درمان زانو درد؛ 7 درمان خانگی زانو درد با زردچوبه و داروهای گیاهی

درمان زانو درد؛ 7 درمان خانگی زانو درد با زردچوبه و داروهای گیاهی درمان زانو درد در خانه ؛ درمان خانگی زانو درد با پودر زردچوبه ؛ درمان زانو درد با زنجبیل، خاصیت سرکه سیب برای درمان زانو درد، نکاتی برای پیشگیری از زانو درد را در سلام دنیا ببینید.

زانو بزرگترین مفصل (به محل اتصال دو استخوان مفصل می گویند) بدن است. و مسئولیت خم و راست کردن و تحمل وزن بدن را بر عهده دارد. زانو درد ممکن است در هر سنی ایجاد شود و علت های مختلفی دارد. برای درمان زانو درد درمان های خانگی زیادی توصیه می شود، و در میان این روش ها، برخی از آن ها کار آمدتر هستند. استفاده از گیاهان دارویی و روش های خانگی درمان اولیه برای رفع زانو درد است و اگر این روش ها زانو درد را درمان نکرد باید نزد پزشک بروید. در بیشتر موارد رفع زانو درد با درمان های خانگی درمان می شود، به شرطی که زانو آسیب جدی ندیده باشد. برای آشنایی با درمان زانو درد با روش های خانگی با سایت سلام دنیا همراه باشید.

درمان زانو درد با داروهای گیاهی و روش های خانگی

1. درمان خانگی زانو درد با پودر زرد چوبه

زرد چوبه خواص فراوانی برای سلامتی بدن دارد و یکی از آن ها کمک به درمان درد زانو است. این خاصیت زردچوبه مربوط به ماده «کورکومین» است. کورکومین یک آنتی اکسیدان قوی است و اثر ضد التهابی دارد. به گزارش مرکز ملی طب مکمل و جایگزین (NCCAM) زردچوبه می تواند از پیشرفت «آرتریت روماتوئید» جلوگیری نماید. آرتریت روماتوئید یکی از علت های اصلی زانو درد است.


حتما بخوانید: دلایل زانو درد


 • زردچوبه و زنجبیل: نصف قاشق چای خوری زردچوبه و زنجبیل را در 1 فنجان آب به مدت 10 دقیقه بجوشانید. برای خوش طعم شدن آن کمی عسل به آن اضافه کنید و 2 بار در روز آن بخورید. 
 • زردچوبه و شیر: 1 قاشق چای خوری پودر زرد چوبه را به یک لیوان شیر جوشیده شده اضافه نمایید. برای شیرین کردن آن از عسل استفاده کنید. از این ترکیب برای درمان زانو درد روزی 1 بار استفاده نمایید.

درمان زانو درد با زردچوبه

2. درمان درد زانو با زنجبیل

در زانو درد هایی که ناشی از آسیب، فشار عضلانی و آرتریت هستند، زنجبیل یک گزینه خوب است. در این نوع از زانو درد ها معمولا درد، التهاب و تورم با هم دیده می شوند و زنجبیل دارای خاصیت ضد التهابی است و موجب کاهش درد و تورم زانو می شود.

 • ریشه تازه زنجبیل: یک قطعه کوچک از ریشه تازه زنجبیل را له کنید و با یک فنجان آب به مدت 10 دقیقه بجوشانید. سپس به آن کمی عسل و آبلیمو اضافه کنید. هر روز 2 تا 3 فنجان از این ترکیب را بخورید تا درد زانو شما کاهش یابد.
 • روغن زنجبیل: همچنین شما می توانید از روغن زنجبیل برای درمان زانو درد استفاده کنید. روزی 2 تا 3 بار روغن زنجبیل را روی زانو خود ماساژ دهید.

3. درمان خانگی زانو درد با سرکه سیب

سرکه سیب هم برای درمان درد زانو مفید است. بخش عمده سرکه از اسیدی به نام «استیک اسید» تشکیل شده است. مهم ترین ماده ساختاری استخوان «کلسیم» است. استیک اسید به جذب کلسیم در بدن کمک می کند و به این ترتیب باعث استحکام و مقاومت استخوان ها می شود. سرکه علاوه بر استیک اسید دارای ویتامین ها و مواد معدنی دیگری نیز می باشد. شما می توانید به روش های مختلفی از سرکه برای درمان زانو درد استفاده کنید.

 • ازطریق خوردن: 2 قاشق چای خوری سرکه سیب را با 2 فنجان آب سالم مخلوط کنید و در طول روز از این مایع شفابخش در درمان زانو درد، کم کم بنوشید. این درمان را تا بهبود زانو درد ادامه دهید.
 • با کمک آب درمانی: برای بهره مندی از فواید سرکه برای زانو درد، 2 فنجان سرکه سیب را در یک وان حمام آب گرم بریزید و به مدت 30 دقیقه درون آن قرار بگیرید. از این روش فقط یکبار در روز استفاده کنید. برای تاثیر این روش چند روز آن را ادامه دهید.
 • استفاده موضعی: 1 قاشق غذا خوری سرکه سیب را با روغن زیتون مخلوط کنید و روزانه 1 تا 2 بار  این ترکیب را برای درمان زانو درد، روی زانو ماساژ دهید. 

4. درمان درد زانو با فلفل قرمز

«کپسایسین یا کاپسی‌سین» نام ماده ای در فلفل است که علاوه بر تسکین درد زانو باعث کاهش ورم و التهاب زانو نیز می شود. با اینکه فلفل طبیعت گرم دارد اما با خوردن آن بعد از مدتی دمای بدن کاهش می یابد به همین دلیل مردم مناطق گرم، فلفل و غذا های تند را بیشتر مصرف می کنند. می توانید از فلفل به شکل موضعی (مالیدنی) برای کاهش درد زانو و درمان آن استفاده کنید.

 • فلفل و روغن زیتون: 2 قاشق غذا خوری فلفل قرمز را با نصف فنجان روغن زیتون مخلوط کنید و این ترکیب را روزی 2 بار در ناحیه آسیب دیده زانو بمالید. این درمان را به مدت یک هفته ادامه دهید.
 • فلفل و سرکه سیب: یک چهارم فنجان فلفل قرمز را با 1 فنجان سرکه سیب مخلوط کنید. کمی از ترکیب را روی زانو بمالید و یک پارچه تمیز دور آن ببندید و بعد از 20 دقیقه پارچه را باز کنید.
    از این محلول به دست آمده روزی 1 تا 2 بار در روز به صورت موضعی استفاده نمایید.
 • ژل حاوی کپسایسین: شما می توانید این ژل ها را از داروخانه ها تهیه کنید. ژل های حاوی کپسایسین برای درمان زانو درد بسیار موثر هستند.

حتما بخوانید: پماد کپسایسین (Capsaicin) چیست


درمان زانو درد با روش های خانگی

5. درمان خانگی درد زانو با کمپرس سرد و گرم

استفاده از فشرده سازی سرد (کمپرس سرد) یکی از ساده ترین و موثر ترین درمان های خانگی برای بهبود زانو درد می باشد. شیوه عمل و کارکرد «کمپرس های گرم / سرد» در تند و کند کردن جریان خون رسانی در ناحیه مورد نظر است، به این ترتیب که هرجای بدن دچار ورم و التهاب شده باشد؛ از کمپرس سرد و هرجا که بخواهیم خون رسانی در آن ناحیه زیاد شود از کمپرس گرم استفاده می کنیم. در تورم و التهاب ها خون رسانی به شدت در آن ناحیه افزایش می یابد و در بیشتر موارد این خون رسانی به بافت ها از حد تعادل خارج می شود. پس برای کمک به بافت مورد نظر، باید سرعت جریان خون  در آن ناحیه را کاهش دهیم. بهترین و راحت ترین راه کاهش جریان خون، استفاده از «کمپرس سرد» است. شما می توانید به راحتی «کمپرس سرد» را در خانه درست کنید.

درمان های خانگی درد زانو

 • مقداری یخ را درون کیسه فریزر یا هر کیسه پلاستیکی دیگر (حتما از پلاستیک به رنگ سفید استفاده نمایید زیرا کیسه های تیره از ضایعات با بار میکروبی زیاد تولید می شوند) بریزید و سر پلاستیک را گره بزنید. (اگر خیلی سرد بود می توانید کمی به آن آب اضافه کنید)
 • این فشرده سرد را روی قسمت آسیب دیده زانو برای کاهش درد، به مدت 10 تا 20 دقیقه بگذارید.
 • از این کمپرس سرد روزی 2 تا 3 بار برای درمان زانو درد خود استفاده کنید.

حتما بخوانید: خواص عالی شیر زردچوبه


6. درمان زانو درد در خانه با لیمو

علت مفید بودن لیمو هم مانند سرکه به دلیل وجود «استیک اسید» در آن است. برخی از زانو درد ها به دلیل بالا بودن «اوریک اسید» در خون ایجاد می شوند. استیک اسید می تواند کریستال های اوریک اسید را در خود حل کند و به این ترتیب به کاهش درد زانو کمک می کند.

 • لیمو و روغن کنجد: 2 عدد لیمو را به قطعات کوچک تقسیم کنید و آن ها را در یک پارچه کتانی قرار دهید و سپس مقداری روغن کنجد روی این لیمو ها بریزید و پارچه را با محتویات داخل آن را به مدت 5 تا 10 دقیقه روی زانو آسیب دیده قرار دهید. شما می توانید روزی 2 بار از این روش استفاده نمایید.
 • لیمو و آب: برای استفاده به صورت خوراکی؛ مقداری آبلیمو را در یک لیوان آب گرم حل کنید و صبح ها قبل از صبحانه و با معده خالی، میل نمایید.

7. درمان درد زانو با روغن خردل

استفاده از روغن خردل برای زانو درد زمانی توصیه می شود که زانو درد در اثر التهاب نباشد زیرا ماساژ دادن زانو با روغن خردل باعث افزایش گردش خون می شود و التهاب را افزایش می دهد و این اصلا برای کاهش درد مناسب نیست. پس از روغن خردل برای کاهش درد زانو، در مواردی که نیاز به گرم کردن و خون رسانی به زانو است، استفاده کنید. برای استفاده از روغن خردل در کاهش درد زانو به ترتیب زیر عمل نمایید:

 • 2 قاشق غذا خوری روغن خردل را در ظرفی گرم نمایید.
 • سپس 1 حبه سیر را خرد کنید و به روغن خردل اضافه نمایید. صبر کنید تا سیر کمی قهوه ای شود.
 • این مخلوط را کنار بگذارید تا سرد شود.
 • زانو خود را با این ترکیب به شکل دایره ای ماساژ دهید.
 • سپس با یک پوشش پلاستیکی روی زانو را به مدت چند دقیقه بپوشانید.
 • از این درمان روزی 2 بار به مدت 1 تا 2 هفته استفاده کنید.

حتما بخوانید: خواص و مضرات مصرف خردل


درمان زانو درد در خانه

زانو درد و پیشگیری از آن 

 • از چاقی جلوگیری نمایید و برای کاهش وزن دست به کار شوید.
 • از کفش ها و صندل های مناسب و استاندارد استفاده کنید.
 • کفش پاشنه بلند را فراموش کنید!
 • از انجام فعالیت هایی که به زانو فشار وارد می کنند، خودداری نمایید. 
 • در رژیم غذایی خود منزیم، کلسیم و امگا 3 را در نظر بگیرید.
 • روزانه 15 دقیقه پیاده روی کنید.
 • از سیگار دوری نمایید!
 • مراقب کمبود آب بدن باشید و به طور منظم آب بدن را تامین کنید.
سخن آخر

استفاده از گیاهان دارویی و روش های خانگی درمان اولیه برای رفع زانو درد است و اگر این روش ها زانو درد را درمان نکرد باید نزد پزشک بروید. در بیشتر موارد رفع زانو درد با درمان های خانگی درمان می شود، به شرطی که زانو آسیب جدی ندیده باشد. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. می توانید نظرات خود را در خصوص درمان زانو درد با روش های خانگی برای ما در بخش نظرات بنویسید.


مقالات مرتبط:

مواد غذایی مفید برای مفاصل + مکمل های غضروف ساز

صدا دادن مفاصل زانو (کریپتوس زانو): علل، روش درمان و کنترل
 

از
9
رای