اطلاعات دارویی تری فلوپرازین (Trifluoperazine): موارد مصرف، روش استفاده و عوارض جانبی آن

اطلاعات دارویی تری فلوپرازین (Trifluoperazine): موارد مصرف، روش استفاده و عوارض جانبی آن تری فلوپرازین یک داروی روانپزشکی است که به کلاس داروهای موسوم به ضد روانپریشی فنوتیازین تعلق دارد. داروی تری فلوئوپرازین برای درمان برخی از اختلالات روحی و روانی مثل اسکیزوفرنی به کار می رود.

این مقاله هر آنچه که درباره داروی تری فلوپرازین (Trifluoperazine) باید بدانید از جمله: موارد استفاده، روش مصرف، عوارض جانبی و نکات کلیدی آن صحبت کرده است.

تری فلوپرازین و موارد استفاده از آن

داروی تری فلوپرازین برای درمان برخی از اختلالات روحی و روانی (مانند اسکیزوفرنی، اختلالات روانی) استفاده می شود. تری فلوپرازین به شما کمک می کند تا با وضوح بیشتری فکر کنید، کمتر عصبی شوید و به زندگی روزمره بازگردید. این دارو می تواند رفتار پرخاشگرانه و میل به صدمه زدن به خود یا دیگران را کاهش دهد. همچنین ممکن است به کاهش توهم (شنیدن یا دیدن چیزهایی که وجود ندارند) کمک کند. تری فلوپرازین یک داروی روانپزشکی است که به کلاس داروهای موسوم به ضد روانپریشی فنوتیازین تعلق دارد. این کار با کمک به ترمیم تعادل برخی از مواد طبیعی موجود در مغز انجام می شود. این دارو همچنین برای درمان کوتاه مدت اضطراب استفاده شده است. با این وجود داروهای ایمن تری برای درمان اضطراب وجود دارد که ابتدا باید قبل از تری فلوپرازین استفاده شود.

نحوه استفاده از تری فلوپرازین (Trifluoperazine HCL)

 داروی ‎تری فلوئوپرازین را از طریق دهان با یا بدون غذا، معمولاً یک یا دو بار در روز یا طبق دستور پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف براساس شرایط پزشکی، سن و پاسخ شما به درمان است. در كودكان، مقدار مصرف نیز براساس وزن است. برای کاهش خطر عوارض جانبی، پزشک ممکن است شما را راهنمایی کند که این دارو را با دوز کم شروع کنید و به تدریج دوز خود را افزایش دهید. دستورالعمل های پزشک خود را با دقت انجام دهید. به طور مرتب از این دارو استفاده کنید تا بیشترین درمان را از آن ببرید. برای کمک به یادآوری، هر روز آن را در همان زمان مصرف کنید.

اگرچه ممکن است به زودی بعد از شروع مصرف، اثرات دارو را متوجه شوید، اما ممکن است 2 تا 3 هفته طول بکشد تا درمان کامل این دارو را دریافت کنید. بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید. ممکن است با قطع شدن ناگهانی این دارو برخی شرایط بدتر شود. همچنین ممکن است علائمی مانند ناراحتی معده، تهوع، استفراغ، سرگیجه و لرز را تجربه کنید. برای جلوگیری از بروز این علائم در حالی که شما در حال متوقف کردن درمان با این دارو هستید، پزشک ممکن است دوز شما را به تدریج کاهش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید. فوراً هر علامت جدید یا بدتر را گزارش کنید. اگر وضعیت شما بهبود نیافته یا بدتر شدید، به پزشک خود بگویید.

نحوه استفاده از تری فلوپرازین (Trifluoperazine HCL)

عوارض جانبی تری فلوپرازین

 • ممکن است دچار خواب آلودگی، سرگیجه، خشکی دهان، تاری دید، خستگی، یبوست، افزایش وزن و خوابیدن شوید. اگر هر یک از این اثرات ادامه داشت یا بدتر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید. سرگیجه و سبکی سر می تواند خطر سقوط را افزایش دهد. هنگام بلند شدن از حالت نشسته یا دراز کشیده، به آرامی از خواب بلند شوید.
 • این دارو ممکن است باعث مشکلات عضلانی یا سیستم عصبی (علائم اکستراپیرامیدال-EPS) شود. پزشک ممکن است داروی دیگری برای کاهش این عوارض جانبی تجویز کند. در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی زیر، فوراً به پزشک خود بگویید، از قبیل: احساس اضطراب یا پرخاشگری، افتادگی یا بلع مشکل، بی قراری یا نیاز مداوم به حرکت، لرزیدن (لرز)، لرزیدن در هنگام راه رفتن، سفتی عضلات، اسپاسم شدید عضلات یا گرفتگی عضلات (مانند پیچش گردن، چرخش چشم).
 • به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او تشخیص داده است که سود این دارو برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند. در صورت بروز هر یک از این عوارض بعید اما جدی، بلافاصله به پزشک خود بگویید، از قبیل: مشکل در ادرار، کاهش رفلاکس سرفه، تورم پاها یا مچ پا، بثورات پروانه ای در بینی و گونه ها، درد مفاصل، تغییر رنگ پوست، تغییر چشم و بینایی، احساس غیر عادی سرما یا گرما.

عوارض جانبی تری فلوپرازین

 • به ندرت، این دارو ممکن است باعث پیچ خوردگی صورت یا ماهیچه ها و حرکات غیر قابل کنترل (دیسکینزیای لمس شده) شود. در برخی موارد، این شرایط ممکن است دائمی باشد. در صورت بروز حرکات غیر قابل کنترل مانند لب زدن، لک زدن دهان، لرزش زبان، جویدن یا حرکات غیر معمول بازو یا ساق پا، سریعاً به پزشک خود بگویید.
 • در موارد نادر، تری فلوپرازین ممکن است باعث افزایش سطح ماده شیمیایی خاص ساخته شده توسط بدن (پرولاکتین) شود. برای زنان، این افزایش پرولاکتین ممکن است منجر به شیردهی ناخواسته، توقف قاعدگی یا بارداری شود. برای مردان ممکن است منجر به کاهش توانایی جنسی، ناتوانی در تولید اسپرم یا بزرگ شدن سینه شود. در صورت بروز هر یک از این علائم، سریعاً به پزشک خود بگویید.
 • به ندرت ممکن است مردها نعوظ دردناک یا طولانی مدت داشته باشند که 4 ساعت یا بیشتر طول بکشد. اگر این اتفاق رخ داد، استفاده از این دارو را متوقف کنید و به دنبال فوریت های پزشکی باشید، چرا که ممکن است مشکلات دائمی ایجاد شود.
 • در صورت بروز هر یک از این عوارض نادر اما جدی، بلافاصله به پزشک خود بگویید از قبیل: علائم مشکلات کبدی (مانند زرد شدن چشم یا پوست، تهوع مداوم، استفراغ، معده یا درد شکم)، علائم عفونت (مانند تب، گلو درد مداوم)، کبودی یا خونریزی آسان، علائم کم خونی (مانند خستگی شدید، تنفس سریع، پوست کمرنگ، ضربان قلب سریع)، تغییرات روحی یا خلقی (مانند وخیم تر شدن روان پریشی، حالت غیر واکنشی یا کاتاتونیک).
 • در صورت بروز هر یک از این عوارض نادر اما جدی، شامل موارد زیر فورا با پزشک مشورت کنید: کاهش سرعت تنفس، درد قفسه سینه، تشنج.
 • این دارو به ندرت ممکن است باعث یک وضعیت بسیار جدی به نام سندرم بدخیم عصبی (NMS) شود. در صورت بروز هر یک از علائم زیر، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید: تب، سفتی عضلات یا درد یا حساسیت یا ضعف، خستگی شدید، سردرگمی شدید، تعریق، ضربان قلب سریع یا نامنظم، ادرار تیره، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار).
 • یک واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این وجود، اگر متوجه علائم واکنش آلرژیک جدی از جمله: بثورات پوستی، خارش یا تورم (به خصوص صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس شدید، سریعاً مراقب پزشکی باشید.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه تأثیرات دیگری که در بالا ذکر نشده است شدید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

اثرات جانبی قرص تری فلوپرازین

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف تری فلوپرازین

قبل از مصرف تری فلوپرازین، در صورت حساسیت به فنوتیازین های دیگر (مانند کلروپرومازین، پرفنازین)؛ یا اگر آلرژی دیگری دارید به پزشک یا داروساز خود بگویید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، تاریخچه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید، به خصوص در مورد: مشکلات کبدی، مشکلات کلیوی، مشکلات قلبی (مانند نارسایی دریچه میترال، ریتم غیر طبیعی قلب، آنژین)، فشار خون پایین، انسداد روده، گلوکوما، تشنج، بزرگ شدن پروستات، مشکلات تنفسی (مانند آسم شدید، آمفیزم، عفونت ریه)، اختلالات خونی (مانند کاهش مغز استخوان، کاهش تعداد سلول های قرمز یا سفید یا پلاکت خون)، کمبود کلسیم در خون، از بین رفتن آب زیاد از بدن (کمبود آب بدن)، سرطان پستان، اختلال مغزی یا تومور یا آسیب دیدگی، قرار گرفتن در معرض حشره کش های ارگانوفسفات، فئوکروموسیتوم، سوء مصرف مواد مخدر یا الکل یا مواد، بیماری پارکینسون.

 • این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شما یا بینایی را کم کند. الکل یا ماری جوانا (حشیش) می تواند سرگیجه یا خواب آلودگی را بیشتر کند. رانندگی نکنید، از ماشین‌آلات استفاده نکنید، یا هر کاری را که نیاز به هوشیاری داشته باشید انجام ندهید تا زمانی که بتوانید این کار را به صورت ایمن انجام دهید. از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (حشیش) با پزشک خود مشورت کنید.
 • قبل از انجام جراحی یا روش های تصویربرداری (مانند برخی از پرتو نگاری، سی تی اسکن) که نیاز به استفاده از رنگ کنتراست (مانند متریزامید) دارد، و در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید که شما از این دارو استفاده می کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف تری فلوپرازین

 • این دارو ممکن است شما را نسبت به خورشید حساس تر کند. زمان خود را برای قرار گرفتن در آفتاب محدود کنید. از حمام های برنزه کننده و آفتاب استفاده نکنید. هنگام بیرون رفتن از منزل از ضد آفتاب استفاده کرده و لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول پوستی یا قرمزی، سریعاً به پزشک خود بگویید.
 • این دارو ممکن است کمتر عرق کنید و باعث می شود سکته مغزی بیشتر شود. از انجام کارهایی که ممکن است باعث گرمای بیش از حد بدن شود، مانند کار سخت یا ورزش در هوای گرم یا استفاده از وان های داغ خودداری کنید. وقتی هوا گرم است، مایعات زیادی بنوشید و لباس خنک بپوشید. اگر بیش از حد گرم می شوید، به سرعت به دنبال مکانی برای خنک شدن و استراحت باشید. اگر تب دارید که برطرف نشود، تغییرات روحی و روانی، سردرد یا سرگیجه فوراً کمک پزشکی دریافت کنید.
 • کودکان مبتلا به بیماری های حاد (مانند عفونت ویروسی، کم آبی) در هنگام درمان با تری فلوپرازین در معرض خطر جدی برای مشکلات عضلانی قرار دارند. برای اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.
 • بزرگسالان مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو حساسیت بیشتری داشته باشند، به خصوص سرگیجه، خواب آلودگی، گیجی، حرکات غیر قابل کنترل، یبوست، مشکل در ادرار یا تاری دید. سرگیجه، سبکی سر، خواب آلودگی و سردرگمی می تواند خطر افتادن را افزایش دهد.
 • در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به شدت مورد نیاز باشد، باید استفاده شود. نوزادان متولد شده برای مادرانی که از این دارو در 3 ماه آخر بارداری استفاده کرده اند، بندرت ممکن است علائمی از جمله سفتی یا لرزش عضلات، خواب آلودگی، مشکلات تغذیه ای یا تنفس یا گریه مداوم ایجاد کنند. اگر به ویژه در ماه اول هر یک از این علائم را در نوزاد خود مشاهده کردید، سریعاً به پزشک اطلاع دهید.
 • از آنجا که مشکلات روحی و روانی درمان نشده (مانند اسکیزوفرنی، اختلالات روانی) می تواند یک وضعیت جدی باشد، مصرف این دارو را متوقف نکنید مگر اینکه توسط پزشک تجویز شود. اگر قصد بارداری دارید، باردار شوید یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید، فوراً با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری مشورت کنید.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

نکات کلیدی پیش از استفاده از تری فلوئوپرازین

تداخلات دارویی تری فلوپرازین (Trifluoperazine)

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. لیستی از تمام داروهایی را که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی و داروهای بدون نسخه و گیاهان دارویی) را نگه دارید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، دوز داروهای خود را شروع، متوقف یا تغییر ندهید.

 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهای ضد کولینرژیک یا ضد اسپاسم (مانند آتروپین، دی سیکلومین، اسکوپولامین)، داروهایی که میزان دوپامین را در بدن افزایش می دهند (مانند کابرگولین، لوودوپا، پرگلولید، روپینیرول)، گوانتیدین، ​​لیتیوم، فنی توئین، پروپرانولول، وارفارین، داروهای دیگری که باعث ایجاد سرگیجه می شوند (از جمله مسدود کننده های آلفا مانند پرازوزین).
 • در صورت مصرف محصولات دیگری که باعث خواب آلودگی می شوند از جمله الکل، ماری جوانا (حشیش)، آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین)، داروهای خواب آور یا ضداضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی و داروهای تسکین دهنده درد (مانند کدئین) را به پزشک یا داروساز خود بگویید.
 • برچسب های تمام داروهای خود (از جمله آلرژی یا داروهای سرماخوردگی ) را بررسی کنید زیرا این دارو ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شوند. از داروساز خود نحوه استفاده مطمئن داروها را سوال کنید.
 • این دارو ممکن است با آزمایشات آزمایشگاهی خاصی (مانند آزمایش فنیل کتونوریا) تداخل داشته باشد، احتمالاً باعث نتایج آزمایش کاذب می شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان می دانند که از این دارو استفاده می کنید.

تداخلات دارویی تری فلوپرازین (trifluoperazine)

مصرف بیش از حد

اگر فردی بیش از حد تجویز مصرف کرده و علائم جدی از قبیل مشکل تنفس را دارد، با شماره 115 تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل موارد زیر باشد: خواب آلودگی شدید یا خواب عمیق، از دست دادن هوشیاری، تحریک، بیقراری، تشنج، ضربان قلب نامنظم.

 • هشدار
 • این دارو را برای دیگران تجویز نکنید.
 • تست‌های آزمایشگاهی یا پزشکی (مانند آزمایش کبد، شمارش کامل سلول های خون، معاینه چشم) باید بطور دوره ای انجام شود تا پیشرفت درمان بررسی شود یا عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.
 • تمام نتایج پزشکی و آزمایشگاهی را نگه دارید.
دوز فراموش کرده

اگر یک دوز فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی خود را در زمان عادی مصرف کنید. دوز مصرف را دو برابر نکنید.

نگهداری
 • در دمای اتاق بین 68-77 درجه فارنهایت (20-25 درجه سانتیگراد) به دور از نور و رطوبت نگهداری شود. در حمام نگهداری نکنید.
 • تمام داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • داروها را در دستشویی و یا فاضلاب نریزید مگر اینکه دستور انجام این کار داده شود. در صورت انقضا یا عدم نیاز به آن، این محصول را به درستی از بین ببرید. برای اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی دور کردن ایمن داروی خود، با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی مشورت کنید.

منبع: webmd

از
1
رای