زبان بدن چیست؛ آموزش روانشناسی زبان بدن با معنی و روش استفاده

زبان بدن چیست؛ آموزش روانشناسی زبان بدن با معنی و روش استفاده زبان بدن چیست؛ روانشناسی و اهمیت زبان بدن چیست؛ تکنیک‌های استفاده از زبان بدن، کاربرد، نمونه و آموزش زبان بدن و چهره شناسی و علائم غیر کلامی با تصویر و معانی و روش استفاده در سلام دنیا بیاموزید.

یادگیری رمزگشایی زبان بدن یکی از مهم ترین مهارت های ارتباط غیرکلامی است. این مطلب از سلام دنیا، کلید شما برای درک افراد و داشتن زبان بدنی مطمئن است. در این مقاله، ما قصد داریم به روانشناسی زبان بدن؛ اهمیت، کاربرد، نکات ضروری برای تسلط بر مهارت های زبان بدن و تکنیک های استفاده از زبان بدن خود بپردازیم. با ما همراه باشید.

زبان بدن چیست؟

زبان بدن علم پیام های غیرکلامی مانند ژست‌ها، حالات چهره و نگاه چشمی است که احساسات و مقاصد شخص را با هم ارتباط می‌دهد. در مجموع، 11 نوع زبان بدن وجود دارد که ما از آنها برای برقراری ارتباط استفاده می کنیم. برخلاف کلمات، زبان بدن اغلب به صورت ناخودآگاه انجام می شود و بخش بزرگی از ارتباطات ما را تشکیل می دهد.

دلیل مهم بودن زبان بدن

زبان بدن بخش مهمی از نحوه ارتباط ما با یکدیگر است. این کمک می کند تا احساسات و نگرش هایمان را نشان دهیم، حتی زمانی که کلمات ما چیز دیگری می گویند. خوب بودن در درک زبان بدن می تواند مکالمات را بهتر کند و به افراد کمک کند تا به خوبی کنار بیایند. افرادی که در خواندن زبان بدن خوب هستند، معمولاً در حرفه خود عالی هستند و روابط عالی دارند. زبان بدن را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد: زبان بدن مثبت یا باز و زبان بدن منفی یا بسته. چه در یک رویداد غریبه‌ای تصادفی صحبت کرده‌اید، چه در یک سخنرانی یا در اولین قرار ملاقات، دانستن نحوه خواندن این نشانه‌ها برای آگاهی از میزان استقبال دیگران نسبت به شما یا موقعیت کلیدی است.خواندن زبان بدن تا جایی که می توانیم به خواندن ذهن نزدیک است.


حتما بخوانید: زبان بدن چیست و چه کاربردی دارد


نمونه هایی از زبان بدن و معانی آن ها

1. زبان بدن و معانی آن: چشمک زدن ابرو

وقتی فردی فلاش ابرو می زند معمولاً می‌بینید که ابروهای او کمی بالا می‌آیند و کمتر از ⅕ ثانیه می‌روند.

معنی آن: بالا بردن ابرو نشانه بزرگی از علاقه است. مردم تمایل دارند از فلاش ابرو به 3 روش اصلی استفاده کنند:

 • فلاش ابرو می‌تواند به صورت حرفه‌ای علاقه نشان دهد، مانند زمانی که تأیید می‌کنید، با چیزی موافقت می‌کنید، از کسی تشکر می‌کنید یا به دنبال تأیید می‌گردید. این به عنوان یک "بله" غیرکلامی در طول مکالمه استفاده می شود.
 • فلاش ابرو نیز می تواند به صورت عاشقانه علاقه نشان دهد.
 • یا فلاش ابرو می تواند از نظر اجتماعی علاقه نشان دهد، مانند زمانی که 2 نفر یکدیگر را می شناسند. این به طرف مقابل نشان می دهد که از دیدن او خوشحال هستید.
  هر زمان که از فلاش ابرو استفاده می کنیم، توجه را به صورت خود جلب می کنیم. معلمان و سخنرانان اغلب از آن به عنوان راهی برای گفتن "به این گوش کن!" استفاده می کنند. یا "به من نگاه کن!"

جالب اینجاست که برخی از فرهنگ‌ها مانند ژاپنی‌ها این نشانه را ناشایست می‌دانند و از آن اجتناب می‌کنند 

 از نظر علمی: به گفته محققان در دانشگاه پیتسبورگ، فلاش ابرو یک نوع خوشامدگویی شناخته شده جهانی است و در سراسر جهان یافت می شود، که نشان می دهد این حرکت در بین همه فرهنگ ها رایج است. این ژست حتی توسط میمون ها استفاده می شود.

نحوه استفاده از آن: راه های زیادی برای استفاده از فلاش ابرو وجود دارد. اینجا چندتایی هستند:

 • برای نشان دادن دوست داشتن: وقتی کسی را می بینید که دوست دارید یا می خواهید شما را دوست داشته باشید، به او یک فلاش ابرو سریع و سپس یک لبخند گرم بزنید.
 • برای افزایش تعامل: اگر می خواهید کسی به چیزی که می خواهید بگویید گوش دهد، درست قبل از تحویل دادن، ابروهای خود را بالا ببرید.
 • برای نشان دادن علاقه: آیا کنجکاو هستید؟ ابروهای شما بهترین راه برای نشان دادن آن هستند!

زبان بدن و معانی آن 1

2. زبان بدن و معانی آن: دست دادن متقابل

 دست دادن متقابل دارای این 7 عنصر است:

 • ارتباط چشمی خوب
 • یک لبخند گرم و واقعی
 • یک بازوی کشیده با خم شدن جزئی در آرنج
 • انگشتان به سمت پایین در حالی که به دست طرف مقابل نزدیک می شوند
 • فشار مساوی در هنگام بستن دست
 • کمی به سمت جلو به طرف طرف مقابل خم شوید
 • انتشار آهسته بعد از 1-2 ثانیه

معنی آن: دست دادن نشانه احترام متقابل برای هر دو طرف است. یک دست دادن مساوی نشان دهنده اعتماد به نفس و قدرت در طول یک تعامل است و باعث می شود هر دو شرکت کننده در درون خود احساس گرما و مبهم کنند.


حتما بخوانید: آموزش علائم زبان بدن با عکس برای تشخیص احساسات از روی چهره


نحوه استفاده: قبل از دست دادن، زمینه را در نظر بگیرید. فروشندگان خیلی زود متوجه شدند که یک دست دادن ناخواسته به فروش آنها آسیب می رساند - خریداران بدیهی است که از آنها استقبال نکردند و احساس کردند مجبور به دست دادن هستند. دست دادن نیز جهانی نیست - برخی از فرهنگ ها معمولاً مانند ژاپن به عنوان سلام تعظیم می کنند و مردم در فرهنگ های دیگر مانند ایتالیا یا اسپانیا گونه یکدیگر می بوسند. یک قانون خوب این است که فقط زمانی دست بدهید که بدانید طرف مقابل به گرمی آن را پاسخ خواهد داد. در غیر این صورت، تکان دادن سر گزینه خوبی است - یا منتظر بمانید تا طرف مقابل شروع به دست دادن کند. نکته مهم دیگر، افراد مسن به فشار کمتری نیاز دارند، بنابراین از له کردن دست افراد مسن خودداری کنید. هنگام دست دادن با یک فرد قد بلندتر به آنها اجازه دهید ابتدا طول و فشار دست دادن را تنظیم کنند، و با تبادل مساوی برای حداکثر اتصال دنبال کنید.

زبان بدن و معانی آن 2

3. زبان بدن و معانی آن: تقلید کردن حرکات طرف مقابل

نمایش زبان بدن مشابه به سایر شرکت کنندگان در طول یک موقعیت اجتماعی.

معنی آن: تقلید کردن نشان دهنده تمایل به ارتباط با شخص دیگری است. مردم تمایل دارند فقط از کسانی که دوست دارند تقلید کنند و دیدن فرد دیگری که زبان بدن ما را آینه می کند، احساس شباهت ایجاد می کند.

 از نظر علمی: Authentic mirroring قدرتمند است. مطالعات نشان داده اند که mirroring منجر به موارد زیر می شود:

 • انطباق بیشتر با درخواست ها پس اگر می خواهید کسی را متقاعد کنید، تقلیپ کنید.
 •  فروشی بالاتر. بنابراین اگر در حال فروش هستید حتما تقلید کنید.
 • ارزیابی های مثبت بنابراین از  مدیر خود تقلید کنید تا ارتباط برقرار کنید.
 • تقلید از دیگران به معنای واقعی کلمه در مغز ما نقش بسته است. پروفسور جوزف هاینریش از  دانشگاه میشیگان توضیح می‌دهد که بازتاب دیگران به ما کمک می‌کند تا با هم همکاری کنیم – که منجر به سلامتی بهتر و رشد اقتصادی برای جوامع می‌شود.

نحوه استفاده از آن: مطمئن شوید که به آرامی تقلید  می کنید. اگر فردی به شدت سرش را به نشانه موافقت تکان دهد، و شما هم همین کار را انجام دهید، ممکن است خیلی واضح به نظر بیایید – این می تواند منجر به سوء ظن یا کاهش رابطه شود. همچنین اگر به کسی بی‌علاقه هستید یا می‌خواهید حد و مرزی ایجاد کنید، می‌توانید به طور کامل از بازتاب دادن دیگران اجتناب کنید. اگر طرف مقابل نشانه‌های زبان بدن منفی را نشان می‌دهد، سعی کنید به جای کپی کردن ژست‌های بسته، نشانه‌های زبان مثبت را نشان دهید.

زبان بدن و معانی آن 3

4. زبان بدن و معانی آن: نگاه متقابل

ارتباط چشمی که متقابل است - نه بدون ارتباط چشمی و نه کمی بیش از حد علاقه.

معنی آن: ارتباط چشمی طولانی‌تر، به‌ویژه از سوی افرادی که دارای وضعیت بالایی هستند، باعث می‌شود احساس رضایت کنیم. این امر به ویژه در هنگام دریافت تماس چشمی از سوی افراد مشهور یا ستاره های سینما، صادق است. افزایش تماس چشمی همچنین نشان می‌دهد که طرف مقابل ممکن است کنجکاو باشد زیرا وقتی افراد بیشتر به محیط اطراف خود توجه می‌کنند، سرعت پلک زدن آنها به طور کلی  کاهش می‌یابد.

هشدار: تماس چشمی 100% برقرار نکنید! این در واقع یک سیگنال سرزمینی است و نشان دهنده تجاوز است. مردم اغلب این کار را قبل از دعوا انجام می دهند. شما می خواهید نگاه متقابل را انجام دهید. ارتباط چشمی زمانی که موافق هستید، زمانی که گوش می دهید، زمانی که در حال تبادل نظر هستید، یا زمانی که به خود شگفت انگیز خود در آینه خیره می شوید!


حتما بخوانید: 44 نشانه زبان بدن (ارتباط غیر کلامی) دختری که شما را دوست دارد


از نظر علمی: برقراری ارتباط چشمی فقط در 30 درصد مواقع نشان داده شده است. شما همچنین می توانید متقاعدسازی، صداقت و اعتبار درک شده خود را فقط با نگاه متقابل  تقویت کنید. مشخص شده است که ویژگی‌های شخصیتی خاصی با نگاه متقابل بیشتر مرتبط هستند - یعنی برون‌گرایی، توافق‌پذیری، و باز بودن‌.

نحوه استفاده از آن: نگاه خود را افزایش دهید تا ارتباط برقرار شود. با این حال، مطمئن شوید که گهگاه نگاهی به آن بیندازید، زیرا ارتباط چشمی بیش از حد می تواند به عنوان تهدید تلقی شود و باعث ایجاد احساس ناراحتی در افراد شود.

زبان بدن و معانی آن 4

5. زبان بدن و معانی آن: عدم وجود موانع

دور نگه داشتن اشیا (مانند تلفن، کیف یا عینک) هنگام صحبت کردن، نشان می دهد که شما کاملاً حضور دارید و برای تعامل باز هستید.

معنی آن: از بین بردن موانع فیزیکی بین شما و طرف مقابل نشان می دهد که شما تمام توجه خود را به او معطوف کرده اید. اشیاء مثلا هر چیزی از دفترچه یادداشت، لیوان قهوه یا حتی میز شما - می توانند به عنوان حواس پرتی یا سپر عمل کنند، بنابراین خالی نگه داشتن فضا نشان دهنده علاقه شما به تبادل معنادار است. حتی داشتن گوشی هوشمند در نزدیکی شما می تواند عملکرد شناختی شما را کاهش دهد‌.

نحوه استفاده از آن: هنگامی که در حال مکالمه هستید، به اشیایی که ممکن است در دست دارید یا اقداماتی که ممکن است انجام دهید که می تواند مانع ایجاد کند، توجه داشته باشید. تلفن خود را زمین بگذارید یا کنار بگذارید، کیف ها یا وسایل دیگر را کنار بگذارید و مطمئن شوید که دستانتان برای حرکت طبیعی آزاد هستند. این کار نه تنها شما را بهتر نشان می دهد، بلکه طرف مقابل را نیز تشویق می کند که همین کار را انجام دهد.

زبان بدن و معانی آن 5

6. زبان بدن و معانی آن: لبخند دوشن

لبخند دوشن لبخندی است که نشان دهنده خوشبختی واقعی است و با چروک های در گوشه چشم همراه با گوشه های رو به بالا دهان مشخص می شود.

معنی آن: وقتی لبخند دوشن را می بینید، احتمالاً نشان دهنده شادی واقعی است. ساختن یک لبخند واقعی دشوار است، اما غیرممکن نیست. در بیشتر موارد، ما در مکالمه معمولی ده ها بار لبخند می زنیم، اما بسیاری از این لبخندها از روی ادب یا تشریفات صورت می گیرد.

از نظر علمی: تحقیقات نشان می‌دهد که نوزادان چند هفته‌ای از لبخند دوشن فقط برای مادرشان استفاده می‌کنند در حالی که بزرگسالان از لبخند مودبانه‌تر و اجتماعی‌تر برای دیگران استفاده می‌کنند . مردم همچنین تمایل دارند بیشتر به دیگران لبخند بزنند تا زمانی که تنها هستند - در واقع، وقتی ما چهره ای خندان می بینیم، اندورفین در سیستم ما ترشح می شود . مطالعات نشان می دهد که ورزشکاران چه در مقام اول، چه دوم یا سوم به طور قابل توجهی لبخند خواهند زد. این تمایز حتی در ورزشکاران نابینای مادرزادی که هرگز لبخندی ندیده بودند یکسان بود .


حتما بخوانید: چگونه احساسات خود را بیان کنیم


نحوه استفاده از آن: هنگام لبخند زدن، به یاد داشته باشید که به جای اینکه فقط با دهان خود "با چشمان خود نیز لبخند بزنید". همچنین کمک می کند تا به اندازه کافی لبخند بزنید تا گونه ها را بالا بیاورید و به فعال شدن ماهیچه های اطراف چشم کمک کنید. به یاد داشته باشید که لبخند را حتی پس از یک برخورد حفظ کنید - در رویارویی با شادی ساختگی، ممکن است اغلب یک لبخند "روشن خاموش" ببینید که چشمک می زند و بعد از اینکه 2 نفر در تعامل راه خود را می روند به سرعت ناپدید می شود .

مثال: در این مثال، جورج دبلیو بوش وقتی می‌خواهد در را باز کند، لبخندی کودکانه  می‌زند ( "اوه، گرفتار شدم!")

زبان بدن و معانی آن 6

7. زبان بدن و معانی آن: خنده مشترک

خنده همزمان بین افراد در پاسخ به یک شوخی یا مشاهده خنده دار به اشتراک گذاشته می شود.

معنی آن: وقتی یک شوخی می کنید و طرف مقابل با شما می خندد، این نشانه خوبی است که او آماده است تا با شما ارتباط برقرار کند. خنده به معنای ایجاد روابط بالقوه است یا موارد موجود را حفظ کنید، به خصوص اگر جوک خیلی خنده دار نبود. خنده همچنین نشان‌دهنده آرامش فردی است، زیرا افراد خشک و عصبی معمولاً واقعاً نمی‌خندند یا در عوض ممکن است در صورت احساس عصبی بودن، خنده‌ای تنش‌آمیز داشته باشند.

از نظر علمی: هانری روبنشتاین، متخصص مغز و اعصاب، دریافت که تنها یک دقیقه خنده تا 45 دقیقه آرامش بعدی را فراهم می کند . تقویت آرامشی که دریافت می کنید مطمئناً تماشای کمدین های مورد علاقه شما را در تلویزیون توجیه می کند. با افزایش سن معمولا کمتر می خندیم. بزرگسالان به طور متوسط ​​تنها 15 بار در روز می خندند، در حالی که کودکان پیش دبستانی 400 بار در روز می خندند . یک راه عالی برای تقویت خنده، اجتماعی شدن بیشتر است! رابرت پرواین دریافت که خنده در موقعیت های اجتماعی بیش از 30 برابر بیشتر از زمانی که فرد تنها است رخ می دهد. در مطالعه او، از شرکت کنندگان در حال تماشای یک کلیپ ویدیویی خنده دار در 3 موقعیت مختلف فیلمبرداری شد. آنهایی که به تنهایی تماشا می کردند نسبت به کسانی که با یک غریبه یا دوست تماشا می کردند به میزان قابل توجهی کمتر خنده داشتند.

نحوه استفاده از آن: سعی کنید طنز را در مکالمات خود بگنجانید ، مانند پاسخ مخالف به یک سوال بله/خیر.

مثال: اگر مردم از شما انتظار دارند که بله بگویید، نه بگویید. اگر مردم از شما انتظار دارند که نه بگویید، در عوض بله بگویید. این ساده اما موثر است.این استراتژی جنیفر لارنس است.

زبان بدن و معانی آن 7

8. زبان بدن و معانی آن: کف دست های باز

در سال 2001، ریچارد وایزمن تصمیم گرفت تا خنده دارترین جوک جهان را پیدا کند. در آزمایش خود، وایزمن وب سایتی به نام LaughLab راه اندازی کرد که در آن کاربران می توانستند جوک مورد علاقه خود را وارد کنند و شرکت کنندگان می توانستند به آنها امتیاز دهند. در پایان پروژه، که 40000 جوک جمع آوری کرد و بیش از 350000 شرکت کننده از 70 کشور داشت، یک جوک بالاتر از بقیه بود: دو شکارچی در جنگل هستند که یکی از آنها سقوط می کند. انگار نفس نمی کشد و چشمانش برق می زند. مرد دیگر تلفنش را در می آورد و با اورژانس تماس می گیرد. نفس نفس می زند: «دوستم مرده! چه می توانم بکنم؟" اپراتور می گوید: «آرام باش. من می توانم کمک کنم. اول، بیایید مطمئن شویم که او مرده است.» سکوت برقرار می شود، سپس صدای تیراندازی به گوش می رسد. پس از پشت تلفن، آن مرد می گوید: "خوب، حالا چی؟" کف دست ها را باز کنید. هنگام استفاده از حرکات دست، مطمئن شوید که کف دست خود را نشان می دهید و آنها را از دیگران پنهان نکنید. جیب‌ها، دست‌ها در پشت و مشت‌های بسته همگی می‌توانند به عنوان مانعی در برابر کف دست‌های باز عمل کنند.

معنی آن: افرادی که کف دست‌هایشان را باز نشان می‌دهند، صادق و صمیمی هستند. همچنین می توان از آن به عنوان یک ژست سوال استفاده کرد. آیا تا به حال در موقعیتی قرار گرفته اید که با کسی ملاقات کرده باشید، و او خوب به نظر می رسد، اما چیزی در درون شما کمی احساس می شود...؟ شاید کف دستانشان نمایان نمی شد. از نظر تکاملی، وقتی کف دست‌های بسته را می‌بینیم، مغزمان سیگنال‌هایی دریافت می‌کند که ممکن است در خطر باشیم – بالاخره، طرف مقابل ممکن است سلاحی را به اهتزاز درآورد یا چیزی خطرناک را پنهان کند.


حتما بخوانید: 17 روش برای یادگیری دوست داشتن خود


نحوه استفاده از آن: هنگام ژست گرفتن با دست، مطمئن شوید که دستان شما در بیشتر مواقع باز هستند و افراد می توانند کف دست های باز شما را ببینند. همچنین ایده خوبی است که بیشتر اوقات به جای رو به پایین کف دست ها رو به بالا نگه دارید.

 زبان بدن و معانی آن 8

9. زبان بدن و معانی آن: خم شدن 

کمی خم شدن به سمت شخصی که با او در ارتباط هستید نشان می دهد که شما درگیر و علاقه مند هستید.

معنی آن: خم شدن در حین صحبت با کسی معمولاً نشان می دهد که شما کاملاً حضور دارید و به گفتگو علاقه مند هستید. این عمل شما را از لحاظ فیزیکی به طرف مقابل نزدیکتر می کند و حس صمیمیت و تمرکز را ایجاد می کند. این می تواند یک شاخص قوی از توجه و تمایل به درک یا ارتباط با شخص دیگر باشد.

از نظر علمی: مطالعات نشان داده‌اند که تکیه کردن در واقع می‌تواند درک و ارتباط بهتر را تسهیل کند. این چیزی را ایجاد می کند که روانشناسان آن را "نزدیکی"  می نامند و به اشتراک گذاری بازتر اطلاعات را تشویق می کند.

نحوه استفاده از آن: خم شدن باید یک حرکت طبیعی و ظریف باشد، نه یک حرکت اغراق آمیز! زمانی که واقعاً می‌خواهید با کسی درگیر شوید، از این نشانه زبان بدن استفاده کنید - چه می‌خواهید بفهمید چه می‌گوید یا نشان دهید که با او موافق هستید. با این حال، سنجش سطح راحتی طرف مقابل بسیار مهم است. خم شدن بیش از حد تهاجمی یا زمانی که طرف مقابل خم شده است می تواند ناراحتی بزرگی ایجاد کند.

 زبان بدن و معانی آن 9

10. زبان بدن و معانی آن: لمس گرم

لمس های مناسب مانند یک ضربه ملایم به پشت یا بازو می تواند راحت بودن و همدلی را نشان دهد.

معنی آن: استفاده از یک لمس گرم، مانند ضربه زدن به پشت یا ضربه روی بازو، اغلب نشان می دهد که شما از نظر احساسی حضور دارید و با نیازها یا احساسات طرف مقابل هماهنگ هستید. این ژست می تواند پیوندی فوری ایجاد کند، تنش را بشکند یا آرامش دهد.

از نظر علمی: لمس باعث ترشح اکسی توسین می شود، که اغلب به عنوان "هورمون عشق" یا "هورمون پیوند" شناخته می شود، که نقش مهمی در پیوند اجتماعی و دلبستگی ایفا می کند. این می تواند به زمینه نیز بستگی داشته باشد (برخی افراد ممکن است دوست نداشته باشند که آنها را لمس کنند)، اما اثرات افزایش دهنده اکسی توسین می تواند حتی پس از مکالمه نیز ادامه داشته باشد. پژوهش نشان داده است که لمس مناسب می تواند هورمون های استرس را کاهش دهد، ضربان قلب را کاهش دهد و احساس اعتماد و امنیت را افزایش دهد.


حتما بخوانید: 21 ترفند محبوب و دوست داشتنی بودن


نحوه استفاده از آن: لمس گرم می تواند راهی قدرتمند برای برقراری ارتباط باشد، اما آگاهی از منطقه راحتی و هنجارهای فرهنگی طرف مقابل ضروری است . دست زدن به پشت به موقع می تواند یک مکالمه دوستانه را تقویت کند یا در لحظه ای جدی تر باعث تسلی خاطر شود. از لمس گرم با احتیاط استفاده کنید و همیشه از نشانه هایی آگاه باشید که نشان می دهد طرف مقابل این سطح از تماس را می پذیرد یا خیر.

 زبان بدن و معانی آن 10

نمونه های زبان بدن بسته 

11. زبان بدن بسته: مچ پا ضربدری

پاها ضربدری هستند و یک مچ پا روی دیگری قرار دارد. این کار را می توان چه در حالت نشسته و چه ایستاده یا حتی با پاهای روی میز انجام داد.

معنی آن: شخصی که مچ پاهای خود را روی هم می‌گذارد ممکن است احساس ناراحتی داشته باشد، اگرچه یک استثنا وجود دارد (در زیر در مورد آن صحبت خواهم کرد). هرچه مچ پاهای آنها سفت تر باشد، ممکن است فرد دچار اضطراب یا استرس بیشتری شود. زنان اغلب با حالت پاهای قفل شده می نشینند ، به خصوص اگر دامن بپوشند. با این حال، نشستن در این حالت برای مدت طولانی غیرطبیعی است و باید عجیب تلقی شود، به خصوص اگر توسط مردان انجام شود. هنگامی که یک گام جلوتر برداشته می شود، افراد ممکن است در شرایط پر استرس، پاهای خود را در اطراف پایه های صندلی قفل کنند.  این کاری است که بسیاری از افراد اگر قرار بود از صندلی خود به بیرون پرتاب شوند، انجام می دهند. استثنای بزرگ این قانون این است که مچ پاها را به صورت ضربدری ببینید در حالی که پاها روی زمین کشیده شده اند. این می تواند حالتی ارام باشد و پاها فضایی را اشغال کنند.

از نظر علمی: در مطالعه‌ای بر روی 319 بیمار دندانپزشکی  قفل کردن مچ پا یکی از نشانه‌های رایج زبان بدن بود که توسط اکثر بیماران انجام می‌شد: 68 درصد از بیمارانی که معاینه می‌شدند مچ پاهای خود را قفل می‌کردند، 89 درصد بیماران به محض اینکه مچ پاهای خود را قفل می‌کردند. روی صندلی خود نشستند تا برخی از کارهای دندانپزشکی را انجام دهند و 98 درصد از آنها هنگام تزریق آمپول پاهای خود را قفل کردند. به جرات می توان گفت که این بیماران در این شرایط احساس اضطراب می کردند.

 زبان بدن و معانی آن 11

12. زبان بدن بسته: قفل کردن دست ها

وقتی کسی را نداریم که بخواهیم او را بگیریم، ممکن است دست خود را بگیریم. گاهی اوقات انگشتانمان را به هم می‌زنیم و گاهی یک دست را روی دست دیگر در آغوش می‌گیریم. در اینجا یک واقعیت جالب وجود دارد: هر بار که انگشتان خود را در هم قفل می کنیم، یک شست در بالا قرار دارد و این انگشت شست غالب  است . برای اکثر مردم، اگر انگشت شست خود را عوض کنیم و شست غالب خود را زیر آن بگذاریم، بسیار عجیب است!

معنی آن: انگشتان در هم تنیده نوعی "در آغوش گرفتن خود" هستند. اساساً، افرادی که این حرکت را انجام می‌دهند، با دستان خود به خود آرامش می‌دهند، و این به عنوان یادآوری نوستالژیک از امنیت است که ما هنگام دست گرفتن با والدین خود در کودکی احساس می‌کردیم. ما به عنوان بزرگسالان وقتی ناامن هستیم این کار را انجام می دهیم—شما این را در طول رویدادهای بیش از حد رسمی یا هنگام ملاقات با مشتری عصبی در محل کار خواهید دید.


حتما بخوانید: خودشناسی چیست و چگونه خودم را بشناسم (به زبان ساده)


نحوه استفاده از آن: اگر می خواهید جلسه ای را به پایان برسانید یا به تعامل با شخصی پایان دهید، از این ژست استفاده کنید. اگر می‌خواهید با اعتماد به نفس به نظر برسید، حتی می‌توانید از این نشانه استفاده کنید، اما در حالی که شست‌های خود را بیرون آورده‌اید - این نشان دهنده اعتماد به نفس به جای استرس است.

 زبان بدن و معانی آن 12

13. زبان بدن بسته: زبان بدن Blading

آیا تا به حال مسابقه شمشیربازی را دیده اید؟ این بچه‌ها روی پای خود هستند و دائماً در بازی «چه کسی می‌تواند» اول به دیگری خنجر بزند به جلو و عقب می‌روند. این اساساً شطرنج است اما با شمشیر. اما روشی که شمشیربازان از موضع خود استفاده می کنند دقیقاً همان کاری است که مردم هنگام بسته شدن انجام می دهند. هنگام Blading ، بالاتنه به سمت عقب برمی گردد و به حداکثر رساندن دست می پردازد، در حالی که آسیب به قسمت های جلویی بسیار آسیب پذیر در صورت تماس به حداقل می رسد. از آنجایی که تا 90 درصد افراد راست دست هستند، وقتی blading را می بینید، پای چپ (که در بیشتر موارد نیز غالب نیست) معمولاً پایی است که به جلو می رود یا پای راست ممکن است به عقب برود.

معنی آن: Blading معمولاً درست قبل از شروع مبارزه دیده می شود. می‌توانید آن را قبل از شکستن دعوای بار، در طول مسابقه بوکس، یا اگر بیانیه‌ای گفته‌اید که طرف مکالمه‌تان موافق نیست، ببینید. اگر با یک دوست در موقعیت روبرو صحبت می کنید و می بینید که او ناگهان این حرکت را می زند ممکن است کمی احساس دفاعی یا تهدید کند.یک استثناء برای تیغ زدن زمانی است که هر دو نفر یک رویداد را مشاهده می کنند و شانه به شانه هم قرار می گیرند مانند نشستن روی مبل و تماشای تلویزیون با هم.

 زبان بدن و معانی آن 13

14. زبان بدن بسته: شست پنهان

انگشتان شست دور از دید مانند جیب های درونی یا حتی دور انگشتان دیگر پیچیده می شوند.

معنی آن: معمولاً نشان دادن اعتماد به نفس پایین، پنهان کردن انگشتان شست معمولاً نشانه نگرانی، ناامنی یا احساس تهدید است. مشاهده شده است که افراد با موقعیت بالا گاهی اوقات هنگام استراحت  این کار را انجام می دهند.سگ ها نیز با پنهان کردن گوش های خود در مواقع استرس، نشانه مشابهی را انجام می دهند.


حتما بخوانید: 55 ایده مراقبت از خود برای زنان و مردان


نحوه استفاده از آن: در اطراف دوستان نزدیک و دیگران قابل اعتماد، خیلی خوب است که هر چند وقت یکبار دست خود را در جیب خود قرار دهید. اما اگر می‌خواهید به هر دلیلی به طرف مقابل احساس ناامنی کنید، فرو کردن دست‌هایتان در جیب‌تان راهی مطمئن برای انجام این کار است! 

 زبان بدن و معانی آن 14

15. زبان بدن بسته: مالش گردن

وقتی افراد گردن خود را می مالند، معمولاً این کار را در کنار یا پشت گردن انجام می دهند. در موارد شدیدتر، می‌بینید که شکاف وداجی قسمتی است که گردن شما به ترقوه‌تان می‌رسد، لمس می‌شود (معمولاً در زنان بیشتر).

معنی آن: افراد معمولاً هنگام احساس ناامنی یا استرس گردن خود را می مالند. برای برخی از افراد این روشی است که برای کاهش استرس استفاده می کنند: کسانی که به طور معمول گردن را می مالند نیز نسبت به دیگران تمایل دارند که منفی یا انتقاد پذیرتر باشند .

از نظر علمی: هنگامی که عصب سمت گردن به نام عصب واگ ماساژ داده می شود، استیل کولین، یک انتقال دهنده عصبی که سیگنال ها را به قلب می فرستد، باعث کاهش ضربان قلب می شود.

 زبان بدن و معانی آن 15

16. زبان بدن بسته: عقب نشینی فیزیکی

عقب نشینی یا خم شدن از کسی نشان می دهد که ممکن است بی علاقه یا ناراحت باشید.

معنی آن: اگر در حین مکالمه به عقب برمی‌گردید یا خم می‌شوید، معمولاً نشان‌دهنده تمایل به فضای شخصی بیشتر است که می‌تواند ناشی از ناراحتی، بی‌علاقگی یا حتی بی‌اعتمادی باشد. این عقب نشینی فیزیکی به عنوان یک نشانه ظریف عمل می کند که شما به طور کامل درگیر تعامل نیستید.

از نظر علمی: یک عقب‌نشینی فیزیکی اغلب مکانیسم‌های روان‌شناختی مرتبط با پاسخ جنگ یا گریز، مانند افزایش آدرنالین را تحریک می‌کند. به دیگران نشان می دهد که در حالت دفاعی یا محافظت شده هستید یا حتی می خواهید فرار کنید.

نحوه استفاده از آن: آگاهی از تمایلات خود برای عقب نشینی یا خم شدن می تواند به شما کمک کند تا احساسات خود را در یک موقعیت خاص بهتر درک کنید. اگر متوجه عقب نشینی خود شدید، شاید ارزش این را داشته باشد که از خود بپرسید که چرا احساس نیاز به ایجاد فاصله فیزیکی بیشتر دارید. از طرف دیگر، اگر متوجه عقب نشینی شخص دیگری شدید، می تواند سیگنالی برای شما باشد که وضعیت را دوباره ارزیابی کنید و شاید رویکرد خود را تغییر دهید. در اینجا یک خودآزمایی ساده وجود دارد که می توانید همین الان انجام دهید: دست هایتان را روی هم بزنید.


حتما بخوانید: 21 مهارت توسعه فردی برای زندگی بهتر


حالا اجازه بدهید حدس بزنم... آیا دست چپ خود را روی دست راست خود ضربدری کردید؟ تحقیقات نشان داده است از هر 10 نفر 7 نفر دست چپ خود را روی بازوی راست خود می گذرانند . این نشان می‌دهد که این حرکت ممکن است ژنتیکی باشد و بازوی چپ کمتر از بازوی راست مفیدتر محافظت می‌کند. اگر سعی کنید بازوهای خود را به روش دیگری روی هم بزنید، ممکن است تعجب کنید که کاملاً اشتباه است! و همه ما به طور متفاوتی عبور می کنیم. به نمودار زیر نگاهی بیندازید و تعداد انگشت شماری از روش‌های عجیب و غریب را که ما تمایل داریم دست‌هایمان را ضربدری کنیم، ببینید.

 زبان بدن و معانی آن 16

17. زبان بدن بسته: شانه های خمیده

چند بار شنیده اید که "شانه ها به عقب، سر راست!" باور کنید یا نه، امروزه قوز کردن شانه‌ها بسیار رایج‌تر شده است، زیرا مردم را می‌بینید که به تلفن‌های همراه خود نگاه می‌کنند. با گذشت زمان این امر حتی ممکن است تبدیل به یک هنجار شود زیرا افراد در طول روز به دلیل خیره شدن به تلفن های هوشمند و خم شدن روی لپ تاپ، شانه های مزمن خمیده پیدا می کنند. از شوخی که بگذریم، افرادی که در موقعیت‌های اجتماعی فوق‌العاده مطیع هستند، مانند افرادی که افسردگی بالینی دارند یا خود را «شکست‌های اجتماعی» می‌نامند، ممکن است با خمیدگی دائمی و با شانه‌های گرد و گردن خمیده به جلو راه بروند.

معنی آن: این حالت طبیعی دفاعی است. شانه‌های رو به جلو ممکن است نشان‌دهنده این باشد که کسی سعی می‌کند چیزی را پنهان کند یا احساس آسیب‌پذیری می‌کند، زیرا این وضعیت نواحی آسیب‌پذیر گردن و سینه شما را می‌بندد. همچنین به ندرت این را در شوهای مد و مجلات خواهید دید، زیرا فوراً ارزش جذابیت شما را کاهش می دهد. این نشانه به معنای واقعی کلمه من را به یاد لاک پشتی می اندازد که در لاک خود عقب نشینی می کند. شاید نام بهتری برای این نشانه "لاک پشت" باشد.

 زبان بدن و معانی آن 17

18. زبان بدن بسته: مالش چشم

افرادی که چشمان خود را می مالند معمولا از انگشت اشاره، وسط یا شست خود برای وارد شدن به آن عمل پلک استفاده می کنند. این می تواند از یک لمس ملایم و در چند ثانیه تا مالش واضح تر باشد.

معنی آن: مالیدن پلک ها واقعاً به افراد کمک می کند تا آرام شوند زیرا مانند "بازنشانی بصری" عمل می کند. اساساً چیزی که وقتی چشمان خود را می مالید می گویید: «ببین، لطفا برو. کاش همه چیز جلوی من محو می شد!» این ژست را با بازیکنان پوکر با ریسک بالا مشاهده خواهید کرد. البته، مردم به طور طبیعی این کار را انجام می‌دهند تا خستگی را از بین ببرند، بنابراین همیشه قبل از گذاشتن برچسب منفی روی او، میزان خستگی را در نظر بگیرید.

از نظر علمی: مالیدن پلک ها باعث تحریک عصب خاصی در پلک ها به نام عصب واگ می شود که به کاهش ضربان قلب و تنفس در هنگام ماساژ کمک می کند. همچنین می توانید افرادی را ببینید که هنگام مکالمه و بازجویی وقتی از آنها سؤال سخت یا استرس زا پرسیده می شود، پلک های خود را می مالند. آنها می خواهند برای کاهش استرس یا اضطراب خود، تماس چشمی خود را قطع کنند. ممکن است اغلب این ژست را در مردان بیشتر از زنان مشاهده کنید، زیرا زنان ممکن است از مالش چشم‌های خود اجتناب کنند، به خصوص اگر آرایش چشم داشته باشند.


حتما بخوانید: مهارت های نرم چیست و انواع آن 


نحوه استفاده از آن: داشتن یک روز سخت در محل کار؟ سعی کنید چشمان خود را در یک فضای امن ببندید و در حین نفس کشیدن به آرامی پلک های خود را مالش دهید. من متوجه شده ام که فقط 30 ثانیه از این به شدت کمک می کند و در یک روز پر استرس احساس آرامش می کند.

 زبان بدن و معانی آن 18

19. زبان بدن بسته: بازی کردن با اشیا

بی قراری شامل بازی با اشیاء نزدیک مانند کلید، سکه، خودکار، انگشتر یا گردنبند است. و بله، حتی با فیجت اسپینر بدنام.

معنی آن: بی قراری معمولاً نشان دهنده کسالت است. حوصله صحبت کردن، حوصله نشستن، و بله، حتی از شما حوصله سر رفته است. افرادی که بی قراری می کنند ممکن است به طور ناخودآگاه خواهان اطمینان حسی باشند. این شبیه به نحوه نگه داشتن اسباب بازی مورد علاقه نوزادان است. گاهی اوقات، ممکن است به این معنی باشد که افراد مضطرب یا کمبود وقت هستند - و در برخی موارد، حتی ناامید هستند.

از نظر علمی: مشاهدات در ایستگاه‌های راه‌آهن و فرودگاه‌ها نشان داد که در موقعیت‌های پرواز 10 برابر بیشتر از شرایط عادی، فعالیت‌های جابه‌جایی وجود دارد. به عبارت دیگر، مردم زمانی که می خواهند پرواز کنند، خیلی بی قرار می شوند. این رفتارها شامل موارد زیر است:

 • چک کردن بلیط ها
 • گرفتن پاسپورت و گذاشتن آنها
 • تنظیم مجدد چمدان های دستی
 • اطمینان حاصل کنید که کیف پول آنها در جای خود قرار دارد
 • انداختن اشیا و برداشتن آنها

در مقابل، تنها 8 درصد از افرادی که سوار قطار می‌شدند، در مقایسه با 80 درصد افرادی که روی میز چک‌این یک پرواز جامبوجت در سراسر اقیانوس اطلس Desmong People بودند، علائم بی‌قراری را نشان دادند. چگونه از آن استفاده کنید: اگر می خواهید یک مکالمه آسان داشته باشید، کافی است کلیدها یا سکه های خود را در جیب یا دستان خود به هم بزنید. ممکن است کمی بی ادب باشد، اما اگر واقعاً باید بروید، این یک راه عالی برای پایان دادن به مکالمه است .

مثال تاریخی: در سال 1969، زمانی که الویس پریسلی برای اولین بار پس از 9 سال در صحنه عمومی ظاهر شد، نشانه هایی از بی قراری از خود نشان داد. با قضاوت در این تصویر فکر می کنید چه احساسی داشت؟

 زبان بدن و معانی آن 19

20. زبان بدن بسته: لمس کردن گوش ها

گوش مالیده می شود،خراشیده می شود، لمس می شود.

معنی آن: خوب، ممکن است تا به حال متوجه روندی شده باشید - لمس کردن خود اساساً به معنای اضطراب است. نه در همه موارد، اما مگر اینکه فقط خارش داشته باشید که از بین نمی‌رود، لمس مکرر خود در همه اشکال راهی برای کاهش تنش در سراسر بدن شما است. نیکولاس تینبرگن زیست شناس هلندی می گوید که مردم معمولاً پشت گوش خود را خراش می دهند16، به عنوان راهی برای کاهش تنش در موقعیت های استرس زا - مانند زمانی که در سخنرانی عمومی در مقابل هزاران نفر اشتباه کرده اید. در واقع، افرادی که گوش خود را لمس می‌کنند ممکن است سعی کنند اطلاعاتی را که به تازگی شنیده‌اند را مسدود کنند - خواه این یک سؤال تحریک‌کننده باشد یا حتی اگر متهم شده باشند.


حتما بخوانید: روش های مدیریت استرس در برقراری ارتباط با افراد


مثال: ممکن است با بازیگر آمریکایی کارول برنت آشنا باشید که به کشیدن گوش چپش معروف بود. او این کار را در پایان هر برنامه انجام می داد تا به مادربزرگش بفهماند که کارش خوب است و او را دوست دارد. او پس از درگذشت مادربزرگش به رسم سنت و به یاد مادربزرگ محبوبش به کشیدن گوش خود ادامه داد.  به طور کلی، دست زدن به چشم‌ها، گوش‌ها یا دهان روش‌های ناخودآگاهی است که افراد سعی می‌کنند اطلاعات را مسدود کنند... یا از فرار آن جلوگیری کنند - به همین دلیل است که شما اغلب این نشانه‌ها را در طول جلسات بازجویی شدید مشاهده خواهید کرد.

 زبان بدن و معانی آن 20

21. زبان بدن بسته: دست ها در جیب

نگه داشتن دست در جیب ممکن است نشان دهنده بی علاقگی یا ناراحتی در افشای افکار و احساسات باشد.

معنی آن: قرار دادن دستان خود در جیب در طول مکالمه به طور کلی نشان دهنده یک نگرش محتاطانه یا بسته است. ممکن است به این معنی باشد که شما ناراحت، بی علاقه یا تمایلی به درگیر شدن کامل با طرف مقابل ندارید. این ژست اغلب ارتباط باز را مختل می کند و می تواند شما را غیرقابل دسترس جلوه دهد.

از نظر علمی: تحقیقات روانشناسی نشان می دهد که حرکات دست کمک قابل توجهی به ارتباط می کند. بنابراین، دست‌ها در جیب‌ این قابلیت بیانی را محدود می‌کنند، که اغلب منجر به سوء تعبیر یا عدم ارتباط در طول تعامل می‌شود.

نحوه استفاده از آن: اگر متوجه شدید که به این موضع متوسل می‌شوید، ممکن است مفید باشد از خود بپرسید: "آیا عصبی هستم، ناراحت هستم یا درگیر هستم؟" به همین ترتیب، اگر شخص دیگری را با دستان در جیب مشاهده کردید، ممکن است نشانه این باشد که با حساسیت بیشتری به موقعیت نزدیک شوید.

مثال: در بسیاری از درام‌های جنایی، مانند «قانون و نظم»، مظنونان یا شاهدان اغلب هنگام بازجویی، دست‌های خود را در جیب خود می‌گذارند، که بلافاصله باعث می‌شود که محافظه‌کارانه‌تر به نظر برسند و کمتر به کارآگاهان اعتماد کنند.

 زبان بدن و معانی آن 21

انوع زبان بدن 

حالات چهره: دکتر پل اکمن، محقق، 7 ریز بیان جهانی را کشف کرد که حرکات کوتاهی از صورت هر انسان در هنگام احساس یک احساس شدید است. ما برای درک احساسات پنهان یک نفر به دیدن و مشاهده چهره جذب می شویم.

 • بدن پروکسمیک: پروکسمیک اصطلاحی است برای چگونگی حرکت بدن ما در فضا. ما دائماً به نحوه حرکت یک نفر نگاه می کنیم - آیا آنها ژست می گیرند؟ متمایل شدن؟ حرکت به سمت ما یا دور شدن از ما؟ حرکات بدن چیزهای زیادی در مورد ترجیحات و احساسات به ما می گوید.
 • حرکات: رایج ترین حرکات، حرکات دست است. ما اغلب از دستان خود برای بیان احساسات، گفتن داستان یا آرامش خود استفاده می کنیم. تیم من حتی آزمایشی روی سخنرانی‌های TED انجام داد و متوجه شد که محبوب‌ترین سخنرانان بیشترین حرکات دست را نیز به کار می‌برند.
 • زیور آلات: لباس ها، جواهرات، عینک آفتابی و مدل مو همگی امتداد زبان بدن ما هستند. نه تنها رنگ‌ها و سبک‌های خاص سیگنال‌هایی را به دیگران ارسال می‌کنند، نحوه تعامل ما با زیور آلات نیز گویای آن است. آیا کسی با ساعت یا انگشتر خود اهل تلنگر است؟
 • علاقه: نشانه های علاقه می تواند نشانه های جذابیت یا علاقه عمومی باشد که معمولاً شامل لمس نمی شود. از نشانه‌های واضحی مانند چشمک زدن و لبخند زدن گرفته تا نشانه‌های ظریف‌تر مانند تکان دادن مو یا نشان دادن مچ دست، دانستن اینکه کدام نشانه‌ها باید ارائه شود و تشخیص آنها، کلید ایجاد رابطه است.
 • نگاه چشم: حرکات و تغییرات چشم چیزهای زیادی در مورد نیت دیگران به ما می گوید. در طول یک تعامل، ما اغلب می‌توانیم تغییراتی مانند نگاه طولانی‌تر چشم، نگاه‌های جانبی و مسدود شدن چشم‌ها را ببینیم. این نشانه ها می توانند احساساتی مانند جذابیت، شک و تردید یا استرس را نشان دهند.
 • آرام بخش: رفتارهای آرام بخش شامل طیف وسیعی از رفتارهای خودآرام بخش است که پس از تجربه چیزی ناخوشایند باعث آرامش ما می شود. این را می توان با بی قراری، مالش بازوها مشاهده کرد. به عنوان یک قاعده کلی، هر رفتار تکراری احتمالاً آرام‌بخش است.
 • هپتیک ها: هپتیک به نشانه های زبان بدن اشاره دارد که شامل لمس می شود. اینها شامل دست دادن، دست زدن به بازوی دیگری، در آغوش گرفتن، دست زدن به شانه و بوسیدن است. از آنجایی که ما از طریق لمس با جهان تعامل داریم، می‌توانیم مشاهده کنیم که دیگران چگونه ما را لمس می‌کنند تا در مورد ترجیحات آنها بینشی داشته باشیم.

حتما بخوانید: افزایش اعتماد به نفس در زنان و مردان


 • مسدود کردن: نشانه‌های مسدودکننده برای «ناپدید کردن» عامل استرس یا اضطراب افراد به‌طور جادویی انجام می‌شود. مانند سه میمون عاقل - "بدی نمی بینند، بدی نمی شنوند، بد صحبت نمی کنند" - این نشانه ها شامل موانعی مانند لمس دهان یا عبور از بازوها برای مسدود کردن محیط است.
 • پارا زبان: Paralanguage ارتباطات غیرکلامی صدای شما است، مانند زیر و بم، لحن و آهنگ. اغلب، ما می توانیم احساس اعتماد به نفس یا مضطرب بودن فرد را به سادگی با گوش دادن به صدای او بشنویم. با یادگیری زبان پارا زبان حتی می توانیم به صدای خودمان مسلط شویم و به کلمات خود قدرت دهیم.
 • نشان ها: نشان ها یا نشانه های نمادین پیام هایی را نشان می دهند که آگاهانه توسط دیگران درک می شوند و اغلب به جای کلمات استفاده می شوند. بیش از 800 نشان وجود دارد، از علامت "OK" و "شست بالا" و آنها به شدت به فرهنگ و موقعیت جغرافیایی افراد وابسته هستند. مطلق گرایان معتقدند که هر زمان نشانه زبان بدن ظاهر می شود، 100٪ معنای تفسیر شده را دارد. به عنوان مثال، اگر فردی دست های خود را روی هم بگذارد، به این معنی است که در همه موارد احساس انسداد می کند. زمینه گرایان معتقدند که زبان بدن به موقعیت بستگی دارد. اگر فردی دست‌هایش را روی هم بگذارد، می‌تواند به این معنی باشد که سرد است. کلید درک زبان بدن این است که یک متن گرا باشید نه مطلق گرا. یادگیری در مورد نشانه های زبان بدن بدون دانستن اینکه چگونه آنها را به کار ببرید، ممکن است نظرات شما را در مورد دیگران به سمت بدتر تغییر دهد، نه اینکه آنها را برای بهتر شدن بهبود بخشد.

سوالات متداول

1. آیا زبان بدن علم است؟

آره! نشانه های زبان بدن و سازگاری آنها بارها و بارها توسط محققانی مانند پل اکمن، جو ناوارو، باربارا و آلن پیز، دزموند موریس و کارول کینزی گومان به طور علمی ثابت شده است. با این حال، توجه به این نکته مهم است که هر کسی خصلت های فردی خود را دارد که ممکن است با هنجار متفاوت باشد.

2. آیا زبان بدن جهانی است؟

نه. در حالی که بسیاری از نشانه‌ها، مانند فلاش ابرو و ریز بیان صورت، جهانی هستند، بسیاری از نشانه‌های زبان بدن مختص فرهنگ یا موقعیت جغرافیایی هستند. برای مثال، بسیاری از فرهنگ‌های غربی دست دادن را به عنوان سلام و احوالپرسی ترجیح می‌دهند. با این حال، برخی از فرهنگ های اسپانیایی یا لاتین ممکن است بوسه بزنند و ژاپنی ها ممکن است تعظیم را ترجیح دهند.

3. نشانه غیرکلامی چیست؟

نشانه غیرکلامی هر چیزی است که به صورت غیرکلامی در طول یک تعامل انجام می شود، مانند حرکت دست یا حرکت بدن. بسیاری از نشانه های زبان بدن را می توان برای آشکار کردن نیات یا احساسات یک فرد در طول یک موقعیت تفسیر کرد.

4. وقتی زبان بدن و کلمات یک نفر با هم مطابقت ندارد چه می کنید؟

هنگامی که بین کلمات و زبان بدن یک فرد ناهماهنگی وجود دارد، به طور کلی ترجیح داده می شود که برای تفسیر دقیق احساسات واقعی به زبان بدن او تکیه کنید. بیشتر مردم تلاش می کنند تا کلمات خود را با دقت انتخاب کنند. با این حال، کنترل آگاهانه زبان بدن بسیار دشوارتر است و بنابراین در بیشتر موارد قابل اعتمادتر است.

5. تفاوت زبان بدن و ارتباط غیرکلامی چیست؟

ارتباط غیرکلامی اصطلاح گسترده ای است که برای توصیف انواع ارتباطات بدون استفاده از کلمات استفاده می شود. زبان بدن دسته ای از ارتباطات غیرکلامی است که بر تمام قسمت های بدن مانند حالات چهره و ژست ها تمرکز دارد.

6. آیا زبان بدن اشتباه خوانده می شود؟

کاملا! بسیاری از مردم، به ویژه آنهایی که در خواندن زبان بدن مبتدی هستند. آنها ممکن است نشانه خاصی از زبان بدن را بخوانند و فراموش کنند که زمینه یا محیط را در نظر بگیرند. آنها همچنین ممکن است نشانه ای را بخوانند اما نشانه های دیگر مهم تر را که برعکس تفسیر آنها را نشان می دهد، از دست بدهند. راهنمای زبان بدن ما است.

7. کدام زبان بدن نشان دهنده دروغ گفتن است؟

نشانه‌های رایج زبان بدن که نشان‌دهنده دروغ گفتن است، لمس کردن بینی، افزایش تماس چشمی، لیس زدن لب‌ها. نشانه های دروغ بسیاری وجود دارد که ممکن است نشان دهنده فریب باشد. با این حال، هیچ نشانه واحدی وجود ندارد که به طور قطع به این معنی باشد که یک فرد دروغ می گوید.


حتما بخوانید: زبان بدن افراد دروغگوها


8. چقدر طول می کشد تا در خواندن زبان بدن خوب شوید؟

بستگی دارد. برخی از افراد به طور طبیعی در خواندن زبان بدن استعداد دارند و می توانند به راحتی آن را درک کنند. برای دیگران، ممکن است ماه ها طول بکشد تا به درک اولیه زبان بدن دست یابند. 

سخن آخر

مدت زمان صرف شده برای مشاهده نشانه ها، ادراکی فرد، و میزان آموزش و تحقیقی که فرد انجام می دهد، همگی بر توانایی خواندن زبان بدن فرد تأثیر می گذارد. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد!


مطالب مرتبط:

چگونه ریسک پذیر باشیم

چگونه می توان در این دنیای آشفته بر اهداف خود متمرکز شد؟از
1
رای