کاربردهای ونلافاکسین (Venlafaxine) و روش مصرف، عوارض و تداخلات دارویی آن

کاربردهای ونلافاکسین (Venlafaxine) و روش مصرف، عوارض و تداخلات دارویی آن ونلافاکسین (Venlafaxine) به عنوان «داروهای مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین» (SNRI) شناخته می شود و برای درمان افسردگی استفاده می شود. افزایش احتمالی فشار خون و کاهش میل جنسی برخی از عوارض آن است.

داروی ونلافاکسین با کمک به بازگرداندن تعادل برخی مواد طبیعی (سروتونین و نوراپی نفرین) در مغز عمل می کند. در ادامه اطلاعات دارویی قرص ونلافاکسین (venlafaxine) از جمله: کاربرد، شیوه مصرف، عوارض جانبی و... بیان شده است.

موارد استفاده از ونلافاکسین اچ سی ال

از ونلافاکسین برای درمان افسردگی استفاده می شود. ممکن است خلق و خو و سطح انرژی شما را بهبود بخشیده و ممکن است به بازگرداندن علاقه به زندگی روزانه کمک کند. ونلافاکسین به عنوان «داروهای مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین» (SNRI) شناخته می شود. این دارو با کمک به بازگرداندن تعادل برخی مواد طبیعی (سروتونین و نوراپی نفرین) در مغز عمل می کند.

نحوه استفاده از ونلافاکسین اچ سی ال (venlafaxine) 

 • قبل از شروع استفاده از ونلافاکسین و هر بار که مجددا مصرف آن را آغاز می کنید، راهنمای دارویی را مطالعه کرده و در صورت امکان، بروشور اطلاعات مربوط به بیمار نوشته شده توسط داروساز خود را تهیه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید. این دارو را به شکل خوراکی و مطابق با تجویز پزشک معمولا 2 تا 3 مرتبه در روز همراه با غذا میل کنید.
 • دوز مصرفی بستگی به شرایط پزشکی و پاسخ به درمان دارد. جهت کاهش اثر عوارض جانبی، پزشک ممکن است ابتدا با دوز کمتر این دارو شروع کرده و سپس به تدریج دوز مصرفی را افزایش دهد. با دقت از دستورالعمل پزشک خود تبعیت کنید. این دارو را به طور مرتب مصرف کنید تا بیشترین فواید آن را کسب کنید. برای کمک به یادآوری، هر روز در یک زمان مشخص این دارو را مصرف کنید.
 • حتی اگر احساس بهبودی می کنید، مهم است که مصرف دارو را مطابق با تجویز پزشک ادامه دهید. مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک خود متوقف نکنید. برخی از شرایط ممکن است با قطع ناگهانی این دارو وخیم تر شود. همچنین ممکن است علائمی مانند گیجی، نوسانات خلقی، سردرد، خستگی، تغییر خواب، کمی احساس مشابه با شوک الکتریکی را تجربه کنید.
 • ممکن است نیاز به کاهش تدریجی دوز مصرفی باشد تا عوارض جانبی کاهش پیدا کند. هر گونه علائم جدید یا وخیم تر شدن علائم را گزارش دهید.
 • ممکن است چند هفته طول بکشد تا فواید کامل این دارو را کسب کنید. در صورت تداوم یا وخیم تر شدن علائم، به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه استفاده از ونلافاکسین اچ سی ال (venlafaxine) 

عوارض جانبی ونلافاکسین

 • ممکن است حالت تهوع، خواب آلودگی، سرگیجه، خشکی دهان، یبوست، بی اشتهایی، تاری دید، عصبی بودن، مشکل در خواب، تعریق غیر معمول یا خمیازه کشیدن رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد یا وخیم تر شد، سریعاً به پزشک خود بگویید.
 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • این دارو ممکن است فشار خون را بالا ببرد. فشار خون خود را به طور مرتب بررسی کنید و در صورت بالا بودن، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی نامحتمل، اما جدی زیر، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: به راحتی دچار خونریزی یا کبودی شدن، کاهش میل جنسی، تغییر در توانایی جنسی، گرفتگی یا ضعف عضلات، لرزش (رعشه).
 • در صورت بروز هر کدام از علائم نادر، اما بسیار جدی زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: سرفه ای که برطرف نمی شود، تنگی نفس، درد قفسه سینه، سردرد شدید یا کوبشی، مدفوع سیاه یا خون در مدفوع، استفراغی که مانند دانه های قهوه به نظر می رسد، قرمزی یا درد یا ورم چشم ها، گشاد شدن مردمک چشم، تغییر در بینایی (مانند دیدن رنگین کمان در اطراف چراغ ها در شب)، تشنج.

عوارض جانبی ونلافاکسین

 • این دارو ممکن است سطح سرتونین را افزایش دهد و به ندرت باعث یک بیماری بسیار جدی به نام سندرم سرتونین یا سم سرتونین شود. اگر در حال مصرف داروهای دیگری هستید که سطح سرتونین را افزایش می دهند، این خطر ممکن است افزایش پیدا کند، بنابراین در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. در صورت بروز هر کدام از علائم زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: ضربان قلب سریع، توهم، عدم هماهنگی بدن، سرگیجه شدید، تب غیر قابل توضیح، حالت تهوع یا استفراغ یا اسهال شدید، کشیدگی ناگهانی عضلات، تحریک یا بی قراری غیر عادی.
 • یک واکنش بسیار جدی آلرژی زا به این دارو نادر است. با این وجود، اگر هر گونه علائم جدی یک واکنش آلرژی زا از جمله موارد زیر را مشاهده کردید، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش یا خارش یا تورم (به ویژه در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف ونلافاکسین

 • قبل از مصرف ونلافاکسین، اگر به این دارو  یا به دس ونلافاکسین یا هر چیز دیگری آلرژی دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو، در مورد سابقه پزشکی خود با پزشک یا داروساز صحبت نمایید، به ویژه اگر هر یک از بیماری های زیر را دارید: مشکلات خونریزی، سابقه شخصی یا خانوادگی گلوکوم (از نوع زاویه بسته)، فشار خون بالا، مشکلات قلبی (مانند نارسایی قلبی، قبلا دچار حمله قلبی شدن)، کلسترول بالا، بیماری کلیوی، بیماری کبد، اختلال تشنج، بیماری تیروئید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف ونلافاکسین

 • این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی و تاری دید شود. الکل یا ماری جوانا (Cannabis)، می تواند باعث افزایش میزان سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید. از نوشیدن الکل اجتناب کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (Cannabis) به پزشک خود اطلاع دهید.
 • قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • سالمندان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه سرگیجه در هنگام ایستادن حساس تر باشند. سالمندان همچنین ممکن است با احتمال بیشتری به نوعی عدم تعادل نمک (هیپوناترمی) مبتلا شوند، به خصوص در صورتی که «قرص های آب» یا ادرارآور مصرف می کنند. سرگیجه و عدم تعادل نمک ممکن است خطر افتادن را افزایش دهد. سالمندان ممکن است در هنگام مصرف این دارو در معرض خطر خونریزی بیشتری قرار داشته باشند.
 • کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به ویژه بی اشتهایی و کاهش وزن حساس تر باشند. وزن و قد کودک خود را در هنگام مصرف این دارو بررسی کنید.
 • در دوران بارداری، این دارو فقط در شرایطی که به وضوح به آن نیاز باشد، باید مورد استفاده قرار بگیرد. ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند. همچنین کودکان متولد شده از مادرانی که در سه ماهه آخر بارداری خود از این دارو استفاده کرده اند، به ندرت ممکن است علائم ترک دارو مانند مشکلات تغذیه یا تنفسی، تشنج، سفتی عضلات یا گریه مداوم را تجربه کنند. اگر متوجه هر کدام از این علائم در نوزاد شده اید، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.
 • از آنجا که مشکلات روحی و روانی درمان نشده (مانند افسردگی، اضطراب و حملات هراس)، می توانند اختلالات جدی باشند، مصرف این دارو را قطع نکنید، مگر اینکه پزشک این گونه تجویز کرده باشد. اگر قصد بارداری دارید، باردار شده اید و یا فکر می کنید که ممکن است باردار شده باشید، فوراً با پزشک خود در مورد فواید و خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری صحبت کنید.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر روی نوزاد شیرخوار داشته باشد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

نکات مهم پیش از مصرف ونلافاکسین

تداخلات دارویی ونلافاکسین

 • تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.
 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: داروهای دیگری که می توانند باعث خونریزی یا کبودی شوند (از جمله داروهای ضد پلاکت خون مثل کلوپیدوگرل، داروهای ضد عفونی کننده غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن، «رقیق کننده خون» مانند دابیگاتران یا وارفارین).
 • آسپرین در هنگام استفاده از این دارو می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد. با این وجود، اگر پزشک به شما توصیه کرده که دوز کم آسپرین را برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی (معمولا دوز 81 تا 325 میلی گرم در روز) مصرف کنید، باید مصرف این دارو را ادامه دهید، مگر اینکه پزشک روش دیگری را تجویز کند. از پزشک یا داروساز خود در مورد جزئیات بیشتر سوال بپرسید.
 • مصرف سایر مهار کننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAO) با این دارو ممکن است باعث تداخل جدی (احتمالا کشنده) با این دارو شود. از مصرف مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز (ایزوکاربوکسازید، لینزولید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، رازاگیلین، صفینامید، سلژیلین، ترانیل سی پرومین) در هنگام درمان با این دارو اجتناب کنید. اکثر مهار کننده‌های مونوآمین اکسیداز همچنین نباید از دو هفته قبل و حداقل 7 روز بعد درمان با این دارو مصرف شوند. از پزشک خود بپرسید که چه زمانی باید مصرف انها را شروع یا متوقف کنید.

تداخلات دارویی ونلافاکسین

 • خطر سندرم یا سم سرتونین در صورتی که داروهای دیگر افزایش دهنده میزان سرتونین مصرف کنید، افزایش پیدا می کند. نمونه هایی از آن داروهای خیابانی مانند MDMA یا «اکستازی» و گل راعی، داروهای ضد افسردگی خاص (بازدارنده‌های بازجذب سروتونین ها مانند فلوکستین یا پاروکستین، داروهای مهارکننده جذب مجدد سروتونین هایی مانند دولوکستین یا میلناسیپران)، تریپتوفان، و سایر داروها است. احتمال ابتلا به سندرم یا سم سرتونین احتمالا با شروع یا افزایش دوز، افزایش پیدا می کند.
 • در صورت مصرف داروهای دیگری که باعث خواب آلودگی می شوند، مانند مشتقات تریاک یا تسکین دهنده های سرفه (مانند کدئین یا هیدروکودون)، الکل، ماری جوانا (cannabis)، داروهای خواب و اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی (مانند کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین) یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین و دیفن هیدرامین)، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • برچسب ها را بر روی تمام داروهای خود (از جمله آلرژی یا داروهای سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید؛ زیرا این محصولات ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شوند. از داروساز خود نحوه استفاده مطمئن از این داروها را بپرسید.
 • داروی ونلافاکسین بسیار شبیه به داروی دس ونلافاکسین است. در هنگام استفاده از ونلافاکسین از داروی دس ونلافاکسین مصرف نکنید.
 • این دارو ممکن است با تست های آزمایشگاهی خاصی (از جمله آزمایش ادرار برای آمفتامین ها) تداخل داشته باشد، که ممکن است باعث نتایج آزمایش نادرست شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان از مصرف این دارو توسط شما اطلاع دارند.

اطلاعات دارویی ونلافاکسین

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو به شرح زیر است: خواب آلودگی شدید، تشنج، ضربان قلب سریع یا نامنظم.

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • به طور مرتب بر اساس نوبت خود به پزشک و روان پزشک مراجعه کنید. آزمایشات و یا تست های پزشکی (مانند فشار خون، کلسترول) باید بطور دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما یا نظرات بر عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.
دوزهای فراموش شده دارو

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

نگهداری از دارو
 • این دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگه دارید. آن را در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • این دارو را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
2
رای