زبان بدن افراد دروغگوها؛ علامت و تشخیص دروغ افراد از روی حرکات بدن

زبان بدن افراد دروغگوها؛ علامت و تشخیص دروغ افراد از روی حرکات بدن زبان بدن افراد دروغگوها؛ نشانه یک فرد دروغگو چیست؛ روش های شناخت شخصیت انسانهای دروغگو با استفاده از زبان بدن و علائم غیر کلامی؛ شناسایی و تشخیص دروغ یک شخص را در سلام دنیا بخوانید.

همه انسان ها توانایی دروغ گفتن را دارند . و بسیاری از ما این کار را می‌کنیم – مطالعات متعدد نشان داده‌اند که به‌طور متوسط، آمریکایی‌ها یک یا دو دروغ در روز می‌گویند. خوشبختانه، کارشناسان می گویند راه هایی برای تشخیص نشانه های دروغگویی وجود دارد. تریسی براون کارشناس زبان بدن و نویسنده کتاب How to Detect Lies, Fraud and Identity Theft: Field Guide، می گوید: برای شناسایی  ابتدا باید مبنایی برای نحوه رفتار یک شخص در هنگام صادق بودن داشته باشید. به عنوان مثال، تماشا کنید که چگونه کسی به یک سوال اساسی مانند "از کجا هستید؟" چشمانشان کجا می رود؟ صدای آنها چگونه است؟ در این مطلب از سلام دنیا، ما به زبان بدن افراد دروغگوها ؛ نشانه یک فرد دروغگو و تشخیص افراد دروغگو از روی زبان بدن پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

زبان بدن افراد دروغگوها چیست

چه با تهدیدات آنلاین نادرست سر و کار داشته باشید یا با افراد دروغگویی که به  شما دروغ می گویند، این سوال باقی می ماند: نشانه هایی که نشان می دهد یک نفر دروغ می گوید چیست؟ به گفته ونسا ون ادواردز، این یکی از اولین گام‌ها برای آشنایی با نحوه رفتار یک شخص است. این فرآیند ایجاد یک خط پایه است، که او آن را اینگونه تعریف می‌کند: «چگونه کسی در شرایط عادی و غیرتهدیدکننده عمل می‌کند […] یا وقتی کسی حقیقت را می‌گوید چگونه به نظر می‌رسد».

به عبارت دیگر، اگر نمی‌دانید وقتی کسی حقیقت را می‌گوید چگونه رفتار می‌کند، تشخیص اینکه چه زمانی دروغ می‌گوید ممکن است دشوار باشد، که بر اهمیت ایجاد اعتماد با کسی قبل از به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی تأکید می‌کند. به عنوان مثال، همیشه بهتر است مستقیماً با بانک خود تماس بگیرید و بدانید که با چه کسی صحبت می کنید، به جای اعتماد به کسی که به طور تصادفی تماس می گیرد یا نامه ای با ظاهر رسمی ارسال می کند که ادعا می کند کارمند بانک است. برای تشخیص نشانه های زبان بدن یک فرد دروغگو به خواندن باقی مطلب ادامه دهید.


حتما بخوانید: زبان بدن چیست و چه کاربردی دارد


تشخیص نشانه های زبان بدن یک فرد دروغگو

1. نشانه های بدن یک فرد دروغگو

  • دست ها: تریسی براون که در یک برنامه آموزشی فریبکاری با اعضای FBI شرکت کرده است و گهگاه به تحقیقات کمک می کند، می گوید: دروغگوها پس از صحبت کردن، از حرکات دست خود استفاده می کنند ، برخلاف حین یا قبل از مکالمه. او می‌گوید: «ذهن کارهای زیادی انجام می‌دهد، از جمله ساختن داستان، تشخیص اینکه آیا آنها را باور می‌کنند یا نه و بر این اساس به داستان اضافه می‌کنند». "خیلی عادی اشاره کردن که ممکن است به طور معمول درست قبل از  یک بیانیه بعد از بیانیه اتفاق بیفتد." مطالعه‌ای در سال 2015 که توسط دانشگاه میشیگان انجام شد، 120 کلیپ رسانه‌ای از پرونده‌های دادگاه‌های پرمخاطب را بررسی کرد تا بفهمد مردم در هنگام دروغگویی در مقابل راستگویی چگونه رفتار می‌کنند. این مطالعه نشان داد کسانی که دروغ می‌گویند بیشتر با هر دو دستشان اشاره می‌کنند تا کسانی که حقیقت را می‌گویند - مردم در 40 درصد کلیپ‌های دروغگوها با هر دو دستشان اشاره می‌کنند، در حالی که این میزان در کلیپ‌های راستگوها 25 درصد است. تریسی براون، که به طور منظم در مؤسسات مالی سخنرانی می کند تا به آنها کمک کند کلاهبرداری را شناسایی و از آن جلوگیری کنند، می گوید: وقتی مردم دروغگو هستند، تمایل دارند کف دست خود را دور از شما قرار دهند. او می گوید، این یک سیگنال ناخودآگاه است که آنها اطلاعات، احساسات یا حتی دروغ می گویند. آنها ممکن است آنها را در جیب خود بگذارند یا حتی آنها را زیر میز بکشند.
  • خارش و بی قراری : به گفته گلس، که یک دوره فوق دکترا را در دانشگاه UCLA با تمرکز بر روانشناسی و ارتباطات کلامی و غیرکلامی به پایان رساند، تکان دادن بدن به جلو و عقب، خم کردن سر به پهلو یا به هم زدن پاها نیز می تواند نشانه های فریب باشد. او می گوید که نوسانات در سیستم عصبی خودمختار، که عملکردهای بدن را تنظیم می کند، نیز می تواند تأثیر داشته باشد. او توضیح می دهد که وقتی افراد عصبی هستند، این نوسانات در سیستم عصبی می تواند باعث شود افراد احساس خارش یا گزگز در بدن خود کنند که به نوبه خود باعث بی قراری بیشتر می شود. تحقیقات انجام شده توسط استاد روانشناسی UCLA، آر. ادوارد گیزلمن، نتیجه مشابهی را به دست آورد، و دریافت که افراد تمایل دارند «رفتارهایی مانند بازی با موهای خود را در زمان ناصادق نشان دهند.

تشخیص نشانه های زبان بدن یک فرد دروغگو 1

2. نشانه های صورت یک فرد دروغگو

  • چشم‌ها: کسی که دروغ می‌گوید ممکن است به لحظه‌ای مهم خیره شود یا به دور نگاه کند، گلس می‌گوید - نشانه احتمالی این است که او در حال حرکت چشمانش در حالی که سعی می‌کند در مورد آنچه بعداً می‌گوید فکر کند، نگاه می‌کند. تحقیقی که توسط Geiselman در UCLA انجام شد، این موضوع را تأیید کرد و دریافت که افراد گاهی اوقات هنگام دروغگویی کوتاه نگاه خود را به سمت خود نگاه می کنند. مطالعه سال 2015 که توسط دانشگاه میشیگان انجام شد همچنین نشان داد کسانی که دروغ می‌گویند بیشتر از کسانی که راست می‌گویند خیره می‌شوند - به طوری که 70 درصد از کلیپ‌های دروغگویی افراد نشان می‌دهد که مستقیماً به افرادی که به آنها دروغ می‌گویند خیره شده‌اند. با این حال هنوز در این مورد بحث هایی وجود دارد. مطالعه‌ای در سال 2012 که در Plos One منتشر شد ، این مفهوم را که مردم وقتی ناصادق هستند به یک جهت خاص نگاه می‌کنند، رد کرد. و در حالی که امکان مطالعه بیش از حد رفتارهای شخصی وجود دارد، گلس معتقد است که حقیقتی وجود دارد که باید از چشمان درخشید.
  • دهان: به گفته تریسی براون، چرخاندن لب‌ها به نقطه‌ای که تقریباً ناپدید می‌شوند، می‌تواند نشانه‌ای باشد که کسی به دلیل حذف دروغ می‌گوید. او می‌گوید: «تجربه من این بوده است که وقتی مردم این کار را انجام می‌دهند، احساسات یا حقایق را مهار می‌کنند. تحقیقاتی که در UCLA انجام شد نشان داد افرادی که دروغ می‌گویند بیشتر لب‌های خود را به هم می‌ چسبانندد. گلس می‌گوید: به هم زدن لب‌ها می‌تواند به این معنا باشد که کسی نمی‌خواهد در مکالمه‌ای که در حال حاضر است شرکت کند. او می گوید: «این یک رفلکس غریزی است به این معنی که شما نمی خواهید صحبت کنید.
  • تغییر در رنگ چهره: تا به حال متوجه شده اید که شخصی هنگام صحبت کردن، مانند یک روح سفید شود؟ گلس می‌گوید که این می‌تواند نشانه‌ای از دروغگویی باشد، که می‌گوید این سیگنال‌هایی است که خون از صورت هجوم می‌آورد.
  • تعریق یا خشکی: تغییرات سیستم عصبی خودمختار می‌تواند باعث شود دروغ‌گویان در ناحیه T صورت (لب بالایی، پیشانی، چانه و اطراف دهان) عرق کنند یا در دهان و چشم‌ها خشکی داشته باشند - ممکن است فرد بیش از حد پلک بزند یا چشم‌ها را چشمک بزند. به گفته گلس لب هایشان را لیس بزنند یا گاز بگیرند یا به سختی آب دهان را قورت دهند.

حتما بخوانید: آموزش علائم زبان بدن با عکس برای تشخیص احساسات از روی چهره


3. نشانه های لحن صدا یک فرد دروغگو

  • صدای بلند: به گفته گلس، وقتی افراد عصبی هستند، ماهیچه‌های تارهای صوتی ممکن است سفت شوند (یک پاسخ غریزی به استرس) که باعث می‌شود صدا بسیار بلند به نظر برسد. همچنین ممکن است متوجه خش خش در صدای کسی شوید. او می‌گوید صاف کردن گلو، وسیله‌ای برای مقابله با ناراحتی عضلات سفت شده، می‌تواند گاهی نشانه‌ی عدم صداقت باشد.
  • تغییر ناگهانی صدا: به گفته گلس، افرادی که دروغ می گویند نیز تمایل دارند صدای خود را بالا ببرند. او می افزاید: "گاهی اوقات صدای شما بلندتر می شود، زیرا حالت تدافعی پیدا می کنید."

4. نشانه های محتوای گفتار یک فرد دروغگو

عباراتی مانند «می‌خواهم با شما صادق باشم»، «صادقانه» یا «اجازه دهید حقیقت را به شما بگویم»: به گفته گلس ، اینها می‌توانند نشانه‌هایی باشند که ممکن است فردی کمی بیش از حد تلاش کند تا شما را به صداقتش متقاعد کند. استفاده از کلماتی مانند "اوه"، "پسندم" و "اوم": تحقیقی که در دانشگاه میشیگان انجام شد نشان داد که صحبت کردن با صدای بلندتر یک شاخص رایج فریب است. گلس می‌گوید که مردم زمانی که سعی می‌کنند زمان بخرند تا بفهمند در آینده چه چیزی می‌خواهند بگویند، بیشتر از این کلمات استفاده می‌کنند. گلس خاطرنشان می کند:  بسیاری از ما ذاتا دروغگو نیستیم. بنابراین گاهی اوقات، ما اجازه می دهیم که حقیقت از بین برود. به کسی توجه کنید که جملاتی مانند "من اخراج شدم - نه، صبر کنید، یعنی من کار را ترک کردم" یا "من برای شام با فلانی بیرون بودم - صبر کنید، در واقع تا دیر وقت کار می کردم." او می گوید که ممکن است یک دروغگو در دستان شما باشد. 

تشخیص نشانه های زبان بدن یک فرد دروغگو 2

10 نشانه اصلی یک فرد دروغگو

1. نشانه بارز یک فرد دروغگو: تغییر در الگوهای گفتار

یکی از نشانه‌هایی که ممکن است کسی تمام حقیقت را نگوید، گفتار نامنظم است. به گفته گرگ مک کری، یک مجرم بازنشسته اف بی آی ، صدا یا شیوه صحبت کردن افراد ممکن است وقتی دروغ می گویند، همانطور که گزارش شده است، تغییر کند . مک کری ابتدا الگوهای گفتاری و رفتارهای منظم یک فرد را با پرسیدن سؤالات معمولی و سرراست شناسایی می کند، مانند اینکه نام او چیست یا کجا زندگی می کند. این به او این امکان را می‌دهد که هر گونه تغییر در صحبت کردن یا ویژگی‌های خود را هنگامی که سؤالات چالش برانگیزتر و بازجویی می‌پرسد، ببیند.

2. نشانه بارز یک فرد دروغگو: استفاده از حرکات متناقض

اگر فردی بگوید بله اما سرش را نه تکان دهد، ممکن است نشان دهنده این باشد که او حقیقت را نمی گوید. همانطور که دکتر الن هندریکسن، روانشناس بالینی در مرکز اضطراب و اختلالات مرتبط دانشگاه بوستون، در Scientific American اشاره می کند، ژست های نامتجانس حرکاتی در بدن هستند که با کلماتی که شخص می گوید مطابقت ندارند و ژست ها همان حقیقت گویان در مثال دکتر هندریکسن، اگر کسی بگوید، "البته من با تحقیقات همکاری خواهم کرد" و سرش را تکان دهد، این احتمال وجود دارد که او تمام حقیقت و چیزی جز حقیقت را نگوید.


حتما بخوانید: 44 نشانه زبان بدن (ارتباط غیر کلامی) دختری که شما را دوست دارد


3. نشانه بارز یک فرد دروغگو: نگفتن کافی

هنگامی که شاهدان حقیقت گو آنچه را که دیده اند توصیف می کنند و از آنها می پرسند: "آیا چیز دیگری وجود دارد؟" جزئیات بیشتر فاش می شود. اما وقتی از دروغگوها خواسته می شود که از داستان های آماده شده خود فراتر بروند، جزئیات کمی ارائه می شود. محققان به نقل از انجمن روانشناسی آمریکا (APA) از این افراد به عنوان "دروغگوهایی که با فراموشی فریب می دهند" یاد می کنند، که وقتی از آنها خواسته می شود به سؤالات پاسخ دهند یا جزئیات بیشتری ارائه دهند، معمولاً کمتر از کسانی که حقیقت را می گویند ارائه می دهند. این را می‌توان از طریق رونوشت‌های تماس‌های تلفنی، اظهارات شاهدان، یا با عدم وجود کلمات توصیفی در مکالمه اندازه‌گیری کرد. روش دیگری که محققان حقیقت را تأیید می‌کنند این است که از مردم می‌خواهند رویدادها را به عقب بازگو کنند. حقیقت‌گویان در حین ارائه جزئیات بیشتر به همان داستان پایبند می‌مانند، در حالی که دروغ‌گویان اغلب دچار مشکل می‌شوند و بدون افزودن جزئیات به اصل داستانی متفاوت می‌سازند.

4. نشانه بارز یک فرد دروغگو: گفتن بیش از حد

از طرف دیگر، محققان مدرسه بازرگانی هاروارد به این نتیجه رسیدند که دروغگوهایی که سعی در فریب دادن حقیقت را با کلمات بیش از حد دارند. از آنجایی که چنین دروغگویی ممکن است در حین حال چیزهایی را بسازد، ممکن است جزئیات بیش از حدی را نیز اضافه کند تا خود یا دیگران را در مورد آنچه می‌گویند متقاعد کند. آنها همچنین ممکن است با کلماتی تزئین کنند که شخصی که حقیقت را می گوید فکر نمی کند اضافه کند.سایر نشانه های زبانی نشان داده شده در این مطالعه نشان می دهد که دروغگویان از ضمایر ناسزا و سوم شخص (مثلاً او، او و آنها) برای فاصله گرفتن از هرگونه دخالت اول شخص (مثلاً من، من، من) استفاده می کنند.

شانه بارز یک فرد دروغگو 1

5. نشانه بارز یک فرد دروغگو: افزایش یا سقوط غیرمعمول در آهنگ آواز

همین مقاله APA نکته مهمی را در مورد فرهنگ، زمینه و ارتباطات در مورد کشف دروغ ها مطرح می کند. دکتر دیوید ماتسوموتو، استاد روانشناسی در دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو و مدیر عامل شرکت مشاوره Humintell که افراد را برای خواندن احساسات انسانی آموزش می‌دهد، تأکید می‌کند که محققان هنگام تشخیص اینکه کسی دروغ می‌گوید یا نه، باید سوگیری فرهنگی را در نظر بگیرند. به عنوان مثال، تحقیقات او در تشخیص دروغ نشان داد که شرکت کنندگان چینی تمایل دارند هنگام دروغ گفتن با صدای بلندتری صحبت کنند . در مقابل، شرکت کنندگان در تحقیقات اسپانیایی تبار با صدای کمتری هنگام دروغ گفتن صحبت می کردند.این تحقیق نشان می‌دهد که نشانه‌های غیرکلامی برای دروغگویی می‌تواند با تفاوت‌های فرهنگی مرتبط باشد، که باید به جای قضاوت فقط بر اساس باورهای فرهنگی خود در نظر گرفته شود.

6. نشانه بارز یک فرد دروغگو: جهت چشم آن ها

در مورد حقیقت و ارتباط چشمی بسیار بحث شده است. یک باور فرهنگی رایج در ایالات متحده این است که اگر شخصی ارتباط چشمی برقرار نمی‌کند، حقیقت را نمی‌گوید، در حالی که در فرهنگ‌های دیگر، تماس چشمی در یک زمینه خاص غیرقابل اعتماد تلقی می‌شود. مطالعه‌ای با عنوان «چشم‌ها آن را ندارند»، که در سال 2012 در Plos One منتشر شد ، این مفهوم را که مردم هنگام دروغ گفتن به چپ یا راست نگاه می‌کنند، رد کرد. با این حال، یک مطالعه تحقیقاتی که در سال 2015 توسط دانشگاه میشیگان انجام شد و در مجله تایم منتشر شد ، نشان داد که 70 درصد از افراد در 120 کلیپ رسانه ای دروغ می گویند در حالی که تماس چشمی مستقیم داشتند.


حتما بخوانید: دروغ مصلحت آمیز چیست


7. نشانه بارز یک فرد دروغگو: پوشاندن دهان یا چشمانشان

بسیاری از مردم می خواهند دروغی را بپوشانند یا از واکنش خود به آن پنهان بمانند، به همین دلیل است که هنگام افشای یک دروغ، دستان خود را روی چشم یا دهان خود می گذارند. به گفته افسران سابق سیا در کتاب جاسوسی دروغ ، دیگران حتی ممکن است هنگام گفتن دروغ، چشمان خود را کاملا ببندند، همانطور که در مجله Parade گزارش شده است . این می تواند به ویژه زمانی صادق باشد که در پاسخ به سؤالی باشد که نیاز به تأمل زیادی ندارد.

8. نشانه بارز یک فرد دروغگو: بی قراری بیش از حد

به این فکر کنید که یک بچه وقتی از او می پرسند آخرین کوکی کجا رفته است، چه می کند. آنها ممکن است لب های خود را لیس بزنند، به ناخن های خود نگاه کنند یا حتی دستان خود را تکان دهند - و سپس یک دروغ بزرگ بگویند. به گفته افسران سابق سیا به نقل از مجله Parade ، آنچه اتفاق می افتد این است که واکنش اضطراب آنها شروع شده است و باعث خروج خون از اندام آنها شده است . آنها ممکن است به طور ناخودآگاه سعی کنند آن واکنش اضطرابی را آرام کنند یا حداقل خون را به اندام هایشان برگردانند، که همه اینها می تواند نشان دهنده عصبی بودن در مورد گفتن یک دروغ باشد.

شانه بارز یک فرد دروغگو 2

9. نشانه بارز یک فرد دروغگو: اشاره با انگشت (به معنای واقعی کلمه یا مجازی)

به گفته Business Insider، اشاره کردن به یا به سمت چیزی یا شخص دیگری، با حرکات یا کلمات، ممکن است نشان دهنده تمایل قطعی برای برداشتن تمرکز از یک فرد و مقصر دانستن شخص دیگری باشد. البته، دانستن اینکه آیا آن شخص به طور معمول ژست می‌زند یا مکرراً با انگشت اشاره می‌کند، می‌تواند یک پایه مفید باشد. با این حال، اگر شخصی به جای رفتار خصمانه که شامل اشاره انگشت است، با رفتاری سنجیده صحبت کند، این کلید تهاجمی ممکن است نشان دهد که کسی دروغ می‌گوید.


حتما بخوانید: چگونه احساسات خود را بیان کنیم


10. نشانه بارز یک فرد دروغگو: خودشناسی به عنوان یک "دروغگوی خوب"

شاید ساده ترین راه برای تشخیص دروغگو این باشد که به او اجازه دهید این کار را برای شما انجام دهد. در مطالعه‌ای با عنوان «شیوع دروغ، ویژگی‌های دروغ و استراتژی‌های دروغگوهای خوب خود گزارش‌دهنده»، تحقیقی که در سال 2019 در Plos One منتشر شد ، نشان داد کسانی که به‌عنوان «دروغگوهای خوب» شناسایی می‌شوند، بیشتر از آزمایش‌های دروغ‌ یاب، یک شاخص صادق هستند. این مطالعه نشان داد که "دروغگوهای خوب" بیشتر دروغ های کوچکی را به صورت حضوری به همکاران و دوستان می گویند و بر گفتن داستان های ساده و واضح متمرکز شده اند. راه حل آسان این تحقیق این است که اگر کسی دروغگوی خوبی است، به او اعتماد نکنید .

تشخیص دروغ یک شخص 

در حالی که متخصصان پزشکی قانونی آموزش دیده اند تا راهبردهایی را بیاموزند تا حقیقت را از داستان های تخیلی استخراج کنند، لازم نیست کارآگاه باشید یا یک دستگاه دروغ یاب داشته باشید تا بفهمید چه زمانی ممکن است فردی رو در رو، تلفنی یا در حال دروغ گفتن باشد.  طبیعتاً حقیقت می‌تواند ذهنی باشد و دیدگاه‌های شخصی می‌تواند آنچه را که واقعی است و غیر واقعی را منحرف کند. راهبردهای تشخیص دروغ گاهی ممکن است گیج کننده یا متناقض باشد. به این نقطه، یک مطالعه منتشر شده در انجمن روان‌شناسی بریتانیا نشان داد که افراد با سطح هوش هیجانی بالا ممکن است افراد را به خوبی بخوانند، اما در تشخیص فریبنده بودن یا نبودن یک داستان شخصی مشکل دارند. در حالی که علائم ذکر شده در بالا بر اساس تحقیقات کمی (اثبات شده توسط داده های عددی) و کیفی (تأیید شده با توصیف) است، هیچ تکنیک واحدی نباید به تنهایی به عنوان یک عامل تعیین کننده برای دستگیر کردن کسی در دروغ برای اهداف شخصی یا اجرای قانون استفاده شود. محققان تمام تلاش خود را می کنند تا مطالعاتی را طراحی کنند که شواهد خاصی را جدا کند، اما هر موقعیتی منحصر به فرد است و بسته به شرایط باید با دقت مورد بررسی قرار گیرد.

تشخیص دروغ یک شخص 

سخن آخر

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی تشخیص علائم دروغگویی یک نفر، تبدیل شدن به یک بازپرس جنایی را در نظر بگیرید . افراد حرفه ای در این زمینه بسته به مسئولیت های شغلی توسط BLS به عنوان دانشمندان پزشکی قانونی یا پلیس و کارآگاه طبقه بندی می شوند.در صورت شک، اجازه دهید غرایز شما از اطلاعات شخصی و مالی شما محافظت کند. برای خلاصه کردن چند توصیه عملی از کمیسیون تجارت فدرال : اگر فکر می کنید ممکن است کسی به شما دروغ بگوید، مکالمه را ترک کنید، تلفن را قطع کنید، ایمیل یا پیامک ارسال نکنید و بلافاصله آنچه را که اتفاق افتاده به کسی که واقعاً می شناسید و به آن اعتماد دارید گزارش دهید.


مطالب مرتبط:

17 روش برای یادگیری دوست داشتن خود

فواید مدیتیشن و ذهن آگاهی برای ذهن و بدن از
2
رای