رابطه جنسی داشته باشد می تواند باردار شود، حتی اگر او هیچ پریودی هم نداشته باشد.

پریود چه مدت طول می کشد؟

پریود معمولا حدود 5 روز طول می کشد. اما می تواند کوتاه تر یا طولانی تر هم باشد.

 پریود هر چند وقت اتفاق می افتد؟

معمولا پریود ماهی یک بار اتفاق می افتد. اما تعدادی از دختران هر 3 هفته یک بار پریود می شوند و برخی دیگر ممکن است هر 6 هفته یک بار آن را تجربه کنند.

ئرئ پریو ناشی از چیست؟

PMS چیست؟

PMS یا سندروم پیش از قاعدگی مجموعه ای از علائم رفتاری و جسمی است که دختران قبل یا در طی قاعدگی به آن دچار می شوند. این علائم شامل: افسردگی، ناراحتی، اضطراب، نفخ و جوش می باشد. با گذشت چند روز اول پریود این مشکل هم برطرف می شود.

اگر برای حرف زدن با فرزندتان مشکل داشتید چه کاری انجام دهید؟

اگر نمی توانید به راحتی با کودکان تان در مورد پریود صحبت کنید، روش دیگری را برای مطلع شدن آن ها در اختیار شان قرار دهید. شاید تماشای برنامه ویدیویی یا کتاب خواندن با یک دیگر کار را برای شما آسان تر کند. همچنین می توانید از دکتر، پرستار، مشاور مدرسه یا اعضای قابل اعتماد خانواده بخواهید تا در این باره با آن ها صحبت کنند.

پریود را چگونه به دختران خود توضیح دهیم؟

چه زمانی با پزشک تماس بگیریم؟

در صورت بروز شرایط زیر در دوران قاعدگی فرزندتان با پزشک تماس بگیرید:

  • اگر 15 ساله است ولی هنوز پریود نشده است
  • از 3 سال قبل سینه های او رشد کرده اما پریود ندارد
  • بیش تر از 2 سال از اولین پریود او می گذرد اما هنوز هر 3-6 هفته پریود نمی شود (به ویژه اگر او 3 یا چند دوره به طور متوالی پریود نشده است)
  • او درد شکم شدیدی دارد و با داروهایی مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین یا دیگر برند های داروخانه ای) یا ناپروکسن (میدول یا برندهای دیگر) تسکین پیدا نمی کند.
  • خون ریزی شدیدی دارد (به صورتی که باید زودتر از 2 ساعت تامپون یا پد خود را عوض کند)
  • دچار سندروم PMS شدیدی است که مانع انجام فعالیت های روزانه او می شود

 چه چیزی باعث پریود می شود؟

جمع بندی

هرچه بیش تر کودکان درباره بدن خود بدانند، می توانند تصمیمات بهتر و سالم تری برای خودشان بگیرند. مطمئن شوید کودکان تان اطلاعات درست و کاملی از شما یا منابع مطمئن دیگر در رابطه با قاعدگی دریافت می کنند.

منبع: kidshealth

از
0
رای