عزت نفس و احساس ارزشمندی + روش افزایش عزت نفس و احساس ارزشمندی

عزت نفس و احساس ارزشمندی + روش افزایش عزت نفس و احساس ارزشمندی احساس ارزشمندی چیست ؛ چگونه حس ارزشمندی خود را تقویت کنیم؛ راهکارهای تقویت عزت نفس و 29 راه برای افزایش احساس ارزشمندی در سلام دنیا بخوانید و بیاموزید چگونه انسان بهتری باشیم.

سفر به سوی عزت نفس بی قید و شرط همیشه آسان نیست. مسیر مستقیم یا هموار نیست، و شما در طول مسیر با مشکلاتی روبرو خواهید شد - من مطمئناً. شهامت می خواهد تا خود را از شرایطی که برای ارزش خود قرار داده اید رها کنید. روند بخشش ممکن است نامرتب باشد، پذیرفتن خودمان به همان شکلی که هستیم ترسناک باشد، بودن در کنار خود می‌تواند ما را با دردهای عاطفی روبرو کند و ارتباط با دیگران باعث می‌شود احساس آسیب‌پذیری کنیم. این مطلب سلام دنیا بخشی از مجموعه "چگونه انسان بهتری باشیم" تد است که هر کدام حاوی توصیه های مفیدی از افراد جامعه است. برای اینکه بدانید احساس ارزشمندی چیست و برای افزایش و تقویت عزت نفس و احساس ارزشمندی تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

احساس ارزشمندی چیست

من تا زمانی که به یاد دارم با احساس بی لیاقتی دست و پنجه نرم کرده ام

از بیرون، وقتی بزرگ شدم، زندگی من بسیار عالی به نظر می رسید. پدر و مادرم ازدواج خوشی داشتند، حمایت می کردند و آنقدر درآمد داشتند که راحت تر باشیم. من بیشتر خوشحال بودم، اما همچنین احساس عمیقی داشتم که چیزی برای من اشتباه است.


حتما بخوانید: افزایش اعتماد به نفس در زنان و مردان با 12 تکنیک


دردناک ترین لحظات من در مهمانی ها بود

وقتی به مهمانی‌های سیاه‌پوستان می‌رفتم، دوستانم مرا مسخره می‌کردند، زیرا من از نظر ریتمیک به چالش کشیده می‌شدم.سپس، به عنوان تنها دختر سیاهپوست در مهمانی های مرتبط با مدرسه عمدتاً سفیدپوستم، هرگز برای رقص انتخاب نشدم. من هرگز مورد توجه کسی نبودم.

افزایش احساس ارزشمندی

بنابراین در حدود 12 سالگی به این نتیجه رسیدم که راه درمان این احساس بی لیاقتی کمال است

ساده است، اینطور نیست؟ اگر من فقط بی عیب و نقص بودم، آن وقت جا می گرفتم. انتخاب می شدم. من واقعا خوشحال می شدم. من به کلاس های رسمی رقص رفتم، در مدرسه سخت کار کردم و سعی کردم دوستی حامی و فداکار باشم. وقتی نمرات خوبی می‌گرفتم و احساس می‌کردم عزت نفسم بالا می رود و جزئی از آنها هستم– اما وقتی از نظر تحصیلی خوب نبودم یا کنار گذاشته شدم، سقوط کردم.به این امید ادامه دادم که اگر بتوانم کسی را پیدا کنم که دوستم داشته باشد، در نهایت احساس شایستگی می کنم.

در کالج، تلاش برای احساس شایستگی به استراتژی اصلی من تبدیل شد. من در کلاس ها و تدریس خصوصی با اتحادیه دانشجویان سیاه پوست، گروهای دانشجویی، گروه کر انجیل، تیم استپ... به سختی به خودم فرصت دادم تا نفس بکشم و فکر کنم.بعد از دانشگاه، توجه من به تلاش برای یافتن رابطه ای برای احساس خلأ معطوف شد. اضطراب و فراز و نشیب هایی که تجربه کردم طاقت فرسا بود. به یاد دارم که به کافه‌ها و کلوب‌ها می‌رفتم، و درست مانند دوران دبیرستان، به ندرت کسی بودم که برای رقص انتخاب می‌شدم. شروع کردم به زیر سوال بردن جذابیتم با پوست قهوه ای و موهای گره خورده ام و اینکه آیا هرگز توسط یک شریک خوب پذیرفته می شوم. به این امید ادامه دادم که اگر بتوانم کسی را پیدا کنم که دوستم داشته باشد، در نهایت احساس شایستگی می کنم.

من در مورد یک راز با شما صحبت خواهم کرد: هیچ کدام یک از روش های بالا برای من موثر نبود!

نه کمال گرایی، مشغله کاری، روابط خوب کمکی نکرد، شاید برخی از آن ها برای لحظه ای تاثیرگذار باشند اما دائمی نیستند. درست پس از شروع یک رابطه جدید یا گرفتن یک نمره خوب، احساس کردم که شایسته هستم. اما خیلی زود، احساس ارزشمندی من از بین رفت و به دنبال کار بعدی بودم.

آیا تا به حال این حس را تجربه کرده اید؟

پس از چندین سال درمان، رشد معنوی و گرفتن مدرک دکترا در روانشناسی بالینی، سرانجام شروع به پرورش یک عزت نفس بی قید و شرط کردم و این باور را از دست دادم که "من به اندازه کافی خوب نیستم".اجازه دهید آنچه را که یاد گرفته ام با شما به اشتراک بگذارم. اما قبل از انجام، ممکن است از خود بپرسید که آیا این فقط توصیه بیشتری در مورد عزت نفس است؟عزت نفس بی قید و شرط این احساس است که شما لایق زنده بودن، دوست داشتن و مراقبت از شما، و گرفتن فضا هستید.


حتما بخوانید:چگونه خود را دوست داشته باشیم


باید توضیح دهم: عزت نفس با اعتماد به نفس یکی نیست

عزت نفس ما برگرفته از توانایی ها، دستاوردها، موقعیت های اجتماعی و چیزهایی است که باور داریم و می توانیم به آنها برسیم. ما می توانیم عزت نفس خود را با بهبود مهارت ها یا عملکرد خود تقویت کنیم و عزت نفس ما بسته به عملکرد ما در جنبه های مختلف زندگی کم و زیاد  می شود.

در مقابل، عزت نفس بی قید و شرط از توانایی ها و دستاوردهای ما متمایز است

 این در مورد مقایسه خودمان با دیگران نیست. این چیزی نیست که بتوانیم کم و بیش از آن داشته باشیم. ارزش خود بدون قید و شرط این احساس است که شما لایق زنده بودن، دوست داشتن و مراقبت از شما هستید. در واقع با اعتماد به نفس باشید.من با صدها دانشجو در یکی از دانشگاه‌های برتر کشور نشسته‌ام و وقتی نگرانی‌های آنها را بررسی می‌کنیم و ریشه‌یابی می‌کنیم، اغلب متوجه می‌شویم که آنها با احساس عمیقی از بی‌ارزشی دست و پنجه نرم می‌کنند. من معتقدم عوامل زیادی وجود دارد که باعث می شود ما این احساس را داشته باشیم.

افزایش احساس ارزشمندی

تبلیغات به ما می گویند که برای دوست داشته شدن، پذیرفته شدن یا موفقیت باید چیزهایی بخریم. سیستم آموزشی ما به ما می آموزد که شایستگی ما به عنوان دانش آموز بر اساس نمرات یا نمرات امتحانی ما است. والدین ما ممکن است به طور ضمنی به ما گفته باشند که اگر تیم افتخاری یا تیم دانشگاه را بسازیم، ما را بیشتر دوست خواهند داشت. آنهایی از ما که آزار، تجاوز جنسی و آسیب را تجربه کرده‌اند، ممکن است شخصیت خود را زیر سوال ببرند. و همانطور که شبکههای اجتماعی زندگی ما را فراگرفته است، ما نیز شروع به این احساس کرده ایم که شایستگی ما بر اساس تعداد فالوورهایی است که داریم و لایک هایی که دریافت می کنیم.

علت هرچه که باشد، برای بسیاری از ما ارزش خودمان به دستاوردها و دارایی هایمان گره خورده است

به محض اینکه شکست می خوریم احساس بی ارزشی کنیم. خودارزشمندی بی قید و شرط پادزهر کمبود اعتماد به نفس است. این یک راه برون رفت از خودانتقادی، شرمساری و رفتار ناسالم است. راهی برای رهایی از افسردگی، اضطراب و سوء مصرف مواد است. زمان آن فرا رسیده است که ارزش خود را بر این حقیقت بنا کنیم که انسان هستیم و ارزشی را پرورش دهیم که حتی زمانی که زندگی آنطور که ما می‌خواستیم پیش نمی‌رود، ادامه می‌یابد.

بنابراین چه چیزی بسیاری از ما را از پرورش ارزش خود بی قید و شرط باز می دارد؟

برخی افراد ممکن است از این بترسند که اگر بیش از حد از خود راضی باشند، انگیزه ای برای رشد و تغییر نخواهند داشت. دیگران می توانند احساس کنند که پذیرفتن خود به عنوان فرد شایسته نوعی غرور و تکبر است. و برخی ممکن است به سادگی بر این باور باشند که احساس شایستگی ممکن پذیر نیست.

افزایش احساس ارزشمندی

من اغلب برای موارد زیر تعجب می کنم:

 • اگر همه ما عزت نفس بی قید و شرط را پرورش دهیم، دنیا چه شکلی خواهد بود؟
 • اگر می دانستید که شایسته هستید، جرات انجام چه کاری را پیدا می کنید؟
 • اگر عزت نفس شما در خطر نبود چه چیزی را جرأت می کردید؟
 • اگر می دانستید که از قبل شایسته هستید، از انجام چه کاری دست می کشید؟

من معتقدم مردم درگیری ها را بدون خشونت حل می کنند و افراد بیشتری جرات انجام کارهای شگفت انگیز را دارند. من معتقدم که اگر عزت نفس ما در خطر نبود، دنیا برای همه ما بسیار بهتر و آرام تر به نظر می رسید.


حتما بخوانید: چگونه خود را ببخشیم


پس چگونه این چشم انداز را واقعی کنیم؟

ببینید آیا می‌توانید افکاری را که در مورد نحوه تفکر، احساس یا نگاهتان متفاوت است رها کنید. در عوض، روی چیزهایی که در مورد خود دوست دارید تمرکز کنید.پرورش عزت نفس بی قید و شرط یک تمرین مداوم است. در اینجا چهار راه وجود دارد که می‌توانید از همین الان شروع کنید و احساس ارزشمندی کنید:

1. خودتان را ببخشید

بسیاری از ما برای احساس شایستگی تلاش می کنیم، زیرا به خاطر اشتباهات گذشته از دست خود عصبانی هستیم. بخشش شامل تصدیق و پذیرش آنچه اتفاق افتاده است. پذیرش ما را از سرزنش خود و دیگران رها می کند و به ما اجازه می دهد تا به جلو برویم.برای بخشیدن خود، به شرایطی فکر کنید که منجر به اشتباهات گذشته شده است، دردی که تجربه کرده اید را بپذیرید و آنچه را که از آن موقعیت آموخته اید را مشخص کنید. سپس به خودتان بگویید "من تو را می بخشم" - به روشی صادقانه و مهربان.

خودتان را ببخشید

2. پذیرش خود را تمرین کنید

فکر می‌کنم بسیاری از ما با ارزش کم خود دست و پنجه نرم می‌کنیم، زیرا فکر می‌کنیم مشکلی در ما وجود دارد و از پذیرش خودمان آن‌طور که هستیم امتناع می‌کنیم. ما آنقدر پیام دریافت می کنیم که حالمان خوب نیست. به ما گفته می شود که باید بدن، لباس، شغل یا حتی شخصیت خود را تغییر دهیم تا قابل قبول باشیم.ببینید آیا می‌توانید افکاری را که در مورد نحوه تفکر، احساس یا نگاهتان متفاوت است رها کنید. در عوض، روی چیزهایی که در مورد خود دوست دارید تمرکز کنید. با گذشت زمان، شروع به پذیرفتن خصلت های خود کنید - خنده های ناشیانه تان، لبخند کج تان، طرز فکر غیرمعمول شما در مورد چیزها. از طریق این پذیرش، شما تصدیق می کنید که همانگونه که هستید شایسته هستید.دانستن اینکه ما در کشمکش ها و دردهای خود تنها نیستیم به ما یادآوری می کند که چالش ها ما را بی لیاقت نمی کنند.

3. حامی خودت باش

وقتی زندگی سخت می شود، بسیاری از ما در زمان چالش خود را رها می کنیم. ما درگیر انتقاد شدید از خود هستیم - که فقط احساس بدتری در ما ایجاد می کند. زمانی که در شرایط سختی قرار می گیریم، بیش از همه به آن نیاز داریم این است که کسی بگوید «تو را می بینم. میبینم که چقدر بدجوری اذیت میشی من اینجا هستم."ما می توانیم این کار را برای خودمان انجام دهیم.دفعه بعد که درد عاطفی را تجربه کردید، احساس خود را بپذیرید و به خودتان آرامش بدهید. دستتان را روی سینه‌تان بگذارید، خودتان را در آغوش بگیرید یا چیزی مهربان و آرام‌بخش به خودتان بگویید.

حامی خودت باش

4. با افراد حامی ارتباط برقرار کنید

احساس بی ارزشی می تواند باعث شود ما احساس انزوا و تنهایی کنیم. وقتی فکر می کنیم مشکلی برای ما وجود دارد، تمایل داریم از روابط خود دور شویم و این انزوا تنها احساس بی لیاقتی ما را تشدید می کند. دانستن اینکه ما در کشمکش ها و دردهای خود تنها نیستیم به ما یادآوری می کند که چالش ها ما را بی لیاقت نمی کنند. ارتباط با افرادی که حامی هستند به ما کمک می کند تا با انسانیت و احساس ارزشمندی خود ارتباط برقرار کنیم.


حتما بخوانید: مزایای مدیتیشن و ذهن آگاهی برای ذهن و بدن


اما من اینجا هستم تا به شما بگویم که این سفر نیز زیباست و ارزش آن را دارد

 در آن، شما قدرت پیدا خواهید کرد، در انسانیت خود مستقر خواهید شد و می دانید که شایسته هستید. بنابراین من از شما دعوت می کنم که خودتان را در آغوش بگیرید و زندگی را از جایی با ارزش شروع کنید تا پیست رقص مستعار زندگی خود را پیدا کنید و آزادانه حرکت کنید.بله گفتم پیست رقص.

در مسیر زندگی ام احساس آزادی می‌کردم، احساس سرزندگی می‌کردم، احساس می‌کردم سرشار از زندگی بودم، احساس شایستگی می‌کردم.در طول مسیر زندگی، متوجه شدم که به پیست رقص برگشتم، زیرا از آنجا بود که مبارزه خودم با بی لیاقتی شروع شد.به نظر می رسد، من از دوران دبیرستان چند حرکت جدید یاد گرفته ام. چند تابستون پیش خودم به فستیوال جاز رفتم. همانطور که آنجا نشسته بودم و مردم را تماشا می کردم که با موسیقی زنده می رقصند، آرزو داشتم بلند شوم و به آنها بپیوندم. اما تمام ناامنی های قدیمی من در مورد حرکات رقصم و انتخاب نشدنم ظاهر شد. خوشبختانه یک مرد مسن مرا به رقص دعوت کرد و بعد از یک یا دو آهنگ با او، خودم شروع به رقصیدن کردم. و همانطور که نت‌های جاز لاتین فضا را پر می‌کرد و بدنم را به ریتم حرکت می‌دادم، احساس آزادی می‌کردم، احساس شادابی می‌کردم، احساس می‌کردم سرشار از زندگی بودم، احساس شایستگی می‌کردم.

داشتن عزت نفس از درون ناشی می شود و به راحتی می توان آن را مهار کرد. در اینجا 29 راه برای افزایش احساس ارزشمندی وجود دارد.ارزش تان از درون سرچشمه می گیرد، با داشتن پول بیشتر، داشتن دوستان بیشتر، داشتن یک ماشین شیک یا یک خانه بزرگ آن را پیدا نمی کنید. این چیزی ذاتی است و چیزی است که ما نمی توانیم بیرونی به دست آوریم، به این معنی که ارزش خود را از عوامل بیرونی نخواهیم یافت. در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید برای افزایش احساس ارزشمندی خود انجام دهید.


حتما بخوانید: مهارت هایی که باید یاد بگیریم


29 راه برای افزایش و تقویت عزت نفس و احساس ارزشمندی:

 • 7 هدف جزئی در هفته را یادداشت کنید و هر روز یکی از آنها را در حین رسیدن به آن علامت بزنید.
 • یک ماه یک کتاب بخوانید. خواندن کتاب در واقع یک دستاورد در این دنیای فناوری و رسانه محور است و خواندن یک کتاب کامل راهی عالی برای دستیابی به احساس موفقیت است.
 • در پایان هر روز قبل از به خواب رفتن چیزی را بنویسید که به آن احساس افتخار می کنید، چه در روز یا در گذشته.
 • به شخص دیگری بگویید که چقدر از او قدردانی می کنید، اینکه بتوانید رو راست و صادق باشید برای ارزش تان عالی است.
 • بگو نه! مهارت نه گفتن را بدون توهین به شخص درخواست کننده بیاموزید.
 • هر کاری که انجام می‌دهید، به بهترین شکل ممکن انجام دهید، حتی اگر تمیز کردن توالت‌ها یا چیزی به همان اندازه پیش پا افتاده باشد، به عنوان کسی که به کار خود افتخار می‌کند شهرت پیدا کنید.
 • بلند و سربلند راه برو. طوری راه بروید که انگار جایی برای رفتن دارید و باید الان آنجا باشید، هرگز ندوید فقط بلند و سریع راه بروید.
 • برای هر موقعیتی، چه در محل کار، چه ملاقات با یک دوست یا رفتن به مصاحبه، تا جایی که می توانید هوشمندانه لباس بپوشید. به ظاهر خود افتخار کنید.
 • هر روز کاری برای خودت انجام بده.
 • یک مهارت جدید بیاموزید یا چیزی را که همیشه می‌خواستید انجام دهید و به آن پایبند باشید.
 • در هر زمینه ای از زندگی خود صحبت کنید، ممکن است در ابتدا انجام این کار سخت باشد، اما اولین باری که این کار را انجام می دهید بسیار زیاد خواهد بود و اگر عزت نفس خود را ادامه دهید و احساس ارزشمندی خود را افزایش دهید.
 • با بالاترین صدای خود، نه در بیرون، بلکه در خانه بخوانید و واقعاً به آن تن بدهید (من عاشق آواز خواندن هستم و چه حس خوبی است.)
 • خودت را ببخش! (شما می دانید منظورم چیست)
 • از شر افرادی که شما را به پایین می کشانند خلاص شوید (منظورم این است که آنها را از بین ببرید، منظورم این است که دیگر آنها را در زندگی خود نداشته باشید.)
 • روی نقاط قوت خود کار کنید. بسیاری از مردم بر تقویت نقاط ضعف خود تمرکز می کنند، در عوض در آنچه شما در آن مهارت دارید بهتر می شوند.
 • زیر باران قدم بزن………..چرا؟………..چون تو قدرت تصمیم گیری داری!
 • به دیگران و آنچه می گویند گوش دهید.
 • به موفقیت های خود پاداش دهید. به محض اینکه به چیزی رسیدید به خودتان پاداش دهید.
 • هرگز اجازه ندهید کسی شما را مجبور کند که ارزش های اصلی خود را زیر پا بگذارید.
 • دست از شایعه پراکنی بردارید!
 • به مدت یک هفته روزنامه نخوانید و حس خود را نسبت به خود و دنیای اطرافتان بسنجید.
 • به سایر افرادی که نیاز دارند، کمک کنید.
 • همیشه، همیشه، همیشه با خود و دیگران صادق باشید. نیازی به دروغ نیست و انرژی لازم برای ادامه دادن یک دروغ باور نکردنی است.
 • یک فرصت را انتخاب کنید و یک یا دو ریسک کنید. شما زمان زیادی برای زندگی ندارید، پس فقط بلند شوید و این کار را انجام دهید.
 • به صحبت های خودت گوش کن و به شخص درونی که از تو انتقاد می کند بی توجهی کن، منظورم این است، تصور کن دو نفر روی هر شانه تو باشند، کسی که از شما انتقاد می کند را نادیده بگیر و شروع به توجه کردن به آن یکی کن که از تو تعریف میکند.
 • از پذیرش کمک دیگران نترسید، به این معنی است که آنقدر به شما احترام می گذارند که در کاری به شما کمک کنند.
 • به جای اینکه "...من نمی توانم این کار را انجام دهم..." فکر خود را تغییر دهید تا نسبت به خود خوشبین تر باشید. بگویید ".. من هرگز آن را امتحان نکرده ام، اما آن را انجام می دهم..."
 • با ترس های خود روبرو شوید. هیچ چیز به اندازه رویارویی با ترس های خود و در نهایت غلبه بر آنها عزت نفس شما را افزایش نمی دهد.
 • همیشه در وبلاگی که دوست دارید نظر بگذارید.

29 راه برای افزایش احساس ارزشمندی:

سخن پایانی:

داشتن یک احساس سالم از خود ارزشمندی مهم است و می تواند به روابط بهتر، کار، سلامت و بهزیستی کلی ذهنی و عاطفی کمک کند. اگر فکر می کنید ممکن است عزت نفس پایینی داشته باشید، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای بهبود آن و داشتن دید مثبت تری نسبت به خود انجام دهید. دوست داشتن، احترام گذاشتن و ارزش قائل شدن برای خود می تواند اولین قدم برای جلب محبت، احترام و توجه دیگران باشد.


مطالب مرتبط:

جملات انگیزشی صبحگاهی شاد، کوتاه برای شروع صبح با انرژی مثبت

چگونه از نظر عاطفی مستقل باشیماز
3
رای