بیماری کبد چرب چیست و چگونه درمان میشود؟

بیماری کبد چرب چیست و چگونه درمان میشود؟ بیماری کبد چرب، امروزه رو به افزایش است و از راه آزمایش تصویر برداری، قابل شناسایی است. تشخیص به موقع کبد چرب مهم است. نوشیدن قهوه و کم کردن وزن برای کبد چرب موثر است.

کبد چرب نیز می تواند در آزمایش تصویر برداری به منظور بررسی آزمایش خون غیر طبیعی کبد، شناسایی شود.

علائم بیماری کبد چرب چیست 

بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD)، حالت چربی اضافه در کبد بوده که امروزه  در حال افزایش است و 20 تا 40 درصد از جمعیت آمریکا را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. این نوع بیماری معمولا بدون علائم است، و اولین بار طی یک تصادف هنگام تصویر برداری (شامل: سونوگرافی شکم، سی تی اسکن یا ام آر ای) که برای موارد دیگر به کار گرفته شده بود، کشف شد.

کبد چرب نیز می تواند در آزمایش تصویر برداری به منظور بررسی آزمایش خون غیر طبیعی کبد، شناسایی شود. NAFLD شدیدا با شرایطی مانند دیابت و چاقی در ارتباط است. و نیز در افزایش خطر بیماری های قلبی-عروقی موثر است. شناخت NAFLD، علائم آن, پیامدها و گزینه های درمانی آن در حال بررسی است.

انواع بیماری های کبد چرب

اصطلاحات پزشکی زیادی در رابطه با کبد چرب وجود دارد که باعث سردرگمی می شود. عبارت کلاه پزشکی NAFLD مربوط به کبد چرب غیر الکلی است. NAFLD پیش تر به دو گروه تقسیم شده است:

  • 1. کبد چرب غیر الکلی NAFLD به عبارت دیگر کبد چرب
  • 2. یا استاتو هپاتیت غیر الکلی (NASH)

چرا انواع بیماری کبد چرب مهم است؟

تشخیص کبد چرب خفیف و NASH اهمیت دارد. زیرا برای اکثر افراد داشتن کبد چرب خفیف منجر به بیماریهای کبدی نمی شود, درحالی که افراد با کبد چرب NASH  دارای التهاب و آسیب در سلول های کبدی هستند که باعث افزایش خطر پیشرفت وضعیت وخیم تر مثل فیبروز (زخم) کبد، سیروز, سرطان کبد می شود. انتظار می رود سیروز NASH دلیل شماره یک برای پیوند کلیه طی سال بعد باشد.


حتما بخوانید: درمان خانگی کبد چرب


خوشبختانه اکثر افراد مبتلا به کبد چرب جزء گروه NAFLD هستند. آمار نشان میدهد که حدود 3 تا 7 درصد جمعیت آمریکا دچار کبد چرب نوع NASH  هستند. از طریق بیوپسی کبد می توان فهمید که آیا فرد کبد چرب  نوع خفیف دارد یا NASH. اما عوارض احتمالی ( هرچند گاه) و هزینه بیوپسی کبدی این کار را برای همه مبتلایان به کبد چرب نوع  NAFLD عملی نکرده است. دانشمندان در تلاش برای پی بردن به روش های غیر تهاجمی برای افراد در معرض خطر فیبروز هستند، که باید بیوپسی کبد انجام دهند.

رویکردهای احتمالی شامل بیومارکرها و سیستم های نمره دهی بر اساس آزمایش خون (از جمله: زخم فیبروز و شاخص فیبروز 4) به اندازه الاستوگرافی (فناوری که  موج ها ی صوتی را برای تخمین فیبروز کبد بر اساس سختی آن به کار می برد) کاربرد دارد.

فیبروز کبد

درمان خانگی کبد چرب با رعایت چند نکات کلیدی

1. کبد خود را سالم نگه دارید

اگر کبد چرب دارید، مهم است که آنرا تا حد امکان سالم نگه داشته و از هر چیزی به آن آسیب می رساند اجتناب کنید.

در زیر به چند مورد مهم  که باید به آن عمل کنید اشاره شده است:

2. الکل زیاد مصرف نکنید

اینکه تا چه مقدار زیاد است؟ جای بحث دارد. شاید بهترین کار این باشد که به طور کلی آن را کنار بگذارید.

3. مطمئن شوید که هیچ کدام از داروها، گیاهان دارویی و مکمل هایتان برای کبد ضرر ندارد. حتی داروی استامینوفن هم اگر به مقدار زیاد و طولانی مدت استفاده شود ممکن است مضر باشد، مخصوصا اگر کبد چرب دارید یا الکل زیاد مصرف می کنید.

5. برای محافظت کبد در برابر ویروس هپاتیت a و b  خود را واکسینه کنید.

6. شرایط سالم دیگری که ممکن است روی کبد تاثیر داشته باشد را فراهم کنید.


حتما بخوانید: خواص آلبالو و چای آن برای کبد چرب 


داروهای کبد چرب

متاسفانه هیچ داروی FDA برای بیماری کبد چرب وجود ندارد . تاکنون  دو گزینه از بهترین  داروهای مورد  تایید انجمن  آمریکایی  برای مطالعه ی بیماری کبد و آزمایش بیوپسی NASH ، ویتامین E ( نوعی آنتی اکسیدان) و پیوگلیتازون (برای درمان دیابت) هستند. هرچند این درمان ها در همه بیماران جواب نمی دهد و نگرانی هایی در مورد ایمنی و  تاثیرات عوارض جانبی  وجود دارد. اگر مبتلا به NASH هستید. از آنجایی که این درمان ها برای همه بیماران جوابگو نیست، درمورد اینکه آیا این درمان ها برایتان مناسب است یا نه؟ بهترین راه مشورت با پزشک است. داروهای بیشتری در صف تولید هستند که برخی از آنها با نتایج مطالعات اولیه، امیدوار کننده هستند.

ویتامین ای ، دارو درمانی کبد چرب

درمان کبد چرب با موثرترین روش های درمانی در خانه

درمان کبد چرب با تغییر شیوه زندگی

خبر خوب این است که تاکنون کارآمد ترین درمان بیماری کبد چرب داروهای شیمیایی نیست بلکه تغییرات شیوه زندگی است. و خبر بد این است که دستیابی و حفظ  این تغییرات برای بیشتر افراد دشوار است. در اینجا به چند روش که کمک تان  می کند اشاره شده است:

1. درمان کبد چرب با کم کردن وزن

کم کردن تقریبا 5 درصد از وزن بدن برای بهتر کردن آزمایش غیر طبیعی کبد و کاهش چربی آن کافی می باشد. ظاهرا کاهش 7 تا 10 درصدی وزن بدن در کاستن میزان التهاب و آسیب به سلول های کبدی موثر است. و ممکن است حتی برخی از آسیب های فیبروزی را تغییر دهد. کاهش وزن  تدریجی از 1 تا 2 کیلو در هفته  را هدف قرار دهید. اما کم کردن سریع وزن ممکن است منجر به التهاب و فیبروز وخیم شود.

اگر موفق به کاهش وزن نشدید و سلامتی شما در خطر است؛ ممکن است بخواهید گزینه جراحی به منظور  کاهش وزن را با پزشک تان بررسی کنید. به نظر می رسد که ورزش ایروبیک هم در کاهش چربی  کبد موثر است و همچنین به شدت می تواند  موجب کاهش التهاب مستقل از کاهش وزن شود.


حتما بخوانید: 

کاهش وزن روش درمانی کبد چرب

2. خوب غذا خوردن

برخی مطالعات معتقدند که رژیم های غذایی مدیترانه ای در کاهش چربی کبد بی تاثیر نیست این برنامه غذایی بر مصرف میوه ها، سبزیجات، انواع غلات، حبوبات، آجیل ها، جایگزین کردن کره با روغن زیتون یا  روغن کانولا، استفاده کمتر از گوشت قرمز و مصرف بیشتر ماهی و مرغ نابالغ، تاکید دارد.

3. نوشیدن قهوه

بعضی تحقیقات نشان داده بیماران مبتلا به NAFLD که قهوه می نوشند( روزانه دو فنجان) به فیبروز کمتری دچار میشوند. به عواقب مصرف مکرر کافئین توجه داشته باشید.

نوشیدن قهوه روش موثر برای درمان کبد چرب

هرچند این تغییرات و کم کردن وزن ممکن است دشوار باشد اما برای کبد چرب مزیت بزرگی است. بنابراین تمام تلاشتان را بکنید و یا به خاطر داشته باشید بزرگترین خطر برای افراد مبتلا به کبد چرب، بیماری های قلبی عروقی می باشد.

نه تنها بعضی از این تغییرات باعث بهبودی یا درمان کامل کبد چرب شده بلکه موجب حفظ سلامتی قلب هم می شود.

از
2
رای