پاکلی تاکسل (Paclitaxel): کاربرد؛ روش استفاده، عوارض و تداخلات دارویی آن

پاکلی تاکسل (Paclitaxel): کاربرد؛ روش استفاده، عوارض و تداخلات دارویی آن آمپول تاکسول (پاکلیتاکسل) یک داروی شیمی درمانی است که برای درمان انواع سرطان به کار می رود. تهوع و سرگیجه برخی از عوارض جانبی آن است. زمان مصرف این دارو از تماس با افرادی که آنفولانزا و آبله مرغان دارند؛ خودداری کنید.

آمپول پاکلی تاکسل که با نام های تاکسول و آنکسول نیز شناخته می شود، برای درمان انواع سرطان به کار می رود. در ادامه اطلاعات دارویی ویال تاکسول (paclitaxel) از جمله: روش استفاده، عوارض جانبی، نکات کلیدی مهم پیش از مصرف و ... بیان شده است.

مواد استفاده از ویال پاکلی تاکسل

از پاکلی تاکسل برای درمان انواع سرطان استفاده می شود. این یک داروی شیمی درمانی سرطان است که با کندی یا متوقف کردن رشد سلول های سرطانی عمل می کند.

نحوه استفاده از آمپول پاکلی تاکسل (Paclitaxel)

 • قبل از شروع استفاده از پاکلی تاکسل و هر بار که مجددا مصرف آن را آغاز می کنید، راهنمای دارویی را مطالعه کرده و در صورت امکان، بروشور اطلاعات مربوط به بیمار نوشته شده توسط داروساز خود را تهیه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.
 • این دارو به صورت تزریق داخل وریدی توسط پزشک انجام می شود. این دارو طبق برنامه زمانی تجویز شده توسط پزشک مصرف می شود. دوز بستگی به شرایط پزشکی، وزن بدن، و پاسخ به درمان دارد.

نحوه استفاده از آمپول پاکلی تاکسل (paclitaxel)

عوارض جانبی ویال پاکلی تاکسل

 • ممکن است حالت تهوع، استفراغ، اسهال، زخم در دهان، درد عضلات و مفاصل، بی حسی یا سوزن سوزن شدن یا سوزش دستها یا پاها، گرگرفتگی، سرگیجه یا خواب آلودگی ایجاد شود. اگر هر یک از عوارض جانبی ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • ممکن است موقتا ریزش مو رخ دهد. رشد مو طبیعی باید پس از درمان صورت گیرد.
 • این دارو به ندرت ممکن است باعث تغییر در فشار خون و ضربان قلب شود. باید در هنگام تزریق این دارو از نزدیک به تغییرات نظارت داشته باشید. در صورت افزایش سرگیجه، سردرد یا ضربان قلب سریع یا آهسته یا نامنظم، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.
 • افرادی که از این دارو استفاده می کنند، ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند. با این وجود، پزشک ممکن است این دارو را تجویز کرده باشد، زیرا او تشخیص داده است که فواید این دارو بیشتر از عوارض جانبی این دارو است. نظارت دقیق پزشک می تواند خطر عوارض جانبی را کاهش دهد.
 • در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی جدی زیر، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: علائم کم خونی (مانند خستگی غیر معمول، بی رنگی پوست)، به راحتی دچار خونریزی یا کبودی شدن، غش کردن، گیجی، درد یا قرمزی یا تورم یا ضعف بازوها یا پاها، درد یا تورم ماهیچه پا که در هنگام دست زدن گرم است، خون سرفه کردن، تهوع یا استفراغ مداوم، درد معده یا شکم، زرد شدن چشم یا پوست، تیرگی ادرار، تغییر در بینایی یا شنوایی، تشنج.
 • این دارو ممکن است به ندرت رگی که دارو به آن وارد شده و یا از آن تراوش کرده و ناحیه تزریق را تحریک کند. این اثرات ممکن است باعث ایجاد قرمزی، درد، تورم، تغییر رنگ و یا واکنش های غیر معمول پوستی در محل تزریق شود، چه در زمان تزریق این دارو باشد و چه 7 تا 10 روز بعد از تزریق آن باشد. اگر این دارو از رگ خارج شده و در گذشته باعث واکنش پوستی شده است، ممکن است هنگام تجویز دوباره دارو، حتی هنگام تجویز در ناحیه دیگری، به ندرت یک واکنش پوستی در همان منطقه رخ دهد. در صورت بروز علائم غیر معمول پوستی یا محل تزریق فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

این فهرست کاملی از عوارض جانبی این دارو نیست. اگر متوجه تغییرات دیگر ذکر نشده در فهرست فوق شده اید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی ویال پاکلی تاکسل

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف پاکلی تاکسل (تاکسول)

 • قبل از مصرف پاکلی تاکسل، اگر آلرژی به این دارو دارید و یا اگر به داروهای مشابه (مانند داروهایی از نوع تاکسان، داستاکسل، کابازیتاکسل) حساسیت دارید و یا هر گونه آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال (مانند روغن کرچک polyoxyethylated) باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو، با پزشک یا داروساز خود در مورد سابقه پزشکی تان به ویژه اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، صحبت نمایید: اختلال خونی (به عنوان مثال، تعداد کم گلبول های سفید خون)، کاهش عملکرد مغز استخوان، اکنون به عفونت مبتلا بودن، بیماری های قلبی (مانند ضربان قلب سریع یا کند یا نامنظم)، فشار خون بالا یا پایین، بیماری کبدی.
 • این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا (Cannabis)، می تواند باعث افزایش میزان سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید. مصرف نوشیدنی الکلی خود را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (Cannabis) به پزشک خود اطلاع دهید.
 • بدون مشورت با پزشک، واکسیناسیون نکرده یا به بدن واکسن نزنید، و از تماس با افرادی که اخیرا واکسن فلج اطفال از طریق دهان یا واکنس استنشاقی آنفولانزا دریافت کرده اند، خودداری کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف پاکلی تاکسل (تاکسول)

 • از آنجا که مصرف این دارو خطر بروز عفونت های جدی را افزایش می دهد، دستان خود را به خوبی بشوئید تا مانع از پخش شدن عفونت شوید. از تماس با افرادی که بیماری هایی دارند که ممکن است آن را به اشخاص دیگر بدهند (مانند آنفولانزا و آبله مرغان)، خودداری کنید.
 • برای کاهش احتمال بریدگی، کبودی یا آسیب دیدگی، با احتیاط از وسایل تیز مانند تیغ اصلاح یا ناخن گیر استفاده کنید و از ورزش های تماسی اجتناب کنید.
 • در هنگام استفاده از این دارو برای کودکان، احتیاط توصیه می شود، زیرا حاوی الکل است. کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی الکل، به ویژه خواب آلودگی و سردرگمی حساس تر باشند.
 • در حین استفاده از این دارو برای افراد مسن، احتیاط لازم است، زیرا آنها نسبت به عوارض جانبی این دارو به خصوص کاهش عملکرد مغز استخوان، بی حسی یا سوزن سوزن شدن یا سوزش دست و پا حساس تر هستند.
 • مردانی که از این دارو استفاده می کنند، در حین استفاده نباید برنامه ای برای فرزند دار شدن داشته باشند. این دارو بر تولید اسپرم مردان اثر گذاشته و خطر آسیب به نوزاد متولد نشده را افزایش می دهد. بنابراین، از روش های قابل اعتماد پیشگیری از بارداری باید در هنگام مصرف این دارو و مدتی پس از اتمام مصرف آن استفاده شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید. اگر در هنگام مصرف این دارو برنامه ای برای باردار شدن دارید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.
 • مصرف این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود. این دارو ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند. مهم است که مردان و زنانی که از این دارو استفاده می کنند، از روش های قابل اعتماد پیشگیری از بارداری در حین مصرف این دارو استفاده کنند (مانند کاندوم ها، قرص های ضد بارداری). اگر باردار شده اید و یا تصور می کنید که ممکن است باردار شده باشید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.
 • مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطرات احتمالی این دارو برای کودک شیرخوار، شیردهی به کودک توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

نکات کلیدی پیش از مصرف پاکلیتاکسل

تداخلات دارویی ویال پاکلی تاکسل

 • تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.
 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: سایر داروهایی که ممکن است عملکرد مغز استخوان را کاهش دهند (مانند آزاتیوپرین، تری متوپریم یا سولفامتوکسازول).
 • در صورت مصرف داروهای دیگری که باعث خواب آلودگی می شوند، مانند مشتقات تریاک یا تسکین دهنده های سرفه (مانند کدئین یا هیدروکودون)، الکل، ماری جوانا (cannabis)، داروهای خواب و اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی (مانند کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین) یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین و دیفن هیدرامین)، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • برچسب ها بر روی تمام داروهای خود را (از جمله آلرژی یا داروهای سرفه و سرما خوردگی) بررسی کنید؛ زیرا این محصولات ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شوند. از داروساز خود نحوه استفاده مطمئن از این داروها را بپرسید.

تداخلات دارویی ویال پاکلی تاکسل

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. 

تذکر

آزمایشات و یا تست های پزشکی (به عنوان مثال، شمارش کامل خون) باید بطور دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما یا نظارت بر عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده دارو

برای بیشترین فواید این دارو، مهم است که هر دوز از این دارو را مطابق با برنامه زمانی مصرف دارو دریافت کنید. اگر دوزی از دارو را از دست دادید، بلافاصله با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید تا یک برنامه دوز مصرفی مجدد برای شما مشخص کنند.

نگهداری از دارو

قابل استفاده نیست. این دارو در کلینیک به شما تزریق می شود و در خانه نگهداری نمی شود.

منبع: webmd

از
0
رای