15 مزیت شاهدانه برای سلامتی و دیابت + َروشهای استفاده از آن

15 مزیت شاهدانه برای سلامتی و دیابت + َروشهای استفاده از آن شاهدانه از گیاه خاص «کانابیس» به طور خاص تهیه می شود. می توان آن را به روغن شاهدانه، شیر، پودر پروتئین، و سایر محصولات خوراکی تبدیل کرد. شاهدانه دارای فواید زیادی برای سلامتی، کنترل دیابت و فشار خون دارد.

بذر شاهدانه چیز جدیدی نیست، اگرچه اخیرا به علت فواید سلامتی اش محبوبیت زیادی کسب کرده است. در مورد فواید بذر شاهدانه و ایده های استفاده از آن بدانید! تخمه آفتاب گردان، تخم کدو تنبل، دانه چیا، دانه کتان، و اکنون بذر شاهدانه؟

شاهدانه چیست؟

شاهدانه از گیاه خاص «کانابیس» یا «کانابیس ساتیوا ال» به طور خاص تهیه می شود. ماری جوانا نیز از همین گیاه تهیه می شود، که گاهی باعث اشتباه در مورد این گیاه می شود. اگرچه هم شاهدانه و هم ماری جوانا از گیاه خاص کانابیس تهیه می شوند، اما بسیار متفاوت از هم هستند. این مساله شامل ژنتیک، مقدار محتویات تتراهیدروکانابینول (THC)، شیوه کشت و قانونی بودن محصول نیز می شود. با این وجود، پرورش شاهدانه در ایالات متحده هنوز هم غیر قانونی است. اگرچه واردات محصولات شاهدانه به ایالات متحده صورت می گیرد. اما مطمئن باشید استفاده از محصول کشاورزی شاهدانه و دانه های آن عواقب روان گردانی نخواهد داشت. از آنجا که مقدار تتراهیدروکانابینول موجود در آن بسیار ناچیز است، تشخیص آن در ادرار مانند «پیدا کردن سوزن در انبار کاه» است. شاهدانه ماده اولیه رشد کرده است که می تواند به محصولات بیشماری اضافه شود. می توان آن را به روغن شاهدانه، شیر، پودر پروتئین، و سایر محصولات خوراکی تبدیل کرد. استفاده از بذر شاهدانه در آشپزی معمول است و ممکن است چندین فواید سلامتی به همراه داشته باشد.

شاهدانه چیست؟

فواید بذر شاهدانه برای سلامتی

تحقیقات در مورد فواید بذر شاهدانه ممکن است جدید باشد، اما در حال تحول و بسیار جالب است.

1. بذر شاهدانه دارای مواد مغذی غنی است

فواید تغذیه ای بذر شاهدانه مسئول فواید سلامتی است که ارائه می دهد. بانک اطلاعات ملی مواد مغذی USDA نشان می دهد که دو قاشق غذاخوری بذر شاهدانه (20 گرم) حاوی موارد زیر است:

  • کالری: 111 ژول
  • پروتئین: 6.31 گرم 
  • چربی: 9.75 گرم 
  • کربوهیدرات: 1.73 گرم 
  • فیبر غذایی: 0.8 گرم

این دانه منبع خوبی از چربی های سالم از جمله اسید چرب امگا 3 و امگا 6 است. سه قاشق غذا خوری بذر شاهدانه، 10 گرم امگا 3 و امگا 6 دارد. این مقدار حدود 10 برابر بیشتر از مقدار یک گرم روغن ماهی توصیه شده به افراد مبتلا به بیماری های قلبی است. شاهدانه همچنین به عنوان یک پروتئین کامل در نظر گرفته می شود که حاوی تمام آمینواسیدهای ضروری است. شاهدانه همچنین منبع خوبی از طیف گسترده ای از ویتامین ها و مواد معدنی است. این موارد شامل ویتامین E، فسفر، پتاسیم، سدیم، منیزیم، گوگرد، کلسیم، آهن و روی است.

ارزش غذایی شاهدانه

2. بذر شاهدانه یک گزینه گیاهی با ارزش گیاهی است

رژیم غذایی گیاه خواران و وگان مصرف محصولات حیوانی را کاهش داده یا به طور کلی از رژیم غذایی حذف می کنند. این مساله خطر کمبود مواد مغذی بدون مصرف مکمل های مناسب را افزایش می دهد. یک نگرانی شایع در هنگام کاهش مصرف گوشت حیوانی، کمبود پروتئین است. اما گیاهان، از جمله بذر شاهدانه نیز می توانند مواد مغذی را تامین کنند. دانه و روغن شاهدانه یکی از معدود پروتئین های گیاهی است که آمینو اسیدهای ضروری را فراهم می کند. بدن نمی تواند آن آمینو اسیدها را تولید کند، بنابراین دریافت آنها از طریق رژیم غذایی ضروری است.

3. بذر شاهدانه باعث سلامتی قلب می شود

بذر شاهدانه بر اساس تعدادی از مواد مغذی و ترکیباتی که در آن وجود دارد، محصولی سالم از نظر سلامت قلب محسوب می شود. اول از همه، تخم آن حاوی چربی های «سالم» است که ما دائما در مورد آنها می شنویم، به طور خاص میزان اسید چرب امگا 3 و امگا 6 باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شود. محتوای فیبر آن همچنین می تواند سطح کلسترول را بهبود ببخشد و به نوبه خود خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد. این دانه آمینو اسید آرژنین را تامین می کند، که به تولید اسید نیتریک که غذای گشاد کننده عروق (وازودیلاتور) است، کمک می کند. وقتی که رگ های خونی عریض می شوند، متعاقبا فشار خون کاهش پیدا می کند. سطح فشار خون کنترل شده تا حد زیادی احتمال حمله قلبی، نارسایی احتقانی قلب و سکته مغزی را کاهش می دهد.

مزایای شاهدانه برای سلامت قلب

4. بذر شاهدانه به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند

سیستم ایمنی بدن در واقع دفاع ما در برابر ارگانیسم های عفونی و سایر مهاجمان مضر است. یک سیستم ایمنی قوی در نهایت بدن را سالم و عاری از بیماری نگه می دارد. بذر شاهدانه سرشار از گلوبولین است، که پروتئین مهمی برای سنتز آنتی بادی ها است. وجود آنتی بادی در خون به بدن کمک می کند تا با عفونت مبارزه کند.

5. بذر شاهدانه می تواند از بدن در برابر بیماری ها محافظت کند

این دانه ها حاوی آنتی اکسیدان قوی خصوصا به شکل اسیدهای چرب و ترکیبات گیاهی هستند. آنتی اکسیدان ها مواد شیمیایی هستند که علیه مولکول های آسیب دیده مبارزه می کنند و ممکن است از آسیب سلولی جلوگیری کنند یا آسیب سلولی را به تاخیر بیاندازند. پیشگیری از آسیب سلولی خطر ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی و سایر بیماری ها را کاهش می دهد. به علاوه، این نسبت اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 در جوامع غربی 20-30: 1 است. این مقدار با محدوده قدیمی 1-2: 1 مقایسه می شود. مصرف بیشتر اسیدهای چرب امگا 6 به بیماری های مزمن مرتبط است. این موارد شامل بیماری عروق کرونر، فشار خون بالا، دیابت، آرتریت، پوکی استخوان، اختلالات التهابی و خود ایمنی و سرطان است.

خواص عالی شاهدانه برای سلامت بدن و سرطان

6. بذر شاهدانه ممکن است به کنترل دیابت کمک کند

دیابت هنگامی رخ می دهد که بدن به دلیل مصرف کربوهیدرات قادر به استفاده از گلوکز نیست. این  مساله بیشتر مربوط به عدم حضور یا مقاومت به انسولین است. کاهش وزن و رژیم غذایی در مدیریت دیابت مفید است. و برای مبتلایان به دیابت نوع 2 و حتی در معرض خطر دیابت، شاهدانه می تواند به کنترل سطح قند خون کمک کند.

7. بذر شاهدانه می تواند باعث هضم بهتر غذا شود

هضم می تواند بر روی بسیاری از موارد از جمله رژیم غذایی تاثیر بگذارد. بذر شاهدانه حاوی مقادیر کافی فیبر غذایی است. فیبر نه تنها در سلامت قلب نقش دارد، بلکه باعث می شود تا دستگاه گوارش به اندازه کافی کار کند و روده را به طور منظم بهبود ببخشد. فیبر ممکن است خطر ابتلا به بیماری های روده بزرگ، بواسیر و سرطان روده بزرگ را کاهش دهد.

بذر شاهدانه برای هضم و دیابت

نحوه استفاده از بذر شاهدانه

نیاز به کمی خلاقیت در مورد دانه های شاهدانه دارید؟ از این روش های خوشمزه و منحصر به فرد برای لذت بردن از دانه ها الهام بگیرید!

8. شاهدانه را در سالاد بریزید

ممکن است درک نادرستی از سالادها پیش بیاید. زیرا از آنجا که سالم به نظر می رسند، چاشنی های غذایی می تواند یکپارچگی خواص مغذی آنها را از بین ببرد. بنابراین ورقه های نان سرخ شده را مصرف نکرده و آنها را با بذر شاهدانه برای اسیدهای چرب ضروری جایگزین کنید. آنها نیز طعم دلپذیر و ترد داشته و مغذی خواهند بود.

9. سس پاستو با شاهدانه تهیه کنید

سس های پاستو سنتی با آجیل کاج تهیه می شوند. اما برای افزایش پروتئین موجود در پاستو، آجیل کاج را با بذر شاهدانه جایگزین کنید. بر روی نودل غلات سبوس دار، مرغ و سبزیجات، سس پاستو سرشار از پروتئین بریزید.

روش استفاده از شاهدانه

10. شاهدانه را به گرانولا خانگی اضافی کنید

در داخل گرانولا خانگی خود بذر شاهدانه بریزید تا قندها و روغن های ناخواسته که اغلب در کیسه های بسته بندی شده وجود دارد، به طور چشمگیری از بین بروند. دستورالعمل های تهیه را می توان به طور دلخواه تنظیم کرد. به عنوان مثال، می توانید از سایر آجیل و دانه های مورد علاقه تان استفاده کنید. از این گرانولا می توانید بر روی جو دو سر یا ماست یونانی بریزید.

11. شاهدانه را بر روی غلات بپاشید

پروتئین و غلات خرد شده را با این دانه ها مقوی کنید. طعم آجیل، قلب کاسه غلات سبوس دار را تکمیل کرده و ترد بودن آن را بیشتر می کند.

12. موز حاوی شاهدانه آماده کنید

برای یک میان وعده شیرین و سرشار از پروتئین، یک موز پوست کنده شده را در کره آجیل مورد علاقه خود بغلتانید. سپس پاشیدن دانه ها بر روی موز، باعث ترد شدن آن می شود.

ترفندهای استفاده از شاهدانه در آشپزی

13. از مصرف کوکی های سالم بذر شاهدانه لذت ببرید

آیا علاقه به خوردن کوکی های شیرین دارید؟ کوکی های هوس کرده خود را بخورید و با خوردن کوکی های بذر شاهدانه سرشار از پروتئین و خوش طعم، از مصرف کالری های ناخواسته اجتناب کنید.

14. شاهدانه را داخل اسموتی ها بریزید

اسموتی ها منبع خوبی برای دریافت پروتئین و مواد مغذی دریافتی از بذر شاهدانه هستند. از آنجایی که موز از نظر طعم کمی خوشمزه است، به خوبی با آن ترکیب می شود!

15. همپ را مستقیما از داخل بسته خریداری شده بخورید

بذر شاهدانه به تنهایی یک میان وعده مناسب و متعادل است. برای یک میان وعده مناسب، یک کیسه بذر شاهدانه را در کشو محل کار یا اتومبیل خود نگه دارید.

از
1
رای