خواص و مضرات تباشیر برای درمان انواع کیست، سلامتی و روش مصرف

خواص و مضرات تباشیر برای درمان انواع کیست، سلامتی و روش مصرف تباشیر چیست؛ خواص و مضرات تباشیر برای پوست و درمان آفت دهان، انواع کیست رحم، کیست سینه، کلیه و بیضه، مصرف تباشیر در قاعدگی، بارداری و شیردهی، روش مصرف آن، در سلام دنیا بخوانید.

تباشیر یا طباشیر یک گیاه عجیب با خواص بی شمار است که در طب سنتی با استفاده آن اشاره شده است ، در این مطلب از سلام دنیا درباره تباشیر چیست؟ تباشیر برای چی خوبه؟ خواص تباشیر برای پوست، آفت دهان، کیست رحم، کیست کلیه و کیست بیضه، مصرف تباشیر در قاعدگی، بارداری و شیردهی، خواص تباشیر در طب سنتی، چگونگی مصرف آن، اینکه چرا در آب حل نمی شود، مضرات و عوارض تباشیر و دوره درمان آن صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

تباشیر یا طباشیر چیست

به ماده ای سفید رنگ و گیاهی که از درون نی هندی بیرون آورده می شود، تباشیر یا طباشیر می گویند، این ماده شیشه ای مانند از جنس سیلیس است. این گیاه ارتفاعی بسیار بلند دارد ، ریشه هایش نیز به شکل ساقه زیرزمینی می باشد و برگهایی باریک و ساقه ای بندبند دارد.

نام دیگر تباشیر چیست

نام دیگر آن در زبان ترکی تولکو قویروغی می باشد.

تباشیر برای چی خوبه

از خواص بی شمار ماده داخل خیزران در طب سنتی بهره می گیرند و در درمان بسیاری از بیماری ها کمک کننده می باشد من جمله بیماری هایی چون : 

رفع بیماری ها و مشکلاتی چون قابض، گدازنده، بسیار خشکاننده ، زخم دهان و لب ، غش ناشی از صفرا ، معده ، عطش ، التهاب معده ، ضعف معده ، بازدارنده خلط صفراوی ، تب بر ، کبد، استفراغ صفراوی ، رطوبت معده ، ترس (با سکنجبین) ، استسقاء (قرص با دوغ)، مرض قند، جلوگیری از سفید شدن مو ، اسهال خونی، چشم (عطسه با آن و روغن بنفشه)، سرطان، ضعف اعضاء ، زخم روده و زخم اثنی عشر ، لقی دندان، بواسیر، حافظه، شادی آور ، قلب ، مارگزیدگی ، رماتیسم ، فلج. 


حتما بخوانید: بهترین درمان های خانگی بواسیر 


خواص تباشیر برای پوست

از تباشیر برای درمان بیماری های پوستی استفاده می شود، بیماری هایی چون یرقان و زردی پوست، ترمیم سوختگی آتش ، رفع تب های تاولی (پمفیگوس)، وزیکول و تب ناشی از آبله شدید، زمان بریده شدن پوست بند آورنده خونریزی می باشد. درمان مارگزیدگی.

گیاه تباشیر برای پوست

خواص تباشیر برای آفت دهان

آفت دهان از ناراحتی ها و مشکلاتی است که فرد برای درمان آن می تواند از تباشیر کمک بگیرد، به این شکل که تباشیر + گل خطمی+ پودر خشک شده سفیده تخم مرغ+ صمغ درخت بادام یا صمغ عربی همه را آسیاب کرده و روزی سه بار به مدت پنج دقیقه استفاده شود.

خواص تباشیر برای کیست رحم

برخی از کیست ها و تومورها عارضه هایی هستند که اگر سریعتر با اقدام به درمان کنید می توانید نتیجه بگیرید برای بهبودی کیست رحم نیز می توانید به گفته اطبای سنتی از گیاه تباشیر کمک بگیرید،  بدین منظور که از ترکیب تباشیر و آب شاهی قبل از خواب استفاده کنید تا کیست رحمتان برطرف شود و استفاده از این روش دوره قاعدگی شما را نیز تنظیم می کند.


حتما بخوانید: کیست رحم چیست و چه عوارضی دارد


خواص تباشیر برای کیست کلیه

برای درمان کیست کلیه دو روش وجود دارد، در روش اول جوشانده گیاه کاسنی + سداب+ دو لیوان آب طوری که بعد از جوشیدن این ترکیب باقی مانده به اندازه یک لیوان بماند، سپس ان را از صافی رد کنید و سرد کرده و قبل از خواب میل کنید.

روش دوم نیز به این شکل می باشد که یک کیلوگرم تربچه یا ترب سفید+ 3 لیوان آب را بگذارید آنقدر بجوشد تا یک لیوان از آن بماند، سپس آن را از صافی رد کنید در انتها 20 گرم گیاه تباشیر را نیز به آن اضافه می کنید و از آن در زمان قبل از خواب می نوشید. این دو روش برای درمان کیست کلیه مفید می باشند.

خواص تباشیر برای درمان کیست سینه و ریه

برای درمان کیست سینه و ریه با تباشیر، کافی است اول 2 قاشق غذاخوری رازیانه را با 2 لیوان آب بجوشانید و اجازه دهید بجوشد تا به اندازه یک لیوان آب بماند، بعد آن را صاف کنید و بعد 20 گرم تباشیر به آن اضافه کنید و شب ها قبل از خواب میل کنید.

خواص تباشیر برای کیست بیضه

از گیاه تباشیر برای رفع کیست بیضه نیز می توان استفاده کرد، به این شکل که گیاه تباشیر + آلوئه ورا + سرکه را با شکل خمیر درآورده و سپس بر روی بیضه مالیده و سعی کنید تا سه روز آن را نشویید ، این مخلوط را می توانید هر روز استفاده کنید ، البته گیاه تباشیر را با آب کدو نیز می توانید مخلوط و برای درمان این مشکل ستفاده کنید.

مصرف تباشیر در قاعدگی

به منظور رفع مشکلات در هنگام قاعدگی نیز می توان استفاده کرد، قبل از خواب پودر گیاه تباشیر + آب شاهی را مخلوط کنید و میل کرده. این روش موجب تنظیم شدن دوره قاعدگی نیز می شود.

تباشیر در بارداری

دوره بارداری بسیار حساس می باشد و زنان باردار هر چیزی را نمی توانند مصرف کنند زیرا که احتمال دارد عوارضی در پی داشته باشد، اما زنانی که ویارهای سختی دارند می توانند از گیاه تباشیر استفاده کنند تا وضعیتشان را بهبود و از ویارشان کم کنند اما باز هم قبل از استفاده از این گیاه حتما با پزشک خود مشورت کنند.

تباشیر در شیردهی

هنگامی که مادران به شیردهی نوزاد خود می پردازند باید در خوردن دارو و گیاهان دارویی احتیاط کنند زیرا ممکن است اثر دارو همراه با شیر به کودک منتقل شود، اگر بنا به هر دلیلی قصد دارید از گیاه تباشیر استفاده کنید حتما پیش از مصرف با پزشک مشورت نمایید.

خواص تباشیر در طب سنتی

گیاه تباشیر طبعی سرد و خشک دارد بهمین دلیل افراد با مزاج گرم مجاز به استفاده از آن هستند، در 100 گرم آن 130 کیلو کالری نهفته است بهمین دلیل جزء گیاهان کم کالری به حساب می آید، از این گیاه به عنوان دارو و درمان بیماری استفاده می شود، علاوه بر خواص این دارو در بیماری هایی که تا اینجا عنوان کردیم خواص دیگری از قبیل تقویت قوای جنسی، بهبود زخم روده و اثنی عشر، اسهال خونی، تقویت کبد و معده، کاهش استفراغ های صفراوی، بهبود و تقویت عملکرد قلب، کاهش التهابات ، کاهش حالتهایی مانند ترس ، غم و اندوه می شود و خود شادی آور است.


حتما بخوانید: افزایش میل جنسی زنان با بهترین گیاهان دارویی


این گیاه بوی بد دهان را از بین می برد، برای زخم ها و درمان جراحات داخلی مفید است، مصرف تباشیر همراه با دیگر گیاهان مانند سیاه دانه، زیره سیاه، تخم گشنیز، هلیله سیاه زنیان به لاغری و کاهش وزن کمک می کند.

خواص تباشیر در طب سنتی

تباشیر را چگونه مصرف کنیم

استفاده از این گیاه برای مشکلات متفاوت فرق دارد و شما نمی توانید از یک روش برای کلیه خواص آن استفاده کنید و برای هر درمان به قسمت مربوطه مراجعه نمایید.

چرا تباشیر در آب حل نمی شود

هنگام مصرف گیاه تباشیر این سوال پیش می آید که چرا در آب حل نمی شود و مانند خورده شیشه باقی می ماند، درست است این گیاه در آب سرد حل نمی شود یا به سختی حل می شود، اما اگر در آب گرم حلش کنید کم کم آب می شود.

دوره درمان با تباشیر چقدر است

برای درمان هر مشکل و بیماری با تباشیر مدت زمان مشخصی لازم است اما دقت داشته باشید که بهبودی بیماری با هر گونه داروی گیاهی احتیاج به زمان و حوصله دارد که در طی آن مدت باید صبور باشید.

مضرات و عوارض تباشیر 

  • استفاده افراطی از هر دارو و گیاهی عوارضی در می دارد که گیاه تباشیر نیز از این دسته گیاهان می باشد، پس حتما پیش از مصرف طریقه و اندازه آن را بدانید تا نتیجه مطلوبی کسب کنید.
  • استفاده بیش از اندازه مشخص شده گیاه تباشیر نتیجه معکوس به شما می دهد ، اگر برای درمان تقویت نیروی جنسی استفاده می کنید حواستان به مقدار اندازه آن باشید زیرا که مصرف بیش از حد آن موجب کاهش نیروی جنسی می شود.
  • توجه کنید که در استفاده از هر گیاهی روش درست استفاده و اندازه آن را از ‌‌فرد مطلع و آگاه به آن بپرسید ، برای اینکه بعد از مصرف گیاه تباشیر دچار مشکل نشوید می توانید از مصلح آن که عسل، عناب و صبر زرد می باشد استفاده کنید.
سخن آخر

تباشیر یا طباشیر یک گیاه عجیب با خواص بی شمار است که در طب سنتی با استفاده آن اشاره شده است. ما در این مطلب شما را با فواید و خواص تباشیر برای درمان بیماری ها، درمان کیست سینه، رحم، بیضه و کلیه با تباشیر، اینکه چرا تباشیر در آب حل نمی شود و روش مصرف و مضرات تباشیر را بیان کردیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

11 درمان خانگی کیست سینه با داروی گیاهی و مکمل ها

برای آفت دهان چی خوبه 

از
2
رای