چگونه درایور بلوتوث را در ویندوز 10 نصب کنیم ؛ رفع مشکل نبودن و عدم شناسایی بلوتوث

چگونه درایور بلوتوث را در ویندوز 10 نصب کنیم ؛ رفع مشکل نبودن و عدم شناسایی بلوتوث ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید فایلی را از طریق بلوتوث برای گوشی خود ارسال کنید اما آیکون بلوتوث را در لپتاپ شخصی خود پیدا نکنید ما در این مقاله به رفع مشکل بلوتوث برای ویندوز 10 می پردازیم.

امروزه دستگاه های بلوتوث فراوانی مانند هدفون ها، بلندگوها، موس هصفحه کلیدها و غیره در دسترس هیتند که می توانید آنها را به صورت بی سیم به کامپیوتری با ویندوز 10 متصل نمایید. اما وقتی یک کاربر تلاش می کند یکی از این دستگاهها را به سیستم متصل کند، ممکن است با تنظیمات بلوتوث در ویندوز 10 به مشکل بربخورد. اگر شما در این خصوص سوال و مشکلی دارید، این مطلب شما را در خصوص تنظیمات بلوتوث در ویندوز 10 ، عدم شناسایی بلوتوث در ویندوز 10 و نحوه استفاده از آن برای اتصال یک دستگاهی بلوتوثی راهنمایی می کند. 

این مطلب با دانستن اینکه آیا سیستم شما دارای بلوتوث هست یا خیر، شروع شده و سپس به نحوه استفاده از بلوتوث در ویندوز 10 می پردازد. بخش دوم شامل سه گام است: فعال سازی بلوتوث، جفت کردن یک دستگاه بلوتوثی و متصل کردن دستگاه به سیستم کامپیوتر. ما تمامی این مطالب را در اینجا پوشش داده ایم. اجازه دهید بحث را با بررسی تنظیمات بلوتوث در ویندوز 10 شروع کنیم.

نبودن بلوتوث در ویندوز 10


حتما بخوانید: آموزش فعال سازی مجازی سازی (virtualization) در ویندوز 10


چگونه بدانید که سیستم شما دارای بلوتوث است؟

قبل از اینکه به سراغ تنظیمات برویم، ابتدا باید بررسی کنید که آیا سیستم کامپیوتری شما از تکنولوژی بلوتوث پشتیبانی می کند یا خیر. بنابراین اگر تجهیزات بلوتوثی بر روی سیستم کامپیوتر شما نصب نشده باشد (در ادامه این مورد را بررسی خواهیم کرد)، دانلود کردن هر نرم افزار بلوتوث تا زمانی که اقدام به خرید یک آداپتور بلوتوث USB یا دانگل ننمایید، کمکی به شما نخواهد کرد. 5 آداپتور نسل 5 بلوتوث را که می توانید از آنها در ویندوز 10 استفاده کنید، در اینجا بیابید. برای بررسی وجود تجهیزات بلوتوث بر روی سیستم باید به این صورت عمل نمایید.

نصب درایور های بلوتوث ویندوز 10

 • گام 1: بر روی آیکون منوی Start کلیک کرده و گزینه Device Manager را انتخاب کنید.

مشکل نبودن بلوتوث در ویندوز 10

 • گام 2: وقتی این قسمت باز شد، باید بتوانید گزینه Bluetooth را مشاهده نمایید. اگر این گزینه وجود داشت، یعنی یک آداپتور بلوتوث بر روی سیستم کامپیوتر شما وجود دارد. اگر این گزینه را مشاهده نکردید، به سراغ گزینه Network adapter بروید. ممکن است گزینه Bluetooth را در این قسمت مشاهده کنید.

رفع مشکل نبودن بلوتوث در ویندوز

 • گام 3: کماکان این شانس وجود دارد که سیستم شما از بلوتوث پشتیبانی کند. برای اطمینان از این مساله، بر روی زبانه View در قسمت Device Manager کلیک کرده و گزینه Show hidden devices را انتخاب نمایید. مجدداً به دنبال بلوتوث بگردید. اگر بلوتوث شما با خطا همراه بود، درایور آن را به روز رسانی نمایید.

در مواردی که بلوتوث در داخل قسمت Device Manager وجود نداشت، باید روشهای مختلف رفع مشکل را برای ظاهر کردن آن در این قسمت امتحان نمایید. پس از بررسی تمام موارد، اگر موفق نشدید، می توانید نتیجه بگیرید که سیستم کامپیوتر شما دارای تجهیزات بلوتوث داخلی نمی باشد.

چگونه از بلوتوث در ویندوز 10 استفاده کنید؟ ( آوردن آیکون بلوتوث در ویندوز 10)

برای استفاده از بلوتوث در ویندوز 10، ابتدا باید آن را فعال کنید. پس از این کار، می توانید آن را به دستگاههای بلوتوثی مانند بلندگو، گوشی همراه و غیره متصل نمایید. فعال سازی اولین گام در استفاده از بلوتوث بوده و پس از آن باید مراحل جفت سازی و اتصال دستگاه بلوتوثی را انجام دهید. اجازه دهید به بررسی این سه مرحله بپردازیم.

1. نحوه فعال یا غیر فعال کردن بلوتوث در ویندوز 10

دو روش برای فعال یا غیرفعال کردن بلوتوث در ویندوز 10 وجود دارد.

روش 1: فعال سازی از طریق قسمت تنظیمات

 • وارد قسمت تنظیمات (Settings) در ویندوز 10 از طریق منوی Start یا با استفاده از کلیدهای میان بر ویندوز + I شوید. سپس به سراغ گزینه Devices بروید.

آوردن آیکون بلوتوث در ویندوز 10

 • بر روی گزینه Bluetooth & other devices کلیک کنید.

فعال سازی بلوتوث در ویندوز 10

 • در کنار گزینه Bluetooth دکمه فعال سازی را مشاهده خواهید کرد.
 • بر روی آن کلید کنید تا بلوتوث روشن شود. از این دکمه می توانید برای خاموش کردن بلوتوث نیز استفاده نمایید.
 • در این قسمت تنظیمات دیگری نیز برای بلوتوثت مشاهده خواهید کرد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

روش 2: فعال سازی بلوتوث از طریق Action Center

شاید استفاده از روش اول برای فعال سازی کمی گیج کننده به نظر برسد. یک راه حل دیگر نیز برای انجام این کار بدون نیاز به ورود به قسمت تنظیمات ویندوز وجود دارد.

 • برای این منظور، باید از قسمت Action Center کمک بگیرید.

فعال سازی بلوتوث از طریق Action Center

 • این قسمت در واقع پنل تنظیمات سریع است که می توانید در گوشه پایین سمت راست صفحه میز کار ویندوز به آن دسترسی یابید.
 • بر روی آیکون آن کلیک کنید تا وارد قسمت Action Center شوید. در اینجا گزینه Bluetooth را مشاهده خواهید کرد.

آماده سازی بلوتوث از طریق Action Center

 • بر روی آن کلیک کنید تا فعال شود. رنگ آبی به معنی آن است که بلوتوث شما فعال شده است.
 • اگر گزینه Bluetooth را در قسمت Action Center مشاهده نکردید، می توانید با کمک این قسمت گزینه های مختلف موجود در آن را تغییر داده و گزینه Bluetooth را ظاهر کنید.

حتما بخوانید: آموزش روشن شدن اتوماتیک و فعال سازی num lock در ویندوز 10


2. نحوه جفت کردن یک دستگاه بلوتوثی با ویندوز

پس از این که بلوتوث را فعال کردید، نمی توانید از دستگاههای بلوتوثی به طور مستقیم از طریق کامپیوتر خود استفاده کنید. شما باید ابتدا آنها را با یکدیگر جفت کنید. تنها دستگاههای جفت شده قادر به اتصال به سیستم خواهند بود.

 • بنابراین ابتدا گوشی، هدفون یا غیره را در وضعیت جفت شدن (pairing) قرار دهید. سپس از طریق مسیر Settings > Bluetooth & other devices وارد قسمت تنظیمات بلوتوث در سیستم خود شوید. کلید مربوط به Bluetooth را در وضعیت روشن قرار دهید.
 • سپس بر روی گزینه Add Bluetooth or other devices کلیک نمایید.

نحوه جفت کردن یک دستگاه بلوتوثی با ویندوز

 • نوع دستگاه بلوتوثی که می خواهید اضافه کنید را انتخاب کنید. در مثال ما، این یک دستگاه بلوتوث صوتی است. بنابراین ما گزینه اول یعنی Bluetooth را انتخاب می کنیم.

آموزش جفت کردن یک دستگاه بلوتوثی با ویندوز

 • اگر دستگاه بلوتوث شما در وضعیت جفت شدن قرار داشته باشد، در این قسمت نمایان خواهد شد. اکنون بر روی آن کلیک کنید تا به آن متصل شوید.
 • وقتی با موفقیت به دستگاه متصل شدید، یک پیام تایید به شما نشان داده خواهد شد. بر روی گزینه Done کلیک کنید تا این پیام بسته شود. به طور مشابه، شما می توانید سایر دستگاهها را نیز با ویندوز 10 جفت کنید.

استفاده از یک دستگاه بلوتوثی با ویندوز

3. استفاده از دستگاه بلوتوثی در ویندوز 10

شما کافیست برای هر دستگاه یک بار روال جفت شدن را انجام دهید. از آن پس هر زمان بلوتوث سیستم فعال باشد، دستگاه به صورت خودکار به سیستم متصل خواهد شد. اگر این اتفاق روی نداد، می توانید به صورت دستی بر روی گزینه Connect در قسمت دستگاههای بلوتوثی در تنظیمات بلوتوث سیستم کامپیوتر خود کلیک کنید.

 • همچنین، می توانید بر روی گزینه Connect در قسمت Action Center کلیک نمایید. کافیست منتظر بمانید تا دستگاه بلوتوث شما ظاهر شود، سپس بر روی گزینه Connect کلیک نمایید.

استفاده از دستگاه بلوتوثی در ویندوز 10

 • وقتی دستگاه بلوتوثی با موفقیت به سیستم کامپیوتر متصل شد، می توانید بسته به نوع، از آن استفاده نمایید. برای دستگاههای صوتی مانند بلندگو، هدفون یا غیره، ویندوز به صورت خودکار آنها را شناسایی کرده و به عنوان گزینه پیش فرض مورد استفاده قرار می دهد.

فعالسازی دستگاه بلوتوثی در ویندوز 10

 • بنابراین اگر یک هدفون بلوتوث به سیستم متصل شود، فایل های صوتی به صورت خودکار از طریق آن برای شما پخش خواهند شد.
 • اگر شما گوشی خود را به سیستم کامپیوتر متصل کرده اید تا انتقال فایل انجام دهید، باید قسمت File Transfer را در سیستم خود باز کنید. برای این کار، مسیر Windows Settings > Devices > Bluetooth & other devices را دنبال کنید. در این قسمت می توانید گزینه Send or receive files via Bluetooth را در پایین یا سمت راست صفحه بیابید. بر روی آن کلیک کنید.

حتما بخوانید: آموزش وصل شدن به وای فای مخفی در ویندوز 10


دریافت فایل از طریق بلوتوث در ویندوز 10

 • بر روی گزینه ارسال (Send) یا دریافت (Recieve) فایل بسته به نیازتان کلیک کنید. اگر گزینه دریافت را کلیک کنید، از شما خواسته خواهد شد تا محل دانلود قابل ها از طریق بلوتوث را مشخص نمایید.

ارسال فایل از طریق بلوتوث در ویندوز 10

عیب یابی: بلوتوث در ویندوز 10 کار نمی کند

سه مرحله بیان شده در بالا، راه حل پایه برای اتصال به هر دستگاه بلوتوث در ویندوز 10 محسوب می شوند. با این وجود، ممکن است با مشکلاتی نیز روبرو شوید. به عنوان مثال، ممکن است قادر نباشید به دستگاه بلوتوث خود متصل شوید. اگر این اتفاق افتاد، روشهای مختلفی را باید برای رفع آن بررسی کنید. به طور مشابه، گاهی اوقات ممکن است هدفون بلوتوث شما قادر به پخش صدا نبوده یا میکروفن بلوتوث شما عمل نکند. راه حل های مختلف پیشنهادی مایکروسافت برای کمک به رفع مشکلات بلوتوث را مطالعه نمایید.

مشکل عدم شناسایی بلوتوث در ویندوز 10

فعال نگه داشتن بلوتوث، اتصال دستگاههای بلوتوثی به سیستم را آسان می کند. با این وجود، بلوتوث ممکن است با سایر اتصالات شبکه ای در سیستم شما تداخل ایجاد کند. بنابراین توصیه می شود در صورت عدم نیاز به استفاده، آن را خاموش کنید. در این مقاله به رفع مشکل نبودن بلوتوث در ویندوز 10 و همچنین به نصب درایور های بلوتوث ویندوز 10 پرداختیم امیدواریم که از این مطالب استفاده کرده باشید و ما را در سایر مقالات تکنولوژی دنبال کنید.


مقالات مرتبط:

آموزش روشن کردن وای فای (Wi-Fi) در ویندوز 10 با سه روش ساده

آموزش تصویری و گام به گام ری استارت یا خاموش کردن کامپیوتر با ویندوز 10 از راه دور

ترفندهای رجیستری ویندوز 10 برای بهینه سازی کارایی و حل مشکل دیر بالا آمدن ویندوز 10

از
31
رای