11 خاصیت کیوی برای سلامتی، چرا کیوی برای پوست مفید است و چگونه یبوست را درمان می کند؟

11 خاصیت کیوی برای سلامتی، چرا کیوی برای پوست مفید است و چگونه یبوست را درمان می کند؟ 80 درصد کیوی را آب تشکیل داده است، لذا فرد با خوردن آن تا حدی احساس سیری می کند و این یکی از دلایل مفید بودن کیوی برای لاغری است.

مزایای سلامت کیوی عبارتند از:

 1. کمک به هضم پروتئین
 2. کنترل فشار خون
 3. تقویت سیستم ایمنی بدن
 4. کمک به کنترل قند خون
 5. ایجاد تعادل اسیدی در بدن
 6. بهبود عملکرد کلیه ها
 7. کاهش یبوست
 8. کمک به خواب آرام
 9. بهبود سلامت پوست
 10. کمک به جلوگیری از سرطان
 11. بهبود عملکرد تنفسی 


کیوی و خواص بی نظیر آن

بسیاری از میوه ها عجیب و غریب به نظر می رسند، زیرا اغلب آنها تنها تحت شرایط خاصی مصرف می شوند یا در مقابل میوه های دیگر کمتر استفاده می شوند. با این حال، کیوی میوه ای پر طرفدار است که حاوی مواد مغذی بسیاری است که سلامت ما را بهبود می بخشد. در حقیقت، پس از خواندن این مطلب، شما علاقه مند به مصرف کیوی در رژیم غذایی خود خواهید شد.

خواص کیوی


ارزش غذایی کیوی  (در هر 100 گرم)

 • کالری: 61
 • کربوهیدرات کل: 15 گرم
 • فیبر غذایی: 3 گرم
 • قند: 9 گرم
 • پروتئین: 1/2 گرم
 • ویتامین آ: 1 درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
 • ویتامین سی: 154 درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
 • کلسیم : 3 درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
 • آهن: 1 درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
 • ویتامین ب6: 5 درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
 • منیزیم: 4 درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
 • پتاسیم: 8 درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
 • ویتامین کا: 31 درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
 • مس: 10 درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
 • ویتامین ای: 7 درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
 • اسید فولیک: 4 درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
 • منگنز: 4 درصد از مقدار مورد نیاز روزانه

مزایای شگفت انگیز کیوی

1. بهبود هضم پروتئین

تأمین نیاز روزانه پروتئین خود به تنهایی چالش برانگیز است، حالا وقتی پروتئین به درستی به اسید آمینه تقسیم نشود این موضوع بسیار سخت تر نیز می شود. تنها چند آنزیم طبیعی پروتئاز در غذاها مانند پاپایا و آناناس وجود دارد (آنزیم هایی که پروتئین را تجزیه می کنند). آنزیم پروتئاز فعال در کویوی، اکتینیدین نامیده می شود.

2. کنترل فشار خون با کیوی 

یکی از عواملی که روی فشار خون تأثیر می گذارد، سطح الکترولیت خون می باشد که عمدتا با افزایش سطح سدیم و پتاسیم مرتبط است. با این حال، کیوی دارای مقدار مناسبی از پتاسیم است که ناپایداری نمک را اصلاح می کند و فشار خون را تحت تاثیر قرار می دهد. پتاسیم همچنین نقش مهمی در انقباضات قلب دارد، اما مصرف بیش از حد آن باعث اختلال در قلب می شود.


3. تقویت ایمنی بدن

کیوی غنی از ویتامین C هستند و فقط 100 گرم کیوی حاوی بیش از 150٪ ازنیاز روزانه توصیه شده ویتامین C می باشد. با وجودی که مصرف بیش از حد هر ویتامینی توصیه نمی شود، می توان از این ویتامین به هر اندازه استفاده کرد زیرا محلول در آب می باشد و مقادیر اضافه آن از طریق ادرار خارج می شوند. مصرف زیاد ویتامین C برای عملکرد مطلوب سیستم ایمنی بدن ضروری است. کیوی ها دارای ضد اکسیدان های دیگری نیز هستند که با ویتامین C هماهنگ می شوند تا بدن را از آسیب محافظت کنند.


4. کیوی به درمان دیابت کمک می کند

مصرف مقدار قابل توجهی کربوهیدرات در بیماران دیابتی ضروری است، هرچند انتخاب این غذاها مستلزم بررسی دقیق تر می باشد. با این حال، به راحتی می توان از کیوی استفاده کرد زیرا دارای شاخص گلیسمی پایین است و همچنین محتوای فیبر بالایی دارد. هنگام ضرورت عدم مصرف غذای شیرین در بیماران دیابتی، کیوی می تواند یک راه حل مناسب را ارائه دهد که به طور قطع بر  قند خون نیز اثر نمی گذارد.

5. تعادل اسیدیته بدن

اکثریت قریب به اتفاق مردم، دارای سطح PH بالاتری هستند که منجر به اسیدی شدن بدن می شود. سطح PH طبیعی خون ما در ناحیه خنثی و کمی به سمت قلیایی قرار دارد که در آن سلول ها بهترین عملکرد را دارند. بسیاری از غذاهایی که مصرف می کنیم، به خصوص آنهایی که فرآوری شده هستند، اسید تشکیل می دهند و باعث می شود که شیمی خون ما نیز همین مسیر را طی کند. این اتفاق خوبی نیست، چون عدم تعادل اسیدیته باعث رشد سرطان، رشد مخمر و اثرات منفی روی پوست می شود. کیوی از قلیایی ترین مواد غذایی موجود در این سیاره است که کم کم به اصلاح سطح PH بدن که معمولا دلیل آن مصرف غذاهای نامناسب است، کمک می کنند. سبزیجات و بیشتر میوه ها نیز به تنظیم سطح PH طبیعی کمک می کنند، بنابراین بیشتر مراقب رژیم غذایی خود باشید.

خواص کیوی برای یبوست


6. خواص کیوی برای سنگ کلیه

کلیه ها هر روز بدون توقف خون را تصفیه کرده، مواد زائد را از بین می برند و خون را پاکسازی می کنند. با گذشت زمان، مقدار زیادی از مواد زائد نامحلول ممکن است در دستگاه "فیلتر" کلیه ها جمع شده و باعث انسداد و ناراحتی شود. این مشکل، سنگ کلیه نامیده می شود که معمولا از نمک های کلسیم مختلف تشکیل شده است. پتاسیم باعث کاهش احتمال انباشت این نمک می شود که از تشکیل سنگ جلوگیری می کند. نوشیدن آب به اندازه کافی به صورت روزانه باعث افزایش احتمال تشکیل سنگها همراه با هایپرناترمی (سطوح بالای سدیم در خون) می شود.


7. خواص کیوی برای یبوست

عده ای با مسائل و مشکلاتی مانند یبوست رو به رو هستند، اما تعداد قابل توجهی از افراد مبتلا به یبوست مزمن می باشند. معمولا نارسایی های غذایی ریشه در تغذیه ناسالم از قبیل کمبود آب و فیبر غذایی دارند. کیوی غنی از فیبر بوده و همچنین حاوی مقدار زیادی آب است و به کمک می کند تا در زمان کمتری مشکل یبوست رفع شود.

8. خواص کیوی برای خواب 

آیا خلق و خوی خوب با خواب کافی ارتباط دارد؟ این موضوع به طور قابل توجهی درست است، زیرا مشخص شده که با تغییر سطح سروتونین (انتقال دهنده عصبی)، خواب افراد بهتر یا بدتر می شود. با افزایش سطح سروتونین در مغز، خلق و خو بهبود می یابد که منجر به کیفیت خواب بهتر نیز می شود. کیوی حاوی سروتونین است که می تواند خلق و خوی و کیفیت خواب را بهبود بخشد.


9. خواص کیوی برای پوست

پوست یکی از اولین خطوط دفاعی بدن ما است و از ما  در برابر موارد آسیب زننده که هر روز با آنها در  تماسیم محافظت می کند. به این ترتیب، پوست در معرض آسیب زیادی به خصوص از طرف خورشید قرار می گیرد. با گذشت زمان، پوست طراوت خود را از دست می دهد و پیر می شود. ویتامین C به طور کامل در تولید کلاژن (پروتئینی که  برای سلامتی ساختارهای بافتی مانند مفصل و پوست) نقش دارد. دیگر ویتامین ها و فیتویتوئید موجود در کیوی پوست را از آسیب اشعه فرابنفش (UV) محافظت می کند و به حفظ طولانی مدت سلامت پوست کمک می کند.

خواص کیوی برای پوست و مو


10. جلوگیری از سرطان

آنتی اکسیدان های موجود در کیوی کمک می کنند تا از آسیب DNA (عامل اصلی سرطان) و نیز از آسیب های جدی سلولی جلوگیری شود. آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد مضر فعال در بدن را به حالت پایدار می رسانند و از آسیب آنها جلوگیری می کنند. کیوی به خصوص از سرطان های معده، روده و روده بزرگ به دلیل میزان فیبر و مواد شیمیایی گیاهی متعدد موجود در آن، جلوگیری می کند. میزان فیبر بالا همچنین به دستگاه گوارش کمک می کند تا بدن از شر مواد زائد خلاص شود.

11. بهبود عملکرد تنفسی

 سلامت تنفس با مصرف مرکباتی که حاوی ویتامین C و ترکیبات بیوفلاوونوئید می باشند حفظ می شود. بیوفلاوونوئیدها در کاهش تکرار و شدت حملات آسم و همچنین افزایش مقاومت در برابر عفونت های رایج دستگاه تنفسی مفید واقع می شوند. کیوی و بیوفلاوونوئید علاوه بر بهبود آسم، عملکرد ریه و عملکرد تنفسی افراد سالم  را نیز بهبود می بخشد.

حال خواص کیوی مطرح شد، به چند نکته مهم در رابطه با مصرف کیوی در دوران بارداری و شیر دهی می پردازیم.

مصرف کیوی در بارداری

 1. قبل از مصرف میوه ها را خوب بشویید تا پاتوژن ها و مواد شیمیایی مضر آن از بین برود.
 2. مانند همه مواد خوراکی، در دوران بارداری نیز در مصرف کیوی زیاده روی نکنید چرا که ممکن است دچار مشکلاتی در عمل دفع شوید.
از
1
رای