پیروکسیکام؛ موارد استفاده، روش مصرف، عوارض جانبی، تداخلات دارویی و روش نگهداری آن

پیروکسیکام؛ موارد استفاده، روش مصرف، عوارض جانبی، تداخلات دارویی و روش نگهداری آن پیروکسیکام برای کاهش درد، تورم و سفتی مفصل ناشی از آرتروز استفاده می شود. برای جلوگیری از ناراحتی معده، این دارو را با مواد غذایی، شیر یا یک آنتی اسید مصرف کنید. سرگیجه، حالت تهوع از عوارض جانبی آن است.

موارد استفاده از کپسول پیروکسیکام

پیروکسیکام برای کاهش درد، تورم و سفتی مفصل ناشی از آرتروز استفاده می شود. کاهش این علائم به شما کمک می کند تا بیشتر فعالیت های روزمره خود را انجام دهید. این دارو به عنوان یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) شناخته می شود. این دارو با مسدود کردن تولید برخی از مواد طبیعی خاص در بدن که باعث التهاب می شوند، عمل می کند. اگر در حال درمان یک بیماری مزمن مانند ورم مفاصل هستید، از پزشک خود در مورد درمان های غیر دارویی و یا استفاده از داروهای دیگر برای درمان درد خود سوال کنید.

نحوه استفاده از پیروکسیکام

قبل از استفاده از پیروکسیکام، یا هر بار که مجددا شروع به مصرف این دارو می کنید، راهنمای دارویی که توسط داروساز تهیه شده است را بخوانید. اگر در این خصوص سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید. این دارو را مطابق با تجویز پزشک و به شکل خوراکی مصرف کنید، که معمولا یک بار در روز و همراه با یک لیوان پر از آب (8 اونس یا 240 میلی گرم آب) است. حداقل 10 دقیقه پس از مصرف این دارو دراز نکشید. برای جلوگیری از ناراحتی معده، این دارو را با مواد غذایی، شیر یا یک آنتی اسید مصرف کنید.

مقدار مصرف این دارو بستگی به شرایط پزشکی شما و پاسخ به درمان دارد. برای کاهش خطر خونریزی معده و سایر عوارض جانبی، این دارو را در کمترین دوز موثر برای کوتاه ترین زمان ممکن مصرف کنید. دوز مصرفی خود را افزایش ندهید، آن را زودتر از زمان تجویز شده مصرف نکنید یا آن را برای مدت طولانی تر از دوره تجویز شده مصرف نکنید.

اگر این دارو را «در صورت نیاز» مصرف می کنید (نه در یک برنامه منظم)، به یاد داشته باشید که در صورت استفاده از دارو با احساس اولین نشانه های درد، داروهای ضد درد بهتر اثر می کنند. اگر منتظر بمانید تا درد وخیم تر شود، ممکن است دارو نیز اثر نکند. ممکن است با استفاده منظم از این دارو، چند هفته طول بکشد تا شما فواید کامل آن را دریافت کنید. اگر علائم شما بهتر نشده و یا وخیم تر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه استفاده از پیروکسیکام

عوارض جانبی کپسول پیروکسیکام

 • ممکن است ناراحتی معده، حالت تهوع، سرگیجه، خواب آلودگی یا سردرد بروز کند. اگر هر یک از این اثرات ادامه پیدا کرد یا وخیم تر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • این دارو ممکن است فشار خون شما را بالا ببرد. فشار خون خود را مرتباً کنترل کنید و در صورت بالا بودن نتایج به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی زیر، به پزشک خود اطلاع دهید: به راحتی دچار کبودی یا خونریزی شدن، بلع دشوار یا دردناک، تغییر در شنوایی (مانند شنیدن صدای زنگ در گوش)، تغییرات خلقی و روحی، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار)، سفت شدگی غیر قابل توضیح گردن، تغییر در بینایی، علائم نارسایی قلبی (مانند تورم مچ پا یا پا، خستگی غیر معمول، افزایش غیر معمول یا ناگهانی وزن).
 • این دارو به ندرت ممکن است باعث بیماری جدی (احتمالاً کشنده) کبد شود. در صورت بروز علائم آسیب کبدی، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید، علائمی از جمله: تیرگی ادرار، تهوع یا استفراغ مداوم، یا بی اشتهایی، درد معده یا شکم، زرد شدن چشم و پوست.
 • یک واکنش آلرژی زا بسیار جدی به این دارو نادر است، اما در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژی زا جدی، از جمله موارد زیر، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش، خارش یا تورم (به ویژه در صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی کپسول پیروکسیکام

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف پیروکسیکام

قبل از مصرف پیروکسیکام، اگر به این دارو و یا اگر به آسپیرین یا سایر NSAID ها (مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب) آلرژی دارید، و یا اگر به مواد دیگری آلرژی دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از مصرف این دارو، در مورد سابقه پزشکی خود به خصوص اگر هر یک از بیماری های زیر را دارید، با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید: آسم (از جمله سابقه بدتر شدن تنفس پس از مصرف آسپرین یا سایر NSAID ها)، اختلالات خونی (مانند کم خونی، مشکلات خونریزی یا لخته شدن)، بزرگ شدن بینی (پولیپ بینی)، بیماری قلبی (مانند سابقه حمله قلبی)، فشار خون بالا، بیماری کبد، سکته مغزی، مشکلات گلو یا معده یا روده (مانند خونریزی، سوزش معده، زخم معده).

مشکلات کلیوی گاهی با استفاده از داروهای NSAID از جمله پیروکسیکام ممکن است رخ دهد. در صورت کمبود آب بدن، نارسایی قلبی یا بیماری کلیوی، و یا اگر داروهای خاصی مصرف می کنید، احتمال بیشتر شدن مشکلات وجود دارد. برای جلوگیری از کم آبی، مطابق با تجویز پزشک مایعات فراوان بنوشید و در صورت تغییر در میزان ادرار، فوراً به پزشک اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه و خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا (با نام انگیسی Cannabis)، می تواند باعث افزایش میزان سرگیجه یا خواب آلودگی شود. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید. در صورت استفاده از ماری جوانا (Cannabis) به پزشک خود اطلاع دهید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف پیروکسیکام

این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود. استفاده روزانه از الکل و دخانیات، به خصوص در هنگام ترکیب با این دارو، ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد. استفاده از الکل را محدود کرده و مصرف سیگار را متوقف کنید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است شما را نسبت به خورشید حساس تر کند. زمان قرارگیری خود را در مجاورت آفتاب محدود کنید. از اتاق های برنزه و لامپ های مخصوص برنزه کردن پوست اجتناب کنید. هنگام بیرون رفتن از منزل از ضد آفتاب استفاده کرده و لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول پوستی یا قرمزی، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.

 • قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله: داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • سالمندان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به ویژه خونریزی معده یا روده و مشکلات کلیه حساس تر باشند.
 • قبل از استفاده از این دارو، زنان در سن باروری باید در مورد فواید و خطرات (مانند سقط جنین، مشکل در بارداری) با پزشک خود صحبت کنند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز باشد، باید مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده از آن در سه ماهه اول و آخر بارداری به دلیل آسیب احتمالی به نوزاد متولد نشده و دخالت در زایمان طبیعی یا وضع حمل توصیه نمی شود.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف پیروکسیکام در دوران بارداری و شیردهی

تداخلات دارویی پیروکسیکام

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله: داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.

محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آلیسکیرن، مهار کننده های ACE (مانند کاپتوپریل، لیزینوپریل)، مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II (مانند: لوزارتان، والسالارتان)، سیدوفوویر، کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون)، لیتیم، «قرص های آب» (دیورتیک ها) مانند فوروزماید).

این دارو ممکن است خطر ابتلا به خونریزی را هنگام مصرف با داروهای دیگر که ممکن است باعث خونریزی شود، افزایش دهد. از جمله این داروها می توان به داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، «رقیق کننده خون» از جمله دیگر داروها (دابیگاتران یا آنوکساپارین یا وارفارین) اشاره کرد.

برچسب های داروهای بدون نسخه و تجویزی را با دقت بررسی کنید؛ زیرا بسیاری از داروها حاوی تسکین دهنده درد یا کاهش دهنده تب (آسپرین، NSAID هایی مانند سلکوکس، ایبوپروفن یا کتورولاک) هستند. این داروها شبیه به پیروکسیکام هستند و ممکن است در صورت مصرف همزمان خطر عوارض جانبی را افزایش دهند. با این حال، اگر پزشک شما را راهنمایی کرده است که از آسپرین با دوز کم استفاده کنید تا از حمله قلبی یا سکته مغزی جلوگیری کند (معمولاً در دوزهای 81-325 میلی گرم در روز)، باید مصرف آسپرین را ادامه دهید؛ مگر اینکه پزشک به شما دستور دیگری دهد. از پزشک یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر بپرسید.

تداخلات دارویی پیروکسیکام

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو شامل: درد شدید معده، مشکل تنفس و خواب آلودگی شدید است.

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • تست ها و یا آزمایشات پزشکی (مانند: فشار خون، شمارش کامل خون، عملکرد کبد یا کلیه) ممکن است بطور دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما یا نظارت بر عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
 • تغییر سبک زندگی (مانند کاهش وزن در صورت لزوم، تمرینات استقامتی و آمادگی جسمانی) ممکن است به بهبود انعطاف پذیری و عملکرد مفصل شما کمک کند. برای دستورالعمل های خاص با پزشک خود مشورت کنید.
دوزهای فراموش شده دارو

اگر این دارو را به طور مرتب و یا «مطابق با نیاز» مصرف می کنید و یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

روش نگهداری کپسول پیروکسیکام

نگهداری از دارو
 • این دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. آن را در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
1
رای