خواص موز و 21 اتفاق شگفت انگیزی که بعد از خوردن موز در بدن رخ می دهد

خواص موز و 21 اتفاق شگفت انگیزی که بعد از خوردن موز در بدن رخ می دهد اگر بعد از ورزش احساس می کنید که ماهیچه های شما آسیب دیده یا با سرعت مورد انتظار رشد نمی کنند، ممکن است دلیل آن منیزیم ناکافی در رژیم غذایی شما باشد. موز منبع خوبی از این ماده غذایی است.

اگر به شما بگوییم ابزار شگفت انگیزی برای کاهش وزن، کاهش نفخ، مبارزه با سرطان و افزایش انرژی وجود دارد چه فکری می کنید؟ اگر شما بگویید موز اینکار را می کند، دقیقا درست حدس زده اید!

21 معجزه پس از خوردن موز

1. ساخت عضله خالص با خوردن موز

اگر بعد از ورزش احساس می کنید که ماهیچه های شما آسیب دیده یا با سرعت مورد انتظار رشد نمی کنند، ممکن است دلیل آن منیزیم ناکافی در رژیم غذایی شما باشد. موز منبع خوبی از این ماده غذایی است.

فواید خوردن موز

2. افزایش سرعت بهبودی عضلات

پتاسیم منبع اصلی برای ترمیم و ریکاوری عضلات می باشد. مصرف موز که حاوی پتاسیم زیادی نیز است به شما کمک می کند سرعت بهبودی عضلات را هنگام ورزش افزایش دهد.

3. موز موجب افزایش احساس شادی و چابکی می شود

موز حاوی ویتامین B9 (فولیک اسید) می باشد که ماده مغذی ضد افسردگی است و به ترشح سروتنین (هورمون شادی آور) کمک می کند. برخی پزشکان مصرف اسید فولیک را برای مصارف ضد افسردگی پیشنهاد می کنند.


4. موز باعث کاهش حس استرس و اضطراب می شود

ویتامین B9 علاوه بر تقویت خلق و خو، حاوی تریپتوفان است که برای افزایش سروتین حیاتی می باشد. موز همچنین حاوی نوراپی‌نفرین است که به تنظیم سطح استرس کمک می کند. 

مزایای سلامتی موز

5. بهبود کیفیت خواب با خوردن موز

این نیز به دلیل تریپتوفان می باشد که پیشگام ترشح ملاتونین است که مسئول آرامش و تنظیم خواب می باشد.

6. کاهش باد و نفخ شکم

نفخ معده مشکل بسیاری از افراد است. تحقیقات نشان می دهد خوردن موز به عنوان یک میان وعده، دوبار در روز به مدت 60 روز باعث کاهش نفخ معده تا 50 درصد شده است. دلیل این موضوع افزایش باکتری ضد نفخ موجود در میوه ها می باشد. 

7. افزایش سوختن چربی با موز 

موز حاوی کولین (نوعی ویتامین B) است که به طور مستقیم بر ژن مسئول ذخیره چربی در شکم اثر می گذارد. این ماده در گوشت لخم، غذاهای دریایی و سبزیجات سبز برگ نیز موجود می باشد.

8. تثبیت فشار خون

مصرف پروتئین و چربی سالم موجود در موز جذب قند را از طریق جریان خون کاهش می دهد. این مؤثرترین استراتژی برای تثبیت قند خون است که به معنای ثبات سطوح انرژی و کاهش وزن است. 

9. موز عطش را کاهش می دهد

این یکی دیگر از مزایای ثبات قند خون می باشد.

10. افزایش حس سیری

موز نرسیده مملو از نشاسته مقاوم است که فرآیند هضم را کند می کند. این ماده باکتری های مفید روده را تغذیه می کند که منجر به کم شدن اشتها شده و منجر به اکسیداسیون مؤثرتر چربی می شود.

11. کاهش سطح کلسترول بد

موز حاوی فیتواسترول است که دارای اثرات کاهش کلسترول می باشد. علاوه براین موز حاوی ویتامین B6 می باشد که تقریبا برای همه چیز از جمله سلامت قلب، سلامت ایمنی، سلامت هضم و کارکرد سیستم عصبی مفید است.

12. هضم آسان با خوردن موز 

موز یک منبع عالی از پروبیوتیک، کربوهیدرات غیر قابل هضمی که به عنوان غذای مفید برای باکتری های روده مورد استفاده قرار می گیرد و عملکرد هضم روده را بهبود می بخشد.

13. تنظیم دفع

فیبر زیاد موجود در موز به دفع منظم مواد زائد از بدن شما و جلوگیری از یبوست کمک می کند.


14. موز به استحکام استخوان ها کمک می کند

با وجود اینکه موز حاوی کلسیم زیادی نیست (کمتر از 1%) ولی به دلیل ماده پروبیوتیک موجود در آن به افزایش جذب کلسیم کمک می کند.

فواید برای استحکام استخوان ها

15. موز سطح انرژی شما را افزایش می دهد

موز حاوی گلوکز زیادی است که منبع بسیار خوبی از قند قابل هضم است و انرژی لازم را برای تمریناتی مانند دویدن و دوچرخه سواری فراهم می کند.

16. افزایش ایمنی بدن با موز

موز حاوی 3 نوع کارتینوئید متفاوت است که بدن آن ها را به ویتامین A تبدیل می کند. سطح بالای ویتامین A از بدن در مقابل بیماری های مزمن، سرطان ها، بیماری های قلبی عروقی و دیابت محافظت می کند.

17. موز ضد سرطان است

دلفینیدین آنتی اکسیدانی است که در موز یافت می شود و خواص ضد تومور دارد.

18. کاهش فشار خون

ترکیب سدیم پایین و پتاسیم بالا منجر به کاهش فشار خون می شود و احتمال بروز سکته را در افراد کاهش می دهد. موز دارای پتاسیم زیاد و سدیم کم است.

19. موز درمان کم خونی است

آهن موجود در موز باعث درمان کم خونی می شود. کم خونی باعث افزایش وزن می شود زیرا بدن تلاش می کند تا انرژی خود را حفظ کند و متابولیسم کاهش می یابد که منجر به افزایش وزن می شود.

فواید خوردن موز برای بینایی

20. بهبود بینایی

موز سرشار از ویتامین A و C است. دو آنتی اکسیدان مفید برای سلامت چشم و پوست. موز حاوی مواد مغذی دیگری است مانند ویتامین E و لوتئین که برای سلامت چشم مفید می باشند.

21. سم زدایی بدن با کمک موز 

موز به دلیل پکتین موجود در آن سم زدایی طبیعی محسوب می شود. فیبر ژلاتین مانند موجود در آن به مواد سمی می چسبد و آنها را بواسطه ادرار از بدن خارج می کنند.

از
3
رای