چگونه با شکست عشقی کنار بیاییم و بر آن غلبه کنیم؟

چگونه با شکست عشقی کنار بیاییم و بر آن غلبه کنیم؟ چگونه بر شکست عشقی غلبه کنیم؟ هر کس در زندگی ممکن است شکست خورده باشد و احساس ناخوشایندی را تجربه کرده باشد. اما می توان با انجام عادت هایی مثل بالا بردن عزت نفس، بر شکست غلبه کرد.

"بیشتر ترس از شکست عشقی و پذیرفته نشدن، نتیجه تمایل برای تایید شدن از طرف دیگران است. عزت نفس خود را بر نظر دیگران پایه گذاری نکنید" هاروی مک کی

در این مقاله نگاهی به گذشته انداخته ایم. زمانی که تنها هستیم و دوره ای  که زیاد با شکست روبرو شده ایم.

این شکست ها گاهی واقعاً مفید هستند و باعث می شوند یک قدم به جلو برداریم. زیرا قبل از آن اغلب سعی می کنیم از موقعیت هایی که احتمال شکست در آنها وجود دارد، اجتناب کنیم.

اما با این وجود شکست ها همچنان آزار دهنده اند. بنابراین لازم است یاد بگیریم چطور با شکست روبرو شویم و بر آن غلبه کنیم. در ادامه 9 عادتی را که در موقعیت های این چنینی به ما کمک می کند را معرفی می کنم.

9 روش و عادت برای غلبه بر شکست ها

1- به جای لبخند اجباری به شکست ها، زمانی را برای پردازش آن اختصاص بدهید.

تلاش برای خوش بینی اجباری یا حرکت به جلو، زمانی که هنوز در آشگفتی احساسی یا ناراحتی حاصل از شکست هستید، معمولاً مفید نخواهد بود. بنابراین ابتدا زمان کمی را برای پردازش افکار و احساساتی بگذارید که بعد از شکست عشقی بوجود آمده است. در ابتدا احتمالاً کار سختی خواهد بود. شاید کمی، شاید هم خیلی زیاد.

طبیعی است، به جای آنکه سعی کنید آنها را از خودتان دور کنید، با این افکار و احساسات سازش کنید. کنار آمدن با این احساسات و قبول وجود آنها باعث می شود سریعتر آن را هضم کنید و از آنها بگذرید و در دراز مدت بخاطر اتفاقاتی که رخ داده است ناراحتی کمتری را حس می کنید. حداقل تجربه من این طور بوده است. از طرف دیگر اگر شما سعی کنید همه چیز را از خود دور کنید، آن احساسات در یک زمان غیر منتظره به شکل ناگهانی بروز می کنند و می توانند باعث ناراحتی روحی، خشم و بدبینی شما شوند.

پردازش شکست به جای لبخند اجباری زدن به آنها

2- بر روی چیزهایی که در حال حاضر در زندگی خود دارید تمرکز کنید

زمانی را به افکاری که طغیان می کنند اختصاص دهید. اما نگذارید باعث سکون و رخوت شما بشود و شما را به اقیانوسی از افکار منفی و عدم اعتماد به نفس بکشانند. در عوض، تمرکز خود را به سمت چیزهایی ببرید که اکنون در زندگی دارد. مردم، احساسات یا سرگرمی ها، گاهی اوقات چیزی مانند سقف به شما می بخشند. قدردانی از این چیزها به من کمک می کند تا مسائل ناراحت کننده ای مانند شکست عشقی ای را که اتفاق افتاده است را در دورنما بگذارم و به آنها اجازه ندهم به من غلبه کنند.

عادت غلبه بر شسکت: تمرکز بر روی داشته ها

3- به منتقد درونی خود نه بگویید

زمانی که طرد می شوید یا با شکست عشقی روبرو می شوید، خیلی راحت شروع به خرد کردن خودتان می کنید و با گوش کردن به منتقد درونی تان، باعث ضعف و ناراحتی بیشتر خودتان می شوید. منتقد درونی صدایی است که درون ذهن شما نجوا می کند و می گوید که به اندازه کافی جذاب، باهوش و شوخ طبع نیستید یا شاید در زندگی موفق نیستید. به همین دلیل است که شکست می خورید.

زمانی که متوجه شدید این صدا در حال پچ پچ کردن در ذهن شماست، قبل از اینکه مغزتان را پر از افکار منفی کند، آن را خاموش کنید. شما می توانید در ذهن خود فریاد بزنید که: نه، نه، نه، من دوباره این جاده را نمی روم! و به این شکل منتقد درونی خودتان را ساکت کنید. هنگامی که منتقد درونی شما ساکت شد، دوباره بر روی چیزهایی که در زندگی دارید تمرکز کنید.

از عادت غلبه بر شکست: نه گفتن به منتقد درونی

4- ناراحتی خود را با عزیزان و دوستان خود در میان بگذارید.

نگه داشتن شکست عشقی یا موقعیت های مشابه در خودتان می توان باعث شود احساسی که تجربه می کنید، بدتر از چیزی بشود که واقعاً باید باشد. اجازه بدهید هیچ احساس بدی درون شما باقی نماند، صحبت درباره ناراحتی هایتان با اعضای خانواده یا دوستان نزدیک، می تواند به شما کمک کند تا احساسات ناخوشایند را از بین ببرید و با دیدی بازتر و ذهنی آرام تر وضعیت را در نظر بگیرید.

بیرون ریختن این احساسات و افکار آزار دهنده به شما اجازه می دهد بدانید چه اتفاقی افتاده است و در موقعیت کنونی بهتر است چه کاری انجام دهید. و اگر دوست دارید، می تواند از تجریبات و توصیه های دوستان خود استفاده کنید و برنامه ای برای شروع یک حرکت تازه و رو به جلو آماده کنید.

صحبت کردن با دوستان از شکست خود : عادت برخورد با شکست

5- فکر نکنید همه مشکلات مربوط به شما است

ممکن است به آسانی این تفکر برای شما پیش بیاید که مشکلی در شما وجود داشته است که به طور مثال، در اولین ملاقات رد شده اید. اما همه چیز مربوط به شما نیست. ممکن است طرف مقابل نیز دچار اعتماد به نفس پایین باشد یا در زندگی گذشته طرف مقابل چیزی باشد که هنوز حل نشده است. یا خیلی ساده، طرف مقابل به دنبال چیز یا شخصی متفاوت از شما باشد. این بخشی از زندگی است. سعی کنید هر اتفاقی که می افتد را به خودتان ربط ندهید.

6- مثبت باشید و روی چیزی که می توانید یاد بگیرید تمرکز کنید

همان طور که بالاتر بیان کردم، اگر جایی رد شدید یا شکست عشقی خوردید همه چیز مربوط به شما نیست. شکست عشقی خوردن تنها بخشی از زندگی است و جایی است که شما از محدوده امن خود خارج می شوید. اما در عین حال با خودتان صادق باشید تا شانس موفقیت تان بالا برود و خطر شکست عشقی یا هر نوع رد شدن در آینده را کاهش دهید. شاید چیزی وجود داشته باشد که بتوانید آن را تا مصاحبه کاری بعدی در خودتان ارتقاء دهید، یا بتوانید مهارت های مکالمه یا توانایی تان برای حفظ آرامش را، در قرار ملاقات بعدی خود بالا ببرید.

من این موارد را تجربه کردم. دو سوال به من کمک کرد تا بعد از شکست هایی که داشتم در یک فضای سازنده قرار بگیرم:

1- چیزی که می توانم از این شکست یاد بگیرم؟

2- دفعه بعد چه کاری می توانم انجام بدهم؟

شاید این سوالات به شما یک یا دو ایده بدهد. یا شاید بعضی اوقات هم این طور نباشد. اما حداقل خوشحالم که زمانی را به شکست هایی که داشتم اختصاص دادم زیرا آنها به من کمک می کند تا پیشرفت کنم و بسیاری از بخش های زندگی ام را بهبود بخشند.

تمرکز روی مهارت  های خود و مثبت اندیشی

7- به یاد داشته باشید: این موقعیت موقت است، نه دائمی (اگر ادامه دهید)

اگر در کاری شکست خورید، ممکن است با خود فکر کنید که برای همیشه شکست خورده اید. این زخمی است که همیشه با شما خواهد بود و همیشه در این زمینه از زندگی با عدم موفقیت روبرو خواهید بود. با این افکار مخرب و پیشگویی محقق کننده، گمراه نشوید. در عوض، دو چیز را به خودتان یادآوری کنید:

1- تنها به این خاطر که امروز در قرار خود رد شده اید یا در مصاحبه شغلی موفق نبوده اید به این معنی نیست که در موقعیت های این چنینی که هفته های بعد در پیش دارید هم شکست خواهید خورد.

2- حقیقت این است که هر شکست تنها یک موقعیت موقتی است و برای بقیه زندگی شما ادامه نخواهد داشت، البته اگر شما قدم به قدم به پیش بروید، همیشه در حال یاد گرفتن باشید و برچسب یک بازنده را به خود نچسبانید.

8- عزت نفستان را بالا ببرید

جعبه عزت نفسی که با عادات فکری و استراتژی های مفید پر شده باشد شما را در شکست یا دیگر موقعیت های منفی دیگر شکست ناپذیر نخواهد کرد. اما شما را قوی تر می کند. عزت نفس بالا باعث می شود که نسبت به آنچه دیگران درباره شما می گویند و فکر می کنند، کمتر آسیب پذیر باشید.

همچنین باعث می شود به جای آنکه در ناراحتی عرق شوید و پایین و پایین تر بروید، به بالا بروید.  مهربانتر بودن با خودتان واقعاً به شما کمک می کند سازنده باشید و چیزهایی یاد بگیرید که می توانید از آنها در آینده و برای پیشبرد اهدافتان استفاده کنید. (به جای اینکه خودتان را برای هدفی که به آن نرسیده اید سرکوب کنید).

9- ادامه بدهید

مسائلی که پیش آمده و شکست عشقی خود را پردازش کنید، چیزهایی که لازم است را یاد بگیرید اما اجازه ندهید یک شکست شما را برای مدت طولانی متوقف کند.

با تمرکز بر روی کارهایی که می توانید در زندگی انجام دهید (که بسیاری از مردم در جهان نمی توانند آنها را انجام دهند)، با توجه به نظرتان درباره خودتان و چیزهایی که توانایی عملی کردن آن را دارید، می توانید رو به جلو حرکت کنید. حتی اگر با گام های کوچک شروع کرده اید.

از
5
رای