15 عادت روزمره ای که مخفیانه سلامت شما را به خطر می اندازند

15 عادت روزمره ای که مخفیانه سلامت شما را به خطر می اندازند هر روزه ما کارهایی انجام می دهیم که به نظر بی ضرر و سالم هستند. اما برخی از این عادت های بی خطر می تواند به طور مخفیانه سلامت شما را تهدید کند، در ادامه 15 عادت متداول که برای سلامتی خطرناک است، بیان شده است.

شاید درک نکنید که این رفتارهای به ظاهر بی گناه برای شما چقدر بد است. در ادامه 15 عادت روزانه که می تواند سلامت را به خطر بیاندازد معرفی شده است.

15 عادت روزمره ای که مخفیانه سلامت شما را به خطر می اندازند

1. نگه داشتن بینی در هنگام عطسه کردن

ممکن است ظاهر بدی داشته باشد که یک عطسه بزرگ کنید، اما موردی که در مجله پزشکی  BMJ گزارش شد را به خاطر داشته باشید: مردی با بسته نگه داشتن بینی خود در هنگام عطسه کردن، حلق خود (بخشی از گلو) را پاره کرد. سانچایتا میترا پزشک و متخصص گوش و حلق و بینی می گوید: «اگر عطسه خود را نگه دارید، این فشار هنوز هم تولید می شود اما آزاد نمی شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، فشار از طریق دهان و گلو یا قفسه سینه می تواند به داخل سینوس ها یا پشت بینی بازگردد». از آنجا که فشار از طریق مجرای بینی وارد گوش می شود، می تواند منجر به آسیب به پرده گوش یا قسمت داخلی گوش شود. او می گوید: «اینکه مانع از آزاد شدن این فشار شوید همچنین می تواند باعث صدمات دیگری از جمله پارگی رگ های خونی در هر ناحیه از سینه، گلو، چشم ها و یا مغز شود». وی در ادامه می گوید: «هیچ کدام از این آسیب ها چندان شایع نیستند، اما به طور کلی بهتر است تا یک دستمال کاغذی برداشته یا صورت خود را به سمت شانه تان بگردانید و فقط اجازه دهید که عطسه خارج شود».

عادت های روزمره که برای سلامتی  خطرناک هستند

2. گذاشتن کیف تان بر روی میز

وقتی به خانه می روید، احتمالا کیف خودتان را دقیقا بر روی میز یا پیشخوان آشپزخانه قرار می دهید- اما با انجام این کار، می توانید میکروب ها را در اطراف غذاهای خود و سطوح آماده سازی این غذاها پخش کنید. جنیفر کودل پزشک خانواده و استادیار «دانشکده پزشکی امراض استخوانی روان» می گوید: «قسمت های زیرین کیف برای تجمع میکروب ها و باکتری ها از جاهای مختلفی که کیف را بر روی آن قرار داده اید، بدنام هستند». مطالعه ای نشان داد که کیف های دستی می توانند باکتری های بیشتری از یک صندلی توالت داشته باشند. دکتر کودل می گوید: «قرار دادن یک کیف بر روی میز اجازه می دهد که این باکتری ها به طور بالقوه در آنجا پخش شوند- که ممکن است محل کارتان، غذا خوردن یا محل بازی کودکان تان باشد!».

رفتارهای رایجی که سلامتی را تهدید می کنند

3. قرار دادن کیف پولتان در جیب پشتی

دکتر کودل می گوید: «نشستن با جیب پشتی که در آن کیف پول قرار دارد، باعث می شود که باسن شما به طور نابرابر بر روی صندلی قرار بگیرد، که می تواند باعث کمر درد، درد لگن یا حتی درد در قسمت تحتانی کمر یا شانه ها شود. وجود کیف پول در جیب پشتی همچنین می تواند اعصاب در قسمت تحتانی کمر و پاها را تحریک کند، پس کیف پول را از جیب پشتی خود بیرون بیاورید!». این اختلال را می توان «سندرم کیف پول بزرگ» و «سیاتیک کیف پول» نامید. در عوض، تنها چیزهای ضروری را با خود حمل کنید.

سندرم کیف پول از عادت های تهدید کننده سلامتی

4. استفاده از دست خشک کن

آنها ممکن است نسبت به دستمال کاغذی بیشتر دوستدار محیط زیست به نظر برسند، اما مطالعات جدید نشان می دهند که دست خشک کن های برقی در توالت های عمومی در واقع میکروب های مدفوع را بر روی دستان شما می ریزند. نویسندگان این مطالعه نوشتند: «بسیاری از انواع باکتری ها از جمله پاتوژن ها و اسپورهای احتمالی می توانند بر روی دست هایی که از طریق دست خشک کن، خشک می شوند، قرار بگیرند». نویسندگان این مقاله در ادامه می گویند: «در داخل یک ساختمان بزرگ، باکتری های بالقوه بیماری زا از جمله اسپورها ممکن است در بین اتاق های مختلف جابه جا شوند، و متعاقبا انتقال آنها از طریق دست خشک کن یک مکانیزم احتمالی برای گسترش باکتری های عفونی است».

مضرات دست خشک کن برقی برای سلامتی

5. غذا خوردن در زمان خواب

این موضوع در مورد قطر کمر شما نیست- غذا خوردن خیلی نزدیک به زمان خوابیدن، می تواند یک دلیل رفلاکس اسید معده بد و اختلال در خواب شما باشد. دکتر کردول می گوید: «موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث علائم بیماری رفلاکس اسید معده در دستگاه گوارش (GERD) شود. یکی از آنها دراز کشیدن در رختخواب با شکم پر از غذا است». وی در ادامه توصیه می کند که از غذا خوردن سه تا چهار ساعت مانده با زمان خواب اجتناب کنید. یک مطالعه ژاپنی نشان داد که فاصله زمانی کوتاه تر بین زمان غذا خوردن و خوابیدن به معنای افزایش خطر GERD است. اگر مستعد ابتلا به رفلاکس اسید معده در زمان خواب هستید، می توانید کمی شیب تخت را زیاد کرده و یا سر خود را با بالش بالاتر بیاورید.

غذا خوردن در زمان خواب، از عادتهای مضر برای سلامتی

6. خوابیدن با لنز تماسی، عادتی که سلامت را به خطر می اندازد

مرکز کنترل بیماری ها گزارش داد که 33 درصد از بزرگ سالان با لنزهای تماسی بر روی چشم های خود می خوابند، و این یکی از عادت های خطرناک مربوط به چشم است. دکتر کودل می گوید: «طبق انجمن چشم پزشکی ایالات متحده، استفاده از لنزهای تماسی در طول شب می تواند خطر عفونت قرنیه را افزایش دهد، که می تواند به طور دائم بر قدرت بینایی شما تاثیرگذار باشد. همچنین استفاده از لنز تماسی در طول شب میزان اکسیژن در چشم ها را کاهش می دهد، که می تواند باعث ایجاد فشار به قرنیه شود». مگر اینکه پزشکتان تجویز کند تا با لنز تماسی بخوابید، در غیر این صورت لنزها را قبل از خوابیدن از چشم خود خارج کنید.

خوابیدن با لنز تماسی، عادتی که سلامت را به خطر می اندازد

7. نشستن صورت قبل از خواب یا بعد از ورزش

یک نظرسنجی ملی نشان داد که تا 80 درصد از مردم ایالات متحده حداقل یک اشتباه شایع در زمان شستن صورت خود مرتکب می شوند، از جمله اینکه به طور کلی صورت خود را در هنگام شب نمی شورند. ویتنی بوی که پزشک و متخصص پوست و مو و نویسنده کتاب «زیبایی پوست کثیف» است، می گوید: «شستن صورت قبل از خواب بسیار مهم است، زیرا به معنی واقعی کلمه آلودگی های طول روز از جمله لوازم آرایشی، کثیفی، گرد و خاک و آلودگی را از صورت خود پاک می کنید». دکتر بوی می گوید: «شستن صورت بعد از ورزش بسیار مهم است، زیرا شما عرق می کنید و اغلب دستان خود را بعد از لمس کردن لوازم ورزشی به صورت خود می زنید». این کار می تواند شما را مستعد شیوع بیماری، جوش، و التهاب پوستی و سوزش پوست کند.

عادت های به ظاهر بی خطر که تهدید کننده سلامتی هستند

8.  شستن دستتان در آبی که بیش از حد داغ است

دکتر بوی می گوید: «شستن دست هایتان با آب بسیار داغ بیشتر شبیه به دوش گرفتن در آب بسیار داغ است، چربی های طبیعی پوست را از بین برده، پوست را خشک کرده و به طور بالقوه باعث می شود که یک ناحیه پرورش دهنده میکروب ها، باکتری و تکثیر آنها باشد». ممکن است تصور کنید که گرما کمک زیادی به از بین بردن میکروب ها می کند، اما بر اساس مطالعه ای، ممکن است بهتر از آب سرد نباشد. این آب جوش همچنین می تواند به مجموع «باکتری های مفید» پوست شما که میکروبیومی است که با عفونت مبارزه می کند، آسیب برساند. دکتر بوی می گوید: « برای محافظت از سد طبیعی پوست خود و حفظ رطوبت سالم، توصیه می کنم که هنگام شستن دست ها و صورت و بدن به جای استفاده از آب داغ، از آب گرم استفاده کنید». وی همچنین برای محافظت از پوست در برابر شیوع بیماری، عود آکنه روزاسه، پسوریازیس، اگزما و حتی پوست های حساس، پاک کننده ها با PH متعادل و صابون های ضد باکتری یا اسکراب ها را توصیه می کند.

عادت های روزانه که برای سلامتی مضر هستند

9. استفاده از لاک ناخن بدون هوادهی

تخقیقات دانشگاه دوک نشان داد که استفاده از لاک ناخن باعث ایجاد برخی سموم مختل کننده هورمون در بدن شما می شود. علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که استنشاق بوی محصولات لاک ناخن نیز می تواند خطرناک باشد. تونی هریس که یک متخصص مسمومیت زیست محیطی در MSHN است، می گوید: «لاک ناخن ها معمولا حاوی مواد سمی مانند فرمالدئید، فتالات و تولوئن هستند که با بیماری هایی مانند سرطان، مشکلات تنفسی، و سم سیستم عصبی و مغز مرتبط هستند. این سموم در صورت استنشاق و همچنین تماس با پوست باعث مشکلات تنفسی و سرگیجه و مسمومیت فوری می شوند». وی پیشنهاد می کند که از مارک های لاک ناخن بی خطر تر استفاده کنید که حاوی این مواد نباشند، و لاک زدن ناخن ها در محلی با تهویه مناسب یعنی در صورت باز بودن پنجره ها یا در فضای باز باشد- و ممکن است بخواهید از لاک زدن ناخن ها در سالن های زیبایی پرهیز کنید.

لاک ناخن، سلامت شما را به خطر می اندازد

10.  زیاد بیرون غذا خوردن

مطالعه ای جدید نشان می دهد که روش دیگر برای اجتناب از مواد شیمیایی سمی- این بار در مواد غذایی آماده و فرآوری شده- اجتناب از غذا خوردن در بیرون از خانه است. هریس می گوید: «مطالعات نشان می دهد که کسانی که فست فود بیشتری مصرف می کنند، دارای مقادیر بیشتری از فتالات هستند که با اختلال هورمونی، مشکلات تولید مثل، کاهش تعداد اسپرم در مردان، و ضریب هوشی پایین تر در کودکان در ارتباط است. غذاهای آماده مانند بسته های فست فود و بسته های پیتزا، تجهیزات فرآوری مواد غذایی و دستکش لاتکس که توسط کارگران مواد غذایی استفاده می شود، همه می توانند فتالات بیشتری را به مواد غذایی تان اضافه کنند. غذاهای چرب و آنهایی که مقادیر بالای چربی دارند، می توانند جذب این مواد شیمیایی را افزایش دهند». تهیه وعده های غذایی در خانه با مواد غذایی تازه و کامل بهترین گزینه برای شماست.

مضرات زیاد بیرون غذا خوردن برای سلامتی

11. انجام حرکت کششی اشتباه قبل از انجام ورزش

اگر تنها «حرکات کششی استاتیک» انجام دهید، یا یک عضله خاص را در یک پوزیشن نگه دارید، انجام تمرینات کششی روزمره شما می تواند باعث آسیب شود. کارشناس تناسب اندام ارین پالینسکی واد که مربی باشگاه بدنسازی و نویسنده کتاب «رژیم دو روزه دیابت» است، می گوید: «کشش عضلانی یک عضله سرد می تواند منجر به اختلال در عملکرد شود و نگه داشتن عضله به صورت کشش استاتیکی قبل از انجام ورزش با کاهش عملکرد و کشش عضلات همراه است». حتما «کشش پویا» را در تمرین خود قرار دهید، که حرکاتی مانند گرم کردن بدن، ورزش لانج، چرخش بازو، و چرخش های نیم تنه را اجرا کنید. پالینسکی واد می گوید: «این کار گردش خون را بهبود بخشیده، دامنه حرکات را افزایش داده، و خطر آسیب را کاهش می دهد. این کار به بهترین وجه بدن را قادر می سازد که به بهترین شکل برای تمرین و بهبود بدن آماده شود».

 انجام حرکت کششی اشتباه قبل از انجام ورزش مضر برای سلامتی

12. استفاده از تخته برش یکسان برای گوشت و سبزیجات

محققان از داوطلبان شرکت در این تحقیق خواستند که یک وعده غذایی با خرد کردن گوشت خام و همچنین سالاد میوه در یک تخته برش تهیه کنند. نتایج نشان داد که اثر باکتری سالمونلا در حدود 90 درصد از سالادهای داوطلبان وجود داشته است. آنها همچنین باکتری ها را در سرتاسر آشپزخانه بخش کرده بودند. چگونه می توان از این اتفاق اجتناب کرد؟ دکتر کودل می گوید که «دستان خود را به خوبی شسته و سطح پیشخوان و ابزار آشپزخانه ای که از آنها استفاده کرده اید را تمیز کنید. علاوه بر این، از تخته های برش جداگانه برای محصولات کشاورزی و گوشتی، مرغ، غذاهای دریایی و تخم مرغ ها استفاده کنید». این کار می تواند به کاهش انتقال میکروب کمک کند.

رفتارهای روزانه که برای سلامتی خطرناک هستند

13.  یخ زدایی (آب کردن یخ چیزی) در دمای اتاق

دکتر کدول می گوید: «شما احتمالا از دماسنج برای اطمینان از اینکه گوشت به خوبی پخته شده است، استفاده می کنید. اما روش یخ زدایی را نیز بررسی کنید: هیچ گاه یخ مواد غذایی را با گذاشتن آنها بر روی پیشخوان آشپزخانه ذوب نکنید، زیرا باکتری ها می توانند به سرعت در دمای اتاق تکثیر شوند». هر گاه مواد غذایی فاسد شونده شروع به ذوب شدن کنند و گرم تر از دمای 40 درجه سانتی گراد شوند، طبق گفته وزارت کشاورزی ایالات متحده، باکتری هایی که ممکن است قبل از انجماد وجود داشتند، در این دما تکثیر شوند. در عوض، مواد غذایی را در یخچال، ماکروویو، یا در هوای سرد یخ زدایی کنید.

یخ زدایی مواد غذایی در دمای اتاق، عادت مضر برای سلامتی

14. استفاده دائم از تلفن همراه؛ عادتی که سلامت را به خطر می اندازد

اگر شما تمام لحظات خود را با تلفن همراهتان سپری می کنید، ممکن است به این تحقیق کشور سوئد علاقمند باشید: بارگذاری اطلاعات از اینترنت و رسانه های اجتماعی می تواند تاثیر منفی بر حافظه کاری شما داشته باشد، برخی از تحقیقات انگلستان حتی رابطه ای بین استفاده از تلفن همراه و کاهش توجه یافته اند. به علاوه، دکتر کدول می گوید: « استفاده بیش از حد از تلفن همراه می تواند باعث تنهایی و انزوا شود. حتی اگر ما از طریق تلفن همراه با دیگران ارتباط برقرار می کنیم، مشابه با ارتباط مستقیم انسان با انسان نیست». وی در ادامه می گوید: «دیگران ممکن است تاثیرات جسمی مانند تاندونیت یا درد مفاصل را از طریق ارسال پیام کوتاه یا تایپ زیاد تجربه کنند». برای جلوگیری از بروز این مشکل، سعی کنید استفاده از تلفن همراه خود را در طول روز کاهش دهید یا زمان هایی بدون استفاده از تلفن همراه را به خود اختصاص دهید.

استفاده دائم از تلفن همراه؛ عادتی که سلامت را به خطر می اندازد

15.  نگه داشتن باد معده

خارج کردن باد معده یکی از عادت های حال به هم زنی است که واقعا مفید است.  هر کسی که تا به حال تلاش کرده است که آن را نگه دارد، می داند که این کار چقدر ناراحت کننده است. به گفته دانشگاه بریکلی کالیفرنیا، تحقیقات زیادی در این خصوص صورت نگرفته است، اما تحقیقات کم موجود نشان می دهند که نگه داشتن باد معده می تواند باعث نفخ، سوء هاضمه، سوزش معده، و حتی فشار خون و ضربان قلب شود. مشکلی نیست که قبل از خارج کردن باد معده به یک مکان خلوت بروید، اما باید هر چه سریع تر این کار را انجام دهید. اگر احساس می کنید که اغلب باد معده زیادی دارید، اطمینان حاصل کنید که به آرامی غذا را می جوید تا میزان هوا در شکم خود را کاهش دهید، و از خوردن غذاهایی که باد معده ایجاد می کنند، مانند لوبیا اجتناب می کنید. اگر میزان باد معده به نظر زیاد است، به مطب یک پزشک مراجعه کنید تا احتمال بیماری های گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر رد شود.

عادت های تکراری که مخفیانه سلامتی را تهدید می کنند