خواص و مضرات مصرف جگر مرغ؛ آیا جگر مرغ بخوریم یا نخوریم؟

خواص و مضرات مصرف جگر مرغ؛ آیا جگر مرغ بخوریم یا نخوریم؟ جگر مرغ حاوی ویتامین ها و مواد معدنی زیادی است که برای سلامتی بدن حیاتی است. مصرف جگر مرغ می تواند فواید زیادی از جمله سلامت و تقویت مو و ناخن ها، جلوگیری از آلزایمر و از بین رفتن استرس و .... داشته باشد.

جگر مرغ سرشار از آهن است و می تواند برای خونسازی و درمان بیماری ها مفید باشد. اما آیا مصرف جگر مرغ ضررهایی دارد؟ آیا مصرف آن توصیه می شود؟ در این مقاله قصد داریم تا در خصوص فواید و ضررهای مصرف جگر مرغ به شکل کامل توضیح داده و به هر گونه سوال تان در این خصوص پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

جگر مرغ چیست؟

در ابتدا باید بگوییم که جگر مرغ مشابه با گوشت قرمز یا گوشت سفید نیست. این گوشت بسیار مغذی است و ارزش غذایی بالایی در مقایسه با گوشت معمول ماهیچه دارد. در صورتی که هر روز جگر مرغ مصرف کنید، می تواند برای سلامتی مفید باشد. باید بگوییم که بسیاری از اشخاص جگر مرغ را مثل سایر قسمت های گوشت مرغ مصرف نمی کنند؛ اما جگر مرغ ارزش تغذیه ای زیادی دارد.

ارزش غذایی جگر مرغ

100 گرم جگر مرغ حاوی ترکیبات زیر است:

 • 22.9 گرم پروتئین
 • 45 میکروگرم ویتامین B12
 • 156 کالری
 • 267 درصد نیاز روزانه به ویتامین A
 • 47 درصد نیاز روزانه به ویتامین C
 • 0.16 میلی گرم نیاسین
 • 300 میلی گرم پتاسیم
 • 11.3 میلی گرم آهن
 • 3.8 میلی گرم مس
 • 7.1 گرم چربی
 • 0.549 میلی گرم ویتامین B6
 • 390 میلی گرم پتاسیم

ارزش غذایی جگر مرغ

فواید مصرف جگر مرغ برای سلامتی

1. از بین بردن استرس

مصرف جگر مرغ برای کسانی که حجم کاری شان زیاد است و مدام در استرس هستند، مفید است. مواد مغذی تشکیل دهنده آن با استرس مبارزه کرده و باعث بهبود وضعیت خواب می شوند.

2. تقویت کننده ذهن و انرژی و سیستم ایمنی بدن

آهن و زینک و فسفر و منیزیم در جگر مرغ موجود است. مصرف جگر مرغ باعث افزایش ذخیره گلبول های قرمز خون می شود و سیستم ایمنی و ذهن را تقویت می کند.

3. مصرف جگر مرغ باعث سلامت دندان و استخوان ها می شود

همانطور که در بالا توضیح داده شد، جگر مرغ حاوی فسفر است که می تواند به رشد و سلامت دندان ها کمک کند.

4. درمان کننده کم خونی

جگر مرغ حاوی ویتامین B12 و آهن است. آهن به جلوگیری از کم خونی ناشی از فقر آهن کمک کرده و ویتامین B12 نیز می تواند به تولید سلول های قرمز خون کمک کند. در نتیجه عملکرد سلول ها را افزایش داده و از کم خونی جلوگیری می کند.

خواص جگر مرغ برای درمان کم خونی

5. برای سلامت چشم و بینایی مفید است

مصرف جگر مرغ برای بینایی مفید است. جگر حاوی ویتامین A و رتینول، آلفا و بتا-کاروتن است. مصرف جگر می تواند خطر ابتلا به آب مروارید چشم و دژنراسیون ماکولا را در دوران پیری کاهش دهد.

6. پوست و مو و ناخن را سالم نگه می دارد

جگر مرغ حاوی پروتئین است و می تواند به سلامت پوست و مو و ناخن ها کمک کند.

7. به باروری کمک می کند

جگر حاوی فولات است و هر زنی که قصد باروری دارد، می تواند جگر مرغ مصرف کند تا به باروری کمک کرده و از نقص لوله عصبی کودک جلوگیری کند.

8. از بیماری آلزایمر جلوگیری می کند

جگر مرغ نقش مهمی در درمان آلزایمر دارد و ویتامین B12 موجود در آن می تواند به تقویت حافظه کمک کند.

9. جگر مرغ درمان کننده پلاگر

این جگر منبعی فوق العاده از نیاسین است. کمبود این ویتامین در بدن باعث هذیان گفتن، اسهال، التهاب غشاء مخاطی و پوسته پوسته شدن می شود.

جگر مرغ بخوریم یا نخوریم

10. یک منبع غیر گیاهی نادر از ویتامین C است

وقتی صحبت از کمبود ویتامین C می شود، اکثر افراد میوه هایی مثل پرتقال و توت فرنگی را به شما معرفی می کنند. اما در کمال تعجب باید بگوییم که جگر مرغ منبع غنی از ویتامین C است. هر 100 گرم جگر مرغ می تواند 47 درصد نیاز روزانه به ویتامین C را تامین کند.

11. برای سلامت بافت های بدن مفید است

جگر مرغ حاوی ریبوفلاوین است که می تواند از ترک خوردگی و پوسته پوسته شدن دهان جلوگیری کند. این ویتامین برای تولید مثل، رشد و ترمیم بافت های پوست ضروری است.

آیا مصرف جگر مرغ ضرری دارد؟

در پاسخ باید بگوییم که بله. با وجود فواید بیشمارش، خطراتی دارد که توصیه می شود آن را مصرف نکنید. در ادامه در خصوص این خطرات توضیح می دهیم.

1. وجود آنتی بیوتیک در جگر مرغ

به طور معمول، مقدار مشخصی از آنتی بیوتیک برای پیشگیری از بیماری های معمول مرغ ها، به آنها تزریق می شود. تمام شرکت هایی که آنتی بیوتیک ها را تهیه می کنند، بر روی بسته بندی داروهای خود می نویسند که زمان منع مصرف گوشت با این آنتی بیوتیک خاص چقدر است. حدودا 5 تا 14 روز پس از مصرف آنتی بیوتیک ها، نباید عمل ذبح مرغ انجام شود. البته این کار در مرغداری ها توسط دامپزشک تحت نظارت قرار می گیرد، اما متاسفانه در برخی از مرغداری ها این نظارت انجام نشده و مرغ ها تا ساعت آخر ذبح نیز حاوی آنتی بیوتیک هستند. مشکل اصلی این است که تمام این آنتی بیوتیک در جگر مرغ جمع می شود. اگر در خصوص برند جگر مرغ هایی که خریداری می کنید،  اطلاعاتی ندارید، بهتر است که جگر مرغ را مصرف نکرده تا سلامت خود را به خطر نیاندازید.

عوارض مصرف جگر مرغ

2. استفاده از آنتی بیوتیک های ممنوع

متاسفانه در تمام مرغداری ها نظارت صورت نگرفته و برخی از مرغداری ها از آنتی بیوتیک های ممنوعه برای مرغ ها استفاده می کنند. این مساله نیز باعث می شود که جگر مرغ آلودگی بالایی به آنتی بیوتیک های مضر داشته باشد و با مصرف آنها به بیماری دچار شوید.

3. حاوی کلسترول زیادی است

جگر مرغ کلسترول بالایی دارد و ما نباید به میزان بالایی کلسترول مصرف کنیم. در هنگام مصرف کلسترول بالا، بدن دچار مشکلات اساسی می شود. در صورتی که مقدار زیادی غذاهای حاوی کلسترول بالا مصرف کنیم، میزان سنتز کلسترول در بدن افزایش پیدا می کند. این مساله باعث بروز بیماری های قلبی شده و میزان کلسترول خون افزایش پیدا می کند.

4. مصرف زیاد جگر مرغ به علت میزان بالای ویتامین A مضر است

وقتی به مقدار زیاد از غذاهایی مصرف کنید که حاوی مقادیر بالای ویتامین های محلول در چربی مثل ویتامین A و D و E و K هستند، این ویتامین ها در بدن ذخیره می شوند. دوز بالایی از این ویتامین ها برای سلامتی خطرناک هستند. جگر حاوی میزان بالایی از ویتامین A است و بدن به آهستگی می تواند این ویتامین را دفع کند. سطوح بالای ویتامین A می تواند باعث مسمومیت شود. مسمومیت با ویتامین A می تواند باعث درد خفیف، آسیب شدید و کما شود.

نتیجه گیری

جگر مرغ حاوی ویتامین ها و مواد معدنی زیادی است که برای سلامتی بدن حیاتی است. مصرف جگر مرغ می تواند فواید زیادی از جمله سلامت و تقویت مو و ناخن ها، جلوگیری از آلزایمر و از بین رفتن استرس و .... داشته باشد. با وجود فواید بی شمار جگر مرغ، مصرف آن توصیه نمی شود؛ زیرا آنتی بیوتیک تزریقی به مرغ ها در جگر ذخیره می شود و متاسفانه نظارت کافی بر کار تمام مرغ داری ها انجام نمی شود. در نتیجه بسیاری از مرغ های ذبح شده حاوی مقدار قابل توجهی آنتی بیوتیک هستند. همچنین جگر مرغ حاوی مقادیر بالایی از ویتامین A و کلسترول است که مصرف زیاد آنها برای سلامتی مضر است.

از
10
رای