کاربردهای ریواروکسابان (Rivaroxaban): روش مصرف و عوارض جانبی زارلتو (Xarelto)

کاربردهای ریواروکسابان (Rivaroxaban): روش مصرف و عوارض جانبی زارلتو (Xarelto) قرص زارلتو که با نام ریواروکسابان نیز شناخته می شود؛ برای جلوگیری از لخته شدن خون به دلیل ضربان قلب نامنظم خاص یا در بیماران پرخطر با تحرک محدود به کار می رود. کبودی یا ادرار تیره برخی از عوارض جانبی آن است.

ریواروکسابان (Rivaroxaban) یک داروی ضد انعقادی است که با انسداد برخی پروتئین های لخته شده در خون عمل می کند. در ادامه اطلاعات دارویی زارلتو (ریواروکسابان) از جمله: روش مصرف، عوارض جانبی، شرایط نگهداری و... بیان شده است.

موارد استفاده از داروی زارلتو (Xarelto)

از داروی ریواروکسابان برای جلوگیری از لخته شدن خون به دلیل ضربان قلب نامنظم خاص (فیبریلاسیون دهلیزی) یا بعد از عمل جراحی تعویض مفصل ران یا زانو استفاده می شود. همچنین از این دارو برای جلوگیری از ایجاد لخته خون در بیماران پرخطر با تحرک محدود در مدت زمان بستری شدن در بیمارستان و بعد از ترخیص استفاده می شود. علاوه بر این، ریواروکسابان برای درمان لخته خون (ترومبوز سیاهرگی عمقی-DVT یا آمبول ریوی-PE) و برای جلوگیری از تشکیل مجدد لخته خون مورد استفاده قرار می گیرد. ریواروکسابان یک داروی ضد انعقادی است که با انسداد برخی پروتئین های لخته شده در خون عمل می کند.

نحوه استفاده از زارلتو یا ریواروکسابان (Rivaroxaban)

 • قبل از شروع استفاده از ریواروکسابان و هر بار که مجددا مصرف آن را آغاز می کنید، راهنمای دارویی را مطالعه کرده و در صورت امکان، بروشور اطلاعات مربوط به بیمار نوشته شده توسط داروساز خود را تهیه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.
 • این دارو را به شکل خوراکی و مطابق با تجویز پزشک مصرف کنید. اگر از این دارو برای جلوگیری از لخته شدن خون بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو یا ران استفاده می کنید یا در زمان بستری شدن در بیمارستان و یا بعد از ترخیص از بیمارستان مصرف می کنید، دوز مصرفی معمولا یک مرتبه در روز است. اگر از این دارو برای جلوگیری از بروز سکته مغزی و لخته شدن خون که ممکن است به دلیل ضربان قلب نامنظم ایجاد شود، مصرف می کنید، دوز مصرفی معمولا یک مرتبه در روز همراه با شام است.

روش استفاده از ریواروکسابان

 • اگر از داروی ریواروکسابان برای درمان لخته شدن خون استفاده می کنید، دوز مصرفی معمولا دو مرتبه در روز برای سه هفته اول است و سپس دوز مصرفی یک مرتبه در روز می شود. برای جلوگیری از خطر مجدد تشکیل لخته خون، این دارو معمولا یک مرتبه در روز مصرف می شود. با دقت از دستورالعمل پزشک خود تبعیت کنید. دوز مصرفی خود را افزایش نداده، آن را سریع تر از زمان تجویز شده مصرف نکنید و مصرف آن را متوقف نکنید، مگر اینکه پزشک این گونه تجویز کرده باشد.
 • قرص های 10 میلی گرمی آن ممکن است با یا بدون غذا مصرف شوند. قرص های 15 و 20 میلی گرمی آن باید با غذا مصرف شوند. اگر هر گونه سوالی در مورد نحوه مصرف داروی ریواروکسابان دارید، از پزشک یا داروساز خود سوال بپرسید.
 • اگر قادر به بلعیدن قرص کامل آن نیستید، باید آن را خرد کرده و با پوره سیب مخلوط کنید. فورا کل مخلوط را بنوشید. آن را برای استفاده در آینده آماده نکنید.
 • اگر از طریق لوله این دارو را وارد معده خود می کنید (لوله تغذیه بینی یا لوله معده)، از پزشک متخصص خود بخواهید که دستورالعمل های دقیقی در مورد نحوه مخلوط کردن و تجویز آن را به شما ارائه دهد. دوز مصرفی و طول درمان بستگی به شرایط پزشکی تان و پاسخ به درمان دارد. از این دارو به طور منظم استفاده کنید تا بیشترین فواید آن را کسب کنید. برای کمک به یادآوری، هر روز آن را در یک زمان مشخص مصرف کنید.

طریقه مصرف قرص زارلتو

عوارض جانبی ریواروکسابان

 • به راحتی دچار کبودی شدن و یا خونریزی جزئی (مانند خونریزی بینی، خونریزی از ناحیه بریدگی) ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.
 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • اگر این دارو بیش از حد بر روی پروتئین های لخته خون تاثیر بگذارد، می تواند خونریزی جدی ایجاد کند.
 • در صورت بروز هر کدام از علائم خونریزی جدی مانند شرایط زیر، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: درد غیر معمول یا تورم یا ناراحتی، کبودی غیر معمول، خونریزی طولانی مدت ناشی از بریدگی ها یا خونریزی لثه، خونریزی مداوم یا مکرر بینی، خونریزی قاعدگی غیر معمول سنگین یا طولانی، ادرار صورتی یا تیره، خون سرفه کردن، استفراغی که مانند دانه های قهوه به نظر می رسد، سردرد شدید، سرگیجه یا غش کردن، خستگی یا ضعف غیر معمول یا مداوم، مدفوع سیاه یا خونی یا مانند قیر، مشکل در بلع.
 • در صورت بروز هر کدام از علائم خونریزی بسیار جدی مانند موارد زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: تغییر بینایی، گیجی، لکنت زبان، ضعف در یک سمت بدن.
 • یک واکنش بسیار جدی آلرژی زا به این دارو نادر است. با این وجود، اگر هر گونه علائم جدی یک واکنش آلرژی زا از جمله موارد زیر را مشاهده کردید، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش یا خارش یا تورم (به ویژه در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی ریواروکسابان

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف ریواروکسابان

 • قبل از مصرف ریواروکسابان، اگر آلرژی به این دارو دارید و یا هر گونه آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از استفاده از این دارو، در مورد سابقه پزشکی خود به خصوص اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید: بیماری کبد، بیماری کلیه، مشکلات خونریزی (مانند خونریزی معده یا روده، خونریزی مغزی)، سکته مغزی، اخیرا جراحی بزرگ یا آسیب جدی داشته اید، اختلالات خونی (مانند کم خونی، هموفیلی، ترومبوسیتوپنی)، اغلب می افتید و یا دچار آسیب دیدگی می شوید، مشکل خاص چشم (رتینوپاتی)، یک اختلال خاص لخته شدن خون (سندرم آنتی فسفولیپید)، برخی از مشکلات آنزیمی ارثی (مانند عدم تحمل لاکتوز، کمبود Lapp lactase، سوء جذب گلوکز و گالاکتوز).
 • مهم است که همه پزشکان و دندان پزشکان شما بدانند که داروی ریواروکسابان مصرف می کنید. قبل از جراحی یا هر گونه عمل پزشکی یا دندان پزشکی، به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید که این دارو را مصرف می کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف ریواروکسابان

 • این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود. مصرف روزانه الکل می تواند خطر خونریزی معده را افزایش دهد. مصرف نوشیدنی الکلی خود را محدود کنید. از پزشک یا داروساز خود در مورد میزان بی خطر و آسوده مصرف الکل سوال بپرسید.
 • این دارو می تواند منجر به خونریزی شود. برای کاهش خطر بریدگی، کبودی و یا آسیب دیدگی، در هنگام استفاده از اشیاء نوک تیز مانند تیغ یا ناخن گیر، با احتیاط عمل کنید. برای اصلاح کردن از ریش تراش برقی استفاده کنید و از مسواک نرم در هنگام مسواک زدن دندان ها استفاده کنید. از انجام فعالیت هایی مانند ورزش تماسی اجتناب کنید. اگر افتاده اید و یا به خود آسیب زده اید، به خصوص اگر به سر شما ضربه وارد شده است، فورا با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک ممکن است برای بررسی خونریزی غیر قابل مشاهده شما را معاینه کند که می تواند یک مشکل جدی باشد.
 • اگر باردار هستید و یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. در دوران بارداری این دارو تنها در مواردی که به وضوح به آن نیاز باشد، باید مورد استفاده قرار بگیرد. در مورد خطرات و فواید مصرف این دارو در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.
 • این دارو ممکن است به شیر مادر منتقل شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

نکات مهم پیش از مصرف ریواروکسابان

تداخلات دارویی زارلتو

 • تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.
 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: میفپریستون، داروهای دیگری که باعث خونریزی یا کبودی می شوند (از جمله داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، رقیق کننده های خون مانند وارفارین، آنوکساپارین)، داروهای خاص ضد افسردگی (از جمله داروهای بازدارنده‌ های بازجذب سروتونین مانند فلوکستین، داروهای مهارکننده بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین مانند دسونلافاکسین، ونلافاکسین).
 • سایر داروها می توانند باعث دفع ریواروکسابان از بدن شوند که می تواند بر نحوه عملکرد این دارو تاثیر گذار باشد. از جمله این داروها به شرح زیر است: کوبیسیستات، کونیواپتان، برخی از ضد قارچ های آزول (ایتراکونازول، کتوکونازول، پوزاکونازول)، ریفامایسین ها (مانند ریفامپین)، مهارکننده های پروتئاز HIV (مانند لوپیناویر، ریتوناویر)، گل راعی، داروهایی برای درمان تشنج (مانند کاربامازپین، فنی توئین، فنوباربیتال)، سایر داروها.
 • در صورت استفاده از آسپرین همراه با این دارو، خطر خونریزی می تواند افزایش پیدا کند. با این وجود، اگر پزشک به شما تجویز کرده است که دوز کم آسپرین را برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی مصرف کنید (معمولا دوزهای 81 تا 325 میلی گرم در روز)، باید مصرف این دارو را ادامه دهید، مگر اینکه پزشک روش دیگری را تجویز نماید. برای جزئیات بیشتر از پزشک یا داروساز خود سوال بپرسید.

تداخلات دارویی زارلتو

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو ممکن است شامل موارد زیر باشد: مدفوع خونی یا سیاه یا قیر مانند، ادرار تیره یا صورتی، خونریزی طولانی مدت یا غیر عادی.

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • آزمایشات و یا تست های پزشکی (مانند هماتوکریت یا هموگلوبین، تعداد گلبول های قرمز)، ممکن است به صورت دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما یا نظرات بر عوارض جانبی مورد بررسی قرار بگیرد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
دوز فراموش شده دارو
 • اگر این دارو را به صورت یک مرتبه در روز مصرف می کنید و مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.
 • اگر این دارو را به صورت دو مرتبه در روز مصرف می کنید و مصرف یک دوز را فراموش کردید، آن را هر زمان که به خاطر آوردید، مصرف کنید. اگر دوز مصرفی صبح را فراموش کردید و زمان مصرف دوز شب فرا رسیده است، باید دو دوز را به طور هم زمان مصرف کنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی مصرف قرص استفاده کنید.

اطلاعات دارویی زارلتو (ریواروکسابان)

نگهداری از دارو
 • دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید. آن را در حمام نگهداری نکنید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • در مدت 4 ساعت قرص های خرد شده مخلوط کرده (با آب سیب) را دور ریخته و یا استفاده کنید.
 • آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
0
رای