خواص و فواید سلامتی پوست انار و روش مصرف آن

خواص و فواید سلامتی پوست انار و روش مصرف آن طب آیورودا به دلیل توانایی انار در تسکین هر سه «دوشا»، انار را میوه برتری می داند. این میوه در تسکین بسیاری از بیماری ها مانند کم خونی، اسهال، بیماری های قلبی، کرم های روده و موارد دیگر بسیار مفید و متداول است.

انار به رنگ قرمز روشن همراه با دانه های به رنگ یاقوت و جواهر مانند با غلاف دور آن مانند یک میوه الهی تزئین شده است. تفکر در مورد پوست انار از باغ عدن رواج یافته است، انار جزئی از سمبولیسم باستانی، آیین ها، اعتقادات و همچنین آداب و رسوم عامیانه است. دین ودائی- تاریخی ترین متون فلسفه هندو، انار را به عنوان نمادی از باروری و همچنین سعادت دانسته است. در نمادی گرایی چینی، انار با پوست قرمز درخشان و دانه های خوشمزه، واقعا نشانه فراوانی، شور، شادی و همچنین باروری است. زیبایی و همچنین طعم تازه آن دارای فواید سلامتی فوق العاده باور نکردنی است. گل ها، برگ ها، پوست درخت و پوست میوه انار و همچنین به طرز غیر قبل باوری غلاف میوه و دانه های انار همه خوراکی هستند و دارای خواص درمانی قدرتمندی نیز هستند.

در گذشته، پوست انار را در کاسه برنجی قدیمی نزدیک به حرارت دهنده chulha (یک اجاق پخت که از چوب به عنوان سوخت استفاده می کند) خشک می کردند یا شاید در معرض نور خورشید قرار می دادند که یک منظره دیدنی رایج در خانه مادربزرگ من «گوا» بود. پوست انار احتمالاً با ارزش ترین اجزای جعبه داروی مادربزرگ من بود. دور ریختن پوست انار از نظر مادربزرگ من یک جرم محسوب می شد! به علت فواید سلامتی زیاد در پوست انار، هدر دادن پوست میوه هایی مثل انار در واقع جرم محسوب می شود.

طب آیورودا به دلیل توانایی انار در تسکین هر سه «دوشا»، انار را میوه برتری می داند. این میوه در تسکین بسیاری از بیماری ها مانند کم خونی، اسهال خونی، اسهال، بیماری های قلبی، کرم های روده و موارد دیگر بسیار مفید و متداول است. پوست و حتی پوسته بیرونی انار قابض است و همچنین از طعم تلخ نیز می توان برای درمان انواع مختلفی از بیماری ها استفاده کرد. به علت «کاشایا تیکتا» به عنوان مثال قابض و تلخ بودن پوست آن، باعث کاهش تورم، التهاب، اسهال، اسهال خونی و خونریزی و ... می شود. این میوه باعث بهبودی و تقویت هضم می شود و برای کبد نیز یک تونیک مقوی است. دارای آنتی اکسیدان کامل است و می تواند به عنوان یک ماده نگهدارنده در مواد غذایی به همراه داروها مورد استفاده قرار بگیرد. در واقعیت، پوست انار آنتی اکسیدان بیشتری در مقایسه با غلاف پوشاننده دانه ها دارد. پوست انار فعالیت ضد باکتریایی نیز دارد.

فواید پوست انار در طب آیورودا

فواید پوست انار برای سلامتی

انار به دلیل طعم و مزه و همچنین مزایای باور نکردنی آن شناخته می شود. اگرچه بسیاری از ما جهت لذت بردن دانه های ریز و قرمز آن یا حتی خود میوه را می جوییم، اما معمولا پوست سخت قرمز رنگ آن را دور می ریزیم. با این وجود، درست مانند میوه، پوست آن نیز فواید زیادی جهت مصرف دارد. در ادامه، چندین فواید پوست انار ذکر شده است که احتمالا نمی دانستید. در این قسمت توضیح داده شده است که چگونه پوست این میوه زیبایی و همچنین مراقبت از مو را در یک مرحله جدید به شما نشان می دهد:

1. با آکنه، کورک و جوش مبارزه می کند

به دلیل ویژگی های درمانی پوست انار، می توان از آن به طور موثری برای از بین بردن آکنه، کورک و جوش ها استفاده کرد. پوست انار سرشار از آنتی اکسیدان است که به دور نگه داشتن باکتری ها و سایر عفونت ها کمک می کند. 

2. به سم زدایی از بدن کمک می کند

ممکن است بسیاری از عوامل سمی در بدن ما وجود داشته باشد. برای مقابله با این مواد سمی، به کمک آنتی اکسیدان ها نیاز است. آنتی اکسیدان ها در سم زدایی از بدن به شکل باور نکردنی عمل می کنند. پوست انار آنتی اکسیدان بیشتری دارد. به این ترتیب، برای حفظ کل بدن از سموم بسیار مفید است.

3. با چین و چروک و سالخوردگی مبارزه می کند

پوست انار برای جوان تر شدن پوست فوق العاده است. ممکن است از عصاره های انار به همراه روغن دانه انار استفاده کنید. این مساله می تواند منجر به سنتز پروکلاژن شود. علاوه بر این، مانع از تجزیه کلاژن ها توسط آنزیم می شود. رشد سلولی تا حد زیادی بهبود پیدا می کند. در نهایت، این مساله می تواند به تاخیر در پیری به شکل طبیعی منجر شود. ممکن است به جلوگیری از بروز چین و چروک کمک کرده و پوست تان جوان تر و تازه تر به نظر برسد.

پوست انار برای جوان تر شدن پوست

4. گلودرد و سرفه را درمان می کند

پوست انار در واقع برای کمک به تسکین کسانی که به گلو درد و سرفه شدید دچار هستند، مناسب است. این میوه برای سال ها در طب سنتی یک درمان بسیار خوب و طبیعی برای این اختلالات محسوب می شد. تمام کاری که باید انجام دهید، این است که پوست آن را پودر کرده و کمی با آب مخلوط کنید. حتما به طور مرتب این آب را غرغره کرده تا تسکین فوری و غالبا طولانی مدت گلو درد و سرفه ایجاد شود. واقعا احساس خوبی خواهید کرد.

5. پوست انار به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی عمل می کند

پوست انار برای پوست بدن ایده آل است. این ماده باعث آبرسانی و همچنین محافظت از پوست در برابر آلاینده ها و سایر سموم محیطی می شود. پوست انار تعادل pH پوست را بازیابی می کند. الاجیک اسید موجود در پوست انار، رطوبت را در پوست تان حفظ می کند. آن را لطیف و نرم نگه می دارد.

6. عامل موثر مسدود کننده نور خورشید

پوست انار یک عامل ضد آفتاب موثر است که به جلوگیری و همچنین ترمیم آسیب های ناشی از اشعه UVA و UVB ایجاد شده توسط نور خورشید کمک می کند.

7. با سرطان مبارزه می کند

پوست انار برای مبارزه با موفقیت در برابر سرطان شناخته شده است. تحقیقاتی در همین زمینه انجام شد و در کنفرانس انجمن تحقیقات سرطان آمریکا بیان شد. آنها معتقدند که یک عامل پیشگیرانه در عصاره انار کشف کردند. این عامل خاص همان چیزی است که مشخص شده برای جلوگیری از سرطان پوست موثر است.

خواص پوست انار برای مبارزه با سرطان

8. مبارزه با چین و چروک

تحقیقات همچنین حاکی از آن است که عصاره پوست انار هرگاه با روغن دانه ترکیب شود، امکان سنتز پرولاژن را فراهم می کند که مانع از تجزیه کلاژن ها توسط آنزیم به طور موفق می شود و باعث تقویت رشد سلولی نیز می شود، بنابراین به طور موثر و طبیعی پیری و چین و چروک پوست را به تاخیر می اندازد.

9. پوست انار به عنوان یک اسکراب موثر صورت عمل می کند

پوست انار ممکن است در هر زمانی که به عنوان اسکراب صورت مورد استفاده قرار بگیرد، به حذف سلول های مرده پوست و جوش های سرسیاه پوست کمک کند.

10. به عنوان یک ضد آفتاب طبیعی عمل می کند

پوست انار همچنین یک عامل مسدود کننده نور خورشید دارد که می تواند از پوست در برابر اشعه های مضر UVA و UVB محافظت کند که می تواند به میزان زیادی از بروز سرطان پوست جلوگیری کند.

11.  از ریزش مو جلوگیری کرده و مانع از بروز شوره سر می شود

پوست انار همچنین ممکن است به جلوگیری از ریزش مو کمک کرده و مشکل بروز شوره سر را برطرف کند.

مزایای پوست انار برای مو

12.  درمان خانگی فوق العاده برای گلو درد

اگر گلو درد دارید یا حتی مستعد درد لوزه هستید، به پودر پوست انار برای تسکین فوری نیاز دارید که به شما در آرام کردن درد گلو کمک می کند.

13.  حاوی میزان زیادی ویتامین C است

ویتامین C برای سلامتی ضروری است. افراد زیادی از مکمل های ویتامین برای جلوگیری از کمبود آن استفاده می کنند. کمبود ویتامین C ممکن است باعث مشکلات سلامتی جدی شود. به جای هدر دادن پول برای مکمل های ساختگی، بسیار بهتر است که از پوست انار استفاده کنید. پوست انار حاوی میزان زیادی ویتامین C است که به جلوگیری از کمبود این ویتامین کمک می کند. ویتامین C باعث رشد مناسب می شود، روند بهبود زخم ها را سرعت می بخشد و همچنین بافت زخم را تسکین می دهد. این ماده با تشکیل پروتئین مورد نیاز، به ساخت توده بدن کمک می کند. علاوه بر این، ویتامین C به ترمیم استخوان ها، دندان ها و همچنین غضروف کمک زیادی می کند و به علاوه آنها را قوی و سالم نگه می دارد.

14.  با بیماری های قلبی مبارزه می کند

پوست انار حاوی میزان زیادی آنتی اکسیدان است که کلسترول LDL را تقویت می کند. آنتی اکسیدان ها از اکسید شدن آنها جلوگیری می کنند. کسیداسیون کلسترول LDL منجر به استرس اکسیداتیو می شود. این استرس خاص همراه با مشکلات دیگری به این شکل باعث بروز بیماری های قلبی می شوند. آنتی اکسیدان ها برای محافظت از شما در برابر این مشکلات ضروری هستند. بنابراین، هر چه آنتی اکسیدان بیشتری مصرف کنید، برای قلب تان بهتر خواهد بود. پوست انار بهترین منبع برای دریافت انواع آنتی اکسیدان هر چه بیشتر است.

مزیت های پوست انار برای بیماری های قلبی

15.  بهداشت دندان را بهبود می بخشد

پوست انار ممکن است به حل چندین مشکل دندانی مانند نفس بدبو، ورم لثه، و زخم های دهان کمک کند که در مقابله با تعداد زیادی از مشکلات دندانی موثر هستند.

16.  برای دندان ها خوب است

بسیاری از پودرهای دندان و همچنین خمیردندان ها از پوست انار به عنوان یکی از اجزای اصلی استفاده می کنند. این مساله به دلیل خواص پوست انار است که به حفظ صحیح بهداشت دهان و دندان کمک می کند. همچنین ممکن است بخواهید پوست انار را خرد کرده و آن را با آب مخلوط کنید تا از نفس بدبو و بوی بد جلوگیری کنید. این ماده دندان ها و لثه ها را سالم و تمیز نگه می دارد.

17. سلامت استخوان را بهبود می بخشد

پوست انار به دلیل خاصیت ضد باکتریایی و همچنین ضد التهابی، در جلوگیری از کاهش استحکام استخوان و همچنین کاهش تراکم استخوان به خصوص در زنان یائسه، تحسین برانگیز است. تحقیقات نشان می دهد که مصرف ترکیبات ساخته شده از پوست انار ممکن است به تقویت سلامت استخوان ها کمک کرده و از شروع پوکی استخوان بلافاصله پس از یائسگی جلوگیری کند.

18.  به سلامت روده کمک می کند

در پوست انار، تانیس وجود دارد که به کاهش التهاب روده، تورم بواسیر سفت شدگی دیواره روده، جلوگیری از خونریزی در حین اسهال کمک کرده و هضم را بهبود می بخشد.

پوست انار به سلامت روده کمک می کند

فواید درمانی و روش استفاده از پوست انار

 • تعداد انگشت شماری از پوست انار خشک شده در معرض نور خورشید را برداشته و آنها را بر روی یک ماهیتابه داغ یا شاید یک ماهیتابه عمیق سرخ کنید. اجازه دهید تا سرد شده و آن را در داخل آسیاب یا میکسر پودر کنید. خمیری از پودر همراه با آبلیمو یا حتی گلاب تهیه کرده و از آن برای صورت به خصوص در نواحی دارای جوش و آکنه استفاده کنید. اجازه دهید تا مدتی خشک شود و سپس کاملا آن را با آب ولرم بشوئید.
 • دو قاشق پر از پوست خشک شده در آفتاب و همچنین پودر پوست انار را نیز برداشته و کمی شیر به آن اضافه کنید. در صورتیکه پوست چربی دارید، به جای شیر، گلاب به آن اضافه کرده تا خمیر تهیه کنید. این خمیر خاص را بر روی پوست خود اعمال کرده و صبر کنید تا خشک شود. صورت خود را با آب ولرم شسته و برای نتیجه بهتر سعی کنید تا از این پودر حداقل دو مرتبه در هفته استفاده کنید.
 • پوست انار خشک شده در آفتاب را در میکسر قرار دهید و سپس پودر را در یک کاسه تمیز بریزید. پودر کافی تهیه کرده تا برای یک هفته کافی باشد و آن را در یک محفظه عایق هوا نگهداری کنید. دو قاشق غذاخوری از پودر برداشته و به خوبی با کمی ماست مخلوط کنید تا یک خمیر تشکیل شود. این خمیر خاص را بر روی صورت و گردن خود اعمال کنید و 10 دقیقه صبر کنید. سپس آن را با آب سرد بشوئید.
 • دو قاشق پر از پودر پوست انار خشک شده در آفتاب را با یک قاشق شکر قهوه ای ترکیب کنید. برای ایجاد خمیر، یک قاشق عسل، یک قاشق روغن آووکادو، یا هر روغن اسانس دیگری را به صورت دلخواه اضافه کرده و با هم ترکیب کنید. سپس این اسکراب خانگی را بر روی صورت خود مالیده و کاملا ماساژ دهید. آن را همراه با آب بشوئید تا پوست نرم و لطیف شود. با این وجود، استفاده از یک تونر همراه با مرطوب کننده را بلافاصله پس از استفاده از اسکراب فراموش نکنید.

روش استفاده از پوست انار

 • با پوست انار خشک شده در معرض آفتاب یک پودر تهیه کرده و در یک محفظه عایق هوا ذخیره کنید. در صورت امکان 20 دقیقه قبل از ترک خانه این پودر خاص را با لوسیون خود مخلوط کنید. از سوی دیگر، اگر می خواهید از یک ضد آفتاب طبیعی استفاده کنید، می توانید پودر را با روغن اسانس ترکیب کرده و بر روی صورت خود اعمال کنید.
 • پودر پوست انار خشک شده را با روغن مو ترکیب کنید. سپس از آن برای ریشه موها استفاده کرده و کاملا ماساژ دهید. می توانید بعد از دو ساعت با استفاده از یک شامپوی ملایم موهای خود را بشویید و یا در صورتی که مشکلی ندارید، اجازه دهید تا یک شب بر روی موهای تان باقی بماند.
 • مقداری از پوست انار خشک شده در معرض آفتاب را تهیه کرده و آنها را در آب بجوشانید. حالا مخلوط آن را از صافی رد کرده و اجازه دهید تا خنک شود. سپس این آب خاص را به طور مکرر غرغره کرده تا گلو درد و همچنین درد لوزه ها را تسکین دهد.
 • یک قاشق چایخوری پودر پوست انار را با یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و همچنین این ترکیب را روزانه مصرف کنید تا سلامت قلبتان را تقویت کند. با این وجود، نوشیدن این نوشیدنی هر یک روز در میان ممکن است به شما کمک کند تا در کنار رژیم غذایی مناسب و همچنین تمرین ورزشی، سلامت قلب خود را بازیابی کنید.
 • در یک لیوان آب، یک قاشق چایخوری پودر پوست انار خشک شده بریزید و به خوبی ترکیب کنید. سپس این مخلوط خاص را دو مرتبه در روز غرغره کنید تا بوی بد نفس را برطرف کند. ماساژ لثه با پودر پوست انار می تواند به راحتی لثه های متورم، ملتهب، و خونریزی لثه را تسکین دهد. کمی پودر فلفل سیاه را با پودر انار مخلوط کنید و از انگشتان خود برای اعمال این مخلوط بر روی لثه های خود استفاده کنید و برای مدتی آن را بر روی لثه خود نگه دارید تا از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید. بعد از دقیقه دهان خود را با آب بشوئید.

پوست انار برای سلامت دندان و لثه

 • دو قاشق پودر پوست انار خشک شده در آفتاب را در درون یک لیوان آب گرم بریزید و خوب هم بزنید. می توانید یک قاشق پر از آبلیمو و یک مشت نمک را به آن اضافه کنید تا طعم آن را واقعا بهبود ببخشید. از این عصاره در طول شب برای تقویت استخوان مصرف کنید.
 • نصف پیمانه پودر پوست انار خشک شده در آفتاب را به مدت 30 دقیقه در آب خیس کنید. وقتی که نرم شد، آن را در مخلوط کن قرار داده، یک قاشق غذاخوری دانه زیره، سه چهارم پیمانه دوغ، یک تکه سنگ نمک را اضافه کرده و همه مواد را با هم مخلوط کنید. برای جلوگیری از بروز بواسیر، التهاب روده یا مشکل هضم، حداقل سه مرتبه در هفته از این ترکیب بنوشید. اگر از اسهال رنج می برید یا مدفوع خونین دارید، می توانید سه مرتبه در روز آن را نوشیده تا علائم را تسکین دهد.
 • برای جلوگیری از بوی بد دهان، نیاز است تا یک قاشق غذاخوری پودر پوست انار را دو مرتبه در روز با آب ترکیب کرده تا از بوی بدن دهان جلوگیری کنید. غرغره کردن به همراه جوشانده پوست انار نیز ممکن است در حل این مشکل موثر باشد.
 • ماساژ لثه با پودر پوست انار به آرام کردن لثه های متورم، ملتهب و همچنین خونریزی کمک می کند. پودر انار به همراه مقادیر کمی فلفل سیاه تازه، می تواند به عنوان یک خمیر دندان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده شود.
 • پوست انار بو داده شده و پودر شده را می توان در ترکیب با گلاب یا حتی آبلیمو استفاده کرد و برای تسکین کورک، جوش ها، آکنه و همچنین برای از بین بردن جوش های سرسیاه استفاده کرد.
 • پوست انار را خشک کرده و به همراه برگ زنجبیل و تولسی برای یک درمان خانگی جهت سرفه استفاده کنید.
 • برای نفس بدبو- 4 گرم پودر پوست انار را با آب مخلوط کرده و دو مرتبه در روز بنوشید.
 • برای دفع ادرار شدید- 5 گرم پودر پوست انار را همراه با آب دو مرتبه در روز بنوشید.
 • برای خونریزی بیش از حد دوران قاعدگی- یک قاشق غذاخوری پودر پوست انار خشک شده را همراه با آب دمای اتاق دو مرتبه در روز بنوشید.
 • برای قطع خونریزی تقریبا در هر قسمتی از بدن- 1 قاشق غذاخوری پودر پوست خشک شده را با آب دو مرتبه در روز بنوشید.
 • برای خونریزی بواسیر- 8 گرم پودر پوست انار خشک شده را همراه با آب، یک بار در صبح و یک بار در شب برای تسکین مصرف کنید.

فواید درمانی پوست انار

طرز تهیه پودر پوست انار

از مراحل زیر برای تهیه پودر پوست انار پیروی کرده و سپس در صورت لزوم از آن استفاده کنید:

 • 4 تا 5 دانه میوه انار را تهیه کرده و هر میوه را به صورت طولی به چهار قسمت برش دهید.
 • سپس، دانه ها را از آن خارج کرده و پوست را جدا کنید.
 • هر پوست را بار دیگر به دو تکه برش دهید.
 • در صورت یکه نیاز است از پوست برای اهداف درمانی استفاده کنید، با چاقو قسمت زرد در زیر پوست قرمز را پوست بکنید. زیرا قسمت زرد رنگ وقتی خشک شده و پودر شود، ممکن است طعم تلخی در معده داشته باشد. با این وجود، در صورت اعمال موضعی می توانید بخش زرد رنگ را جدا نکنید.
 • در یک بشقاب یا پارچه خشک، پوست ها را قرار داده و مراقب باشید که بر روی همدیگر قرار نگیرند. آنها را در زیر نور مستقیم خورشید قرار داده و اجازه دهید تا خشک شود.
 • پوست ها را هر روز در زیر نور خورشید قرار دهید تا خشک شده و رطوبت خود را از دست بدهد.
 • سپس در یک میکسر خشک و تمیز، تمام پوست خشک شده در آفتاب را قرار داده و به مدت 2 دقیقه آسیاب کنید.
 • در یک ظرف شیشه ای عایق هوا، پودر را نگهداری کنید. هر بار به مقدار نیاز از این پودر را از ظرف خارج کنید.

دستورالعمل های مصرف پوست انار

1. چای گیاهی انار

 • یک قاشق چایخوری از پودر گیاهی یا پودر انار
 • نعناع
 • زنجبیل
 • زیره
 • برگ های چای سبز ارگانیک
 • یک قاشق چایخوری عسل
دستور تهیه:
 • تمام گیاهان را در آسیاب قرار داده و آسیاب کنید تا پودر خوبی تهیه شود. یک قاشق چایخوری از این مخلوط را به یک و یک چهارم پیمانه آب اضافه کرده و به مدت یک دقیقه بجوشانید. آن را از روی حرارت خارج کرده و اجازه دهید تا به مدت 5 دقیقه خیس بخورد. چای را از صافی رد کرده و عسل را به آن اضافه کنید.
 • تقریبا ممکن است از پوست انار در هر مخلوط گیاهی استفاده کنید. از پودر انار در ترکیبات 10 گیاه مکمل من استفاده می شود. همچنین می توانید کپسول آن را به تنهایی برای حل مشکل انگل مصرف کنید.

دستورالعمل های مصرف پوست انار

2. تامبلی پوست انار

مواد لازم:
 • پوست انار- تکه 7 سانتی
 • دانه زیره- نصف قاشق غذاخوری
 • فلفل- نصف قاشق غذاخوری
 • ماست رقیق- نصف پیمانه
 • پودر نارگیل رنده شده- نصف پیمانه
 • نمک- سه چهارم پیمانه
 • طعم دهنده campaignIcon Coupons
 • مواد چاشنی
 • روغن پخت و پز- یک قاشق غذاخوری
 • دانه خردل- نصف قاشق غذاخوری
 • کمی برگ کاری
طرز تهیه:
 • در یک ماهیتابه مخصوص سرخ کردن، کمی روغن، پوست انار، فلفل و همچنین دانه های زیره را اضافه کنید. آنها را تا زمانی پوست انار کمی ترد شود یا رنگش تغییر کند، سرخ کنید.
 • در یک میکسر، نارگیل رنده شده و ترکیبات سرخ شده مرحله یک را اضافه کنید. نمک را اضافه کرده و به خوبی آسیاب کنید تا تبدیل به خمیر شود. آن را با ماست رقیق ترکیب کنید. تامبلی پوست انار آماده است.
 • ماهیتابه نسوز را حرارت داده و کمی روغن، دانه خردل و برگ های کاری به آن اضافه کنید. وقتی دانه های خردل تفت داده شدند، آن را به تامبولی اضافه کنید.
 • از مزایای تامبولی پوست انار برای درمان اسهال در خانه استفاده کنید.
از
8
رای