سبک زندگی سالم؛ 7 عادت سالم و ساده برای افزایش طول عمر

سبک زندگی سالم؛ 7 عادت سالم و ساده برای افزایش طول عمر سبک زندگی سالم چیست ؛ عادت سالم برای افزایش طول عمر کدامند؛ بهترین سبک زندگی و عادت سالم می تواند بیش از 10 سال به عمر شما اضافه کند ؛ در سلام دنیا بخوانید.

سلامتی و شادی بیشتر، چیزی است که همه ما آن را می خواهیم. عادات سالم کلید عمر طولانی است. همه شما فواید چیزهای زیادی درباره یک سبک زندگی سالم می دانید، اما قبول کردن آنها سخت است. چرا؟ چون پذیرش هر عادت خوب ممکن است سخت باشد، اما شما می توانید یک عادت ساده و ثابت در طول زندگی خود را تغییر دهید. عادات سالم به راحتی می تواند سلامت و بهره وری شما را بصورت خودکار بهبود دهند. ما در این مطلب سلام دنیا ، درباره اینکه سبک زندگی سالم چیست ؛ عادت های سالم کدامند و 7 عادت سالم که می تواند بیش از 10 سال به عمر شما اضافه کند، صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

سبک زندگی سالم چیست 

و خبر خوب این است که برای پذیرش یک سبک زندگی سالم نیازی به ایجاد تغییرات سخت و شدید در زندگی یا روتین فعلی خود ندارید. تغییرات کوچکی که به طور مداوم انجام می شود می تواند در دراز مدت تأثیر بیشتری بر زندگی شما داشته باشد. برخی از این عادات ساده را از همین امروز شروع کنید تا یک زندگی افسانه ای خلق کنید که در آینده به خودتان افتخار کنید.

7 عادت سالم که می تواند بیش از 10 سال به عمر شما اضافه کند

1. از عادت های سالم برای افزایش طول عمر: از جای خود بلند شوید

اگر برای مدت طولانی پشت میز می نشینید، باید این عادت را تغییر دهید. نشستن طولانی مدت بر کیفیت زندگی و کار شما تأثیر منفی می گذارد. هنگامی که برای مدت طولانی می نشینید، کلسترول خوب کاهش می یابد و بدن شما ملتهب می شود که خطر حمله قلبی را افزایش می دهد. حرکت دادن ماهیچه ها به بدن برای هضم چربی ها و قندها کمک می کند. دکتر جیمز لوین، نویسنده کتاب Get Up!، تعدادی بررسی انجام داده و اشاره کرده است که در عرض 90 ثانیه پس از ایستادن (اگر برای مدت طولانی نشسته اید)، سیستم های عضلانی و سلولی که قند خون را پردازش می کنند تری گلیسیرید و کلسترول فعال می شوند.


حتما بخوانید: 25 حرکت ورزشی در محل کار مخصوص کارمندان و پشت میزنشینان


وقتی برای مدت طولانی بی تحرک می مانید، مانند این است که به بدن خود بگویید زمان خاموش شدن است. هرچه کمتر در طول روز بنشینید، شانس بیشتری برای داشتن زندگی سالم خواهید داشت. همچنین خلق و خوی بهتری خواهید داشت، احساس انرژی بیشتری خواهید کرد و تنها با چند ثانیه کشش پشت میز، درد بدن خود را تسکین خواهید داد.

 از عادت های سالم برای افزایش طول عمر: از جای خود بلند شوید

2. از عادت های سالم برای افزایش طول عمر: به اندازه کافی بخوابید

خواب مداوم برای هفت تا نه ساعت یکی از مهم ترین و موثرترین کارهایی است که می توانید برای سلامت مغز و بدن خود انجام دهید. متیو واکر از گاردین در کتاب خود می نویسد: خواب احتمالا بهترین«داروی» افزایش دهنده عملکرد بدن است که افراد کمی از آن استفاده می کنند. بسیاری از افراد از کمبود خواب رنج می برند. نگرانی های روز اغلب آنها را از شارژ کامل مغز و بدن برای روز بعد باز می دارد. آنها شاید دو، سه، چهار بار، قبل از صبح بیدار شوند.WebMD توضیح می دهد که یک فرد بزرگسال به طور متوسط ​​بین 7.5 تا 8 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارد، اما همچنین توجه داشته باشید که برخی از افراد می توانند با 6 ساعت خواب عملکرد خوبی داشته باشند، در حالی که برخی دیگر به 9 ساعت یا بیشتر نیاز دارند.هدف من این است که هر شب حداقل 7 ساعت بخوابم و سعی می کنم هر شب در یک ساعت مشخص به رختخواب بروم.

خواب خوب مداوم به شما این امکان را می دهد که انرژی زیادی برای کار روزانه خود داشته باشید. مقدار کافی خواب می تواند حافظه و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد، توجه شما را افزایش دهد، به حفظ وزن سالم کمک کند و البته استرس را هم کاهش دهد. مسائل مربوط به سلامت روان، مانند افسردگی، به شدت با کیفیت پایین خواب و اختلالات خواب مرتبط است. بنیاد ملی خواب برای شروع یک مسیر جدید به سمت خواب سالم‌تر و سبک زندگی سالم‌تر،یک ارزیابی شخصی از نیازها و عادات فردی را توصیه می‌کند. به خلق و خوی، انرژی و سلامتی خود بعد از سپری کردن خواب شبانه ضعیف در مقابل خواب با کیفیت توجه کنید و ببینید چه چیزی به بهبود خواب کمک می کند و چه چیزی تاثیر منفی بر آن دارد.

از عادت های سالم برای افزایش طول عمر: به اندازه کافی بخوابید

3. از عادت های سالم برای افزایش طول عمر: 30 دقیقه پیاده روی داشته باشید

مراقب بدن خود باشید.چون این تنها جایی است که باید زندگی کنید.» جیم ران. همیشه به حرکت ادامه دهید. با اینکار ذهن، بدن و دور کمر شما از شما تشکر خواهند کرد. این یکی از مهمترین تصمیماتی است که می توانید برای سلامتی خود بگیرید. جان اف کندی زمانی می گفت: "آمادگی جسمانی نه تنها یکی از مهمترین نکات کلیدی بدن سالم است، بلکه اساس فعالیت فکری پویا و خلاق هم است."ورزش اعتماد به نفس و سطح انرژی شما را افزایش می دهد.همچنین یک راه عالی برای مبارزه با استرس و تبدیل شما به فردی آرام‌تر است.

من هر روز صبح سعی می کنم حداقل به مدت 5 دقیقه حرکات کششی (پشاپ، اسکات، حرکات عمومی بدن) انجام دهم. من در طول روز زمانی را به پیاده روی یا راه رفتن سریع اختصاص می دهم. پیاده روی به من کمک می کند تا ذهنم را پاک کنم و دیدگاه متفاوتی نسبت به پروژه های فعلی و به طور کلی زندگی ام داشته باشم.آخر هفته ها حداقل 10 دقیقه تمرین می کنم. برای تحرک داشتن حتما لازم نیست که به مدت یک ساعت به باشگاه بروید و وزنه بلند کنید و از خستگی بیهوش شوید. اگر بتوانید حتی 5 دقیقه در هفته به یک ورزش کم تحرک هم بپردازید، شروع خوبی است.


حتما بخوانید: فواید پیاده روی برای لاغری


حتما نباید ورزش خاص و سنگینی انجام دهید اما باید بطور مداوم ورزش کنید. شما می توانید با انجام ورزشهای روزانه مانند بالا رفتن از پله ها، پیاده روی سریع و غیره بدن خود را فعال نگه دارید. از حرکات کوچک شروع کنید و این عادت را در برنامه روزانه خود بسازید و بعد زمانی که می توانستید شدت تمرینات را افزایش دهید. هر روز چند دقیقه ورزش کنید. برای اینکه ورزش را به یک عادت روزانه تبدیل کنید، آن را در تقویم خود برنامه ریزی کنید و یادآوری را در گوشی خود تنظیم کنید. در صورت امکان، همیشه در همان زمان ورزش کنید. مهمتر از همه، آن را به یک فعالیت لذت بخش تبدیل کنید. اگر دویدن را دوست ندارید، دویدن بی فایده است. ورزشی که دوست دارید را پیدا کنید و آن را انجام دهید.

از عادت های سالم برای افزایش طول عمر: 30 دقیقه پیاده روی

4. از عادت های سالم برای افزایش طول عمر: آب فراوان بنوشید

بدن ما حاوی 60 درصد آب است. آب از هر نوشیدنی دیگری بهتر است. آب را به عنوان یک ماده مغذی مورد نیاز بدن خود در نظر بگیرید که در مایعات، آب ساده و غذاها وجود دارد. همه اینها روزانه برای جایگزینی مقدار زیادی آب از دست رفته در روز ضروری هستند. پس از 6 تا 8 ساعت خواب خوب، بدن شما کم آب می شود، بنابراین هر روز صبح قبل از صبحانه حداقل یک لیوان آب بنوشید. پس از آبرسانی مجدد، بدن شما با بیشترین کارایی خود را دارد و متابولیزه می شود. سپس بدن فعال شده می تواند مواد غذایی ای  که می خورید را بهتر پردازش کند و انرژی مورد نیاز برای کار روزانه را توزیع کند.

به گفته جولی آپتون، متخصص تغذیه، نوشیدن آب به میزان نیمی از وزن شما بر حسب میلی لیتر روش عالی برای اطمینان از هیدراته ماندن، داشتن انرژی و حتی سوزاندن کالری بیشتر است. پاتریک آلن می نویسد: "وقتی کم آب هستید، خشکی دهان، فشار خون پایین، سردرد، سرگیجه، پوست خشک و بدتر از همه خستگی را تجربه خواهید کرد."


حتما بخوانید: آداب نوشیدن آب از دیدگاه طب سنتی


به بدن خود گوش دهید و در طول روز انتخاب درستی داشته باشید.  وقتی میزان مایعات کمی در بدن دارید، مغز مکانیسم تشنگی بدن را فعال می کند.گوش دادن به این نشانه ها و نوشیدن آب برای بدن مفید است. اگر از قبل برنامه صبحگاهی و روتین خوبی قبل از خواب دارید، نوشیدن آب را هم بخشی از آن قرار دهید.

از عادت های سالم برای افزایش طول عمر: آب فراوان بنوشید

5. از عادت های سالم برای افزایش طول عمر: هوای خانه را تازه کنید

دریافت هوای تازه کافی در محل زندگی شما ممکن است به سادگی باز کردن یک پنجره باشد. «تا جایی که می توانید پنجره های خانه را باز کنید، زیرا داخل خانه به طور کلی سه تا چهار برابر بیشتر از آلاینده ها و ذراتی است که برای ما خطرناک ترین هستند، وجود دارد. دکتر مهمت اوز، MD می گوید: اگر این هوا را از خانه از خانه خارج نکنید، احتمال ایجاد این آلاینده ها را افزایش می دهید. هوای داخل خانه شما ممکن است حتی بیشتر از هوای بیرون آلوده باشد. ده‌ها منبع معتبر اعلام کرده اند که هوای آلوده در خانه‌های ما به دلیل  اسپری مو، شمع، بخار ناشی از پوشش نچسب روی ظروف آشپزی شما و غیره وجود دارد.

اگرچه هر کدام از این موارد ممکن است در مقادیر کم بی ضرر باشد، اما زمانی که با هوا خانه با هم مخلوط می شوند می تواند باعث التهاب، افزایش فشار خون و حتی سخت شدن شریان ها شود. اگر زمان بیشتری را در داخل خانه می گذرانید، لازم است که هر از چند گاهی هوای خانه خود را تهویه کنید. بنابراین مطمئن شوید که پنجره های خانه خود را هر چند وقت یک بار باز کنید و هوای تازه را وارد خانه می کنید. در روزهایی که هوا خوب است هر روز حداقل 10 دقیقه و در زمستان هفته ای یک بار پنجره ها را باز کنید، اگر نمی توانید فقط پنج دقیقه در روز پنجره ها را باز کنید. بسته نگه داشتن پنجره ها در زمستان به صرفه جویی در مصرف انرژی کمک می کند. اما اگر هرگز هوای داخل خانه خود را با هوای تازه عوض نکنید، ممکن است هوا کهنه شده و به طور بالقوه منجر به مشکلات سلامتی شود.

از عادت های سالم برای افزایش طول عمر: هوای خانه را تازه کنی

6. از عادت های سالم برای افزایش طول عمر: آجیل را در میان وعده قرار دهید

میان وعده بهترین داروی بدن شماست. میان وعده های سالم این قدرت را دارند که به شما کمک کنند تا احساس بهتری داشته باشید. آجیل بهتر از چیپس یا کراکر سیب زمینی است. آجیل سرشار از امگا 3 است که برای سلامت قلب مفید است و همچنین در تحقیقات نشان داده شده است که این مواد مغذی به کوچک شدن چربی دور کمر شما کمک می کند. کاری کنید که میان وعده به نفع شما باشد، نه بر علیه شما.


حتما بخوانید: خواص مصرف امگا 3 و بهترین منابع غذایی


لورن گلمن از ریدرز دایجست می نویسد: مجله پزشکی نیوانگلند. مطالعه‌ای که روی 119000 نفر  انجام و منتشر شد، نشان داد افرادی که روزی یک اونس آجیل می‌خوردند (یعنی حدود 25 بادام یا 50 پسته) در یک دوره 30 ساله کمتر از افرادی که اصلاً آن را نمی‌خوردند احتمال مرگ را کاهش دادند. سطوح بالای چربی‌های غیراشباع سالم در آجیل ممکن است کلسترول و التهاب را کاهش داده و خطر بیماری قلبی، سرطان و غیره را کاهش دهد.

 از عادت های سالم برای افزایش طول عمر: مصرف آجیل

7. از عادت های سالم برای افزایش طول عمر: خرت و پرت ها را از زندگی خود حذف کنید

اولین قدم در ساختن زندگی که می خواهید این است که از شر هر چیزی که نمی خواهید خلاص شوید. خرت و پرت هر چیزی است که شما دوست ندارید، استفاده نمی کنید یا به آن نیاز ندارید. زندگی ما تقریباً به مرور زمان دچار به هم ریختگی می شود، این بهم ریختگی روی میزهای ما، در کشوها، در قفسه های ما، در کمدهای ما، در رایانه ما، و حتی در ذهن ما است. شواهد حاکی از آن است که وقتی چندین محرک بصری برای جلب توجه شما باهم رقابت می کنند، برای محدود کردن تمرکز خود بروی یکی از آنها مشکل بیشتری خواهید داشت.

حذف کردن بهم ریختگی ها در زندگی شامل حذف برخی از دارایی های اضافی در خانه، تمیز نگه داشتن میز در پایان هر روز کاری، تمرکز بر یک هدف در یک زمان (تک کار)، نگه داشتن لیست MIT (مهم ترین چیزها) است. لغو اشتراک از خبرنامه‌هایی که به آن نیاز ندارید، و استفاده کمتر  از شبکه های اجتماعی برای داشتن ذهن سالمی است.هیچ نکته منفی برای مرتب کردن بی نظمی ها وجود ندارد. وقتی به طور مداوم زندگی، خانه و محل کار خود را از بهم ریختگی ها تمیز کنید، همه چیز در همه جا بهبود می یابد.شما احساس شگفت انگیزی خواهید داشت، از نظر احساسی سبک تر و پرانرژی خواهید بود و سلامتی شما آسان تر خواهد شد.

سبک زندگی سالم

دور ریختن افکار منفی

بر اساس یک مطالعه بزرگ در مورد تأثیر رفتار بر طول عمر، افرادی که در بزرگسالی به عادات سالم پایبند هستند، می توانند بیش از یک دهه به زندگی خود اضافه کنند. اگر آماده انتخاب های سالم هستید، به سادگی چند عادت سالم را انتخاب کنید که به آنها علاقه دارید. در یک زمان عاداتی بیشتر از توانایی خود انتخاب نکنید، در غیر این صورت شکست خواهید خورد .روی تغییرات کوچک رفتار روزمره تمرکز کنید و برای ایجاد یک سبک زندگی سالم تر تلاش کنید. تغییر عادات یک فرآیند است، نه یک مقصد.

نتیجه گیری:

زندگی سالم غیرممکن نیست، اما توسعه آن به زمان نیاز دارد. اگر مایل به بهبود سلامت خود هستید، تاثیر این عادات سالم صرف نظر از سن می تواند زندگی شما را تغییر دهد.


مقالات مرتبط:

راز طول عمر ژاپنی ها چیست؟

راز طول عمر و سلامتی مردم روستای هونزا چیستاز
3
رای