طرز تهیه شیرینی اتابکی [ولیعهدی] سنتی قزوین خوشمزه ویژه عید نوروز

طرز تهیه شیرینی اتابکی [ولیعهدی] سنتی قزوین خوشمزه ویژه عید نوروز شیرینی اتابکی یا شیرینی ولیعهدی، یکی از شیرینی ها سنتی ایرانی می باشد که بسیار خوشمزه و ساده است و اصالت آن برای شهر قزوین است. شما می توانید این شیرینی با فر و بدون فر تهیه کنید.

شیرینی اتابکی یکی از انواع شیرینی های بسیار خوشمزه و سنتی شهر قزوین می باشد که می توانید خیلی ساده و سریع در خانه تهیه کنید. شیرینی اتابکی به شیرینی ولیعهدی هم معروف می باشد. شیرینی اتابکی را با دقت و با مواد اولیه که در اختیار شما قرار گذاشتیم به صورت دقیق استفاده و اضافه کنید زیرا مقدار آن بسیار مهم می باشد تا شیرینی با ظاهر و مزه خوب تهیه شود. شیرینی اتابکی را می توانید برای عید در کنار دیگر شیرینی ها آماده کنید و برای پذیرایی از مهمان های خود سرو کنید. امروز قصد داریم طرز تهیه شیرینی اتابکی را در سلام دنیا به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

مواد لازم برای شیرینی اتابکی خوشمزه و ساده برای عید نوروز با فر و بدون فر

آرد قنادی125 گرم
آردبرنج125 گرم
پودر قند125 گرم
روغن جامد125 گرم
پودر هل1.2 قاشق چای خوری
زعفران دم کرده1 قاشق چای خوری
زرده تخم مرغ1 عدد

دستور پخت شیرینی اتابکی خوشمزه و ساده برای عید نوروز با فر و بدون فر

1

طرز تهیه شیرینی اتابکی قزوین با فر و بدون فر

مرحله اول، آماده سازی مواد: مواد را از یخچال خارج کنید تا هم دمای محیط شود. سپس تخم مرغ را بشکنید و زرده تخم مرغ را از سفیدی آن جدا کنید و سفیدی را داخل یخچال برای مصرف دیگر کنار بگذارید. آرد ها را داخل ظرفی بریزید و با هم زن دستی هم بزنید تا مواد با هم مخلوط شوند. سپس آرد را 2 بار الک کنید تا آرد ها با هم یکدست شوند. کتری را روشن کنید و داخل ظرفی زعفران را بسایید و مقداری آب جوش یه زعفران اضافه کنید و ظرف را روی بخار کتری قرار دهید و درب ظرف را بگذارید تا زعفران رنگ باز کند و دم ببرد.

2

مرحله دوم: آماده سازی مواد خمیر

در کاسه مناسب روغن جامد را با پودر قند اضافه کنید و با همزن برقی دور تند به مدت 5 دقیقه هم بزنید تا مواد با هم مخلوط و ترکیب شوند و سبک و حجیم و روشن شوند. در هنگام مخلوط کردن با لیسک دور کاسه را تمیز کنید و مواد اطراف کاسه را به وسط کاسه بیارید تا همه مواد یکدست مخلوط شوند.

طرز تهیه شیرینی اتابکی یا ولیعهدی
3

مرحله سوم: اضافه کردن زرده تخم مرغ و آرد

بعد از 5 دقیقه هم زدن مواد، یک عدد زرده تخم مرغ را به کاسه اضافه کنید و مدت 2 دقیقه هم بزنید تا مواد با هم مخلوط شوند. بعد از 2 دقیقه همزدن نوبت اضافه کردن آرد می باشد. آرد را طی 2 تا 3 مرحله به مواد اضافه کنید و با همزن دستی فقط در حد مخلوط شدن مواد هم بزنید تا آرد با مواد مخلوط شود. سپس خمیر را تیکه تیکه بردارید و با دست ورز دهید تا خمیر منسجم شود و فرم بگیرد.

4

مرحله چهارم: آماده سازی خمیر

می توانید برای فرم گرفتن خمیر آن را 2 بار چرخ کنید. سپس خمیر را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید و هر کدام را داخل ظرفی جدا قرار دهید و به یکی از آن ها پودر هل و به کاسه دیگر زعفران از قبل آماده و غلیظ شده اضافه کنید و خمیر را جدا جدا ورز دهید تا مواد با هم مخلوط شوند. سپس خمیر را داخل نایلون قرار دهید و صاف کنید و به مدت 12 تا 24 ساعت در دمای محیط استراحت دهید.

5

مرحله پنجم: پخت شیرینی اتابکی در فر

بعد از استراحت خمیر آن ها را بین دو نایلون قرار دهید و با وردنه به قطر 3 سانت باز کنید و با قالب مورد نظر خمیر را به ترتیب قالب بزنید و خمیر را کات کنید و خمیر های قالب زده را روی شیرینی فر قرار دهید و به مدت 15 دقیقه داخل فر با دمای 180 درجه قرار دهید تا شیرینی ها پخته شود. بعد از این مدت شیرینی های شما آماده می باشد در ظرف مناسب سرو کنید. .

6

مرحله ششم: پخت شیرینی اتابکی بدون فر

داخل قابلمه مناسب خمیر های قالب زده را بچینید و زیر قابلمه شعله پخش کن قرار دهید و با شعله ملایم قابلمه را روی گاز بگذارید و درب قابلمه را رم کنی بگذارید و درب قابلمه را بگذارید و سپس به مدت 25 دقیقه اجازه دهید تا شیرینی ها پخته شود. بعد از این مدت شیرینی ها آماده می باشد. داخل ظرف مناسب سرو کنید. نوش جان.

طرز تهیه شیرینی اتابکی

نکات کلیدی برای تهیه شیرینی اتابکی (ولیعهدی) قزوین

  • دقت کنید که مواد لازم برای تهیه شیرینی را وزن کنید و به طور دقیق استفاده کنید.
  • اضافه کردن بیش از حد زعفران باعث می شود تا خمیر خشک و سفت شود.
  • سینی فر نیازی به کاغذ روغنی و چرب شدن ندارد.
  • این شیرینی را می توانید با قالب های مختلف تهیه کنید.
از
14
رای