بهترین روش برای کاهش وزن پایدار برای مردان بالای 50 سال چیست

بهترین روش برای کاهش وزن پایدار برای مردان بالای 50 سال چیست چاقی، چیزی بیشتر از تنها اضافه وزن است. می تواند به معنای انرژی کمتر، کم انگیزگی و ... باشد. کاهش وزن برای مردان بالای 50 سال می تواند چالش برانگیزتر از زمان های اولیه زندگیشان باشد، اما بدان معنا نیست که دست نیافتنی است.

آیا احساسی مانند دیروز را می دهد وقتی که حس جوانی، انرژی زیاد و تناسب اندام داشتید؟ یا این مساله مانند یک عمر قبل به نظر می رسد؟ هر زمانی که اتفاق بیافتد، تغییرات ناخواسته مانند افزایش وزن و از دست دادن تناسب اندام می تواند عمیقا نگران کننده باشد، اما وقتی بالای 50 سال داشته باشید، کاهش وزن و بازیابی سلامت جسمی ممکن است بی دوام باشد. چاقی داشتن چیزی بیشتر از تنها اضافه وزن است. می تواند به معنای انرژی کمتر، کم انگیزگی و خلق و خوی بد نیز باشد. این مساله می تواند خطر ابتلا به بیماری های جدی مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و عروقی و برخی سرطان ها را افزایش می دهد. این مساله می تواند خواب شما را مختل کرده و باعث درد و تیر کشیدگی شود که می تواند شما را از ایجاد تغییرات مثبت باز دارد.

اما با جستجوی راهنمایی از متخصص پزشکی، می توانید روش های درمانی را کشف کرده و سبک زندگی را انتخاب کنید که به بدنتان در سازگاری و تجدید قوا کمک می کند. برای آقایان، این به معنای نه تنها ارزیابی رژیم غذایی و عادات ورزشی و شناسایی هر گونه مشکل سلامتی است که می تواند مانع از کاهش وزن تان شود، بلکه همچنین نقش تستوسترون را بررسی می کند که در سلامت جسمی تان، به خصوص وقتی افزایش وزن پیدا می کنید، نقش دارد. کاهش وزن برای مردان بالای 50 سال مطمئنا می تواند چالش برانگیزتر از زمان های اولیه زندگی شان باشد، اما بدان معنا نیست که دست نیافتنی است. هم چنین مهم است که آنچه بدنتان اکنون نیاز دارد، چگونه از تعادل خارج می شود، و روش هایی که می توانید به سمت سلامتی و آمادگی بیشتر حرکت کنید را در نظر بگیرید. با پشتیبانی صحیح، می توانید معنای حس جوانی را هم اکنون کشف کنید.

کاهش وزن برای مردان بالای 50 سال

چرا کاهش وزن بعد از 50 سال سخت تر می شود؟

بدنتان همیشه بیشترین تلاش خود را برای سلامتی و سرزندگی در هر روز انجام می دهد. اما همیشه در حد توان آن نیست. بیماری، آسیب و خستگی می تواند باعث مشکلات جدی شود و روند طبیعی پیری چالش های جدیدی برای سلامتی جسمی به وجود می آورد. با گذشت سال ها، نمی توانید از بدنتان انتظار داشته باشید که به همان سرعت و به طور یکنواختی که قبلا بهبود پیدا می کرد، ترمیم شود- و اگر رویه و زندگی تان را با توجه به سن و سال خود تنظیم نکنید، ممکن است در نهایت به ضرر بدن خود فعالیت کنید.

این مساله غیر قابل انکار است که رژیم غذایی و ورزش غالبا در افزایش وزن بسیاری از مردان در سن بالا نقش مهمی دارد. از این گذشته، اواسط زندگی اغلب به دلیل ساعات طولانی کار، تعهدات خانوادگی، استرس زیاد و خواب نامناسب، زمان کم شدن فعالیت بدنی و غذای ایده آل کمتر است. اما افزایش وزن همچنین ناشی از تغییرات طبیعی فیزیولوژیکی - بخصوص تغییرات هورمونی - همراه با افزایش سن است. اما اگر پشتیبانی لازم را برای انجام تغییرات بدن تان فراهم نمی کنید، کاهش وزن می تواند یک کار غیر ممکن به نظر برسد.

تاثیر هورمون ها بر وزن

هورمون ها نقش مهمی در نحوه عملکرد بدن دارند و به طور روزانه به چالش ها پاسخ می دهد. اما سطح هورمون در طول زندگی ثابت نمی ماند. مانند بسیاری از جنبه های دیگر سلامت، سیستم غدد درون ریز با افزایش سن تغییر می کند. با گذشت زمان، ارگان ها و بافت های بدن چه به طور ناگهانی و یا چه به صورت تدریجی شروع به تولید سطح پایین تر از برخی از هورمون های مهم می کنند در حالی که تولید برخی دیگر از هورمون ها افزایش پیدا می کنند. گیرنده های هورمون ممکن است حساس تر شوند، به پیام های هورمون های مهم آسیب رسانده و در پتانسیل سلامتی بدن تداخل ایجاد کنند. بدن ممکن است در متابولیسم هورمون ها نیز نامناسب تر عمل کند.

برای مردان، کاهش طبیعی تستوسترون که با افزایش سن رخ می دهد، می تواند به طور خاص مختل کننده باشد. به این دلیل که تستوسترون به تقویت توده عضلانی، تراکم استخوان، چربی سوزی و انرژی کلی کمک می کند، کاهش سطح تستوسترون می تواند منجر به افزایش وزن و کاهش توده عضلانی شود. حتی به عنوان یک قسمت عادی از پیری، این کاهش تستوسترون می تواند چالش های قابل توجهی برای کاهش وزن مردان بالای 50 سال ایجاد کند و برای آقایان با سطح غیر طبیعی تستوسترون، این تاثیر می تواند حتی عمیق تر باشد. همراه با تستوسترون، هورمون های دیگری می توانند به اضافه وزن کمک کنند که به شرح زیر است.

تاثیر هورمون ها بر وزن

هورمون هایی که در بروز چاقی در مردان بالای 50 سال تاثیر دارند

  • کورتیزول: هنگامی که استرس سطح کورتیزول را افزایش می دهد، تمایل به خوردن غذاهای پرکالری پیدا می کنید و بدن ممکن است به عنوان یک مکانیسم حفاظتی، وزن اضافه می کند.
  • لپتین: هورمونی است که به شما کمک می کند تا درک کنید که چه زمانی سیر شده اید، لپتین می تواند نقش مهمی در وزن تان ایفا کند. مقاومت به لپتین می تواند منجر به پرخوری سهوی و افزایش غیرمنتظره وزن شود.
  • هورمون های تیروئید: هورمون های تولید شده توسط تیروئید به سوخت و ساز و انرژی بدن کمک می کنند. به این ترتیب، سطح غیر طبیعی کم هورمون تیروئید که با نام کم کاری تیروئید شناخته می شود، می تواند مانع از توانایی تان در کاهش وزن شود. در حقیقت وقتی که شخص افزایش وزن قابل توجه یا مشکل در کاهش وزن را گزارش می کند، مشکوک به ابتلا به کم کاری تیروئید است.
  • انسولین: انسولین برای متابولیسم کربوهیدرات ها ضروری است، اما وقتی میزان انسولین خیلی زیاد است، می توانید میزان زیادی علائم پریشانی از جمله افزایش وزن را تجربه کنید.
  • استروژن: اگرچه استروژن کم در مردان خطر سلامتی به همراه دارد، اما استروژن بیش از حد می تواند توانایی تنظیم بدن در احتباس و ذخیره چربی را مختل کرده و منجر به افزایش وزن و مشکلات در کاهش وزن شود.

اگرچه تغییرات خاصی برای بدن های پیر اجتناب ناپذیر است، اما از بروز علائم ناراحت کننده می توان اجتناب کرد. شناسایی عدم تعادل هورمون و انجام اقدامات لازم برای بازگشت بدن به وضعیت داخلی سالم می تواند به شما در بازگشت مجدد به مسیر سلامتی کمک کند.

هورمون هایی که در بروز چاقی در مردان بالای 50 سال تاثیر دارند

نکات واقعی کاهش وزن برای مردان بزرگ تر از 50 سال

شاخص توده بدنی بالا (BMI) می تواند استرس قابل توجهی را برای اندام ها و سیستم های ما ایجاد کند، به همین دلیل وزن ناسالم بدن با طیف گسترده ای از مشکلات سلامتی از جمله بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا، آرتروز، سرطان، مقاومت به انسولین و دیابت و به طور کلی مرگ همراه است. و مطمئناً، کیفیت زندگی روزمره شما احتمالاً تأثیر آن را مدتها قبل از بروز مشکلات جدی در سلامتی احساس خواهد کرد - از انرژی شما گرفته تا تصور از خود. از سوی دیگر، می تواند به جلوگیری از کاهش این تاثیرات در بدن کمک کند و در عین حال، به شما امکان می دهد تا عزت نفس بیشتر و بهبود کیفیت زندگی را تجربه کنید.

بهترین روش برای کاهش وزن پایدار بعد از سن 50 سالگی در مردان چیست؟

اما با وجود تمام چالش های فیزیولوژیکی برای کاهش وزن بعد از سن 50 سالگی، بهترین روش برای کاهش وزن چیست؟

1. بر اساس مشاوره های یک متخصص

برای شروع اقدامات کاهش وزن، با یک متخصص پزشکی در زمینه بررسی همه جانبه سلامتی شخص و سلامت هورمونی و کسی که تغییراتی که با افزایش سن رخ می دهد را درک می کند، صحبت کنید. پزشکان همچنین ممکن است سابقه پزشکی و مشکلات هورمونی که ممکن است ناشی از افزایش وزن ناخواسته بدن باشد را در نظر بگیرند. با بررسی کامل سلامتی و علائم تان، می تواند یک برنامه درمانی شخصی طراحی کرده و به شما کمک کند تا تغییرات مثبت در شیوه زندگی تان ایجاد کنید که توانایی بدن در حفظ وزن سالم را تقویت می کند.

بهترین روش برای کاهش وزن  در مردان بالای 50 سال

2. هورمون درمانی جایگزین را امتحان کنید

اگر سطح هورمون در افزایش وزن شما نقش داشته باشد یا در کاهش وزن مشکل داشته باشید، هورمون درمانی جایگزین (HRT) می تواند یک راه حل ایده آل باشد. هورمون درمانی جایگزین، سطح غیر طبیعی کم هورمون ها را به تدریج جبران می کند و عملکرد فیزیولوژیکی را بهینه می کند. برای مردان با تستوسترون پایین، محققان دریافتند که درمان جایگزینی تستوسترون می تواند از کاهش وزن قابل توجه و دور کمر کم و شاخص توده بدنی پایین پشتیبانی کند. برای مبتلایان به کم کاری تیروئید، هورمون درمانی می تواند علائم را به حداقل رسانده یا علائم را برطرف کند. و به بدنتان کمک می کند تا متابولیسم سالم را حفظ کند. آزمایش های هورمونی که توسط پزشک معالج انجام می شود می توانند تعیین کنند که چگونه ممکن است سطح هورمون بدن تان به نفع یا بر ضرر سلامتی تان عمل کند. و گزینه درمانی مانند پلت درمانی، پچ ها، کرم ها، ژل ها و قرص ها می توانند تقریبا به بخشی بی دردسر از روال مراقبت های روزانه تان تبدیل شوند.

3. فعالیت های بدنی را در اولویت قرار دهید

اگرچه فعالیت بدنی برای سلامت در هر مرحله از زندگی مهم است، اما برای سالمندان مهم است که ورزش منظم انجام دهند. ورزش منظم را نه تنها برای وزن سالم بدن، بلکه به طور کلی جهت بهبود تراکم استخوان و کیفیت کلی عضلات انجام دهند. فواید فعالیت بدنی همچنین می تواند تحرک، تعادل، انرژی و عملکرد کلی بدن را به شدت افزایش دهد. برای به حداکثر رساندن تاثیر ورزش، مهم است که برنامه ای را تنظیم کنید که برای شما موثر است. پزشک متخصص می تواند به شما کمک کند با ایجاد تعادل در تمرینات هوازی، انعطاف پذیری، تعادل، استقامت و تحمل وزن که می تواند برای بدن تان ایده آل باشد، به استراتژی شخصی سازی کمک کنید. برای مردانی با سطح تستوسترون کم، تحقیقات نشان می دهد که با استفاده از تست جایگزینی تستوسترون می توان فواید تمرینی ورزشی از جمله توده عضلانی و قدرت را به میزان بیشتری بهبود بخشید.

فعالیت های بدنی مناسب برای کاهش وزن مردان بالای 50 سال

4. با استراحت کافی و تسکین استرس، سلامت خود را بهبود ببخشید

خواب ناکافی و استرس زیاد می تواند بر چیزی بیش از سطح انرژی و هوشیاری تان تاثیرگذار باشد- این مساله می تواند تاثیر منفی بر سطح هورمون ها از جمله لپتین، کورتیزول و تستوسترون داشته باشد. این عدم تعادل می تواند باعث استرس بیشتر، پرخوری، متابولیسم آهسته و انگیزه کم شود. ایجاد الگوهای خواب مناسب و یافتن راه هایی برای کاهش مقابله با استرس می تواند در بهبود سلامت کلی و کنترل وزن تاثیرگذار باشد. پزشک مراقب تان می تواند در یافتن راه هایی به شما کمک کند. او همچنین می تواند تعیین کند که آیا عدم تعادل هورمونی می تواند مانع از توانایی تان جهت دستیابی به خواب با کیفیت یا حل مشکل استرس شود.

یک رویکرد تازه برای کاهش وزن مردان بالای 50 سال

اگر وارد نیمه عمر زندگی تان شده اید و قادر به از دست دادن وزن ناخواسته نیستید، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که سلامتی و وزن خود را به روش جدیدی بررسی کنید. سبک زندگی، اهداف، و نگاه تان به زندگی مانند زمانی که جوان تر بودید، نخواهد بود و روش تان جهت کاهش وزن نیز نباید به این گونه باشد. با کمک یک پزشک متخصص هورمونی می توانید با دید تازه ای به وزن و سلامتی خود نگاه کنید و یاد بگیرید که چگونه در این مرحله جدید زندگی بدن خود را تقویت کنید. با بدن خود هماهنگ باشید و تغییرات معناداری ایجاد کنید که از سلامت بهتر شما در زمان حال و آینده حمایت می کند.

از
3
رای