کاربرد آمپول سفازولین (Cefazolin)؛ روش مصرف، عوارض جانبی و نکات مصرف آن

کاربرد آمپول سفازولین (Cefazolin)؛ روش مصرف، عوارض جانبی و نکات مصرف آن سفازولین آنتی بیوتیکی است که برای درمان انواع مختلفی از عفونت های باکتریایی استفاده می شود. عملکرد آن از طریق متوقف کردن رشد باکتری ها می باشد. ورم، قرمز شدن پوست، درد و آزردگی در محل تزریق؛ برخی از عوارض آن است.

بسته به محصول خاصی که در اختیار دارید، ویال سفازولین (cefazolin-injection) ممکن است از طریق تزریق وریدی یا عضلانی مصرف شود. در ادامه اطلاعات دارویی آمپول سفازولین سدیم از جمله: روش استفاده، عوارض جانبی، نکات مهم و ... بیان شده است.

موارد مصرف سفازولین

سفازولین آنتی بیوتیکی است که برای درمان انواع مختلفی از عفونت های باکتریایی استفاده می شود. این دارو ممکن است قبل و در طول انجام جراحی های خاص برای جلوگیری از بروز عفونت مورد استفاده قرار گیرد. این دارو به عنوان یک آنتی بیوتیک سفالوسپورین شناخته می شود. عملکرد آن از طریق متوقف کردن رشد باکتری ها می باشد.

چگونه از آمپول سفازولین سدیم استفاده کنید؟

 • بسته به محصول خاصی که در اختیار دارید، این دارو ممکن است از طریق تزریق وریدی یا عضلانی مصرف شود. این دارو را دقیقاً بر اساس توصیه پزشک مصرف نمایید. دوز دارو بستگی به شرایط بیماری و میزان پاسخ شما به درمان دارد. دوز دارو برای کودکان همچنین بر اساس وزن آنها تعیین می شود.
 • اگر خودتان از این دارو در منزل استفاده می کنید، تمامی آماده سازی ها و دستورالعمل های استفاده آن را از پزشک تان فرابگیرید. قبل از استفاده، محصول را با چشم بررسی کنید تا ذرات معلق یا تغییر رنگ در آن وجود نداشته باشد. اگر هر کدام از این دو مورد را مشاهده کردید، از محصول استفاده نکنید. درباره شیوه درست نگهداری و دور ریختن داروها نیز نکات لازم را بیاموزید.
 • برای داشتن حداکثر تاثیر، آنتی بیوتیک ها باید در فواصل زمانی معین مصرف شوند. برای یادآوری بهتر است، این دارو را در ساعت مشخصی از هر روز مصرف کنید.
 • حتی اگر احساس کردید مشکل شما برطرف شده است، به مصرف دارو تا پایان دوره تعیین شده توسط پزشک ادامه دهید. توقف زودهنگام مصرف دارو ممکن است باعث بازگشت عفونت در بدن شود. 
 • اگر مشکل شما باقی ماند یا تشدید شد، پزشک را در جریان قرار دهید.

چگونه از آمپول سفازولین سدیم استفاده کنید؟

عوارض جانبی آمپول سفازولین سدیم

 • ورم، قرمز شدن پوست، درد و آزردگی در محل تزریق ممکن است روی دهد. این دارو همچنین ممکن است در موارد نادر باعث بی اشتهایی، حالت تهوع، استفراغ، اسهال و یا سردرد شود. اگر هر کدام از این علائم باقی ماند یا تشدید شد، بلافاصله پزشک تان را مطلع نمایید.
 • اگر پزشک به شما توصیه کرده است که این دارو را مصرف نمایید، به خاطر داشته باشید که وی تشخیص داده است که این دارو مزایای بیشتری نسبت به ریسک عوارض جانبی برای شما به همراه خواهد داشت. بسیاری از افراد که این دارو را مصرف می نمایند، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
 • اگر دچار هر کدام از این عوارض جانبی شدید، بلافاصله پزشک تان را مطلع سازید: ادرار تیره، بروز کبودی و خونریزی آسان، ضربان قلب سریع یا نامنظم یا تپنده، سرگیجه و تشنج، خستگی غیر عادی، زرد شدن چشمها یا پوست، تغییرات روحی و روانی (مانند گیجی و سردرگمی).
 • این دارو به ندرت ممکن است باعث بروز یک وضعیت حاد روده ای (اسهال مرتبط با کلاستریدیوم دیفیسیل) به دلیل نوعی باکتری مقاوم در بدن شود. این وضعیت ممکن است در طول درمان یا چند هفته یا ماه پس از اتمام درمان ظاهر شود. اگر این علائم را داشتید، بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید: اسهال مداوم، درد و گرفتگی عضلات شکمی، وجود خون یا مخاط در مدفوع.
 • از داروهای ضد اسهال یا مخدر در صورتی که هر کدام از این علائم را داشتید، استفاده ننمایید زیرا این داروها می توانند وضعیت را بدتر کنند.
 • استفاده طولانی مدت یا مکرر این دارو ممکن است باعث بروز برفک دهان یا عفونت های مخمری واژنی شود. اگر متوجه لکه های سفید در دهان، تغییر در ترشحات واژن یا سایر علائم جدید شدید، به پزشک مراجعه نمایید.
 • یک واکنش بسیار شدید آلرژیک به این دارو بسیار نادر است. با این وجود، اگر احساس کردید که علائمی در این خصوص مانند دانه و جوش، خارش و تورم (بویژه در صورت، زبان، گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی دارید، بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید. 

این لیست کاملی از عوارض جانبی این دارو نمی باشد. اگر علائم دیگری را مشاهده کردید که در این لیست وجود نداشتند، با پزشک یا مسئول داروخانه تماس بگیرید.

عوارض جانبی آمپول سفازولین سدیم

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف سفازولین

 • قبل از مصرف سفازولین، به پزشک یا مسئول داروخانه بگویید که آیا به آن، سایر داروهای سفالوسپورین یا داروهای دیگر حساسیت دارید یا خیر. این محصول ممکن است حاوی اجزای غیر فعالی باشد که باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات برای شما شوند. برای اطلاعات بیشتر با مسئول داروخانه صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این محصول، به پزشک یا مسئول داروخانه درباره سابقه پزشکی بویژه بیماری های کبدی، کلیوی، معده ای و روده ای (مانند کولیت) اطلاع رسانی کنید.
 • سفازولین ممکن است باعث شود واکسن های زنده باکتریایی (مانند واکسن تیفوئید) به خوبی در بدن عمل ننمایند. در هنگام استفاده از این دارو بهتر است از روال های واکسیناسیون یا ایمن سازی مگر با مجوز پزشک استفاده ننمایید.
 • با افزایش سن عملکرد کلیه ها کاهش می یابد. این دارو توسط کلیه ها از بدن دفع می شود. در نتیجه، افراد سالخورده ممکن است بیشتر در معرض خطر عوارض جانبی این دارو قرار داشته باشند.
 • اگر باردار هستید قبل از مصرف این دارو پزشک تان را مطلع نمایید.
 • این دارو به شیر مادر منتقل شده و ممکن است عوارض ناخواسته ای برای نوزادان شیرخوار به همراه داشته باشد. قبل از اقدام به شیردهی با پزشک مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف سفازولین

تداخلات دارویی ویال سفازولین

 • تداخلات دارویی ممکن است بر عملکرد دارو تاثیر گذاشته و ریسک بروز عوارض جانبی شدید را افزایش دهد. این متن حاوی تمامی تداخلات احتمالی دارویی نمی باشد. لیستی از تمامی داروهایی که مصرف می نمایید (شامل موارد تجویزی، غیرتجویزی و محصولات گیاهی) همراه داشته و آن را در اختیار پزشک و مسئول داروخانه قرار دهید. میزان دوز هیچ دارویی را تغییر نداده و بدون تایید پزشک هیچ دارویی را شروع یا قطع ننمایید. 
 • بعضی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آنتی بیوتیک های آمینوگلوکوسید (مانند توبرامایسین، جنتامایسین)، رقیق کننده های خون (مانند وارفارین)، کلرورام فنیکول.
 • این دارو ممکن است با بعضی آزمایشات تداخل داشته (مانند آزمایش Coombs) و احتمالاً باعث بروز خطا در نتایج گردد. حتماً پرسنل آزمایشگاه و تمامی پزشکان تان را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.

تداخلات دارویی ویال سفازولین

مصرف بیش از حد

اگر فردی بیش از حد از این دارو مصرف نمود و علائمی جدی مانند بیهوشی یا مشکل تنفسی داشت، به اورژانس اطلاع دهید. در غیراین صورت با مرکز مسمومیت ها تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد عبارتند از: تشنج، مشکلات تنفسی.

نکات
 • این دارو را در اختیار سایرین قرار ندهید.
 • این دارو برای درمان مشکل فعلی شما تجویز شده است. آن را بعداً برای درمان هر گونه عفونتی بجز با مجوز پزشک مصرف ننمایید.
 • تست های پزشکی و آزمایشگاهی (مانند شمارش کامل خونی) بایستی به صورت دوره ای برای نظارت بر روند پیشرفت و بررسی عوارض جانبی احتمالی انجام پذیرند. برای جزئیات بیشتر در این زمینه با پزشکتان مشورت کنید.
از دست دادن یک دوز

اگر شما این دارو را به صورت منظم مصرف می کنید و یک دوز را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف نمایید. اگر به زمان مصرف دوز بعدی نزدیک شده اید، دوز فراموش شده را رها کنید و دوز بعدی را در ساعت تعیین شده مصرف کنید و آن را برای جبران دوز قبلی، دو برابر نکنید.

اطلاعات دارویی ویال سفازولین

نگهداری
 • درباره دستورالعمل نگهداری دارو با مسئول داروخانه مشورت کنید.
 • تمامی داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهدارید.
 • دارو را در توالت یا سیستم فاضلاب نریزید مگر اینکه برای این کار دستورالعمل داشته باشید.
 • این محصول را در صورت سپری شدن تاریخ مصرف یا عدم نیاز به آن، به نحوی مناسب و ایمن دور بریزید. با شرکت دفع زباله های دارویی محلی خود برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
1
رای