رایحه هایی (میوه هایی) که بوییدنشان کاهش وزن و لاغری را سریع تر می کند!

رایحه هایی (میوه هایی) که بوییدنشان کاهش وزن و لاغری را سریع تر می کند! یکی از ساده ترین روش های کاهش وزن و لاغری استفاده از رایحه های طبیعی و بوییدن است. بو کردن برخی میوه های و سبزیجات مانند: سیب، خیار و ... می تواند به شما در کنار داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش منظم به کاهش وزن کمک کند.

اگر می خواهید وزن کم کنید، بینی شما کمکتان می کند. تحقیقات نشان داده است که بوهای خاص، چه از شمع های روشن، روغن های اساسی یا چیزهای دیگر ممکن است اشتهای شما را کم کند، انرژیتان را تقویت کرده و طرز فکر شما را بهبود بخشد. در حالی که شما هنوز هم باید داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش منظم را داشته باشید، این رایحه ها می توانند به شما در رسیدن به هدفتان در کاهش وزن کمک کنند.

12 رایحه طبیعی که به کاهش وزن کمک می کند

1. سیب سبز یا موز

فکر می کنید این بوهای شیرین اشتها شما را برای بیشتر خوردن باز می کنند، اما خلاف آن صحت دارد. دکتر آلن آر هیرش، مدیر عصب شناسی بنیاد تحقیقات بو و طعم شیکاگو، متوجه شد افرادی که هنگام گرسنگی عطر سیب سبز یا موز را استشمام می کنند، کمتر غذا می خورند و وزن کم می کنند. دکتر هیرش می گوید: "فرضیه ای که ما مطرح کردیم پدیده ای به نام "سیری خاص حسی" شناخته می شود. او توضیح می دهد که از آنجا که پیاز بویایی مغز به مرکز سیری متصل است، بوییدن این میوه ها می تواند مغز شما را فریب بدهد که آنها را خورده اید.

لاغری با بو کشیدن

2. لیمو

یک مطالعه دانشگاه ایالتی اوهایو نشان داد که بوی روغن لیمو باعث بهبود چشمگیر ذهنیت شرکت کنندگان می شود. بنابراین اگر انجام تمرینی برایتان وحشت آور است، یک تکه لیمو می تواند باعث بهتر شدن خلق و خوی شما و برگشتن برای انجام آن می شود. کارشناسان آروماتراپی همچنین بر این باورند که رایحه می تواند گوارش را بهبود بخشد، که ممکن است به جلوگیری از غذا خوردن بدون فکر کمک کند. اغلب وقتی اشتها را بررسی می کنیم، متوجه می شویم ارتباط زیادی با استرس و پرخوری احساسی دارد. روغن لیمو باعث می شود دستگاه گوارش به شکل مثبتی تحریک شود.

3. خیار

استرس می تواند از راه های مختلفی مثل دور شدن از برنامه ریزی خود تا افزایش تولید کورتیزول، تلاش شما برای کاهش وزن را بی نتیجه کند. دکتر هریش توضیح می دهد: "اما خیار ممکن است تاثیر شگفت انگیزی در آرامش بخشیدن به شما داشته باشد. بوی خیار میزان اضطراب را کاهش می دهد". با کاهش اضطراب، این رایحه خیار به طور بالقوه ای می تواند به کاهش میل به خوردن غذا کمک کند.  

بوهایی که به کاهش وزن کمک می کنند

4. نعناع

نعناع استفاده های خیلی زیادی دارد. این گیاه در هر چیزی از خمیر دندان گرفته تا دمنوش پیدا می شود و مطالعات نشان داده است که می تواند ناراحتی های معده را کاهش بدهد، هوشیاری را افزایش داده و عملکرد ورزشی را بهبود بخشد. بنابراین جای تعجب نیست که به کاهش وزن نیز کمک می کند. تحقیقات نشان داده است که این رایحه، یک سرکوب کننده طبیعی اشتها است، و حتی ممکن است تمرینات شما را موثرتر کند. مطالعه ای در ایران نشان داده است شرکت کنندگانی که قبل از انجام ورزش، رایحه نعناع را استنشاق کرده اند، عملکرد تنفسی بهتر، فشار خون پایین تر و استقامت بیشتری نسبت به سایرین داشتند.

5. روغن سرو

درختان سرو دارای چندین مزیت بالقوه هستند، مشخص شده است که روغن برگ سرو آرامش را بهبود می بخشد و درخت سرو کشمیری دارای ویژگی های آنتی اکسیدانی است. در حالی که ممکن است تجربه شما متفاوت باشند، آروماتراپیست ها معتقدند که روغن سرو می تواند  قبل از امتحان کردن یک مهارت جدید یا مقابله با یک چالش ترسناک به شما کمک کند تمام تمرکز خود را روی آن بگذارید. این رایحه به پاکسازی ذهن کمک می کند، بنابراین ما را متمرکز و هوشیار نگه می دارد.  

کاهش وزن با 7 رایحه طبیعی

6. اسطوخودوس

دلیلی وجود دارد که از رایحه اسطوخودوس برای ماسک های خواب استفاده می کنند، زیرا عطر و بوی ملایمی دارند که تسکین دهنده استرس است و بدن و ذهن شما را آرام می کند. مواقعی که بدن ما بخاطر فشار احساسی دچار تنش می شود، اسطوخودوس برای تسکین دادن آن عالی است. رایحه آن با اضطراب مبارزه می کند و اگر سعی می کنید روحیه خود را تقویت کنید تا کلاس تاباتا را امتحان کنید، اسطوخودوس به شما کمک می کند.

7. صنوبر سیاه

متخصصان آروماتراپی معتقدند که این عطر به شما کمک می کند تا عمیق تر نفس بکشید. این تنفس عمیق فواید زیادی دارد و نه تنها استرس را کم می کند و می تواند متابولسم را تسریع کند، بلکه بر طبق مطالعه دانشگاه نیو ساوت ولز وقتی چربی بر اثر ورزش تجزیه می شود، بیشتر آن از طریق ریه ها بدن را ترک می کند. البته شما نمی توانید بدون رژیم غذایی و ورزش، چربی از دست بدهید اما تنفس عمیق مانند کشش و مدیتیشن یک عادت سالم برای رسیدن به آن است. وقتی بتوانیم آسانتر نفس بکشیم، ذهن ما آرامتر است. با رایحه صنوبر سیاه ما می توانیم ارتباط ذهنی- بدنی بیشتری ایجاد کنیم.

ساده ترین روش های کاهش وزن با بو کردن میوه و سبزیجات

8. روغن زیتون خالص

یک بررسی در مرکز تحقیق و صنایع شیمیایی غذا در آلمان مشخص کرد که حتی فقط بوییدن روغن زیتون خالص می تواند باعث احساس سیری بیش از حد شود. زمانی که عصاره خوشبو به ماست اضافه شد و شرکت کنندگان در مقایسه با کسانی که ماست ساده بدون هیچ عصاره اضافی دریافت کرده بودند، کالری های کمتری مصرف کرده بودند در نتیجه واکنش قند خون بهتری داشتند. همچنین آنها افزایش سروتونین بالاتری هم داشتند، هورمونی که به سیری وابسته است. این خبر خوبی برای علاقه مندان روغن زیتون است چون این ماده با چربی های MUFAS هم ترکیب شده، روغن های سالمی که به کاهش چربی شکمی کمک می کنند. اما تمامی روغن زیتون های خالص یکسان تهیه نمی شوند.

بوییدن رایحه روغن زیتون برای کاهش وزن و لاغری

9. سیر

براساس مطالعه سال 2012 در مجله Flavour، رایحه قوی باعث می شود شما تکه های کوچک تر غذا را بردارید. به دنبال غذاهای فلفلی با چاشنی های تند مانند فلفل ها یا پیاز و سیر باشید، یا کمی از تکه های فلفل قرمز تند را در سوپ ساده برای تندی شدید امتحان کنید. همچنین شواهدی وجود دارد که فلفل های تند می تواند در سوزاندن کالری های بیشتر مفید باشد. مطالعه دیگری یک مزیت آن را مشخص کرد که خوردن فلفل های تند می تواند باعث عمر طولانی تر شود.

10. سیب سبز و موز

مطالعه درمان بو و مزه بنیاد تحقیق مشخص کرد که افراد چاقی که در زمان رژیم سیب سبز یا موز بو می کنند وزن بیشتری را نسبت به افرادی که این کار را انجام نمی دهند کم می کنند. آنها معتقدند که بوییدن بوهای شیرین "خنثی" می تواند اشتها را کنترل کند، بنابراین اگر در دسترس تان سیب یا موز نبود سعی کنید کمی وانیل یا نعناع فلفلی را بو بکشید.

کاهش وزن و لاغری فقط با بوییدن

11. رازیانه

گیاه ترد و نیرو بخش رازیانه با مزه کمی شیرین خود سال های زیادی توسط ایتالیایی ها به عنوان تمیز کننده دهان استفاده شده است، اما براساس تحقیق موسسه رایحه درمانی غرب این گیاه به عنوان کاهنده اشتها هم استفاده می شود. زمانی که اشتهای زیادی دارید یک یا دو تا از ساقه ها را مانند گیاه کرفس جدا کنید و بخورید و بعد یک لیوان پر آب سرد هم داشته باشید. 

12. گریپ فروت

مرکبات نیرومند مانند گریپ فروت سرشار از ویتامین سی و لیکوپن میوه مورد علاقه افراد دیابتی هستند، اما حتی بوییدن چند ثانیه این میوه قبل از خوردنش می تواند تلاش شما برای کاهش وزن را افزایش دهد. محققان در دانشگاه Osako ژاپن فهمیدند که موش هایی که 15 دقیقه در معرض بوی روغن گریپ فروت بودند، این بو به کاهش وزن و اشتهای آنها کمک کرد. محققان معتقدند که این کاهش اشتها باید با نحوه تعامل بو و آنزیم های کبدی مرتبط باشد.

ارتباط بین لاغری و بویین مواد غذایی طبیعی

از
3
رای