علائم خستگی از کار چیست + 8 راه ایجاد تعادل بین کار و زندگی

علائم خستگی از کار چیست + 8 راه ایجاد تعادل بین کار و زندگی چگونه در زندگی تعادل داشته باشیم؛ تعادل بین کار و زندگی چیست؛ چگونگی تشخیص خستگی کار و تغییراتی را که می توانید ایجاد کنید و راه های ایجاد تعادل بین کار و زندگی را در سلام دنیا بخوانید.

احساس خستگی از کار رایج است و می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود. خوشبختانه، چندین راه وجود دارد که می توانید برای کاهش خستگی و حفظ تعادل بین کار و زندگی انجام دهید. در این مطلب از سلام دنیا درباره تعادل بین کار و زندگی و اینکه چگونه خستگی کار را تشخیص دهیم و تغییراتی را که می توانید ایجاد کنید صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

تعادل بین کار و زندگی چیست

کار می تواند شما را خسته کند، چه شغل شما به کار فیزیکی نیاز داشته باشد یا نه. بیش از یک راه برای احساس خستگی وجود دارد و نیازهای روزانه شغل شما می تواند شما را از نظر جسمی و روحی خسته کند، حتی اگر روزهای خود را پشت میز بگذرانید.

سایر عوامل استرس زا - مانند مسائل مربوط به رابطه، نگرانی های مالی یا نگرانی های سلامتی - می توانند فشار را تشدید کنند. اگر همچنان به سر کار می روید، ممکن است متوجه شوید که از استرس اضافی نگرانی در مورد قرار گرفتن در معرض احتمالی با ویروس کرونای جدید در محل کار، احساس خستگی شدید می کنید.


حتما بخوانید: فرسودگی شغلی چیست


اگر اکنون از خانه کار می کنید، ممکن است کمی احساس امنیت کنید - به قیمت فشار بیشتر برای محو کردن مرزهای بین کار و خانه. به طور خلاصه، احساس خستگی از کار ، به خصوص در مواقع بحرانی و دشواری، بسیار رایج است. ممکن است نتوانید کار خود را به طور کامل ترک کنید.

تعادل بین کار و زندگی

چگونه خستگی کار را تشخیص دهیم

راه های مختلفی برای تشخیص خستگی شغلی وجود دارد.

تعدادی از رایج ترین علائم خستگی کارعبارتند ازمنبع مورد اعتماد:

 • احساس تهی بودن 
 • داشتن احساسات منفی ، بدبینانه  نسبت به شغل خود
 • برای اینکه انجام وظایف یا کارآمد بودن مشکل باشد
 • نسبت به کار خود اعتماد به نفس کمتری داشته باشید

اگر هر یک از علائم ذکر شده در بالا را تجربه کردید، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که عواملی را که ممکن است به خستگی شما کمک می کند شناسایی کنید و تغییراتی را در برنامه خود ایجاد کنید تا تعادل کار و زندگی سالمی داشته باشید.

تغییراتی را که می توانید خودتان ایجاد کنید، شناسایی کنید

اگر در محل کار کمی بیشتر از حد معمول احساس خستگی می کنید، اولین قدم خوب ممکن است شامل نگاهی به عادت هایی باشد که به طور بالقوه به خستگی شما کمک می کند.

 • شاید بعد از شیفت کاری بیش از حد احساس خستگی می کنید و نمی توانید کاری انجام دهید به جز اینکه روی صندلی مورد علاقه خود با گوشی خود استراحت کنید.
 • شما مرتباً تا دیر وقت بیدار می‌مانید تا به خودتان زمان بیشتری برای استراحت بدهید، اما وقتی بالاخره به رختخواب می‌روید، برایتان سخت است که از خواب بیدار شوید.
 • حتی اگر می خواهید برای پیاده روی بیرون بروید، دوستان خود را ببینید (با خیال راحت!)، و زمانی را برای برنامه ریزی غذا و آشپزی اختصاص دهید، به نظر نمی رسد که انرژی پیدا کنید.

تغییرات کوچک می تواند کلید کاهش خستگی و جلوگیری از فرسودگی باشد، از جمله:

 • خوردن انواع وعده های غذایی متعادل و مغذی
 • خواب کافی هر شب
 • تمرین تکنیک های کاهش استرس مانند یوگا، مدیتیشن یا ژورنال نویسی

حتما بخوانید: بهترین راه شروع مدیتیشن برای مبتدیان


 • ورزش منظم نیز می تواندیک تفاوت ایجاد کند. اگر برای یک تمرین کامل آماده نیستید، مشکلی نیست. حتی یک پیاده روی سریع در اطراف خانه می تواند به افزایش سطح انرژی و خلق و خوی شما کمک کند.

روش ایجاد تعادل بین کار و زندگی

چگونه در زندگی تعادل داشته باشیم

1. برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی: کار‌ را در محل کار بگذارید

هنگامی که دستگاه های کاری را در طول عصر و آخر هفته روشن می گذارید یا اگر بعد از ساعت کاری روز به بررسی ایمیل خود ادامه می دهید، ممکن است برای مقابله با چالش ها بیشتر احساس خستگی کنید. با این حال، وقتی همکاران یا مشتریان می‌دانند که همیشه می‌توان با شما تماس گرفت، اغلب «ترک کامل» کار تقریباً غیرممکن می‌شود، به خصوص زمانی که از خانه کار می‌کنید. اگر همیشه در دسترس باشید، هرگز زمانی برای انرژی مجدد پیدا نخواهید کرد.

اگر از شما انتظار می‌رود که در خارج از ساعات برنامه‌ریزی‌شده به مشکلات کاری رسیدگی کنید، با سرپرست خود در مورد تعیین مرزهای واضح در زمان‌هایی که در دسترس نیستید صحبت کنید. شاید حجم کار سنگین شما باعث شود تا دیر وقت کار کنید.

اما در نظر بگیرید که آیا تمایل دارید برای کار اضافی داوطلب شوید تا دیگران را راضی نگه دارید یا از سفرهای احساس گناه اجتناب کنید. اگر چنین است، امتناع مودبانه در زمانی که ظرفیت خود را دارید ممکن است در آینده به شما کمک کند.

همچنین ایده خوبی است که گزینه های پشتیبانی در محل کار را با سرپرست یا دفتر منابع انسانی خود در میان بگذارید. زمانی که احساس خستگی می کنید، کار سختی است. وقتی با آرامش و پر انرژی ظاهر می شوید، از طرف دیگر، همه سود می برند.

2. برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی: کمک بخواهید

وقتی کارهای زیادی دارید که نمی‌توانید بدون پشتیبانی آن‌ها را به‌طور واقع‌بینانه به انجام برسانید، درخواست کمک هیچ‌وقت ضرری ندارد. ممکن است نگران باشید که درخواست کمک نشان دهنده ضعف یا ناتوانی است، اما به یاد داشته باشید: کارفرمای شما احتمالاً از شما می خواهد که بهترین کار ممکن را انجام دهید. آنها نمی توانند شما را در رسیدن به آن هدف حمایت کنند مگر اینکه بدانند واقعاً چگونه کار می کنید.


حتما بخوانید: علائم فیزیکی افسردگی


در اینجا چند نکته دیگر وجود دارد:

 • با سرپرست خود صحبت کنید: وقتی کار زیادی دارید که نمی توانید به تنهایی انجام دهید، یک سرپرست آگاه می تواند با تعیین مجدد وظایف خاص یا پیدا کردن همکار که بتواند به شما کمک کند، کمک کند.
 • از پذیرفتن مسئولیت‌هایی که نمی‌توانید از عهده آنها برآیید اجتناب کنید: پذیرش کار اضافی ممکن است راه خوبی برای جلب احترام و احترام مثبت به نظر برسد، اما اگر شما را خسته کند، هیچ لطفی به شما نخواهد کرد.
 • در حال حاضر بمانید: مهم است که تلاش کنید تا مسئولیت های معمول خود را از بین نبرید و از بیرون رفتن در محل کار خودداری کنید، حتی زمانی که احساس خستگی یا بی حوصلگی می کنید. دانستن اینکه بهترین کار خود را انجام داده اید می تواند باعث ایجاد حس موفقیت شود و انگیزه بیشتری در شما ایجاد کند.

3. برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی: اوقات فراغت خود را صرف سرگرمی های مفید کنید

پس از یک روز کاری طولانی، ممکن است انرژی لازم برای چیزی فراتر از یک شب نتفلیکس را نداشته باشید. با این وجود، هر از گاهی خود را به انجام کاری متفاوت به چالش بکشید، به خصوص زمانی که احساس می کنید بیش از همه خسته هستید.

تماشای تلویزیون یا انجام بازی های ویدیویی ممکن است احساس آرامش داشته باشد و هیچ اشکالی ندارد که یک یا دو برنامه را دنبال کنید. با این حال، سرگرمی‌های هدفمندتر اغلب می‌توانند احساس رضایت بیشتری داشته باشند و احساس رضایت عمیق‌تری در شما ایجاد کنند.

برای اینکه در زمان مرخصی خود احساس شادابی بیشتری کنید، یک باغ راه اندازی کنید، یک کتاب بخوانید، یا هر روز یک کار برای بهبود منطقه زندگی خود انجام دهید.

 • فعالیت های خلاقانه، مانند هنر، موسیقی، نویسندگی یا صنایع دستی
 • خانگی یا پروژه های بهبود خانه
 • گذراندن وقت در فضای باز
 • مطالعه آکادمیک، مانند یادگیری یک زبان جدید یا شرکت در کلاس

حتما بخوانید: چگونه یک سرگرمی پیدا کنیم


4. برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی: یک برنامه مراقبت از خود تهیه کنید

اولویت بندی نیازهای فیزیکی و عاطفی بخش مهمی از ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی شما است. مراقبت خوب از خود می تواند انعطاف پذیری و قدرت را بهبود بخشد و مدیریت چالش ها را آسان تر می کند. وقتی از نظر جسمی و عاطفی احساس سلامتی می کنید، معمولاً حفظ دیدگاه مثبت و دفع احساسات تحریک پذیری، ناامیدی و بدبینی که اغلب با خستگی و استرس مداوم همراه است، آسان تر می شود.

در حالی که خواب کافی و خوب غذا خوردن تأثیر دارد، مراقبت از خود فراتر از این نیازهای اساسی است. ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • یک حمام آب گرم با موسیقی آرامش بخش برای استراحت
 • یک شب آرام در خانه به جای یک مهمانی بزرگ با دوستان
 • یوگا ، مدیتیشن ، و سایر تمرینات ذهن آگاهی
 • تماس منظم با نزدیکترین دوستان خود

ایجاد تعادل در کار و زندگی

5. برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی: با عزیزان صحبت کنید

نگه داشتن استرس برای خود می تواند شما را منزوی کند و حال شما را بدتر کند. ممکن است نگران باشید که با صحبت کردن در مورد آنچه اتفاق می‌افتد، بار دیگران را سنگین می‌کنید، اما به این فکر کنید که اگر یکی از عزیزان در موقعیت شما قرار می‌گرفت چه احساسی داشتید. شما احتمالاً می خواهید هر طور که می توانید به آنها کمک کنید، درست است؟

دوستان و خانواده ممکن است توانایی رفع خستگی شما را نداشته باشند، اما هنوز هم می توانند با گوش دادن و کمک به روش های کوچک از شما حمایت کنند، به خصوص اگر در مورد آنچه نیاز دارید با آنها صحبت کنید.

به عنوان مثال، هم اتاقی شما ممکن است با دعوت از شما برای کمک به آنها در تهیه یک دستور غذا، انگیزه شما را ایجاد کند که بلند شوید و شام درست کنید. ممکن است مادرتان وقتی می‌داند هفته‌ای طولانی را سپری کرده‌اید، با یک کیسه مواد غذایی به آنجا برود. صرف دانستن اینکه از جانب عزیزانتان حمایت می‌کنید، می‌تواند احساس تعلق و ارتباط را افزایش دهد و جدا شدن از کار را در پایان روز آسان‌تر می‌کند. به نوبه خود می‌تواند به شما کمک کند که آرامش داشته باشید.

6. برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی: یکنواختی را بشکنید

همانطور که کارهای تکراری می تواند منجر به خمیازه کشیدن شود، یک روز کاری آسان اما یکنواخت می تواند احساس خستگی در شما ایجاد کند. تغییر روال معمول خود می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.


حتما بخوانید: 17 ترفند ساده رفع خستگی محل کار


برخی از چیزهایی که باید امتحان کنید:

 • ترتیب کارهای روزانه‌تان را تغییر دهید: صبح‌ها روی کارهای کم‌چالش‌تر کار کنید، زمانی که احساس شادابی می‌کنید و کمتر احتمال می‌دهید که منطقه را ترک کنید. کارهای محرک بیشتری را برای بعدازظهر ذخیره کنید تا شما را از بی حوصلگی بعد از ناهار دور نگه دارد.
 • مدیتیشن: چند دقیقه از هر استراحت را برای مدیتیشن سریع، پیاده روی یا تمرینات تنفسی اختصاص دهید . اینها می‌توانند به شما کمک کنند تا نسبت به سایر فعالیت‌های استراحت احساس شادابی بیشتری داشته باشید، مانند پیگیری در رسانه‌های اجتماعی یا دنبال کردن آخرین اخبار.
 • ایستگاه های کاری جایگزین را در نظر بگیرید: می توانید از یک میز ایستاده استفاده کنید یا صندلی خود را با یک توپ ورزشی جایگزین کنید. در صورت امکان، محیط خود را در طول روز با کار کردن در بیرون یا نزدیک پنجره در بعد از ظهرهای آفتابی تغییر دهید.
 • با سرپرست خود در مورد برنامه ریزی منعطف صحبت کنید: برخی افراد متوجه می شوند که در ساعات خاصی از روز بهتر کار می کنند و ترجیح می دهند زودتر یا دیرتر شروع کنند. برخی دیگر ترجیح می دهند 4 روز بیشتر کار کنند تا آخر هفته 3 روزه داشته باشند.

تعادل بین کار و زندگی؛یکنواختی را بشکنید

7. برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی: گزینه های آینده را ارزیابی کنید

شما اقداماتی را برای رفع خستگی خود انجام داده اید، اما شرایط محل کار همچنان شما را خسته می کند و کارفرمای شما کمتر از تلاش برای ایجاد تغییر حمایت کرده است. بعدش چی؟

ممکن است زمان آن رسیده باشد که به شغل یا شغل دیگری فکر کنید، شغلی که به شما امکان می دهد بین کار و زندگی سالم تعادل داشته باشید. ممکن است برای شما سخت باشد که از نظر ذهنی حتی زمانی که از نظر جسمی حضور دارید کار کنید، و ممکن است کمی به کار خود افتخار کنید. رفاه عاطفی و روابط شما با خانواده و دوستان ممکن است خستگی شما را کم کند‌.

8. برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی: کمک حرفه ای بگیرید

گاهی اوقات، خستگی مداوم فقط یک نتیجه طبیعی از کار است، اما خستگی - فیزیکی یا احساسی - می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد. اگر علائم غیر قابل توضیح دیگری از جمله درد ، تغییر در اشتها یا ناراحتی معده دارید ، بهتر است با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا سایر نگرانی ها را رد کنید.

یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا دلایل خستگی همراه با علائم سلامت روان را کشف کنید، از جمله:

 • تغییرات خلق و خوی
 • ناامیدی
 • افکار خودکشی

اگر به تغییر شغل فکر می کنید، درمانگر شما می تواند در حین تغییر، راهنمایی و مشاوره شغلی ارائه دهد. حداقل، آنها می توانند شما را به سمت منابع مفید هدایت کنند.

سخن آخر

معمولاً پس از خستگی، بازیابی قوای خود دشوارتر است. وقت گذاشتن برای انرژی مجدد و ترسیم یک خط تیره‌تر بین کار و زندگی در خانه  می‌تواند به شما کمک کند استرس را قبل از اینکه شما را کاملاً از بین ببرد مدیریت کنید. اگر خستگی شما شروع به تأثیر گذاشتن روی روابط یا کیفیت زندگی شما کرد، بهتر است فوراً با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.


مقالات مرتبط:

راه های مقابله و جلوگیری از افکار خودکشی

علائم سندرم خستگی مزمن چیست و درمان آناز
2
رای