آموزش گرفتن روغن زیتون در خانه؛ طرز تهیه روغن زیتون خانگی اصل

آموزش گرفتن روغن زیتون در خانه؛ طرز تهیه روغن زیتون خانگی اصل گرفتن روغن زیتون در خانه ؛ آموزش طرز تهیه روغن زیتون خانگی اصل و طبیعی در منزل بدون دستگاه روغن گیری؛ نحوه استخراج روغن زیتون سالم مرحله به مرحله و تصویری در سلام دنیا بیاموزید.

تولید مقدار زیادی روغن زیتون برای مقاصد تجاری به ماشین آلات پرهزینه و کار پیچیده نیاز دارد، اما شما می توانید مقدار کم از روغن زیتون را برای استفاده خود با ابزارهای معمول آشپزخانه ایجاد کنید. این فرآیند طولانی  است اما روغن زیتون حاصل باید تمیز و با کیفیت باشد. در این راهنمای گام به گام تصویری از سلام دنیا، ما به نحوه گرفتن روغن زیتون در خانه و ترفند های استخراج و طرز تهیه روغن زیتون خانگی اصل بدون دستگاه روغن گیری پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

نحوه گرفتن روغن زیتون در خانه

1. گرفتن روغن زیتون خانگی از طریق آماده سازی زیتون

1. زیتون رسیده یا نارس را انتخاب کنید

می توانید از زیتون سبز نارس یا زیتون سیاه رسیده برای این فرآیند استفاده کنید، اما در هر صورت، استفاده از زیتون تازه برداشت شده به جای کنسرو فرآوری شده بسیار مهم است.


حتما بخوانید: طرز تهیه زیتون پرورده اصیل گیلانی خوشمزه خانگی به روش رستورانی


 • روغن تهیه شده با زیتون رسیده مزایای سلامتی بیشتری نسبت به روغن زیتون نارس دارد، اما طعم آن نباید زیاد متفاوت باشد. همچنین توجه داشته باشید که زیتون های نارس روغن سبز رنگ و زیتون های رسیده روغن طلایی تولید می کنند.

نحوه گرفتن روغن زیتون در خانه

2. به طور کامل بشویید

زیتون ها را در یک آبکش بریزید و زیر آب خنک و جاری بشویید. از انگشتان خود استفاده کنید تا هر گونه آلودگی را به آرامی پاک کنید.

 • در طول این مدت، شما همچنین باید زیتون‌ها را مرتب کنید و برگ‌ها، شاخه‌ها، سنگ‌ها یا سایر زباله‌های مخلوط شده با میوه را جدا کنید. این عناصر می توانند هم روغن و هم تجهیزات مورد استفاده برای تولید آن را خراب کنند.
 • پس از آبکشی زیتون ها، اجازه دهید آب اضافی آن خارج شود و با دستمال کاغذی تمیز زیتون ها را خشک کنید. زیتون‌ها نیازی به خشک شدن کامل ندارند زیرا هر آبی در نهایت از روغن جدا می‌شود، اما حداقل باید خشک باشند، به خصوص اگر قصد ندارید فوراً آنها را فرآوری کنید.

نحوه گرفتن روغن زیتون در خانه

3. در عرض چند روز استفاده کنید

در حالت ایده آل، شما باید همان روزی که زیتون ها را به دست آوردید، آن ها را آسیاب کنید. در صورت لزوم، احتمالاً می توانید تا دو یا سه روز صبر کنید، اما انتظار برای دوره های طولانی تر، طعم و کیفیت روغن تولیدی شما را کاهش می دهد.

 • اگر لازم است قبل از تهیه روغن زیتون صبر کنید، زیتون ها را در یک ظرف پلاستیکی یا شیشه ای باز منتقل کنید و در صورت نیاز در یخچال بگذارید.
 • زیتون های ذخیره شده را قبل از استفاده بچینید و زیتون هایی را که پوسیده، چروکیده یا به طور غیرعادی نرم به نظر می رسند دور بریزید.

نحوه گرفتن روغن زیتون در خانه

2. گرفتن روغن زیتون خانگی از طریق آسیاب کردن و فشار دادن زیتون

1. در صورت نیاز به صورت دسته ای کار کنید

حتی اگر شما یک دسته نسبتاً کوچک روغن زیتون درست می کنید - فقط 1 پینت (500 میلی لیتر) - ممکن است نیاز باشد بسته به اندازه تجهیزات خود، بسته کامل را در حین کار به سه یا چهار قسمت تقسیم کنید.

نحوه گرفتن روغن زیتون در خانه

2. زیتون ها را در یک کاسه کم عمق جمع کنید

زیتون های تمیز را در یک کاسه بزرگ قرار دهید. در حالت ایده آل، شما باید بتوانید زیتون ها را در یک لایه نگه دارید.


حتما بخوانید: تفاوت خواص زیتون سبز و سیاه


 • برای روغن زیتون خانگی که در آشپزخانه شما تهیه می شود، بهتر است از یک کاسه یا ظرف مشابه با کناره ها به جای چیزی کاملا صاف استفاده کنید. در حالی که دور اول آسیاب مایع زیادی تولید نمی کند، استفاده از یک کاسه به شما این امکان را می دهد که هر مایعی را که راحت تر از تخته یا سنگ صاف خارج می شود جمع آوری کنید.

نحوه گرفتن روغن زیتون در خانه

3. زیتون ها را به صورت خمیر خرد کنید

با استفاده از یک پتک تمیز، زیتون ها را به طور مکرر بکوبید و آنها را به صورت خمیر غلیظ و درشتی له کنید.

 • یک نرم کننده استاندارد گوشت باید برای این مرحله خوب عمل کند. با این حال، نسخه های فلزی و پلاستیکی توصیه می شود، زیرا پتک های چوبی ممکن است مقداری از مایع را جذب کنند. توجه داشته باشید که برای خرد کردن زیتون ها می توانید از هر دو صورت پتک استفاده کنید.
 • در حین کار هسته ها را بردارید. از آنجایی که هسته ها نسبتا شکننده هستند، ممکن است بتوانید آنها را در خمیر زیتون خرد کنید. انجام این کار تاثیر منفی روی روغن زیتون شما نخواهد داشت، اما تکه های دانه می تواند به برخی از ابزارهای الکتریکی که در مراحل بعدی به آن نیاز خواهید داشت آسیب برساند، بنابراین حذف آن توصیه می شود.
 • وقتی آماده شد، زیتون ها باید کاملا له شوند و پوره باید یک پوشش کمی براق روی سطح خود داشته باشد. این درخشش روغن است. فرآیند خرد کردن، گوشت زیتون را می شکند و در نتیجه روغن موجود در سلول های آن آزاد می شود.

نحوه گرفتن روغن زیتون در خانه

4. زیتون پوره شده را به یک لیوان بلند منتقل کنید

زیتون پوره شده را با قاشق در یک لیوان آب خوری بلند یا ظرف مشابه بریزید و هر بار بیش از یک سوم لیوان را پر نکنید.

 • در حالی که از نظر فنی می‌توانید ماش زیتون را در کاسه فعلی‌اش نگه دارید، بخش بعدی فرآیند می‌تواند بسیار کثیف شود و استفاده از یک لیوان یا ظرف باعث بلندتر شدن کناره‌های آن می‌شود که ممکن است به کاهش پاشیدگی اجتناب‌ناپذیر کمک کند.
 • از طرف دیگر، می توانید رب را با قاشق در یک مخلوط کن بادوام و پرسرعت بریزید. بیش از یک سوم تا یک دوم از مخلوط کن را پر نکنید.

نحوه گرفتن روغن زیتون در خانه

5. خمیر را با آب ترکیب کنید

به ازای هر 1 فنجان (250 میلی لیتر) ماش زیتون، حدود 2 تا 3 قاشق غذاخوری (30 تا 45 میلی لیتر) آب داغ داخل لیوان بریزید. به سرعت محتویات ظرف را هم بزنید تا آب به طور یکنواخت پخش شود و اجازه دهید تا ته لیوان فرو برود.


حتما بخوانید: خواص شگفت انگیز برگ زیتون برای سلامتی


 • شما فقط به آب کافی برای کمک به تسهیل فرآیند اختلاط آتی نیاز دارید. آنقدر آب اضافه نکنید که روی زیتون ها را کاملا بپوشاند.
 • آب باید داغ باشد اما جوشانده نباشد. حرارت اضافی باید به آزاد شدن روغن بیشتری از خمیر کمک کند. در حالت ایده آل، آب باید قبل از استفاده فیلتر یا تقطیر شود زیرا استفاده از آب لوله کشی تصفیه نشده ممکن است ناخالصی هایی را به محصول نهایی وارد کند.
 • توجه داشته باشید آبی که اضافه می کنید بعدا از روغن جدا می شود.

نحوه گرفتن روغن زیتون در خانه

6. با استفاده از مخلوط کن غوطه ور فشار دهید

با استفاده از یک مخلوط کن غوطه وری، خمیر زیتون را بیشتر آسیاب کنید تا دانه های روغن شروع به بلند شدن روی سطح کنند.

 • این روند را حداقل 5 دقیقه ادامه دهید. مخلوط کردن رب برای فواصل طولانی‌تر باید روغن بیشتری را از زیتون آزاد کند، اما میزان اکسیداسیون را نیز افزایش می‌دهد که ممکن است باعث کوتاه شدن ماندگاری شود.
 • اگر در حین له کردن رب، دانه ها را جدا نکردید، از مخلوط کن نسبتاً پرقدرت استفاده کنید. در غیر این صورت، تکه های دانه می تواند تیغه ها را خراب کند. اگر هسته ها را برداشته اید، یک مخلوط کن با قدرت استاندارد کافی است.
 • شما همچنین می توانید از مخلوط کن ایستاده برای این قسمت از فرآیند استفاده کنید، اما باید هر دقیقه یا بیشتر آن را مکث کرده و پیشرفت را بررسی کنید.
 • در طول استخراج حرفه ای، این بخش از فرآیند به عنوان "مالاکسینگ" شناخته می شود و دانه های کوچکتر روغن را تشویق می کند تا به دانه های بزرگتر ترکیب شوند.

نحوه گرفتن روغن زیتون در خانه

3. گرفتن روغن زیتون خانگی از طریق خارج کردن روغن

1. مایه زیتون را هم بزنید تا روغن جدا شود

با استفاده از قاشق، زیتون های له شده را برای چند دقیقه به شدت هم بزنید و به میزان لازم ادامه دهید تا دانه های کوچک روغن به دانه های بزرگتر تبدیل شوند.

 • سعی کنید رب زیتون را با چرخش دایره ای هم بزنید. نیروی هر چرخش باید به بیرون کشیدن روغن بیشتری  یا خمیر جامد کمک کند.
 • این مرحله نیز بخشی از فرآیند ملاکسینگ در نظر گرفته می شود، اما به جای استفاده از سرعت بالا برای جداسازی روغن، برای جداسازی اجزای مختلف بر جهت نیرو تکیه می کنید.

نحوه گرفتن روغن زیتون در خانه

2. بگذار بنشیند

روی ظرف را با یک پارچه ظرف تمیز، دستمال کاغذی یا درب بپوشانید. اجازه دهید محتویات به مدت 5 تا 10 دقیقه بدون هیچ مزاحمتی استراحت کنند.


حتما بخوانید: خواص ویتامین ای برای پوست


 • در پایان این دوره انتظار، دیدن دانه های روغن در امتداد سطح رب زیتون باید آسان تر باشد.

نحوه گرفتن روغن زیتون در خانه

3. پارچه پنیر را روی یک صافی بزرگ بپوشانید

یک تکه پارچه پنیر را تقریباً دو برابر دهانه صافی برش دهید و آن را روی قسمت بالای صافی قرار دهید. 

 • صافی پوششی را روی یک کاسه بزرگ قرار دهید.صافی های توری ظریف برای این پروژه بهینه هستند، اما پارچه پنیر باید به اندازه کافی مواد جامد را به دام بیندازد حتی اگر به جای آن نیاز به استفاده از یک صافی پلاستیکی با شکاف بیشتر داشته باشید.
 • اگر پارچه ندارید، از ورقه های بزرگ کاغذ صافی یا کیسه های صافی نقاشان تمیز (یعنی که قبلا استفاده نشده بود) استفاده کنید.

نحوه گرفتن روغن زیتون در خانه

4. مایه زیتون را داخل پارچه پنیر بریزید

خمیر زیتون را به همراه تمام مایعات و مواد جامد قابل مشاهده با قاشق بیرون بیاورید و مستقیماً به مرکز پارچه پنیر منتقل کنید. دو طرف پارچه پنیر را روی خمیر زیتون بپیچید و یک بسته نرم ایجاد کنید.

 • توجه داشته باشید که پارچه پنیر باید تمام دسته رب زیتون را کاملاً بپوشاند. اگر به اندازه کافی بزرگ نیست، باید رب را به دسته های کوچکتر تقسیم کنید.

نحوه گرفتن روغن زیتون در خانه

5. وزنه ای را روی دسته قرار دهید

یک بلوک چوبی یا وزن مشابه را روی خمیر زیتون قرار دهید. وزن باید به اندازه ای سنگین باشد که به طور فعال روی بسته نرم افزاری فشار بیاورد.

 • اگر نگران بهداشتی بودن وزن آن هستید، می‌توانید قبل از قرار دادن آن در بالای بسته، آن را در پلاستیک بپیچید.
 • از طرف دیگر، می توانید یک کاسه کوچکتر را در داخل صافی و روی دسته زیتون قرار دهید. این کاسه کوچکتر را با لوبیا خشک یا مواد سنگین مشابه پر کنید تا فشار ثابتی روی بسته اعمال شود.

نحوه گرفتن روغن زیتون در خانه

6. بگذارید مایع تخلیه شود

اجازه دهید روغن زیتون، آب زیتون و آب حداقل 30 دقیقه از پارچه پنیر و صافی خارج شود. کاسه ای که در زیر صافی قرار داده شده است باید این مایع را در حین تخلیه جمع کند.


حتما بخوانید: دانستنی ها و خواص درمانی روغن زیتون


 • هر 5 تا 10 دقیقه، به آرامی و در عین حال محکم روی بسته  با استفاده از دستان خود فشار دهید تا به فرآیند استخراج کمک کنید.
 • وقتی آماده حرکت هستید، کاسه باید حاوی یک حوضچه مایع مناسب باشد و مواد جامد زیتون داخل پارچه پنیر باید نسبتاً خشک به نظر برسند. توجه داشته باشید که می توانید این مواد جامد را در پایان فرآیند تخلیه دور بریزید.

نحوه گرفتن روغن زیتون در خانه

7. روغن را بکشید

نوک یک باستر یا سرنگ را درست زیر سطح مایع جمع آوری شده قرار دهید. مایع لایه بالایی را با دقت بیرون بکشید و لایه های پایینی را پشت سر بگذارید. این قسمت از مایع را به یک لیوان جداگانه منتقل کنید.

 • به دلیل تفاوت در چگالی، روغن باید به طور طبیعی به لایه مشخص خود جدا شود و آن لایه روغن باید تا بالای کاسه بالا بیاید.
 • ممکن است کمی تمرین طول بکشد تا بتوانید فقط روغن را بدون جمع آوری مقداری آب یا آب میوه بردارید. بلافاصله پس از جمع آوری روغن، بدنه سرنگ را بررسی کنید. اگر لایه های جداگانه ای در ظرف وجود دارد، آب را خارج کنید و فقط لایه روغن بالایی را بگذارید. 

نحوه گرفتن روغن زیتون در خانه

4. گرفتن روغن زیتون خانگی از طریق نگهداری و ذخیره روغن

1. روغن زیتون را در یک بطری تمیز بریزید

یک قیف را در دهانه یک بطری شیشه ای تمیز قرار دهید، سپس روغن جمع آوری شده را از داخل قیف و داخل همان بطری بریزید.

 • بطری های شیشه ای ایده آل هستند و بطری های رنگی حتی بهتر هستند زیرا رنگ باید به محافظت از روغن در برابر اثرات مضر نور قوی کمک کند. با این حال، در صورت لزوم، می توانید از یک ظرف پلاستیکی استفاده کنید.
 • توجه داشته باشید که هر بطری ای که استفاده می کنید باید با آب داغ و صابون ظرفشویی کاملاً تمیز شود، خوب بشویید و قبل از ریختن روغن داخل آن خشک شود.

نحوه گرفتن روغن زیتون در خانه

2. بطری را با چوب پنبه ببندید

قبل از اینکه قیف را با چوب پنبه، درپوش پیچی یا درب مشابه با اندازه مناسب ببندید، قیف را از بطری خارج کنید.تا زمانی که بتوانید یک مهر و موم محکم در اطراف دهانه بطری ایجاد کنید، مواد دقیق نباید خیلی مهم باشد.

 • در طول این مرحله نیز با احتیاط هرگونه روغن را از دهان و کناره های بطری پاک کنید.
 • نقاط کوچک را با یک حوله کاغذی خشک پاک کنید. قسمت های پاچیده شده را با استفاده از یک پارچه پاک کنید، سپس با یک پارچه مرطوب تمیز و با یک حوله خشک تمام کنید.

نحوه گرفتن روغن زیتون در خانه

3. روغن را در مکانی خشک و خنک نگهداری کنید

اکنون روغن زیتون تمام شده و آماده استفاده است. بطری را در کمد انباری خود (یا مکانی به همان اندازه خنک، تاریک و خشک) نگهداری کنید تا زمانی که برای استفاده از روغن آماده شده آماده شوید.

 • روغن زیتون خانگی ماندگاری مشابهی با روغن های تهیه شده تجاری نخواهد داشت، بنابراین برای بهترین سطح کیفیت باید ظرف 2 تا 4 ماه از آن استفاده کنید.

نحوه گرفتن روغن زیتون در خانه

سوالات متدوال

1. من تمام مایعات را جمع کرده ام، اما فقط یک قسمت سبز است. جدا شدن چقدر طول میکشه؟

اگر این کار را به درستی انجام دادید، باید فقط یک ساعت طول بکشد. هر چه بیشتر طول بکشد، بدتر خواهد بود. اگر بیشتر از یک روز طول کشید، از نو شروع کنید.

2. زیتون را از کجا تهیه کنم؟

شما باید آنها را به صورت آنلاین یا از یک باغ زیتون یا یک تعاونی غذایی خریداری کنید یا حتی زیتون ها را پرورش دهید و برداشت کنید. سوپرمارکت ها زیتون تازه نمی فروشند زیرا زیتون تازه به طرز باورنکردنی تلخ است و برای اکثر مردم جذابیتی ندارد. 

سخن آخر

اگر در یافتن زیتون تازه در خواربار فروشی معمولی خود مشکل دارید، سعی کنید در یک بازار ارگانیک یا خواربار فروشی بگردید. شما همچنین می توانید زیتون های تازه را به صورت آنلاین خریداری کنید، اما هزینه های حمل و نقل می تواند بسیار گران شود زیرا اگر می خواهید تازه بمانند زیتون ها باید به سرعت به دستشان برسند. این فرآیند می تواند بسیار نامرتب باشد. هنگام تهیه روغن زیتون، بهتر است «لباس‌های کهنه» بپوشید که  اهمیتی ندارد و/یا یک پیش بند آشپزخانه کامل بپوشید. همچنین باید روغن را در محلی تهیه کنید که بعد از آن به راحتی تمیز شود. 


مطالب مرتبط:

خواص بی نظیر روغن زیتون برای پوست و مو و طرز تهیه ماسک روغن زیتون

آموزش گام به گام طرز تهیه صابون کاستیل (زیتون) خانگیاز
2
رای