اطلاعات دارویی قرص کارودیلول؛ موارد استفاده، طریقه مصرف، عوارض و اقدامات احتیاطی

اطلاعات دارویی قرص کارودیلول؛ موارد استفاده، طریقه مصرف، عوارض و اقدامات احتیاطی قرص کارودیلول (carvedilol) جزء داروهای مسدود کننده آلفا و بتا شناخته می شود. این قرص برای درمان فشار خون بالا و نارسایی قلبی به کار می رود. مقدار دوز مصرفی آن بستگی به شرایط و واکنش به دارو دارد.

کارودیلول چیست و موارد مصرف آن کدام است؟

کارودیلول برای درمان فشار خون بالا و نارسایی قلبی استفاده می شود. همچنین پس از سکته قلبی اگر قلب به خوبی پمپاژ نشده باشد، نیز مورد استفاده قرار می گیرد. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته مغزی، حمله قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند. این دارو با انسداد عملکرد برخی از مواد طبیعی در بدن، مانند اپی نفرین، بر روی قلب و رگ های خونی اثر می گذارد. این اثر ضربان قلب، فشار خون و فشار موجود بر روی قلب را کاهش می دهد. کارودیلول متعلق به طبقه ای از داروها است که به عنوان مسدود کننده های آلفا و بتا شناخته می شوند.

نحوه استفاده از کارودیلول

قبل از شروع مصرف کارودیلول و یا هر بار که دوباره آن را مصرف می کنید، در صورتی که بروشور اطلاعات بیمار از طرف داروسازتان در دسترس است، آن را بخوانید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید. این دارو را به صورت خوراکی همراه با غذا و معمولاً دو بار در روز طبق دستور پزشک مصرف کنید.

مقدار مصرف این دارو بستگی به شرایط پزشکی و واکنش به درمان دارد. برای کاهش خطر عوارض جانبی، پزشک ممکن است شما را راهنمایی کند که این دارو را با دوز کم شروع کنید و به تدریج دوز خود را افزایش دهید. دستورالعمل های پزشک خود را با دقت دنبال کنید. به طور مرتب از این دارو استفاده کنید تا بیشترین فایده را برای شما داشته باشد. برای کمک به یادآوری، هر روز آن را راس یک زمان مشخص مصرف کنید.

نحوه استفاده از کارودیلول

برای درمان فشار خون بالا، ممکن است 1 تا 2 هفته طول بکشد تا شما از این دارو بهره‌مند شوید. ادامه مصرف این دارو حتی هنگامی که احساس می کنید خوب شده اید، مهم است. بیشتر افراد مبتلا به فشار خون بالا احساس بیماری نمی کنند. اگر بیماری شما بهتر نشد یا بدتر گردید، پزشک خود را مطلع سازید (به عنوان مثال، در هنگام خواندن فشار خون میزان آن همچنان بالاست یا افزایش یافته است، یا علائم بدتر شدن نارسایی قلبی مانند افزایش تنگی نفس را دارید.)

اثرات و عوارض جانبی کارودیلول

سرگیجه، سبکیِ سَر، خواب آلودگی، اسهال، ناتوانی جنسی یا خستگی ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات ادامه داشت یا بدتر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید. برای کاهش خطر سرگیجه و سبکیِ سَر، هنگام بلند شدن از حالت نشسته یا دراز کشیده به آرامی از جای خود بلند شوید. خطر ابتلا به سرگیجه 1 ساعت پس از مصرف دوز در بالاترین حد خود قرار دارد. مصرف این دارو با غذا و شروع درمان با دوز کم و افزایش میزان دوز به آرامی مطابق دستور پزشکتان، به کاهش خطر سرگیجه کمک می کند.

مصرف این دارو ممکن است باعث کاهش جریان خون به دست ها و پاهایتان و در نتیجه سرد شدن آنها گردد. استعمال سیگار ممکن است این اثر را بدتر کند. لباس گرم بپوشید و از مصرف دخانیات خودداری کنید. به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده زیرا او تشخیص داده است که فواید استفاده از این دارو بیشتر از خطر عوارض جانبی آن می باشد. بسیاری از مردمی که از این دارو استفاده می کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.

عوارض جانبی کارودیلول

در صورت بروز هر گونه عوارض جانبی جدی، از جمله: ضربان قلب بسیار کند، سرگیجه شدید، غش، ضعف غیر معمول، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار)، بی حسی/ سوزن سوزن شدن دست ها و پاها، انگشتان دست/پای آبی، کبودی/ خونریزی آسان، تغییرات روحی/ خلقی (مانند گیجی، افسردگی)، تشنج، فوراً پزشک خود را مطلع سازید.

اگرچه ممکن است از این دارو برای درمان نارسایی قلبی استفاده شود، اما در برخی از افراد مخصوصاً در شروع درمان با کارودیلول، به ندرت علائم جدید یا وخیم کننده نارسایی قلبی ایجاد می شود. در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی جدی، سریعاً به پزشک خود بگویید: تنگی نفس، تورم مچ پا/ پا، خستگی غیر معمول، افزایش غیر معمول/ ناگهانی وزن.

یک واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. اما در صورت مشاهده هرگونه علائم واکنش آلرژی زای جدی از جمله: جوش های پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت/ زبان/ گلو)، سرگیجه شدید و مشکل در تنفس، فوراً درخواست کمک پزشکی کنید. این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر شما متوجه تاثیرات دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

اقدامات احتیاطی قبل از استفاده از کارودیلول

قبل از استفاده از کارودیلول، اگر به آن حساسیت دارید؛ یا اگر هر نوع آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود بگویید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

نکات مهم پیش از مصرف کارودیلول

قبل از استفاده از این دارو، درباره سابقه پزشکی خود به خصوص در مورد: انواع خاصی از مشکلات ضربان قلب/ ریتم قلب (مانند ضربان قلب کند/ نامنظم، سندرم سینوس بیمار، بلوک دهلیزی بطنی درجه دوم یا سوم)، مشکلات تنفسی (مانند: آسم، برونشیت مزمن، آمفیزم)، نارسایی شدید قلبی که نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد، بیماری کبدی، بیماری کلیوی، مشکلات گردش خون (مانند بیماری رینود، بیماری عروق محیطی)، واکنش های آلرژی زای جدی از جمله آن هایی که نیاز به درمان با اپی نفرین دارند، بیماری تیروئید فوق العاده فعال (پرکاری تیروئید)، نوع خاصی از تومور (فئوکروموسیتوم)، سایر مشکلات قلبی (مانند آنژین واریانس پرینزمتال)، بیماری خاص عضلانی (میاستنی گراویس)، مشکلات خاص چشم (آب مروارید، گلوکوم) به پزشک یا داروسازتان بگویید.

این دارو ممکن است شما را دچار سرگیجه یا خواب آلودگی کند و یا باعث ضعف شود. این مسئله به احتمال زیاد طی یک ساعت بعد از مصرف دوز، به خصوص هنگامی که به تازگی شروع به استفاده از کارودیلول نمودید یا هر زمان دیگری که پزشک دوز را افزایش دهد، اتفاق می افتد. در این مواقع از رانندگی و انجام کارهای خطرناک خودداری کنید. رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کار دیگری را که نیاز به هوشیاری دارد انجام ندهید، تا زمانی که بتوانید با خیال راحت آن را انجام دهید. الکل یا ماری جوانا (حشیش) می تواند سرگیجه یا خواب آلودگی را بیشتر کند. مشروبات الکلی را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (حشیش) پزشک خود را مطلع سازید.

اقدامات احتیاطی قبل از استفاده از کارودیلول

اگر مبتلا به دیابت هستید، این محصول ممکن است ضربان قلب سریع یا تپش قلب را که معمولاً هنگام پایین آمدن قند خون (هیپوگلیسمی) احساس می کنید، پنهان کند. سایر علائم قند خون پایین، مانند سرگیجه و تعریق، تحت تأثیر این دارو نیستند. همچنین ممکن است این محصول کنترل قند خون شما را دشوارتر کند. قند خون خود را بطور مرتب طبق دستورالعمل کنترل کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. در صورت بروز علائم قند خون بالا مانند افزایش تشنگی یا ادرار، فوراً پزشک خود را مطلع سازید. پزشک ممکن است نیاز به تنظیم داروهای دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی شما داشته باشد.

افرادی که لنزهای تماسی دارند ممکن است هنگام مصرف این دارو دچار خشکی چشم ها شوند. اگر در حال مصرف این دارو هستید یا قبلاً آن را مصرف کرده اید، و نیز در مورد سایر محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیرتجویزی و محصولات گیاهی)، قبل از جراحی (از جمله جراحی آب مروارید/ گلوکوم چشم)، به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.

سالمندان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به خصوص سرگیجه و سبکی سر حساس باشند. استفاده از این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود. این دارو ممکن است به یک نوزاد متولد نشده آسیب برساند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت نمایید. مشخص نیست که آیا کارودیلول به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. با این وجود بعید است که در مقادیر زیاد به شیر مادر منتقل گردد. ریسک پایینی وجود دارد که ممکن است این دارو اثرات نامطلوبی بر روی نوزاد شیرخوار داشته باشد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

توصیه های ضروروی قبل از استفاده قرص کارودیلول

تداخلات دارویی کارودیلول

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش دهد. این مطلب، شامل تمام تداخلات دارویی محتمل نیست. یک لیست از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (مانند: داروهای تجویزی/ غیر تجویزی و محصولات گیاهی) به همراه داشته باشید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک مصرف هر نوع دارویی را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن ها را تغییر ندهید.

 • یکی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد عبارت است از: فینگولیمود.
 • برخی محصولات دارای موادی هستند که می توانند ضربان قلب یا فشار خون را بالا ببرند یا نارسایی قلبی را بدتر کنند. به داروساز خود بگویید که از چه محصولاتی استفاده می کنید، و بپرسید که چگونه باید از آنها به طور ایمن استفاده کنید (به ویژه محصولات سرفه و سرما خوردگی، کمک کننده های رژیم غذایی، یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) نظیر ایبوپروفن / ناپروکسن).

تداخلات دارویی کارودیلول

مصرف بیش از حد

اگر فردی این دارو را بیش از حد مصرف کرده است و دارای علائم جدی از قبیل بیهوشی و یا مشکل تنفسی است، با شماره 115 تماس بگیرید.  علائم مصرف بیش از حد این دارو ممکن است شامل موارد زیر باشد: ضربان قلب بسیار کند، سرگیجه شدید، ضعف، تنفس کند/سطحی، تشنج.

تذکرات
 • این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید.
 • تغییراتی در سبک زندگی که ممکن است به عملکرد بهتر این دارو کمک کنند شامل: ورزش کردن، توقف کشیدن سیگار، و داشتن یک رژیم غذایی کم کلسترول/کم چربی می باشد. برای دریافت جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت نمایید.
 • در هنگام مصرف این دارو، فشار خون و نبض (ضربان قلب) خود را به طور مرتب بررسی کنید. یاد بگیرید که چگونه فشار خون و نبض خود را در خانه کنترل کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • آزمایشات آزمایشگاهی/ و یا آزمایشات پزشکی (مانند آزمایش های عملکرد کلیه و کبد) ممکن است به طور دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما را نظارت کند و یا عوارض جانبی را بررسی نماید.
دوز فراموش شده

اگر یک دوز (مقدار) را فراموش کرده اید، به محض یادآوری از آن استفاده کنید. اگر نزدیک به زمان استفاده از دوز بعدی است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی خود را در زمان عادی استفاده کنید. دوز مصرفی را برای جبران دوز فراموش شده، دو برابر نکنید.

قرص کارودیلول و هر آنچه درباره آن باید بدانید

نگهداری
 • دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید.
 • آن را در حمام نگهداری نکنید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • داروها را جهت دور ریختن در داخل چاه دستشویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • در صورتی که این محصول منقضی شده باشد و یا دیگر به آن نیاز نباشد، آن را به درستی از بین ببرید. با داروساز خود و یا شرکت دفع زباله محلی مشورت کنید.

منبع: webmd

از
1
رای