چگونه متابولیسم بدن را افزایش دهیم؟ 6 اشتباه که متابولیسم شما را آهسته می‌کند

چگونه متابولیسم بدن را افزایش دهیم؟ 6 اشتباه که متابولیسم شما را آهسته می‌کند به مجموعه واکنش های شیمیایی درون بدن متابولیسم گفته می شود که حیاط بدن به آنها وابسته است. هر چقدر میزان بدن متابولیسم بالاتری داشته باشد کاهش وزن راحت تر می شود.

بالا نگهداشتن متابولیسم بدن برای کاهش وزن و حفظ آن ضروری است. اگرچه، چندین اشتباه روش زندگی رایج ممکن است متابولیسم شما را آهسته کند.

این عادات به طور مرتب می‌توانند کاهش وزن را سخت کنن – و حتی احتمال بیشتر شدن وزن شما را در آینده افزایش دهند.

در اینجا 6 اشتباه رایج در سبک زندگی که می‌توانند متابولیسم بدن شما را کند کنند ذکر می‌شود.

6 عامل کاهش متابولیسم بدن 

1.  خوردن مقدار خیلی کم کالری می‌تواند باعث کاهش شدید متابولیسم شود

اگرچه کم کردن کالری برای از دست دادن وزن لازم است، اما اگر دریافت کالری خیلی افت کند ممکن است اثر عکس داشته باشد. وقتی میزان کالری دریافتی را بیش از حد کم می‌کنی، بدن شما حس می‌کند که غذا کمیاب است و نخ سوخت کالری را کاهش می‌دهد. کم کردن زیاد  و طولانی مدت کالری باعث کم شدن نرخ سوخ و ساز بدن می‌شود، و این موضوع حفظ وزن و کاهش وزن و لاغر شدن را سخت‌تر می‌کند.

2. کم کردن پروتئین باعث کاهش متابولیسم بدن می شود

خوردن پروتئین به اندازه کافی برای به دست آوردن و حفظ یک وزن سالم بسیار اهمیت دارد. دریافت مقدار بالای پروتئین علاوه بر کمک کردن به اینکه احساس پر بودن بکنید، می‌تواند نرخ سوزاندن کالری را در بدن نیز افزایش دهد.

پروتئین نرخ متابولیسم بدن را از چربی و کربوهیدارت بیشتر افزایش می‌دهد. افزایش میزان پروتئین دریافتی به نگهداشتن نرخ متابولیسم در طول دوره کم کردن و حفظ وزن، کمک می‌کند.

3. داشتن سبک زندگی غیرمتحرک

متحرک نبودن میتواند منجر به کاهش شدید در تعداد کالریهایی که روزانه می‌سوزانید شود. به طور قابل توجهی، افراد زیادی سبک زندگی دارند که در آن غالبا سرکار و در حالت نشسته هستند، که این موضوع می‌تواند اثر منفی روی نرخ سوخ و ساز بدن و سلامت کل فرد شود.

اگرچه ورزش و بازی کردن می‌تواند اثر زیادی روی تعداد کالری که می سوزانید داشته باشد، حتی فعالیتهای فیزیکی مثل ایستادن، تمیز کردن، از پله بالا پایین رفتن نیز می‌تواند به سوزاندن کالری کمک کند.

فعال نبودن تعداد کالری سوزانده شده در هر روز را کاهش می‌دهد. سعی کنید میزان نشستن را حداقل کنید و سطح فعالیت عمومی خود را افزایش دهید.

افزایش متابولیسم بدن

4. نداشتن خواب با کیفیت به اندازه کافی

خواب به شدت برای سلامتی مهم است. خوابیدن کمتر از ساعاتی که شما نیاز دارید می‌تواند خطر تعدادی از بیماریها، از جمله بیماری قلبی و دیابت و افسردگی را افزایش دهد. چندین مطالعه بیان کرده‌اند که خواب ناکافی ممکن است نرخ متابولیسم شما را کاهش دهد و احتمال زیاد شدن وزن شما را افزایش دهد.

خوابیدن با کیفیت بالا و به اندازه کافی و نیز خوابیدن در شب بجای روز می‌تواند به  حفظ نرخ سوخت و ساز بدن شما کمک کند.

5. خوردن نوشیدنی‌های شیرین

نوشیدنی های شیرین شده با شکر برای سلامت شما مضر هستند. مصرف بالای آن با بیماریهای مختلفی مثل مقاومت در برابر انسولین، دیابت و اضافه وزن در ارتباط است. بسیاری از اثرات منفی این نوشیدنی‌ها را می‌توان به فروکتوز نسبت داد. قند روی میز 50 درصد فروکتوز دارد در حالیکه شربت ذرت با فروکتوز بالا، 55 درصد فروکتوز دارد.

مصرف مکرر این نوشیدنی‌ها می‌تواند نرخ متابولیسم شما را کاهش دهد. مصرف بالای این نوشیدنی‌ها ممکن است نرخ متابولیسم را کاهش دهد و ذخیره چربی در شکم و کبد را افزایش دهد.

کاهش متابولیسم بدن با نوشیدنی های شیرین

6. فقدان تمرینات قدرتی

ورزش با وزنه یک روش عالی برای جلوگیری کردن از آهسته بودن متابولیسم بدن است. تمرینات قدرتی نرخ متابولیسم را در افراد سالم، افرادی که بیماری قلبی دارند و نیز افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند افزایش می‌دهد.

این تمرینات توده عضلانی را افزایش می‌دهند که باعث ایجاد مقدار زیادی توده فاقد چربی در بدن شما شود. داشتن مقدار بیشتر از توده چربی به شدت تعداد کالری هایی که در زمان استراحت می‌سوزانید را افزایش می‌دهد. حتی مقدار کم تمرینات قدرتی مصرف انرژی را افزایش می‌دهد.

تمرینات قدرتی توده عضلانی را افزایش می‌دهد و به حفظ نرخ متابولیسم بدن شما در طول دوران کم کردن وزن و افزایش سن کمک می‌کند.

نکته مهم

درگیر شدن با رفتارهای سبک زندگی که متابولیسم بدن شما را آهسته می‌کنند در طول زمان می‌تواند منجر به افزایش وزن شود. بهتر است که تا حد امکان از این رفتارها خودداری کنید و یا آن‌ها را حداقل کنید.

فعالیتهای ساده زیادی می‌توانند متابولیسم شما را افزایش دهند تا به کاهش و حفظ وزن شما کمک کنند.

منبع: healthline

از
3
رای