آموزش یادگیری تمرین وینگ چون در خانه (حرکات پایه وینگ چون)

آموزش یادگیری تمرین وینگ چون در خانه (حرکات پایه وینگ چون) آموزش یادگیری تمرین وینگ چون در خانه ؛ اصول وینگ چون، نحوه مطالعه و آموزش فرم های پیشرفته تر وینگ چون، یادگیری سیو نیم تائو و چام کیو , حرکات پایه وینگ چون در سلام دنیا بیاموزید

وینگ چون سبکی از کونگ فو است که بر مبارزه، مشت های سریع و دفاع سخت برای غلبه بر حریفان تاکید دارد. این هنر رزمی سنتی چینی با حرکت سریع پا، دفاع و حمله به طور همزمان حریفان را بی ثبات می کند و انرژی حریف را به نفع شما هدایت می کند. این یک روش پیچیده کونگ فو است که برای تسلط بر آن نیاز به سال ها تمرین دارد، اما افراد مبتدی می توانند به راحتی با درک اصول، تئوری ها و مهارت های اولیه وینگ چون شروع به یادگیری وینگ چون کنند. در این مطلب از سلام دنیا درباره حرکات پایه وینگ چون و آموزش یادگیری تمرین وینگ چون در خانه صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

آموزش یادگیری تمرین وینگ چون در خانه (اصول وینگ چون)

1. تئوری خط مرکزی را بیاموزید

پایه وینگ چون محافظت از خط مرکزی بدن شما است. خطی را تصور کنید که از وسط بالای سر شما شروع می شود و در امتداد وسط قفسه سینه تا پایین تنه حرکت می کند. این خط مرکزی بدن شماست و آسیب پذیرترین آن است. باید همیشه از آن محافظت شود.

آموزش اصول وینگ چون1

 • بر اساس تئوری خط مرکزی، شما باید همیشه به سمت پایین خط مرکزی حمله کنید و حرکات دفاعی خود را در برابر خط مرکزی حریف انجام دهید.

حتما بخوانید: فواید و مضرات پیاده روی


 • موضع باز اصلی در وینگ چون بر اساس تئوری خط مرکزی است. در حالت باز، رو به جلو بایستید و زانوهایتان خم شده و پاهایتان کمی به سمت بیرون باشد. با روبه‌رو شدن با حریف خود، می‌توانید با متعادل‌ترین نیرو حمله کنید.

آموزش اصول وینگ چون2

2. با انرژی و عاقل باشید

یک اصل کلیدی وینگ چون این است که در طول جنگ، انرژی باید محافظه کارانه و اقتصادی مصرف شود. از انرژی حریف خود با انحراف یا تغییر جهت ضربات استفاده کنید.

 • از حرکت اقتصادی و عاقلانه استفاده کنید. ایده در اینجا این است که بدن شما باید کوتاه ترین مسافت را در حداقل زمان طی کند تا با حریف ارتباط برقرار کند. این همچنین به حفظ انرژی خود کمک می کند.

آموزش اصول وینگ چون3

3. آرام بمانید

یک بدن پرتنش انرژی را بیهوده مصرف می کند. بدن خود را آرام نگه دارید در این صورت راحت تر خواهید بود.

 • اگر در سایر هنرهای رزمی (به ویژه "سبک های سخت") تجربه دارید، باید عادات بد را کنار بگذارید. وینگ چون یک سبک نرم با بسیاری از تکنیک های خنثی کننده است که از شما می خواهد آرام باشید. بازسازی حافظه عضلانی و ایجاد عادات آرام می تواند خسته کننده باشد و زمان بر باشد، اما در دراز مدت ارزش آن را دارد.

آموزش اصول وینگ چون4

4. انعطاف پذیری خود را تقویت کنید

در وینگ چون، جنگنده با استفاده از رفلکس های سریع به یک مبارزه واکنش نشان می دهد تا یک حمله را قطع کند و مبارزه را تغییر دهد تا مطابق شرایط شما باشد.

آموزش اصول وینگ چون5

5. استراتژی مبارزه خود را با توجه به حریف و محیط خود تغییر دهید

حریف شما ممکن است قد بلند یا کوتاه، بزرگ یا کوچک، مرد یا زن و غیره باشد. به طور مشابه، محیطی که در آن مبارزه می کنید می تواند متفاوت باشد - بیرون، داخل، بارانی، گرم، سرد و غیره. آماده باشید تا مبارزه خود را متناسب با شرایط تنظیم کنید.

آموزش اصول وینگ چون6

6. فرم های وینگ چون را یاد بگیرید

تمرین وینگ چون به شش شکل مختلف تقسیم می شود که هر کدام بر اساس فرم قبلی است. در هر فرم، ایستادن مناسب، وضعیت بدن، حرکات دست و پا و تعادل را یاد خواهید گرفت. این فرم ها عبارتند از:


حتما بخوانید: فواید و مضرات طناب زدن


 • سیو نیم تائو
 • چام کیو
 • جی باش
 • موک یان چونگ
 • دیم بون کوون
 • باات جام دائو

تصمیم گیری در مورد نحوه مطالعه وینگ چون

تصمیم گیری در مورد نحوه مطالعه وینگ چون1

1. یک آکادمی وینگ چون پیدا کنید

مدارس هنرهای رزمی اغلب بر روی یک سبک از هنرهای رزمی تمرکز می کنند، به ویژه برای دانش آموزان جدی.اکادمی ها یا باشگاه های وینگ چون ممکن است به انجمن هنرهای رزمی وابسته باشند.

 • مدارس محلی وینگ چون را به صورت آنلاین یا در دفترچه تلفن جستجو کنید. با آکادمی های هنرهای رزمی محلی خود تماس بگیرید تا ببینید آیا آنها وینگ چون را آموزش می دهند یا خیر.
 • آنها ممکن است فقط اصول اولیه را آموزش دهند، و اگر در مورد یادگیری وینگ چون پیشرفته جدی هستید، ممکن است لازم باشد به منطقه ای بروید که کلاس های پیشرفته تری دارد.
 • با سیفو (مدرس) ملاقات کنید و در مورد سابقه آنها بپرسید. چند سال سابقه کار دارند؟ چگونه وینگ چون را یاد گرفتند؟
 • در کلاس وینگ چون بنشینید. احساس کنید سیفو چگونه کلاس را اداره می کند و دانش آموزان دیگر چگونه پاسخ می دهند.
 • آموزش حضوری وینگ چون بهترین روش است.

تصمیم گیری در مورد نحوه مطالعه وینگ چون2

2. وینگ چون را به صورت آنلاین یا با DVD یاد بگیرید

بسیاری از وب سایت ها درس هایی برای وینگ چون دارند.اینها معمولاً ویدیوها و سطوح آموزشی را ارائه می دهند و بر اساس سطح تخصص شما (مبتدی، متوسط، پیشرفته، و غیره) و دسترسی به مطالب، قیمت اشتراک پله ای دارند. اگر مربیان واجد شرایط یا مدرسه وینگ چون در منطقه خود ندارید، اینها می توانند مفید باشند. اگر در حال حاضر در مدرسه وینگ چون شرکت می کنید، آنها همچنین می توانند آموزش حضوری شما را تقویت کنند. مجموعه DVD یا دوره آنلاینی را انتخاب کنید که توسط استاد بزرگ یا استاد وینگ چون تدریس می شود.


حتما بخوانید: بهترین ورزش تقویت عضلات همسترینگ و پشت ران


 • برخی از دوره های تحصیلی آنلاین نیز برای دانش آموزان پیشرفته ای که می خواهند به دانش آموزان خود آموزش دهند، گواهینامه مربی ارائه می دهند.
 • برخی از دوره های آنلاین ممکن است آموزش یک به یک را از طریق وب کم با استاد بزرگ ارائه دهند.
 • برنامه‌هایی برای کمک به مطالعه وینگ چون وجود دارد که برای گوشی‌های اپل یا اندروید موجود است.
 • به عنوان مثال می توان به «دوره آنلاین وینگ چون» که توسط انجمن بین المللی هنر رزمی Ip Man Wing Chun منتشر و تأیید شد، و دوره «آموزش از راه دور وینگ چون کونگ فو» اشاره کرد.

تصمیم گیری در مورد نحوه مطالعه وینگ چون3

3. یک فضای اختصاصی برای تمرین ایجاد کنید

منطقه ای در خانه خود پیدا کنید که بتوانید وینگ چون را تمرین کنید. مطمئن شوید که فضای کافی برای حرکت بدنتان در همه جهات وجود دارد. با چرخاندن دست ها و پاهای خود به اطراف آن را بررسی کنید. شما نمی خواهید اسباب و اثاثیه اتاق مانع حرکت شما شود.

 • در حالت ایده آل، این فضا دارای یک آینه باشد تا بتوانید نحوه حرکت خود را ببینید.

تصمیم گیری در مورد نحوه مطالعه وینگ چون4

4. یک شریک برای تمرین پیدا کنید

یادگیری حرکات به تنهایی شما را خسته می کند. در نهایت، باید شروع به یادگیری نحوه ارتباط حرکات خود با حریف کنید. داشتن یک شریک به شما تمرین خوبی در نحوه واکنش به حرکات شخص دیگر می دهد. این شخص همچنین می تواند به تشویق شما کمک کند و در مورد حرکت ها به شما بازخورد بدهد.

تصمیم گیری در مورد نحوه مطالعه وینگ چون5

آموزش فرم های پیشرفته تر وینگ چون

1. بیو جی را درک کنید

Biu Gee یا Darting یا Thrusting Fingers» روی استفاده از قدرت در فواصل بسیار کوتاه تمرکز دارد. دانش‌آموزان همچنین تکنیک‌های اضطراری را یاد می‌گیرند، مانند نحوه بازیابی خط مرکزی هنگام سقوط یا گیر افتادن. در هر یک از سه بخش Biu Gee، شما از ترکیب حرکات دست و پا در دو شکل اول برای بهبودی از وضعیت نامطلوب استفاده خواهید کرد. سپس شما را در موقعیت تهاجمی قرار می دهد که می توانید از قدرت برد کوتاه برای از کار انداختن حریف خود استفاده کنید.

آموزش فرم های پیشرفته تر وینگ چون1

2. موک یان چونگ را درک کنید

موک یان چونگ یا یک فرم پیشرفته است که در آن با یک حریف ثابت (ساختک چوبی) تمرین می کنید. این به شما کمک می کند تا نحوه تماس حرکات دست و پا با حریف خود را شناسایی کرده و بیاموزید.


حتما بخوانید: فواید حرکت دانکی کیک


 • از آنجایی که حرکت نمی کند، سازگاری هایی به شکلی انجام می شود که با دستگاه آموزشی مطابقت داشته باشد.
 • برخی از کاربردهای تکنیک های ساختگی آشکار است. توجه داشته باشید که برخی از آنها تقریب (تطبیق) هستند و برخی دارای انواع مختلف کاربردی هستند که با یک حرکت واحد در یک مجموعه به تصویر کشیده می شوند.

آموزش فرم های پیشرفته تر وینگ چون2

3. لوک دیم بون کوون را یاد بگیرید

این فرم که به عنوان "فرم قطب 6.5 نقطه" نیز شناخته می شود، دارای یک میله به عنوان سلاحی است که هنگام حمله به حریف از آن استفاده می کنید. مبارزه با میله می تواند مهارت های شما را در حفظ تعادل و دفاع افزایش دهد.

آموزش فرم های پیشرفته تر وینگ چون3

4. Baat Jaam Dao را تمرین کنید

Baat Jaam Dao پیشرفته ترین شکلی است که در آن از شمشیرهای کوتاه به عنوان سلاح استفاده می کنید. به همه کسانی که ممکن است به این سطح برسند، آموزش داده نمی شود. فقط چند نفر برگزیده می توانند Baat Jaam Dao را یاد بگیرند. این فرم در درجه اول بر روی دقت، تکنیک و موقعیت تمرکز دارد. حرکات پا و دست به دلیل چاقوها تا حدودی نسبت به سایر اشکال تغییر یافته است.

یادگیری سیو نیم تائو

1. با سیو نیم تائو آشنا شوید: سیو نیم (یا لیم) تائو یا اساس بسیاری از حرکات در وینگ چون است. Siu Nim Tao اولین فرم در وینگ چون است و اینجاست که شما ایستادن مناسب، نگه داشتن بدن، آرامش و حرکات اولیه دست را یاد خواهید گرفت.

 • هر بخش از Siu Nim Tao باید قبل از رفتن به بخش بعدی و قبل از یادگیری سایر تکنیک ها تسلط یابد.
 • هر حرکت شکل اولیه (اول) معنی دارد. این شامل سرعت، استفاده از تنش و آرامش، زوایا و فواصل است. فرم شامل تکنیک نیست.

یادگیری سیو نیم تائو1

2. درک گونگ لیک: گونگ لیک اولین بخش سیو نیم تائو است و بر ساختار خوب و آرامش تمرکز دارد. شما موضع باز را یاد خواهید گرفت، که شما رو در روی حریف قرار می دهید. روی آرام نگه داشتن بدن خود کار کنید.

 • موضع گی کیم یونگ ما یا موضع باز را تمرین کنید. در این حالت، رو به جلو بایستید. زانوهای خود را خم نگه دارید. وزن شما به طور مساوی روی هر دو پا پخش می شود. برای آمادگی برای یادگیری حرکات دست و بازو، بر روی موقعیت بازوها و آرنج های خود تمرکز خواهید کرد. این حالت روبه‌رو بیشترین مزیت را در مبارزه به شما می‌دهد، مثلاً اجازه می‌دهد دست‌ها و پاهایتان از خط مرکزی شما محافظت کنند. از هر دو طرف بدن می توان به طور مساوی استفاده کرد، نه اینکه یک طرف بدن را بر طرف دیگر ترجیح دهد.

یادگیری سیو نیم تائو2

3. Fajing را یاد بگیرید

Fajing دومین بخش Siu Nim Tao است. Fajing آزاد شدن قدرت را توسعه می دهد. در اینجا، نحوه استفاده از قدرت و حفظ قدرت و انرژی را یاد می گیرید. تا لحظه ای که دستانتان آماده ضربه زدن هستند، روی آرامش خود تمرکز کنید.


حتما بخوانید: ورزش زومبا چیست؛ چه فواید و معایبی دارد


 • یکی از حرکات رایج در فجینگ ضربه کف دست (yan jeung) است که در آن دست چپ شما باز می شود، به سمت پایین می چرخد ​​و برای ضربه زدن به حریف به سمت پایین حرکت می کند.

یادگیری سیو نیم تائو3

4. درک مهارت های اساسی

 بخش سوم Siu Nim Tao یادگیری مهارت های اساسی حرکات دست و مسدود کردن است که پایه و اساس یادگیری سایر تکنیک های وینگ چون را فراهم می کند.

 • برخی از این مهارت‌های اولیه عبارتند از: پاک سائو یا هوئن سائو (ضربه زدن)، تان سائو (بلوک کف دست)، گان سائو (دست شکافتن)، و بونگ سائو (بازوی بال). بیشتر تمرین سیو نیم تائو در این بخش شامل ترکیبی از این حرکات است. هنگامی که این مهارت ها را یاد گرفتید، ابتدا آنها را در سمت چپ و سپس در سمت راست تمرین خواهید کرد.

یادگیری سیو نیم تائو4

یادگیری چام کیو

1. در مورد Chum Kiu اطلاعات کسب کنید

چام کیو، حرکت کل بدن را برای تکمیل آنچه در شکل اولیه Siu Nim Tau آموخته شده معرفی می کند. در Chum Kiu، شما بر نحوه چرخش صحیح و کارآمد بدن خود با توجه به توزیع وزن و تعادل تمرکز خواهید کرد.

 • حرکات پا مانند چرخش و لگد زدن در اینجا معرفی شده است.هر بخش از Chum Kiu باید قبل از رفتن به بخش بعدی و قبل از یادگیری سایر تکنیک ها تسلط یابد.
 • چرخش موضعی (تغییر فرم اسب به پهلو) باید قبل از یادگیری فرم ثانویه به خوبی تمرین شود. این بر خلاف فرم اولیه که در آن موضع ثابت است، کلیدی است.

یادگیری چام کیو1

2. بخش اول چام کیو را درک کنید

بخش اول بر چرخش، تعادل و ساختار تمرکز دارد. در Juun، شما شروع به توجه به اطراف خود، حتی پشت سر خود می کنید تا به طور موثر مبارزه کنید. همچنین حرکات میانی بازو را معرفی می کند، مانند جیپ سائو (شکستن بازو) و فوت سائو.

یادگیری چام کیو2

3. بخش دوم چام کیو را درک کنید

بخش دوم یا Ser، Chum Kiu تاکید می کند که حمله حریف را منحرف کنید و آن انرژی را به سمت آنها هدایت کنید. شما یاد خواهید گرفت که دست ها و پاهای خود را به صورت یک واحد حرکت دهید و سپس می توانید یاد بگیرید که چگونه این قسمت ها را مستقل از یکدیگر حرکت دهید.

یادگیری چام کیو3

4. بخش سوم چام کیو را درک کنید

 بخش سوم Chum Kiu بر استفاده از نیرو در کنار حرکات دست و پا تمرکز دارد. همچنین از ترکیبی از حرکات تنش بازو و حرکات آرام بدن برای سازگاری با انواع سناریوهای مبارزه استفاده می کند. شما همچنین روی چرخاندن بدن خود به راست و چپ کار می کنید تا روی تعادل خود کار کنید و خط مرکزی خود را در حین مبارزه پیدا کنید.

یادگیری چام کیو4

پرسش و پاسخ تخصصی یادگیری ورزش وینگ چون در خانه

چگونه وینگ چون را شروع کنم؟

برای شروع وینگ چون، حتما باید به مدرسه بروید. خیلی مهم نیست چه مدرسه ای، مهم این است که شروع کنید. زمانی که برای احساس کردن دستان مردم صرف می‌کنید، در واقع مهم‌تر از مدرسه‌ای است که می‌روید.


حتما بخوانید: 9 مزیت و فواید برجسته تمرینات کیک بوکسینگ


آیا می توانم خودم وینگ چون یاد بگیرم؟

نه، به این سادگی نیست. امروزه، ویدیوهای یوتیوب زیادی با کلاس های آنلاین وجود دارد، اما در نهایت، زیبایی وینگ چون یادگیری گوش دادن با دست و احساس انرژی دیگران است.

چگونه می توانم زمان پاسخ خود را افزایش دهم؟

پس از صدها تکرار، حرکات وینگ چون به عنوان یک حافظه عضلانی در شما رشد می کند. بدن شما بدون نیاز به فکر کردن می داند چه کاری انجام دهد. این کار به زمان و تمرین نیاز دارد، پس صبور باشید.

سخن آخر

در این مطلب با  ورزش وینگ چون آشنا شدید و حرکات آن را در خانه (حرکات پایه وینگ چون) آموختید. امیدواریم که از این مطلب استفاده و لذت برده باشید.


مقالات مرتبط

10 آسانا و حرکت یوگا برای لاغری شکم، ران و بازو

بهترین برنامه بدنسازی در خانه با هالتر برای زنان

آموزش ورزش پیلاتس در خانهاز
5
رای