مضرات مصرف تن ماهی؛ 10 دلیل برتر برای نخوردن تن ماهی

مضرات مصرف تن ماهی؛ 10 دلیل برتر برای نخوردن تن ماهی آیا می دانستید خوردن تن ماهی برای سلامتی خطرناک است؟ به علت آلودگی صنعتی تن ماهی، جیوه سمی در گوشت آن جمع می شود و عوارض جانبی مسمومیت با جیوه شامل بیماری دوپویترن، اختلال شناختی و ... را در پی دارد.

آیا هنوز هم تن ماهی می خورید، زیرا تصور می کنید که برای شما مفید است؟ در حقیقت، آخرین تحقیقات دانشمندان نشان می دهد خوردن تن ماهی برای سلامتی شما خطرناک است. در این مطلب 10 دلیل ذکر شده است که تن ماهی را از فهرست غذاهای خود حذف کنید.

10 دلیل برتر برای نخوردن تن ماهی

1. زوال عقل

به علت آلودگی صنعتی تن ماهی، جیوه سمی در گوشت آن جمع می شود و عوارض جانبی مسمومیت با جیوه شامل بیماری دوپویترن، اختلال شناختی و مشکلات هماهنگی را دارد. پسری در کالیفرنیا که موضوع صفحه اول مقاله «وال استریت ژورنال» بود، در اثر مصرف تن ماهی از یک ستاره ورزشی و دانش آموز ممتاز بودن به علت عدم توانایی در تمرکز یا فوتبال بازی کردن فاصله گرفت. حتی اگر او هفته ای فقط نصف قوطی تن «ماهی باله دراز» را خورده باشد، او هنوز هم 60 درصد بیشتر از مقدار جیوه ای که توسط دولت ایالات متحده «بی خطر» در نظر گرفته شده است را مصرف کرده است.

مضرات خوردن تن ماهی

2. تن ماهی های عظیم جثه

بزرگترین تن ماهی، تن ماهی باله آبی است که طول آن 4.5 متر و وزنش به بیش از 680 کیلوگرم می رسد. حتی «گونه های کوچک» تن ماهی مانند ماهی گیدر و باله دراز می توانند تا 2 متر طول و صدها پوند وزن داشته باشند. ماهی های تن لزوما شناگرهای تنبلی نیستند -آنها می توانند بیش از 160 کیلومتر در روز شنا کنند- و حداکثر سرعت آنها 64 کیلومتر بر ساعت است.

3. بروز حمله قلبی

خوردن تن ماهی برای سلامت قلب شما مناسب نیست! فلزات سنگین به دلیل ماهی های آلوده ای که آنها را می خورند، در تن ماهی جمع شده است.  تن ماهی حاوی فلزات سنگینی است که به عضله قلب حمله می کنند، بنابراین سمی بودن آن هر گونه فواید سلامتی احتمالی اسید چرب امگا 3 تن ماهی را از بین می برد. طبق مطالعه جدیدی که در ژورنال انجمن قلب آمریکا منتشر شده است، در مردانی با بالاترین میزان جیوه، خطر بیماری قلبی به میزان 60 درصد افزایش یافته و احتمال اینکه در اثر حمله قلبی بمیرند به 70 درصد می رسد. به قلب خود یک لطفی بکنید- ماهی خوردن را کنار گذاشته و منبع ایمن تری از امگا 3 مانند گردو و دانه های کتان را مصرف کنید.

چرا نباید تن ماهی خورد

4. این موجودات بسیار باهوش هستند، آن ها را نخورید!

در مورد یک ماهی که به اندازه یک سگ باهوش است، چطور؟ دکتر ترزا برت دی پررا یک دانشمند دانشگاه آکسفورد، اخیرا مقاله ای را منتشر کرده است که نشان می دهد ماهی ها زودتر از سگ ها یاد می گیرند. و کومول براون یک زیست شناس دانشگاه ادینبورگ می گوید: «در بسیاری از بخش ها، مانند حافظه، قدرت شناختی آنها با مهره داران مطابقت داشته یا «بیشتر» از مهره دارانی مانند پستانداران غیر انسانی است».

5. اگر به همین روند شکار شوند با خطر انقراض رو به رو می شوند

بر خلاف داستان های مصور خاص تن ماهی، ماهی ها برای به دام افتادن التماس نمی کنند. ماهی های تن را تا زمانی که به یک گروه بزرگ ماهی برسند، تعقیب می کنند و سپس تور ماهی گیری را به دور آنها می اندازند. آنها بر روی صخره ها و زباله های روی هم انباشته شده کشیده می شوند و برخی از ماهی ها در اثر وزن زیاد ماهی های دیگری که به آنها فشار می آورند، می میرند. ماهی های تن را در خطوط طولی آویزان می کنند که مایل ها قلاب برنده است که به مدت چند روز در کنار اقیانوس رها می شوند.

 خطرات مصرف تن ماهی

6. مرگ به سبک سوپرانوز

در عوض به «مردن ماهی ها» فکر کنید. «ماهیگیران خشن» ماهی های تن کوچک تر را بر روی یخ می اندازند، در جایی که آنها منجمد شده و بمیرند یا وقتی هزاران ماهی دیگر را بر روی آنها می ریزند، له شوند. ماهی های تن را برای مدت طولانی مورد ضرب و وشتم قرار می دهند تا قبل از وارد کردن آنها به فریزر بیهوش شوند و این در صورتی است که ماهی ها برای فرار تا حد مرگ خونریزی نکرده باشند.

7. تولید ماهی های آکواریومی (پرورشی)

از آنجا که صیادان به طور فزآینده ای بیشتر و بیشتر دریاها را از ماهی ها خالی می کنند، ماهی ها اکنون به صورت «پرورشی» رشد می کنند. ماهی های کوچک در تورهای ماهی گیری اسیر و گرفته می شوند. وقتی ماهی ها با خوردن گندله (غذای ماهی) چاق شدند و گوشت ماهی زیادی داشتند و به اندازه کافی بزرگ شدند، کشته می شوند در صورتی که آنها در درجه اول از انگل ها و بیماری هایی که در مناطق بسیار شلوغ شایع است، نمیرند.

عوارض جانبی مصرف تن ماهی

8. ماهی ساشیمی بیمار کننده

اگر نمی خواهید روز بعد را در کاخ پورسلن بگذرانید، از بوفه سوشی دور بمانید. غذاهای دریایی، عامل اول مسمومیت غذایی در ایالات متحده هستند. بر اساس آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، سالانه 75 میلیون مورد از بیماری های ناشی از غذا از جمله صدها هزار بستری شدن در بیمارستان و هزاران مرگ رخ می دهد.

9. تن ماهی نا امن دلفین

تن ماهی به اندازه ای که کشتی به پروانه (ملخ کشتی) وابسته است، «علاقمند به دلفین» است. حتی اگر دلفین ها به صورت « تصادفی» در تور ماهی گیری ها گرفتار نشوند، آنها هنوز هم به صورت عمدی توسط ماهیگیران ژاپنی تهیه کننده تن ماهی کشته می شوند؛ زیرا آنها را برای تن ماهی صید می کنند. دسته های کوچک نهنگ ها و دلفین ها را جمع کرده و به آب های سطحی در کنار ساحل می آورند و همه به غیر از جوان ترین آنها (که اسیر شده و به آکواریوم ها فروخته می شوند)، با استفاده از چاقوها و کاردها ذبح می شوند.

علل خطرناک بودن تن ماهی برای سلامتی

10. تن ماهی سالم

تن ماهی سبزیجات برای انسان های گیاه خوار، جهت ساندویچ ها، خوراک گوشت و کیک های «ماهی» دو برابر مناسب تر از تن ماهی های تقلبی است. این تن ها سرشار از پروتئین هستند و عطر و طعم عجیب «تن ماهی» را دارند، اما فاقد جیوه، باکتری های مضر و مواد خطرناک هستند.

اگر شما «ماهی خوردن» را برای رژیم غذایی سلامت قلب مصرف می کنید که ثابت شده است با بیماری های قلبی مبارزه می کند و در عین حال خطر ابتلا به سرطان، دیابت و چاقی را کاهش می دهد و برای محیط زیست و همچنین ماهی ها خوب است- رژیم غذایی گیاه خواری مناسب است.

بهترین دستور ساندویچ تن ماهی

منبع: peta

از
0
رای