علت درد زیر شکم سمت چپ + درمان درد در سمت چپ پایین شکم

علت درد زیر شکم سمت چپ + درمان درد در سمت چپ پایین شکم درد شکم به ویژه در سمت چپ پایین با علائم تب، نفخ شکم، اسهال، یبوست، اشتهای ضعیف و گاهی اوقات تهوع همراه است. علت شایع درد زیر شکم سمت چپ پایین و درمان درد در سمت چپ پایین شکم را در سلام دنیا بخوانید.

درد معده یا شکم در سمت چپ پایین شکم معمولا با مشکلات دستگاه گوارش مرتبط است. علاوه بر این، درد در سمت چپ و پایین شکم معمولا به علت مشکلات در اندام های تولید مثل، مجرای ادراری، مشکلات پوستی، عروق خونی یا عضلات شکمی بروز پیدا می کند. در این مقاله از سایت سلام دنیا، به بررسی علل شایع درد زیر شکم سمت چپ و درمان درد در سمت چپ پایین شکم پرداختیم. با ما همراه باشید.

7 علت درد زیر شکم سمت چپ (درد شکم در سمت چپ پایین)

ارگان های متعددی در سمت چپ پایین شکم قرار دارند که در واقع ادامه اندام های بالاتر بوده و برخی دیگر نیز کاملا متفاوت هستند. در این ناحیه می توانید لبه پایینی کلیه سمت چپ، میزنای چپ، قسمتی از روده بزرگ (کولون)، کولون سیگموئید، بخشی از مثانه، عروق خونی بزرگ و اعصاب را پیدا کنید. و در خانم ها علاوه بر این اندام ها لوله فالوپ چپ و تخمدان هم وجود دارد. که علاوه بر ایجاد درد در سمت چپ بالا شکم ممکن است چند عوامل مانند سرطان روده بزرگ، بزرگ شدن آئورت شکمی، مسمومیت غذایی، عفونت یا سنگ کلیه، گاز محبوس شده و غیره هم باعث بروز درد در سمت چپ پایین باشند.


حتما بخوانید: 10 نشانه مسمومیت غذایی و راه های جلوگیری از آن


1. از علت درد زیر شکم سمت چپ: دیورتیکولیت

دیورتیکولیت باعث درد پراکنده ای می شود که به تدریج افزایش پیدا می کند و در آخر در ناحیه چپ پایین شکم جمع می شود. گاهی اوقات این درد با علائمی مانند: تب، نفخ و تغییر در شکل مدفوع همراه است. ممکن است مقدار مدفوع کاهش پیدا کند که البته این مشکل نادر است. در بعضی موارد ممکن است دیورتیکولیت با پارگی روده بزرگ با پریتونیت (التهاب صفاق) مرتبط باشد.

علائم دیورتیکولیت

بیشتر افراد مبتلا به این عارضه هیچ علائمی ندارند. بنابراین، این امکان وجود دارد که قبل از تشخیص دیورتیکولیت فرد سال های زیادی با آن زندگی کند. با گذشت زمان ممکن است عفونت و التهاب بروز پیدا کند. در 20 درصد از موارد این اتفاق رخ می دهد. علائم این نوع عفونت می تواند بسیار شدید باشد.

درد شکم به ویژه در سمت چپ پایین با علائم تب، نفخ شکم، اسهال، یبوست، اشتهای ضعیف و گاهی اوقات تهوع همراه است. اکثر افراد فقط بعد از تشخیص پزشک متوجه می شوند که دچار دیورتیکولیت هستند. دیورتیکولیت در موارد نادری که فرد هم زمان دچار سندرم روده تحریک پذیر هم است می تواند دردناک و بدون التهاب باشد. علائم این مشکل شامل اسهال و گرفتگی و بدون نشانه هایی از تب است.

علل شایع درد شکم سمت چپ و پایین

2. علت درد زیر شکم سمت چپ: انسداد روده ای

انسداد روده ای زمانی رخ می دهد که روده ها بطور کامل یا جزئی مسدود شوند. بنابراین بعد از این اتفاق روند هضم غذا انجام نمی شود. انسداد روده ای ناشی از عوامل زیادی است. شایع ترین علت بروز آن گیر افتادن (استرانگولاسیون)، فتق، یبوست یا بافت روده ای که در اثر عفونت قبلی یا جراحی در حفره شکمی به وجود آمده است.

با این وجود، عبور غذا از طریق دستگاه گوارش می تواند بدلیل وجود نئوپلاسم هایی مانند سرطان روده بزرگ یا تومورهای کارسینوئید هم مسدود شود. گاهی اوقات قسمتی از روده سالم می تواند دچار پیچ خوردگی یا انحراف شود (که به این مشکل ولولوس گفته می شود). در موارد نادر، علت بروز انسداد روده ای گرفتگی کامل یا جزئی به دلیل مواد غیر قابل هضم است، برای مثال مانند سکه یا کلید مواردی هستند که فرد آنها را بطور تصادفی بلعیده است.


حتما بخوانید: درمان یبوست با روش های خانگی ارزان و موثر


3. علت درد زیر شکم سمت چپ: یبوست

یبوست یا روده تنبل مشکل رایجی است که بسیاری از افراد را درگیر می کند. طبق آمار، تقریبا هر ده نفر مشکلاتی با تحرکات روده ای نامنظم دارند. درمان یبوست ضروری است. نه تنها به خاطر درد آزاردهنده ای که در سمت چپ پایین شکم ایجاد می کند، بلکه به این دلیل که مواد زائد باید برای مدت زمان کوتاهی در بدن نگه داشته شوند. خوشبختانه روش های زیادی برای درمان یبوست وجود دارد. یبوست می تواند به دلیل مصرف مواد مخدر (مورفین و کدئین) یا داروهای خاص، عادات بد غذایی مانند کمبود فیبر در برنامه رژیم غذایی یا کم آبی بدن باشد.

درد سمت چپ پایین شکم نشانه چیست

4. علت درد زیر شکم سمت چپ: بیماری کرون

کرون یک بیماری التهابی روده کوچک است. علائم بیماری کرون اسهال شدید است که تقریبا همیشه روده عصبی، درد و دشواری در جذب مواد مغذی را به دنبال دارد.

درمان بیماری کرون

یک متخصص بیماری های معده و روده ای باید این بیماری را تشخیص دهد. چرا که خطر بیماری وخیمی مانند سرطان روده بزرگ وجود دارد. در طی اپیزودهای مشخصی غذاهای آبکی و سبک مصرف کنید. این کار به تسکین کولون تحریک پذیر کمک خواهد کرد.

5. علت درد زیر شکم سمت چپ: کیست ها و تومورهای کلیه

کیست ها و تومورها یکی از دلایل درد در سمت چپ پایین شکم هستند. آنها باعث بروز درد نمی شوند مگر اینکه قطر آنها از 4-5 سانتی متر بزرگتر باشد. این موضوع مشخص است که کیست ها و تومورهای کلیه که معمولا بدخیم هستند بطور تصادفی در زمان اسکن سونوگرافی در حفره شکم آشکار می شوند.


حتما بخوانید: تفاوت بین تومور و کیست چیست


6. درد شکم سمت چپ و بیماری های زنان

این درد شدید اغلب در ناحیه تحتانی شکم در مرکز یا سمت چپ یا راست جمع می شود. معمولا این درد با تورم سینه ها، عقب افتادن دوره های قاعدگی، تهوع و استفراغ در صورت حاملگی خارج رحمی (حاملگی اکتوپیک) همراه است.

7. علت درد زیر شکم سمت چپ: عفونت مجرای ادراری

درد به تدریج از قسمت وسط تا سمت پایین شکم افزایش پیدا می کند. پزشکان بطور فزآینده ای برای بیمارانی که از درد در سمت چپ شکم خود شکایت دارند مشکل عفونت مجرای ادراری را تعیین می کنند. عفونت مجرای ادراری با احساس سوزش در موقع دفع ادرار بروز پیدا می کند. نیاز به دفع مکرر ادرار حتی در شب، ادرار کدر با بوی خاص از علائم آن هستند. گاهی اوقات عفونت ادراری با کمردرد، تب و خون در ادرار همراه است.

عفونت مجرای ادراری از عوامل درد شکم در سمت چپ پایین

درمان درد در سمت چپ پایین شکم

1. برای رفع درد در سمت چپ پایین شکم به یک پزشک متبحر مراجعه کنید

زیرا این مشکل می تواند نتیجه شرایط حاد پزشکی باشد. اگر فرد نتواند تحرکات روده ای داشته باشد بطور معمول خون را از طریق استفراغ و مدفوع خارج می کند، دچار گرفتگی عضلات شکم می شود، با احساس درد شدید ناگهانی که خونریزی غیر طبیعی واژنی دارد مواجهه می شود که در صورت بروز این شرایط فرد باید فورا به پزشک مراجعه کند. علائم مثانه، کاهش اشتها و تب علائمی است که باید به آنها نیز توجه ویژه ای داشته باشید.

2. تغییراتی در برنامه رژیم غذایی ایجاد کنید

بعضی از شرایط که منجر به بروز درد شدید در سمت چپ پایین شکم می شوند نتیجه عادات غذایی بد هستند. برای اینکه در هر شرایطی سالم تر باشد، تغییر در برنامه غذایی متعادل توصیه می شود. مطمئن شوید که در بازه زمانی روزانه آب کافی دریافت می کنید چرا که این کار از بروز مشکلاتی مانند تجمع گاز در شکم و یبوست جلوگیری خواهد کرد. علاوه بر این، به غذاهای که باعث تحریک پذیری روده می شوند دقت کنید و همیشه سعی کنید از خوردن آنها اجتناب کنید.


حتما بخوانید: درمان سندرم روده تحریک پذیر با منشا استرس


درمان درد در سمت چپ پایین شکم

3. تغییراتی در سبک زندگی تان ایجاد کنید

ورزش های بدنی خاصی مانند رقص شکم و تعدادی تمرینات یوگا می تواند برای آرام شدن عضلات شکمی مفید باشد و از بروز دردهای شکمی جلوگیری کند.

سخن آخر

ارگان های متعددی در سمت چپ پایین شکم قرار دارند که در واقع ادامه اندام های بالاتر بوده و برخی دیگر نیز کاملا متفاوت هستند. در این پست سلام دنیا، علت درد زیر شکم سمت چپ پایین و درمان درد در سمت چپ پایین شکم بیان شد. به یاد داشته باشید، اطلاعاتی که در این مطلب ارائه شده است به منظور افزایش آگاهی کلی شما است و جایگزینی برای توصیه پزشک متخصص یا درمان مشکلات شما نمی باشد. لطفا در مورد هر سوال یا نگرانی که درباره مشکل خود دارید با ارائه دهندگان خدمات بهداشتی مشورت کنید.


مطالب مرتبط:

فواید یوگا برای سلامت بدن، ذهن و تناسب اندام چیست

راه خانگی دفع سنگ کلیه در منزل + نوشیدنی هایی سنگ شکن کلیه

از
3
رای