هواپونوپونو چیست؛ آموزش پاکسازی افکار منفی با هواپونوپونو

هواپونوپونو چیست؛ آموزش پاکسازی افکار منفی با هواپونوپونو اصطلاح "هواپونوپونو" را می توان به عنوان "تصحیح یک اشتباه" یا "درست کردن آن" ترجمه کرد. پاکسازی افکار منفی با تکنیک هواپونوپو، فواید معجزه آسایی برای سلامتی ذهن و جسم دارد. روش پاکسازی به شیوه مورنا در ادامه بیاموزید.

همیشه برای لحظه ای آرامش داشتن، برای بازتاب احساسات خود شلوغی های روزافزون همیشگی، نیاز به یک مکان آرام، چند دقیقه استراحت یا قطع کامل ارتباط با دنیای بیرون را ندارید. اگرچه این ایده، ایده ای شگفت انگیز به نظر می رسد اما تکنیک دیگری نیز وجود دارد که از طریق پاکسازی ذهنی و روحی بدون نیاز به آموزه های دینی یا حرکات یوگا، زندگی روزمره شما را کم استرس می کند. نام این تکنیک هواپونوپونو است. در این پست سلام دنیا، شما خواهید فهمید که این کلمه بسیار متفاوت به چه معناست و چگونه می تواند سبکی بیشتری را به زندگی شما عطا کند ! آیا کنجکاو هستید؟ پس بریم واسه ادامه!

هواپونوپونو چیست؟

کلمه "ho'o" در زبان هاوایی به معنای "علت" و کلمه "ponopono" به معنای "کمال" میباشد. اصطلاح "هواپونوپونو" را می توان به عنوان "تصحیح یک اشتباه" یا "درست کردن آن" نیز ترجمه کرد. هواپونوپونو تمرینی است که نیاز به آموزش زیادی ندارد، اما برای پاکسازی بدن و رهایی از خاطرات بد یا احساساتی که ذهن را در امواج منفی نگه می‌دارند،  بسیار قدرتمند عمل میکند.

این اصطلاح از تجربه ای که توسط درمانگر و معلم، Ihaleakala Hew Len بدست آمده بود، شناخته و معروف شد. ممکن است که این داستان غیر قابل باور به نظر برسد، اما این مرد توانسته است کل بند مجرمان روانی را در هاوایی بدون صحبت یا تعامل با هیچ یک از آنها درمان کند.

با تجزیه و تحلیل سوابق هر بیمار، درمانگر از کلمات کلیدی ho’oponopono استفاده می‌کند. تکرار این تکنیک روحیه او را تغییر داد. در نتیجه این کار فعالیت ذهنی بازداشت شدگان نیز تغییر کرد. نتایج آنقدر غافلگیر کننده بود که به طور خلاصه می توان گفت که لن توانست همان طور که خود را شفا می داد، زندانیان را نیز شفا دهد.

پاکسازی افکار منفی با هواپونوپونو 

تکنیک هواپونوپو چگونه کار می کند و تاثیر خود را میگذارد

این تکنیک فرض می‌کند که هر چیزی که ما به عنوان «واقعیت» آن را می‌دانیم، به صورت جداگانه توسط ذهن ما تجربه می‌شود. آنچه احساس می کنید، می شنوید، می بینید و حتی چیزها یا افرادی که می شناسید تحت تأثیر خود درونی شما هستند.

به این ترتیب، از آنجایی که شما مسئول آنچه که فکر می کنید و احساس می کنید هستید، همه چیز در اطراف شما شامل مشارکت شما می شود. آیا توجه کرده اید که خود ما اغلب می توانیم بدترین دشمنان خود باشیم؟ این به این دلیل است که هر فکر می تواند مکانیزمی را فعال کند که این خود میتواند دنیایی (هرچند توهمی) از مشکلات را بازآفرینی کند.


حتما بخوانید: 7 راه ساده برای از بین بردن نگرش منفی و افکار بد


هدف اصلی هواپونوپونو جستجوی درمان این مشکلات از طریق بخشش میباشد. نه لزوماً بخشش دیگران، بلکه به ویژه بخشش خود. این کار با این درک انجام می‌شود که آنچه برای شما اتفاق می‌افتد اهمیتی ندارد، اما روش برخورد با آنچه اتفاق افتاده و کاری که انجام می‌دهید، واقعاً مهم است. اگر ذهن و افکار شما برای شما مشکل ایجاد کرده اند، آنها نیز خودشان قادر به حل آنها میباشند.

پاکسازی افکار منفی با هواپونوپونو 

ذکر پاکسازی هواپونوپونو چیست

نسخه سنتی هواپونوپونو از چهار عبارت اصلی تشکیل شده است:

1. متاسفم

2. مرا ببخش

3. دوستت دارم

4. سپاسگزارم

همه این ها به دنبال این هستند که تمرین‌کننده را از طریق این چهار مرحله احساسی توبه، بخشش، عشق و سپاسگزاری راهنمایی کنند. تکرار ساده این کلمات می توانند باعث رهایی از مانع ها، خاطرات منفی و آسیب ها شوند. این کارها میتوانند به شما کمک کنند تا بتوانید کنترل بیشتری بر بدن و زندگی خود داشته باشید. به طور خلاصه، می توان گفت که هواپونوپونو یک فرآیند حل مسئله ای است که باید کاملاً در درون شما اتفاق بیفتد.

فواید هواپونوپونو

مزایای تمرین مکرر هواپونوپونو بسیار زیاد است و در همه زمینه های زندگی میتوان آن را یافت.

اصلی ترین این مزایا عبارتند از:

1. بازسازی حافظه های سلولی

آیا تا به حال این احساس را داشته اید که چندین بار یک موقعیت آسیب زا را مانند تماشای یک فیلم در حال پخش در ذهن خود تجربه کنید؟ این به این دلیل است که همه دردها، نگرانی‌ها و ترس‌های ما تولید و در حافظه سلولی ما ذخیره می‌شوند. هواپونوپونو در این ناحیه به عنوان یک نوع پاک کننده و خنثی کننده خاطرات دردناک و احساسات ناخوشایند عمل می کند.

2. شخصیت اصلی زندگی

در ابتدا، ایده مسئولیت پذیری و الزام به پاسخگویی در قبال اعمال خود ممکن است بسیار سفت و سخت به نظر برسد، اما با گذشت زمان، ممکن است از اینکه چقدر مستقل و فعال هستید شگفت زده شوید. با کنار گذاشتن احساس ناتوانی مرتبط با این ایده که درد فقط ناشی از عوامل بیرونی و غیرقابل کنترل است، می‌توان باورهای خود را تغییر و احساس قدرت شخصی را افزایش داد.

3. ثبات عاطفی

با آزاد شدن انرژی های منفی، به دلیل اینکه مانع های خودشناسی، شادی و رضایت از بین می روند تعادل عاطفی مثبت و خاصی ایجاد می شود که فضا و راه را برای بینش هایی جدید و آرامش درونی باز می کنند. علاوه بر این، تمرین‌کننده هواپونوپونو این آزادی عمل را، که از خاطرات منفی اطاعت نکند را به دست می‌آورد. این می تواند شما را در مواجهه با پستی بلندی ها و مشکلات موجود در مسیرتان آرام تر و مثبت تر کند.

فواید هواپونوپونو

4. روابط سالم تر

هرگاه دچار سوء تفاهم یا کشمکشی می شویم، تمایل داریم که فکر کنیم فقط بقیه اشتباه می کنند. هواپونوپونو به ساختارشکنی این وضعیت منفعل کمک می کند تا تمرین کننده بتواند بفهمد که او نیز بخشی از مشکل است و وقتی که او تغییر می کند، روابطش نیز تغییر می کنند (البته برای بهتر شدن).


حتما بخوانید: چگونگی برقرار کردن یک رابطه موثر


چگونه عمل هواپونوپونو را شروع کنیم

برای عملی کردن هواپونوپونو، لازم نیست به خدایان اعتقاد داشته باشید، هیچ دینی داشته باشید، یا در یک مکان ساکت منزوی شوید، فقط (به صورت ذهنی یا با صدای بلند) بگویید: متاسفم. مرا ببخش. دوستت دارم. سپاسگزارم.

ممکن است به محض اینکه برای اولین بار تمام کلمات را بیان کردید، احساس شفقت، احساسات درونی جدید یا آرامش ذهنی ساده را تجربه کنید. زمانی که انرژی مسدود شده توسط سلول‌ها آزاد می‌شود، معمولاً تمرین‌ کنندگان احساس خمیازه کشیدن یا آه کشیدن را دارند.

متن دعای پاکسازی روح ، مورنا سیمیونا

دعای مورنا  را در روز به منظور پاکسازی ذهن بخوانید:

 • "ای خالق هستی اگر من، خانواده ام و نیاکانم
 • دوستانم ،خانواده و نیاکانشان
 • با افکار ،گفتار و رفتار و اعمال خود.
 • از روز ازل تا به امروز
 • مرتکب خطایی شده ایم!
 • و اگاهانه یا نااگاهانه
 • خواسته یا ناخواسته
 • در روح و شعور بی نقص و بی نهایتی که به ما عطا فرمودی
 • خاطره اشتباهی در شعور هستی ثبت کرده ایم.
 • متأسفم
 • لطفا مرا ببخش
 • دوستت دارم
 • سپاسگزارم.
 • ای جان جانان
 • ای نور تابان
 • ای خرد بی پایان
 • بررسی اش کن و به یاری عشق الهی‌ ات به طور کامل حلش کن. این کار را در همه نسل ها و در همه زمان ها و تا ابدیت انجام بده و همه مسائل مربوط به آنها را شفا بده.
 • انجام این کار را مطابق خواست الهی‌ ات درخواست میکنم  تا در زمان حال قرار گیرم. الهی ظرف وجودمان را با نور و حقیقت و آگاهی پر کن مرا برای درک اشتباهی که داشته‌ام ببخش همه انسان‌ها، مکان ها، شرایط و وقایعی که در این ناهماهنگی و احساسات و افکار نقش داشتند را ببخش."

متن دعای پاکسازی روح ، مورنا سیمیونا

آموزش هواپونوپونو

دعای پاکسازی داده ها و خاطرات منفی از روح مان

برای این کار ، اول نیت کنید و از خداوند بخواهید در پاکسازی ذهن و خاطرات منفی به شما کمک کند. سپس دعای زیر را بخوانید:

 • " ای روح، ای فراآگاه، لطفا منشاء احساسات، افکار و باورهایم را در مورد ………. مشخص کن.
 • هر سطح، لایه، ناحیه و جنبه ی وجود من را به این منشاء برسان.
 • آن را بررسی بکن و به کمک حقیقت الهی بطور کامل حل کن.
 • این کار را در تمام نسل ها و زمان ها و تا ابدیت انجام بده.
 • همه ی وقایع و مسائل مربوط به آنها را که بر پایه‌ی این منشاء هستند، شفا بده.
 • لطفا این کار را مطابق خواسته‌ی خداوند انجام بده تا من در زمان حال قرار بگیرم.
 • با نور و حقیقت آن را پُر کن.
 • آرامش، عشق و بخشش خداوند شامل حالِ ادراک نادرست من شود.
 • عفو و بخشش از تمامی انسانها، مکانها، شرایط و رویدادهایی که در این احساسات و افکار دخیل هستند. " 

نکاتی در خصوص پاکسازی ذهن طبق گفته مورنا:

 • مورنا گفته است که هرگاه بخواهیم از چیزی یا مشکلی رها و آزاد شویم. باید دعای بالا را 4 مرتبه بخوانیم، اگر بتوانیم آن راحفظ کنیم راحتر می توان آن را به ذهن خودآگاه آورد، هرچند می توانید آن را از روی کاغذ هم بخوانید.
 • در جای خالی متن بالا، مشکلی که دارید را بنویسید: مثلا بیکار بودن و بعد از خواندن کاغذ را پاره کنید یا بسوزانید. و در پایان کلمات متاسفم، لطفا مرا ببخش، دوستت دارم و متشکرم را بگویید.

همچنین می توانید یک کاغذ بردارید و در آن هر چیزی که می خواهید به خاطر آن عمل پاکسازی را انجام دهید مثل: اسم شخص، مکان و... بنویسید. به گفته خانم مورنا، این کار باعث می شود، ذهن ناخودآگاه شما، بهتر موضوع را درک کرده و شما هم بتوانید مشکل را بهتر درک کنید. بعد از همه چیز را نوشتید، دعای پاکسازی خانم مورنا که در بالا گفتیم را در آن کاغذ بنویسید.

برای درک بهتر موضوع مثال زیر را در نظر بگیرید:

 • برای مثال فرض کنید با یکی از همکاران خود مشکلی دارید: اولین نکته ای باید به خاطر داشته باشید این است که این مشکل در درون شما هست و در بیرون به شکل یک دکمه ظاهر شده و آن فرد تنها دکمه را فشار داده است.
 • سپس ، همانطور که در بالا گفتیم، هر چیزی که فکر می کنید به آن مشکل مرتبط است را بنویسید: مثل، اسم آن شخص، اینکه شغلتون چیه، اسم و محل شرکت، خلاصه هر چیزی که به این مشکل ربط داره و به ذهنتون می رسه، این باعث میشه همه چیزهایی که به آن مشکل مربوط است روی کاغذ جمع شود.
 • بعد ، کاغذ را به دست بگیرید و دعای مورنا که در بالا است را با صدای بلند (ترجیحا) و حداقل 4 بار بخوانید.
 • بعد کاغذ را بسوزانید یا پاره کنید.
 • در آخر، آرام باشید و صبر کنید تا خداوند به جزئیات کار برسد. به او اعتماد کنید ، او کارش را می کند.
سخن آخر

داشتن افکار منفی ، علاوه بر اینکه بر روح ما تاثیر می گذارد و افسردگی ، بدبینی و ناراحتی ما را افزایش می دهد، ممکن است برای سلامت جسمی هم مشکلاتی به وجود آورد. برای همین پاکسازی افکار منفی با تکنیک هواپونوپو، که به معنی "درست کردن اشتباه" است و فوق العاده شیوه ساده ولی موثر است، می توانید بسیار مفید باشد. ما در این مطلب به شما روش انجام هواپونوپونو به شیوه خانم مورنا سیمیونا آموزش دادیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

فواید آگاهی از بدن برای سلامتی روح و جسم

تاثیر و نقش دعا در سلامت روح، روان و جسم و درمان افسردگی
 

از
32
رای