قرص آلوپورینول (Allopurinol): موارد مصرف، روش استفاده، عوارض جانبی و تداخلات دارویی

قرص آلوپورینول (Allopurinol): موارد مصرف، روش استفاده، عوارض جانبی و تداخلات دارویی قرص آلوپورینول (Allopurinol) برای درمان نقرس و برخی از سنگ های کلیه به کار می رود. الوپورینول با کمک به کاهش اسید اوریک که در بدن ساخته می شود، عمل می کند. اسهال، تهوع از عوارض جانبی آن است.

این مقاله درباره هر آنچه که از قرص آلوپورینول (Allopurinol) باید بدانید از جمله: موارد استفاده، روش مصرف، عوارض جانبی و نکات کلیدی آن صحبت کرده است.

موارد استفاده از آلوپورینول

از داروی الوپورینول برای درمان نقرس و انواع خاصی از سنگ کلیه استفاده می شود. این دارو همچنین برای جلوگیری از افزایش سطح اسید اوریک در بیمارانی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند نیز استفاده می شود. به دلیل ترشح اسید اوریک از سلول های سرطانی در حال مرگ، سطح اسید اوریک در این بیماران می تواند افزایش پیدا کند. الوپورینول با کمک به کاهش اسید اوریک که در بدن ساخته می شود، عمل می کند. افزایش سطح اسید اوریک می توانند باعث مشکلات نقرس و کلیه شود.

نحوه استفاده از آلوپورینول (Allopurinol)

این دارو را به شکل خوراکی و معمولا یک مرتبه در روز یا مطابق با تجویز پزشک مصرف کنید. مصرف این دارو بعد از غذا می تواند ناراحتی معده را کاهش دهد. اگر دوز مصرفی شما بیش از 300 میلی گرم در روز است، باید برای این منظور، چندین دوز کمتر را در طول یک روز مصرف کنید. (برای دستور نحوه استفاده از پزشک خود سوال کنید.) بهترین حالت این است که همراه با این دارو یک لیوان کامل آب بنوشید و حداقل 8 لیوان آب دیگر (هر لیوان 240 میلی لیتر) در طول روز بنوشید. اگر پزشک به شما توصیه کرده است که به دلایل پزشکی، آب کمتری بنوشید، برای دستورالعمل های بعدی با پزشک خود مشورت کنید. همچنین پزشک ممکن است به شما توصیه کند که چگونه سطح اسید در ادرار خود را کاهش دهید (به عنوان مثال، اجتناب از مصرف مقدار زیادی اسید اوریک یا ویتامین C).

مقدار مصرفی به شرایط پزشکی و پاسخ به درمان شما بستگی دارد. از این دارو به طور مرتب استفاده کنید تا بیشترین فواید آن را دریافت کنید. جهت کمک به یادآوری، هر روز در یک زمان (زمان های) خاص این دارو را مصرف کنید. جهت درمان نقرس، ممکن است اثر گذاری این دارو چندین هفته طول بکشد. ممکن است چندین ماه بعد از شروع مصرف این دارو حملات نقرس بیشتری داشته باشید، در حالی که بدن اسید اوریک اضافی را از بدن خارج می کند. داروی الوپورینول یک مسکن نیست. برای رهایی از درد نقرس، به مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشکتان برای حملات نقرس (به عنوان مثال، کلشیسین، ایبوپروفن، ایندومتاسین) ادامه دهید. در صورتی که علائم شما ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه استفاده از آلوپورینول (allopurinol)

عوارض جانبی آلوپورینول

 • ناراحتی معده، تهوع، اسهال یا خواب آلودگی ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد یا وخیم تر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • اگر هر یک از عوارض جانبی نادر اما جدی زیر را داشتید، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید: بی حسی یا سوزن سوزن شدن بازوها یا پاها، به راحتی دچار خونریزی یا کبودی شدن، خستگی غیر معمول، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار، دفع ادرار دردناک یا ادرار خونی)، زرد شدن پوست یا چشم، درد شدید معده یا شکم، استفراغ یا حالت تهوع مداوم، ادرار تیره، کاهش وزن غیر معمول، درد چشم، تغییر در وضعیت بینایی.
 • این دارو می تواند باعث ایجاد جوش شود که معمولا جدی نیست. با این وجود، در صورتی که این جوش ها برای علائمی مانند واکنش شدید به مصرف این دارو باشند، ممکن است قادر به تشخیص این مساله نباشید. در صورت بروز هر گونه جوش، بلافاصله درخواست کمک پزشکی کنید. یک واکنش بسیار جدی آلرژی زا به این دارو نادر است. با این وجود، اگر هر گونه علائم جدی یک واکنش آلرژی زا از جمله موارد زیر را مشاهده کردید، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: تب، تورم غدد لنفاوی، جوش یا خارش یا تورم (به ویژه در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی آلوپورینول

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف الوپورینول

 • قبل از مصرف آلوپورینول، اگر آلرژی به این دارو دارید و یا در صورتی که قبلا واکنش آلرژی زا شدیدی داشته اید، و یا هر گونه آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو، با پزشک یا داروساز خود در مورد سابقه پزشکی تان به ویژه اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، صحبت نمایید: بیماری کبد، بیماری کلیه، دیابت، فشار خون بالا (hypertension)، رژیم های غذایی غیر عادی (مانند روزه گرفتن).
 • این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا (با نام انگلیسی Cannabis)، می تواند باعث افزایش میزان خواب آلودگی شما شود. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید. مصرف الکل ممکن است اثر بخشی این دارو را کاهش دهد. مصرف الکل خود را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (Cannabis) به پزشک خود اطلاع دهید.
 • با افزایش سن، عملکرد کلیه کاهش پیدا می کند. این دارو توسط کلیه ها دفع می شود. بنابراین، سالمندان ممکن است در هنگام مصرف این دارو عوارض جانبی بیشتری را تجربه کنند.
 • در دوران بارداری، آلوپورینول فقط باید در شرایطی که به وضوح به آن نیاز است، استفاده شود. در مورد فواید و خطرات مصرف این دارو در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.
 • آلوپورینول به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف آلوپورینول

تداخلات دارویی آلوپورینول

 • تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.
 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: داروهای «رقیق کننده خون» (به عنوان مثال، وارفارین)، کپسیتابین، دیدانوزین.
اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. 

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • آزمایشات و یا تست های پزشکی (مانند آزمایش سطح اسید اوریک در خون، آزمایش عملکرد کبد و کلیه، شمارش کامل خون) باید بطور دوره ای انجام شود تا پیشرفت یا نظرات بر عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.
 • اگر از داروی آلوپورینول برای درمان سنگ کلیه استفاده می کنید، ممکن است یک رژیم غذایی خاص مصرف کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی و هشدارهای مصرف قرص آلوپورینول

دوزهای فراموش شده دارو

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

نگهداری دارو
 • این دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید آن را در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • این دارو را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd