میوه گوجی بری چیست؛ خواص گوجی بری برای بدن و پوست + عوارض

میوه گوجی بری چیست؛ خواص گوجی بری برای بدن و پوست + عوارض گوجی بری یا دیوخار میوه ای از خانواده تمشک هاست که سرشار از اسید آمینه هاست. فواید گوجی بری برای کمک به کاهش وزن کنترل و کاهش قند خون بسیار مفید است. خواص و مزیت های گوجی بری را در سلام دنیا بخوانید.

جامعه علمی مزایای سلامتی میوه گوجی بری را مورد بررسی قرار داده است، زیرا محبوبیت این میوه های ریز در میان مردم افزایش پیدا کرده است. مزایای که برای میوه گوجی بری ادعا شده است از اثرات ضد پیری گرفته تا تنظیم گلوکز و پشتیبانی از عملکرد سیستم ایمنی است. گوجی بری ها همچنین به عنوان دیو خار یا لیسیوم چینی (Lycium barbarum)هم شناخته می شوند. گوجی بری میوه بومی آسیا است و مردم آسیا بیش از 2000 سال است که از این میوه با رنگ روشن به عنوان گیاه دارویی و مکمل غذایی استفاده می کنند.

گوجی بری برای خرید در فروشگاه های مواد غذایی سالم و آنلاین به طور گسترده در دسترس است. اخیراً ، حامیان گوجی بری این میوه را با ادعای بسیاری از مزایای بالقوه سلامتی به بقیه جهان معرفی کرده اند. دانش مدرن در حال بررسی این ادعاها است و محققان از بسیاری از آنها حمایت کرده اند. آنچه علم در مورد خواص میوه گوجی بری می گوید: در این پست از وب سایت سلام دنیا، 7 مزیت احتمالی گوجی بری با شواهد علمی که آنها را تایید و پشتیبانی می کند ارائه می شود:

میوه گوجی بری چیست

فواید و مزیت های میوه گوجی بری طبق شواهد علمی

1. از خواص میوه گوجی بری: سلامت چشم

اعتقاد بر این است که گوجی بری از چشم ها در برابر بیماری های چشمی مربوط به سن محافظت می کند. گوجی بری می تواند به بینایی کمک کند زیرا حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان سالم، به ویژه زیگزانتین است. زیگزانتین همان آنتی اکسیدانی است که می تواند آسیب های زیر را هم متوقف کند:

 • اشعه‌ی ماورای بنفش
 • رادیکال های آزاد
 • استرس اکسیداتیو

یک مطالعه گزارش شده در مجله Optometry and Vision Science در آکادمی بینایی سنجی آمریکا نشان داد که سالخوردگانی که به مدت 90 روز آب گوجی بری می نوشیدند، این کار بطور قابل توجهی سطوح زیگزانتین و سایر سطح آنتی اکسیدان های بدن آنها را افزایش داد. مطالعه دوم گزارش شده در مجله Drug Design ،Development and Therapy نشان می دهد که گوجی بری از شبکیه در برابر سلول های گانگلیونی (یا سلول های عقده ای) که عامل بروز مشکل گلوکوم (آب سیاه) است، محافظت می کنند، گلوکوم بیماری است که می تواند منجر به کاهش بینایی شود.


حتما بخوانید: خواص میوه به برای سلامتی و لاغری و پوست 


سلامت چشم با میوه گوجی بری2. از خواص میوه گوجی بری: تقویت سیستم ایمنی

گوجی بری حاوی آنتی اکسیدان های سالم است. آنتی اکسیدان ها به دلیل ویژگی های تقویت کننده ایمنی و توانایی مبارزه در برابر رادیکال های آزاد مضر و التهاب شناخته شده اند. گوجی بری مانند سایر توت ها، از جمله: زغال اخته و تمشک، حاوی مقدار زیادی ویتامین A و C هستند. ویتامین های A و C برای تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از بروز بیماری ها، از سرما خوردگی گرفته تا سرطان، حیاتی هستند.

3. محافظت در مقابل سرطان با میوه گوجی بری

مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها، از جمله ویتامین C، زیگزانتین و کاروتنوئیدها ، عامل مبارزه با سلول های سرطانی هستند. آنتی اکسیدان ها رشد تومور را کند می کنند ، التهاب را کاهش می دهند و به حذف مواد مضر از بدن کمک می کنند. تحقیقات روی موش ها که در مجله Drug Design، Development and Therapy گزارش شده، نشان می دهد که گوجی بری ممکن است از رشد تومور جلوگیری کرده و اثربخشی درمان های سرطان را تقویت کند.

4. کمک به داشتن پوست سالم با میوه گوجی بری

گوجی بری حاوی بتاکاروتن است که یک ماده شیمیایی ضروری برای گیاهان است. بتاکاروتن به دلیل توانایی در تقویت پوست سالم شناخته شده است. بتاکاروتن ماده ای است که در کرم های پوستی برای موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

 • بهبود سلامت پوست
 • کاهش حساسیت پوستی
 • کنترل تاثیر آفتاب
 • کنترل اثرات پیری

یک مطالعه روی موش ها نشان داد که وقتی آنها 5 درصد آب گوجی بری نوشیدند، این ماده برای مقابله با آسیب های اشعه های uv و اختلالات پوستی آنتی اکسیدان کافی در بدن آنها ایجاد کرد.


حتما بخوانید: خواص میوه خشک برای سلامتی و خطرات احتمالی آن


5. خواص میوه گوجی بری برای دیابت و تثبیت قند خون

گوجی بری ممکن است در کنترل ترشح قند در خون مفید باشد. تحقیقات سال 2015 نشان می دهد که گوجی بری تعادل سطح انسولین و گلوکز را در خون حفظ می کند. همین مطالعه گوجی بری را با افزایش سطح HDL در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مرتبط دانست. HDL به عنوان کلسترول خوب شناخته می شود.

 خواص مصرف گوجی بری برای دیابتی ها

6. فواید میوه گوجه بری: بهبود افسردگی، اضطراب و کیفیت خواب

تحقیقات سال 2016 که بروی موش صحرایی انجام شد، نشان می دهد گوجی بری می تواند افسردگی و رفتارهای شبه اضطرابی را بهبود بخشد. همچنین مطالعه دیگری در ایالات متحده بروی انسان هم نشان داد که نوشیدن آب گوجی بری می تواند انرژی، خلق و خو و سلامت دستگاه گوارش را بهبود بخشد. در این مطالعه، شرکت کنندگان بزرگسال سالم روزانه 120 میلی لیتر آب گوجی بری یا یک نوشیدنی شبی دارو را به مدت 14 روز مصرف کردند.

آنها پرسشنامه هایی را برای ثبت احساس سلامتی، سلامتی عصبی و روانی، علائم اختلالات اسکلتی و مشکلات گوارشی و قلبی عروقی و همچنین هرگونه اثرات بد آب گوجی بری را برای هر روز پر کردند. محققان اقداماتی را انجام دادند تا فشار خون، شاخص توده بدن، وزن، نبض و بینایی هر یک از شرکت کنندگان را قبل و بعد از 14 روز مطالعه ثبت کنند. گروهی که به آنها آب گوجی بری داده بودند، انرژی بهبود یافته، توانایی تمرکز، افزایش عملکرد ورزشی، هوشیاری ذهنی و احساس آرامش و رضایت را در طی 15 روز گزارش دادند. این مطالعه همچنین کیفیت خواب بهبود یافته را در کسانی که آب گوجی بری مصرف کرده اند نشان داد و هیچ یک از آنها اثرات منفی مربوط به نوشیدن آب را تجربه نکرده بودند.


حتما بخوانید: درمان افسردگی با 18 راه ساده


7. از فواید میوه گوجی بری: پیشگیری از آسیب کبدی 

در طب سنتی چین از گوجی بری برای درمان بیماری کبد استفاده شده است. تحقیقات در مورد مدل های حیوانی نشان می دهد که گوجی بری می تواند به مدیریت سلامت کبد و جلوگیری از پیشرفت بیماری کبد چرب ناشی از الکل کمک کند. تحقیقات در مورد سلولهای سرطانی کبد انسان نیز نشان داده است که گوجی بری می تواند رشد تومور را مهار کند.

خواص گوجی بری برای کبد

چه چیزی گوجی بری را به یک ماده غذایی خوب تبدیل کرده است؟

گوجی بری غالباً به عنوان یک ابر میوه شناخته می شود؛ زیرا حاوی ترکیبات شیمیایی به نام فیتوشیمیایی است که توسط گیاهان تولید می شود. مواد فیتوشیمیایی موجود در گوجی بری شامل: پلی ساکاریدها، بتاکاروتن و زیگزانتین است. پلی ساکاریدها ماده اصلی گوجی بری هستند. این ماده ها منبع اساسی فیبر غذایی هستند. یک مطالعه بروی موش های مسن نشان داد که پلی ساکاریدهای موجود در گوجی بری به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی کل بدن کمک می کنند.

بتاکاروتن مسئول رنگدانه های رنگ قرمز نارنجی موجود در گوجی بری ها است. بتاکاروتن برای سلامت چشم، سلامت استخوان، سلامت پوست و رشد سلول ها حیاتی است. در میان گیاهان خوراکی میزان بتاکاروتن موجود در گوجی بری از همه بیشتر است. زیگزانتین نقشی اساسی در تقویت سیستم ایمنی بدن بازی می کند. بسیاری از محققان بر این باورند که زیگزانتین می تواند از دژنراسیون ماکولا (تباهی لکه زرد) که یک اختلال بینایی پیشرونده که هنگام تخریب قسمت مرکزی شبکیه یا ماکولا رخ می دهد، جلوگیری کند.


حتما بخوانید: تقویت سیستم ایمنی بدن با 15 مواد غذایی


افزودن گوجی بری به رژیم غذایی

مردم می توانند گوجی بری را در بیشتر فروشگاه های مواد غذایی سالم و بازارهای آسیا یا اروپا خریداری کنند. آنها به راحتی می توانند گوجی بری تازه و خشک را به موارد زیر اضافه کنند:

 • اسموتی ها
 • مخلوط دانه ها و اجیل ها
 • اوت میل
 • ماست
 • سالاد
 • غذاهای پخته شده
 • دسرها
 • سس های شیرین

همچنین برای مردم آسان است که هنگام بیرون آمدن مقداری با خود حمل کنند و به عنوان میان وعده یک مشت از این میوه بخورند. گوجی بری به صورت تازه یا خشک و در مخلوط های آجیل ها، مخلوط های غذایی، یا به صورت آب میوه موجود است. گوجی بری به صورت مکمل در فروشگاه های مواد غذایی سالم و بصورت آنلاین موجود است. گوجی بری معمولا میوه گرانی است. با این حال ، مزایای سلامتی آن ممکن است ارزش امتحان کردن آن را داشته باشد. قیمت ها به ارگانیک، طبیعی یا فرآوری بودن محصول نیز بستگی دارند.

افزودن گوجی بری به رژیم غذایی

عوارض میوه گوجی بری

چه کسانی باید از مصرف گوجی بری اجتناب کنند؟ 

گوجی بری ممکن است با برخی داروها تداخل ایجاد کند، از جمله:

 • داروهای رقیق کننده های خون
 • داروهای فشار خون
 • داروهای دیابت

افرادی که از این داروها استفاده می کنند قبل از افزودن گوجی بری به رژیم غذایی خود باید با پزشک خود صحبت کنند. هر کسی که به توت های دیگر حساسیت دارد، باید قبل از مصرف گوجی بری تازه یا خشک یا مصرف مکمل حاوی عصاره های گوجی بری، این موضوع را با پزشک در میان بگذارد.

نتیجه گیری

گوجی بری تازه و خشک معمولاً هیچ عارضه جانبی یا واکنش نامطلوبی در افراد سالم ایجاد نمی کند. مکمل های گوجی بری برای اکثر افراد در صورتی که حداکثر 3 ماه مصرف کنند بی خطر، و تنها با عوارض جانبی نادری مانند واکنش های آلرژیک و حساسیت به نور خورشید نشان داده شده است. خوردن گوجی بری در حد متوسط ​​برای اکثر افراد بی خطر است. افرادی که قصد استفاده از مکمل های گوجی بری را دارند باید ابتدا با پزشک خود مشورت کنند. امیدوارم این پست از سلام دنیا در خصوص خواص گوجی بری و عوارض جانبی آن، برای شما مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

12 مزیت شگفت انگیز میوه گل‌ ساعتی (پشن فروت) برای سلامتی، آب مروارید و پوست

فواید و خواص درمانی سمنو برای سلامتی، لاغری، پوست و عوارض آن

آیا می دانید مصرف روزانه میوه و سبزیجات باعث افزایش طول عمر و جوان ماندن شما می شود؟

11 میوه سالم و پر کالری که به افزایش وزن تان کمک می کنند؛

از
4
رای