10 خاصیت شگفت انگیز جلبک اسپیرولینا + ارزش غذایی و تداخلات آن

10 خاصیت شگفت انگیز جلبک اسپیرولینا + ارزش غذایی و تداخلات آن اسپیرولینا نوعی جلبک است که به کاهش وزن، پیش گیری از سرطان، کاهش کلسترول خون، مقابله با خستگی یا پیری کمک می‌کند. در این مقاله به فواید بی نظیر، ارزش غذایی و تداخلات با این ماده اشاره می‌کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

اسپیرولینا نوعی جلبک سبز آبی است که می توان از آن به عنوان یک مکمل رژیم غذایی استفاده کرد. مردم به دلیل دارا بود مواد مغذی عالی و مزایای آن برای سلامتی، اسپیرولینا را یک غذای فوق العاده می دانند. اسپیرولینا دارای پروتئین و ویتامین بالایی است و این باعث می شود یک مکمل غذایی عالی برای افراد گیاه خوار یا وگان است. تحقیقات نشان داده است که اسپیرولینا دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است و همچنین توانایی کمک به تنظیم سیستم ایمنی بدن را دارد. در این مقاله به برخی مزایای اضافه کردن اسپیرولینا به رژیم غذایی برای تقویت سلامتی پرداخته شده است.

مشخصات غذایی جلبک اسپرولینا

مصرف اسپیرولینا به عنوان یکی از راه های اضافه کردن مکمل پروتئین و ویتامین ها در رژیم غذایی افراد، بدون عوارض جانبی قابل توجه است. یک قاشق غذا خوری یا 7 گرم اسپیرولینای خشک حاوی:

 • 20 کالری
 • 4.02 گرم پروتئین
 • 1.67 گرم کربوهیدارت
 • 0.54 گرم چربی
 • 8 میلی گرم کلسیم
 • 2 میلی گرم آهن
 • 14 میلی گرم منیزیم
 • 8 میلی گرم فسفر
 • 95 میلی گرم پتاسیم
 • 73 میلی گرم سدیم
 • 0.7 میلی گرم ویتامین C

جلبک اسپیرولینا چیست؟

همچنین حاوی تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، فولات و ویتامین های A، B6 و K است. مصرف اسپیرولینا به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل، می تواند به فرد کمک کند تا مواد مغذی خوبی دریافت کند.

فواید مصرف اسپیرولینا در رژیم غذایی

1. کاهش وزن

معمولا افراد وقتی مقدار کالری کم تری مصرف کنند و میزان بیش تری کالری بسوزانند، وزن کم می کنند. اسپیرولینا یک ماده غذایی کم کالری با مواد مغذی بالا است که این مقدار بالای مواد مغذی در میزان کمی از پودر آن وجود دارد. وارد کردن اسپیرولینا در رژیم غذایی ممکن است به کاهش وزن افراد کمک کند، بدون این که مواد مغذی را از رژیم خود حذف کنند. نتایج یک آزمون کنترل شده با دارونما (چیزی شبیه به دارو است اما خواص دارویی ندارد) در سال 2016 نشان داد که اسپیرولینا ممکن است به کنترل وزن کمک کند. در این مطالعه، افرادی که اضافه وزن داشتند و به طور منظم برای 3 ماه اسپیرولینا می خوردند، بهبود شاخص توده بدنی یا BMI را نشان دادند.

فواید مصرف جلبک اسپیرولینا

2. بهبود سلامت روده

اسپیرولینا به دلیل ساختار آن به آسانی هضم می شود، زیرا دارای دیواره های سخت و فیبری نیست. اما آیا مصرف آن می تواند سلامت روده را بهبود بدهد؟
لازم است تحقیقات بیش تری درباره تاثیر آن روی انسان انجام شود، اما مطالعات حیوانی نشان داده است که اسپیرولینا ممکن است با افزایس سن به سلامت روده کمک کند. مطالعه ای در سال 2017 روی موش های پیر انجام شد که نشان داد اسپیرولینا ممکن است باکتری های مفید روده را در طی روند پیری حفظ کند. اسپیرولینا حاوی فیبر زیادی نیست، بنابراین لازم است که سایر غذاهای سالم و دارای فیبر زیاد را نیز در رژیم غذایی وارد کنید.

3. کنترل دیابت

اسپیرولینا به عنوان راهی برای کنترل علائم دیابت شناخته می شود. اما قبل از این که پزشکان آن را توصیه کنند، نیاز به تحقیقات بیش تری وجود دارد. یک بررسی در سال 2018 نشان داد که مکمل اسپیرولینا سطح قند خون ناشتا را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. قند خون ناشتا یک مشکل شایع در مبتلایان به دیابت نوع 1 و 2 است. این نشان می دهد که مکمل های اسپیرولینا ممکن است به افراد در کنترل دیابت کمک کند. این نتایج نشان می دهد که اسپیرولینا را می توان به عنوان یک مکمل غذایی برای کنترل دیابت نوع 2 در نظر گرفت. یک مطالعه روی حیوانات در سال 2017 از این ایده پشتیبانی کرد که اسپیرولینا ممکن است به کنترل دیابت کمک کند. در این مطالعه، محققان به موش های دارای دیابت نوع 1 عصاره اسپیرولینای خوراکی را تزریق کردند و این نتایج در موش ها دیده شد:

قرص جلبک اسپیرولینا

محققان متذکر شدند که اثر آنتی اکسیدانی اسپیرولینا ممکن است در معالجه دیابت نوع 1 مفید باشد.

4. کاهش کلسترول

مصرف عصاره اسپیرولینا ممکن است به کاهش سطح کلسترول کمک کند. کلسترول یک چربی ناسالم در خون است که پزشکان آن را به بیماری های قلبی مرتبط می دانند. یک مطالعه منظم و متا آنالیز در سال 2016 نشان داد که مصرف مکمل های اسپیرولینا ممکن است تاثیر مثبتی بر لیپید های خون بگذارد، که همان چربی های خون هستند. در این مطالعه مشخص شد که اسپیرولینا در حالی که باعث افزایش کلسترول خوب یا HDL می شود، میزان کلسترول تام خون و کلسترول بد یا LDL را کاهش می دهد. مطالعه ای در سال 2013 نیز از این نظریه حمایت کرد. محققان دریافتند که مصرف 1 گرم اسپیرولینا به صورت روزانه، "کلسترول تام" را پس از 3 ماه کاهش می دهد.

5. کاهش فشار خون

همان طور که در بالا گفته شد، اسپیرولینا ممکن است کلسترول را کاهش دهد، همچنین شواهدی وجود دارد که می تواند به کنترل فشار خون فرد کمک کند. تحقیقی کوچک در سال 2016 نشان داد که خوردن مرتب اسپیرولینا برای مدت 3 ماه در افراد دارای فشار خون و اضافه وزن، به کاهش فشار خون بالا در آن ها کمک می کند.

جلبک اسپیرولینا برای چه چیزی خوب است؟

6. جلوگیری از بیماری های قلبی

فشار خون و سطح کلسترول بالا، هر دو با بیماری های قلبی مرتبط هستند. از آن جایی که اسپیرولینا ممکن است هر دو عامل خطر را کاهش دهد، آیا می تواند به جلوگیری از بیماری های قلبی کمک کند؟
یک بررسی در سال 2013 نشان داد که این جلبک سبز آبی ممکن است در جلوگیری از بیماری های قلبی نقش داشته باشند. این ماده ممکن است به دلیل اثرات کاهش دهنده کلسترول، اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی نیز داشته باشد.

7. تقویت متابولیسم

مصرف اسپیرولینا ممکن است به تقویت سوخت و ساز بدن کمک کند. میزان متابولیک بالاتر در بدن ممکن است باعث شود فرد حس کند انرژی بیش تری دارد. همچنین ممکن است تعداد کالری هایی که در هر روز می سوزاند را افزایش دهد و این به کاهش وزن کمک می کند. در یک مطالعه کوچک در سال 2014، افرادی که روزانه 6 گرم اسپیرولینا مصرف می کردند، اثرات متابولیکی مفیدی را نیز در کنار کاهش وزن و کیفیت بهتر زندگی، تجربه کردند. افراد در این مطالعه به بیماری کبد چرب غیر الکلی مبتلا بودند و بنابراین تحقیقات بیش تری لازم است تا درایبیم که  آیا اسپیرولینا می تواند در افرادی بدون این بیماری نیز متابولیسم را تقویت کند یا خیر.

8. کاهش علائم آلرژی

هنگامی که فردی به گرده گیاهان، گرد و خاک یا حیوانات خانگی حساسیت دارد، ممکن است دچار تورم درون بینی شود. این واکنش رینیت آلرژیک نامیده می شود. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد اسپیرولینا می تواند به بهبود علائم این بیماری کمک کند. یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که اسپیرولینا می تواند التهاب بینی را تسکین داده و مقدار هیستامین را در بدن کاهش دهد. در مقایسه با دارونما، اسپیرولینا ممکن است علائم رینیت آلرژیک را کاهش دهد. این علائم عبارت اند از:

 • آب ریزش بینی
 • عطسه
 • گرفتگی بینی
 • خارش

ارزش غذایی مصرف جلبک اسپرولینا

تحقیقی در سال 2011 نشان داد که شواهد معقولی برای تاثیرات مثبت اسپیرولینا روی رینیت آلرژیک وجود دارد، اما قبل از این که محققان تاثیر واقعی آن را مشخص کنند، آزمایشات گسترده تری نیاز است.

9. خاصیت ضد عفونی کنندگی

در برخی از نقاط جهان، مردم در معرض خطر مسمومیت ناشی از آب های آلوده و سایر آلاینده ها هستند. تحقیقات اولیه نشان داده است که اسپیرولینا ممکن است برای بیماران ناشی از آن آلودگی ها مفید باشد. بررسی بعدی در سال 2016 نشان داد که اسپیرولینا دارای خواص ضد سمی است که می تواند آلاینده های موجود در بدن را خنثی کند، از جمله:

 • آرسنیک
 • فلوراید
 • آهن
 • سرب
 • جیوه

گفته می شود که اسپیرولینا می تواند ماده مفیدی برای درمان بالینی مسمومیت ناشی از آلاینده ها باشد.

10. حمایت از سلامت روان

مقاله ارائه شده در سال 2018 تاثیرات بالقوه اسپیرولینا را در درمان اختلالات خلقی نشان داد. این نظریه نشان می دهد که اسپیرولینا منبعی از تریپتوفان است. تریپتوفان یک اسید آمینه است که از تولید سرتونین حمایت می کند. سروتونین نقش مهمی در سلامت روان دارد. افرادی که دچار بیماری های روانی خاصی مانند افسردگی و اضطراب هستند، ممکن است دچار کاهش تولید سروتونین شوند. مصرف مکمل های تریپتوفان برای حفظ سطح مناسب سروتونین، ممکن است در حمایت از سلامت روان نقش داشته باشد. محققان قبل از اطلاع از نقش واقعی اسپیرولینا در سلامت روان، باید آزمایشات بالینی بیش تری انجام دهند.

تداخلات با اسپیرولینا

تحقیقات نشان داده است اسپیرولینا به خوبی با اکثر افراد مختلف سازگاری دارد، پس هیچ عارضه جانبی قابل توجهی ایجاد نمی کند. اما بهتر است پیش از مصرف هر نوع مکمل جدید، از جمله اسپیرولینا با پزشک درباره تداخلات دارویی احتمالی صحبت کنید.

خواص دارویی جلبک اسپرولینا

چطور اسپیرولینا را در رژیم غذایی خود وارد کنیم؟

اسپیرولینا به شکل پودر و قرص موجود است. این ماده به شکل پودر می تواند:

 • به اسموتی ها اضافه شود که به نوشیدنی رنگ سبز می دهد
 • می توانید آن را روی سالادها یا سوپ ها بپاشید
 • آن را با سایر مواد خوراکی سالم مخلوط کنید
 • یک قاشق غذاخوری از آن را درون آب میوه یا آب سبزیجات بریزید
 • فواید مصرف اسپیرولینا در رژیم غذایی

همچنین می توان مکمل اسپیرولینا را به شکل قرص مصرف کرد. افراد می توانند اسپیرولینای خشک شده را از فروشگاه های مواد غذایی یا به شکل آنلاین خریداری کنند. قرص های اسپیرولینا در داروخانه های نیز در دسترس است.

جمع بندی

تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف اسپیرولینا ممکن است موارد زیر را بهبود بخشد:

 • کاهش وزن
 • سلامت روده
 • کنترل دیابت
 • فشار خون
 • کلسترول
 • خطر بیماری قلبی
 • سرعت متابولیک
 • سلامت روان
 • علائم آلرژی

مصرف اسپیرولینا برای درمان آلرژی

نکته: استفاده از اسپیرولینا در کنار روی، به درمان مسمومیت مزمن با آرسنیک کمک می کند.

پیش از این که پزشکان بتوانند اسپیرولینا را برای معالجه هر بیماری توصیه کنند، تحقیقات بیش تری لازم است.

منبع: medicalnewstoday

از
0
رای