خواص بی نظیر دمنوش و عصاره نعناع و طرز تهیه چای نعناع با نعناع خشک

خواص بی نظیر دمنوش و عصاره نعناع و طرز تهیه چای نعناع با نعناع خشک بیشتر مردم چای نعناع را برای طعم آن می نوشند. در حالی که چای و عصاره نعنا دارای خواص و مزیت هایی برای سلامتی است که از نظر علمی اثبات شده است. نعنا نفس را تازه می کند.

نعنا یک گیاه معطر از خانواده نعنائیان است. بومی اروپا و آسیا است و از آن طی هزاران سال برای طعم و مزه لذت بخش و مزایای سلامتی استفاده می کنند. نعنا به عنوان طعم دهنده در تنقلات، آب نبات و سایر غذاها استفاده می شود. علاوه بر این، بسیاری از مردم مصرف نعناع را به عنوان یک دمنوش یا چای تازه کننده و بدون کافئین در نظر می گیرند. برگ های نعناع دارای چندین اسانس شامل مونتول، منتون و لیمونن هستند.

مونتول خواص خنك كنندگی و طعم تند را به نعنا می دهد. در حالی که دمنوش یا چای نعناع اغلب برای طعم آن نوشیده می شود، اما فواید زیادی برای سلامتی دارد. چای نعنا کمتر مورد مطالعه علمی قرار گرفته است، اما خواص عصاره نعنا در منابع علمی موجود است.

خواص دارویی و درمانی دمنوش چای نعنا

12 مزیت و خواص اثبات شده چای نعنا و روغن نعنا برای سلامتی

12 فایده دمنوش نعنا با پشتوانه علمی 

1. ممکن است ناراحتی های گوارشی را کاهش دهد

نعنا ممکن است نشانه های گوارشی مانند گاز، نفخ و سوء هاضمه را از بین ببرد. مطالعات روی حیوانات نشان می دهد که نعناع سیستم گوارش را آرام کرده و درد را کاهش می دهد. همچنین از درگیری عضلات صاف جلوگیری می کند، که می تواند اسپاسم را در روده کاهش دهد.

بررسی 9 مطالعه در 926 نفر مبتلا به سندرم روده تحريک پذير (IBS) تحت درمان با روغن نعناع برای حداقل دو هفته به اين نتيجه رسيد که نعناع به طور قابل توجهی علائم بهبود بیشتری نسبت به داروهای تجویزی نشان داده است. در یک مطالعه در 72 نفر مبتلا به IBS، کپسول روغن نعنا، بعد از چهار هفته علائم IBS را 40٪، در مقایسه با تنها 24.3٪ استفاده از داروهای پزشکی، کاهش داد.

علاوه بر این، کپسول های حاوی روغن نعناع باعث کاهش میزان بروز و شدت تهوع و استفراغ در یک مطالعه در 200 نفر از افراد تحت شیمی درمانی برای سرطان شده است. در حالی که هیچ مطالعه ای ارتباط چای نعناع و هضم را مورد بررسی قرار نداده است، ممکن است چای اثرات مشابهی داشته باشد.

2. ممکن است در کاهش سردرد و میگرن کمک کند

همان طور که نعنا به عنوان یک آرامبخش عضلانی و تسکین درد عمل می کند، ممکن است نوع خاصی از سردرد را کاهش دهد. مونتول در روغن نعنا باعث افزایش جریان خون می شود و احساس خنک شدن را افزایش می دهد و احتمالا درد را کاهش می دهد. در یک مطالعه بالینی در 35 بیمار مبتلا به میگرن، استعمال روغن نعنا در پیشانی و گیجگاه پس از دو ساعت منجر به کاهش درد شد.

در حالی که عطر دمنوش نعنا ممکن است به کاهش استرس ماهیانه و بهبود سردرد کمک کند، هیچ شواهد علمی برای تایید این اثر وجود ندارد. با این حال، استفاده از روغن نعنا به گیجگاه شما ممکن است کمک کند.

خواص نعناع | 12 مزیت اثبات شده چای و روغن نعنا برای سلامتی، سردرد

3. نفس را تازه می کند

دلیلی برای استفاده از نعناع به عنوان یک طعم دهنده معمول برای خمیر دندان، دهانشویه و آدامس وجود دارد. علاوه بر بوی دلپذیر آن، نعناع حاوی خواص ضد باکتریایی است که باعث می شود که میکروب هایی که باعث ایجاد پلاک دندانی می شوند، کشته شوند که ممکن است بوی نفس را بهبود بخشد. در حالی که هیچ شواهد علمی وجود ندارد که نوشیدن چای نعناع تأثیر مشابهی داشته باشد، ترکیبات نعناع بهبود در تنفس را نشان داده است.

4. ممکن است مسیر سینوس ها را باز کند

نعنا دارای خواص ضد باکتری، ضد ویروسی و ضد التهابی است. از این رو، دمنوش نعناع ممکن است عفونت، سرماخوردگی و آلرژی ها و سینوس های مسدود شده را درمان کند. علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که مونتول (یکی از ترکیبات فعال در نعنا) جریان هوا در حفره بینی را بهبود می بخشد. بنابراین، استنشاق بخار ناشی از چای نعناع ممکن است کمک کند احساس راحتی در تنفس کنید. اگر چه شواهدی برای چای نعناع برای رفع گرفتگی ها وجود ندارد، شواهد نشان می دهد که ممکن است مفید باشد.

5. می تواند انرژی را بهبود بخشد

چای نعناع می تواند سطح انرژی را افزایش داده و منجر به کاهش خستگی روزانه شود. تحقیقات نشان می دهد که ترکیبات طبیعی موجود در نعناع ممکن است اثر مثبت بر روی انرژی داشته باشد. در یک مطالعه 24 کودک سالم در طول آزمون شناختی، هنگام استفاده از کپسول روغن نعناع، خستگی کمتر داشتند. در مطالعه دیگری، استفاده از روغن نعناع در رایحه درمانی، میزان بروز خواب آلودگی روزانه را کاهش داد.

فواید و خاصیت چای و عصاره نعنا برای سلامتی، میگرن و کاهش وزن

6. دمنوش نعنا می تواند کمک به کاهش دردهای قاعدگی کند

از آنجا که نعناع به عنوان یک آرامبخش عضلانی عمل می کند، ممکن است گرفتگی عضلات را در قاعدگی کاهش دهد. در یک مطالعه در 127 زن با دوره های دردناک قاعدگی، کپسول های عصاره نعناع به عنوان یک دارو ضد التهابی غیر استروئید در کاهش شدت و مدت درد موثر بود. چای نعناع نیز ممکن است دارای اثرات مشابه باشد.

7. می تواند با عفونت های باکتری را مبارزه کند

در حالی که مطالعات در مورد اثرات ضد باکتریایی چای نعناع وجود ندارد، روغن نعناع به طور موثر باعث کشتن باکتری شده است. روغن نعناع نیز چندین نوع باکتری که منجر به بیماری در انسان می شود، از جمله استافیلوکوک ها و باکتری های مرتبط با پنومونی را می کشد. علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که نعناع انواع مختلفی از باکتری ها را که معمولا در دهان یافت می شود کاهش می دهد. علاوه بر این، مونتول موجود در نعناع نیز فعالیت ضد باکتریایی را نشان داده است.

8. چای نعنا می تواند خواب شما را بهبود بخشد

چای نعناع یک انتخاب ایده آل قبل از خواب است، به طور طبیعی بدون کافئین است. به علاوه، ظرفیت نعناع به عنوان یک آرامبخش عضلات ممکن است کمک کند قبل از خواب آرام شوید.

9. دمنوش نعنا برای لاغری؛ ممکن است به کاهش وزن کمک کند

چای نعناع به طور طبیعی بدون کالری است و دارای طعم خوشایند شیرین است که در هنگام تلاش برای از دست دادن وزن، انتخاب هوشمندانه ای خواهد بود. با این حال، تحقیقات زیادی در مورد اثرات چای نعناع بر وزن وجود ندارد. در یک مطالعه کوچک در 13 فرد سالم، مصرف کپسول روغن نعناع باعث کاهش اشتها شده است. تحقیقات بیشتری در مورد نعناع و کاهش وزن ضروری است.

دمنوش نعناع برای لاغری

10. ممکن است آلرژی فصلی را بهبود بخشد

نعنا حاوی اسید رزمارینیک، ترکیب گیاهی موجود در رزماری و گیاهان در خانواده نعناع می باشد. اسید رزماریک به کاهش علائم واکنش های آلرژیک، مانند آبریزش بینی، خارش چشم ها و آسم مرتبط است. در یک مطالعه 21 روزه در 29 فرد مبتلا به آلرژی فصلی، افرادی که دارای مکمل خوراکی حاوی اسید رزمارینیک بودند، نشانه های کمتری از علائم آلرژیک را نسبت به بقیه افراد که دارو مصرف کرده اند نشان داده اند.

11. ممکن است تمرکز را بهبود بخشد

نوشیدن چای نعنا ممکن است به بهبود توانایی برای تمرکز کمک کند. در حالی که مطالعات روی این اثرات در غلظت چای نعناع در دسترس نیستند، دو مطالعه کوچک این اثر مفید روغن نعناع را مورد بررسی قرار دادند - مصرف خوراکی یا استنشاق. در یک مطالعه، 24 جوان سالم به طور معنی داری در آزمون های شناختی از کپسول های روغن نعنا استفاده کردند. در یکی دیگر از مطالعات، بوی نعنا در بهبود حافظه و هوشیاری نقش داشته است.

12. آسان برای اضافه کردن به رژیم غذایی

چای نعناع خوش طعم و آسان برای اضافه کردن به رژیم غذایی است. می توانید آن را به شکل تی بگ، دمنوش برگ سبز نعناع خریداری کنید یا از باغچه خود تهیه کنید.

طرز تهیه دمنوش و چای نعنا

  • 2 فنجان آب را به جوش آورد.
  • زیر آب را خاموش کنید و تعداد انگشت شماری از برگ های نعناع تازه یا نعناع خشک را به آب اضافه کنید.
  • برای 5 دقیقه روی آن را بپوشانید
  • آن را بنوشید.

از آنجایی که چای نعنا به طور طبیعی عاری از کافئین است، می توانید آن را در هر زمان خاصی بنوشید. از آن به عنوان یک درمان هضم پس از غذا، در بعد از ظهر برای تقویت انرژی خود و یا قبل از خواب برای کمک به استراحت لذت ببرید .

طرز تهیه دمنوش چای نعناع

منبع: healthline

از
7
رای