بهترین و بدترین غذاها بعد از سقط جنین برای بهبود و جلوگیری از سقط مجدد

بهترین و بدترین غذاها بعد از سقط جنین برای بهبود و جلوگیری از سقط مجدد تحمل سقط جنین برای بدن و ذهن سخت است و باعث افسردگی و توجه نکردن به رژیم غذایی می شود. اما خوردن غذاهای سالم برای داشتن بارداری های سالم پس از سقط جنین لازم است. در ادامه باید و نبایدهای غذایی آمده است.

سقط جنین یک اتفاق غم انگیز است. مهم نیست که این اتفاق در اوایل بارداری رخ داده است چون از دست دادن فرزند را نمی توان به هیچ شکلی جبران کرد. متاسفانه امروزه کسی درباره سقط جنین صحبت نمی کند. اما صحبت کردن در مورد سقط جنین اهمیت زیادی دارد. مهم است که خارج از مطب پزشک نیز درباره این فقدان غم انگیز صحبت کنیم. علاوه بر حمایت عاطفی، بعد از سقط جنین، مادر نیاز به تقویت جسمی هم دارد. به همین دلیل آشنایی با مواد غذایی مناسب بعد از سقط جنین برای بهبود و جلوگیری از سقط جنین در بارداری های آینده بسیار مهم است.

آشنایی با مواد غذایی مناسب بعد از سقط جنین برای بهبود و جلوگیری از سقط جنین در بارداری های آینده

الف: بهترین غذاها بعد از سقط جنین

سقط جنین باعث خونریزی و سرگیجه می شود. همچنین باعث ضعف نیز می شود. غذایی که می خورید بر سلامتی تاثیر می گذارد. در اینجا غذاهای مناسب بعد از سقط جنین وجود دارد

1. مواد غذایی غنی از آهن

همان طور که گفته شد سقط جنین باعث خونریزی شدید می شود. خونریزی پس از سقط جنین باعث کمبود آهن در بدن می شود. همچنین ممکن است کم خونی و علائم مرتبط با آن را تجربه کنید. احساس ضعف و خستگی از علائم رایج بعد از سقط جنین است. به همین دلیل بعد از سقط جنین، مصرف مواد غذایی غنی از آهن مهم است. بهترین نوع آهن که باید بعد از سقط جنین مصرف کرد، آهن هم (heme iron) است. این نوع آهن به راحتی توسط بدن جذب می شود. بهترین منبع آهن هم گوشت قرمز است. بنابراین گوشت قرمز را بعد از سقط جنین به مقدار زیاد بخورید. اما به یاد داشته باشید گوشت را بخوبی بپزید. از سرخ کردن آن در روغن خودداری کنید. البته به جای سرخ کردن می توانید آن را گریل کنید. سایر منابع آهن غیر هم شامل:

علاوه بر این مواد غذایی غنی از آهن، مواد غذایی غنی از ویتامین سی نیز مصرف کنید. این مواد غذایی باعث جذب بهتر آهن می شوند. میوه هایی مانند پاپایا، توت فرنگی و گریپ فروت نیز باید جزء رژیم غذایی بعد از سقط جنین باشد.

بهترین غذاها بعد از سقط جنین

2. مواد غذایی غنی از کلسیم

در طول بارداری، کلسیم ذخیره شده در بدن کاهش می یابد. به همین دلیل باید در طول بارداری مواد غذایی غنی از کلسیم مصرف کنید. برخی از بهترین منابع غنی از کلسیم شامل:

 • شیر
 • محصولات لبنی
 • غذاهای دریایی مانند سالمون و ساردین
 • میوه های خشک شده 
 • سویا
 • سبزیجات برگ سبز تیره

3. مصرف غذاهایی که حس خوبی می دهند

عزاداری برای از دست دادن کودک می‌تواند باعث افسردگی شود. کنار آمدن با سقط جنین و فراموشی رویاها و امیدها مربوط به آن کار آسانی نیست. اما میزان احساس افسردگی در بین زنان کاملاً متفاوت است. بعضی افراد به راحتی با موضوع سقط جنین کنار می آیند و به زندگی عادی برمی گردند، اما  بعضی دیگر ماه ها و حتی سال ها برای آن عزاداری می کنند. مهم نیست که شما در کدام دسته از زنان قرار دارید؛ شما زنده و بازمانده هستید. نحوه کنار آمدن شما با موضوع سقط جنین تان به کسی ارتباطی ندارد. اما می توانید با مصرف مواد غذایی مناسب با افسردگی پس از سقط جنین کنار بیایید. می توانید مواد غذایی غنی از منیزیم برای بهبود افسردگی مصرف کنید. برخی از این مواد غذایی که می توانید امتحان کنید شامل:

 • لوبیا
 • آجیل
 • شکلات ساده

منیزیم نه تنها باعث می شود با افسردگی کنار بیایید بلکه به تولید انرژی، ترمیم سلول های اعصاب و عملکرد عضلات هم کمک می کند.

تغذیه سالم پس از سقط جنین

4. میوه و سبزیجات

همچنین باید پس از سقط جنین، میوه و سبزیجات به مقدار زیاد مصرف کنید تا مواد مغذی موجود در آنها، بتواند تمام نیازهای بعد از سقط جنین بدن را به خوبی تأمین کند.

ب: چه غذاهایی را نباید بعد از سقط جنین بخورید؟

رژیم غذایی سالم تنها به معنای مصرف مواد مغذی نیست، بلکه به معنای نه گفتن به مصرف برخی مواد غذایی است که برای سلامت بدن نامناسب هستند. بعضی از غذاهایی که نباید بعد از سقط جنین بخورید عبارت اند از:

1. نشاسته کم فیبر

کربوهیدرات سوخت مورد نیاز بدن را تامین و همچنین سطوح قند بدن را کنترل می کند. اما مصرف دانه‌ های گیاهی تصفیه شده یا نشاسته‌ کم فیبر تاثیر بدی بر بدن شما می گذارد. آنها می توانند باعث نوسان سریع قند در بدن تان می شوند. به همین دلیل باید مصرف نشاسته کم فیبر را کاهش دهید. از خوردن مواد غذایی زیر اجتناب کنید:

 • برنجی که به صورت کته تهیه شده است
 • تخم مرغ
 • نودل (رشته فرنگی)
 • چوب شور

بدترین غذاها پس از سقط جنین

2. شیرینی ها

از خوردن مواد غذایی شیرین که شاخص قند خون بالا دارند خودداری کنید زیرا باعث نوسان قند خون می شوند. از خوردن غذاهای زیر اجتناب کنید:

3. شیر و گوشت پر چرب

بعد از سقط جنین، باید از التهابی که باعث درد و ناراحتی می شود جلوگیری کرد. چربی موجود در گوشت و محصولات لبنی باعث تورم و التهاب می شود. بنابراین از خوردن غذاهای زیر خودداری کنید:

 • گوشت گاو
 • گوشت گوساله
 • گوشت خوک
 • کره
 • پنیر
 • شیر پرچرب

غذاهایی که نباید پس از سقط جنین خورده شود

4. غذاهای ناسالم

ممکن است غذاهای ناسالم (مانند فست فود) هوس کنید؛ خوردن مقدار کمی از آن ها مشکلی ایجاد نمی کند. اما بعد از سقط جنین، غذاهای ناسالم را جزء رژیم غذایی اصلی خود قرار ندهید. غذاهای ناسالم شکم شما را پر می کند اما کالری ندارد و از مصرف مواد مغذی که بدن تان در حال حاضر به آنها نیاز دارد جلوگیری می کند.

5. محصولات حاوی سویا

سویا برای سلامتی خوب است و در این باره هیچ شکی نیست. اما سویا سرشار از فیتات هم است و مانع از جذب آهن در بدن می شود. بنابراین مصرف محصولات سویا را بعد از سقط جنین محدود کنید. علاوه بر این مواد غذایی، باید از مواد غذایی که محیطی مناسب برای رشد باکتری ها می باشند نیز اجتناب کنید زیرا باعث عفونت می شوند. از خوردن مواد غذایی زیر اجتناب کنید:

 • پنیر نرم
 • محصولات لبنی غیر پاستوریزه
 • گوشت خام
 • غذاهای دریایی

مضرترین غذاها بعد از سقط جنین

نتیجه گیری

تحمل سقط جنین برای بدن و ذهن  امری بسیار سخت است. بنابراین در مورد سقط جنین صحبت کنید. عزاداری کنید. اجازه دارید زمان هایی برای آن گریه کنید تا راحت شوید. همچنین سعی کنید به رژیم غذایی خود نیز توجه کنید. تنها چیزی که در حال حاضر به آن فکر نمی کنید غذا است اما بدن تان به آن نیاز دارد. اکنون بدن تان به غذاهای سالم نیاز دارد تا در بارداری های بعدی از سقط جنین جلوگیری کند. در این دوران سعی کنید خودتان را با افرادی که دوست دارید، مشغول نموده و روحیه خود را قوی نگه دارید. ما قول می دهیم که این مشکل هم می گذرد و تمام می شود.