کاهش وزن و سایر مزایای رژیم غذایی کتوژنیک

کاهش وزن و سایر مزایای رژیم غذایی کتوژنیک رژیم کتوژنیک یا کتو، رژیم دشواری است، اما کارشناسان تغذیه به تازگی تأثیرات مثبت آن را روی برخی از بیماری ها کشف کرده اند که در ادامه به آن ها اشاره شده است.

اگر رژیم های لاغری کاهش وزن را بررسی کرده باشید، بسیار بعید است که به رژیم غذایی کتوژنیک برخورد نکرده باشید. رژیم غذایی کتوژنیک یا کتو روی کاهش شدید کربوهیدرات ها و افزایش مصرف پروتئین ها و چربی ها تمرکز دارد. اصل پیش فرض رژیم کتو محدود کردن کربوهیدرات ها به عنوان منبع کالری می باشد. زمانی که کربوهیدرات کمتری وجود دارد، بدن شما چربی را به عنوان منبع اصلی انرژی تجزیه می کند که منجر به کاهش وزن موثر خواهد شد. اما رژیم لاغری کتوژنیک تنها به کاهش وزن شما کمک نمی کند. تحقیقات زیادی در مورد سازوکار رژیم غذایی کتو در کمک و حتی جلوگیری از برخی بیماری های خاص انجام شده است.

اثرات مثبت رژیم لاغری کتوژنیک بر برخی از بیماری ها

1. صرع: یک متخصص تغذیه و رژیم شناسی بیمارستان مغز بنگلور، بیان می کند که رژیم غذایی کتوژنیک همراه با چربی زیاد و کربوهیدرات کم برای کنترل تشنج های صرعی، به ویژه در کودکان مناسب است. یک رژیم شناس کارآزموده ومتخصص باید دستورالعمل هایی را در هنگام رعایت رژیم کتوژنیک برای صرع ارائه دهد.

2. بیماری های قلبی: رژیم کتوژنیک توانایی کاهش میزان کلسترول بد و سطح تری گلیسیرید و افزایش کلسترول خوب را دارد. اما اگر به بیماری قلبی مبتلا هستید، قبل از انتخاب این رژیم با پزشک خود مشورت کنید.

3. دیابت: رژیم کتوژنیک با کاهش مصرف کربوهیدرات به کاهش سطح قند خون کمک می کند. همچنین با کاهش سطح انسولین برای مقابله با دیابت نوع 1 و نوع 2 نیز مناسب است.

4. اسکیزوفرنی: مطالعات نشان داده اند که رژیم کتوژنیک با تثبیت مسیرهای انرژی در مغز که مسئول ایجاد توسعه علایم اسکیزوفرنی هستند، منجر به تغییر رفتار در تفذتد مبتلا به اسکیزوفرنی می شود.

5. بیماری پارکینسون: رژیم غذایی کتو با کمک به کارکرد مؤثر مغز می تواند به کاهش علائم بیماری های نورودژنراتیو (تخریب کننده عصب) مانند پارکینسون کمک کند.

فواید رژیم کتوژنیک

6. سندرم تخمدان پلی کیستیک: زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک می توانند از رژیم غذایی کتوژنیک به دلیل توانایی آن در کنترل سطح تستوسترون و وزن بدن سود ببرند. البته قبل از مشاوره با دکتر،  رژیم غذایی کتوژنیک را برای مدت طولانی دنبال نکنید.

7. لتارژی (نوعی حالت گیجی و خواب آلودگی) و ضعف: بدون شک رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی دشوار است. شما مجبور به قطع مصرف کربوهیدرات ها و جایگزینی آن با غذاهای حاوی پروتئین و چربی بالا هستید. بسیاری از مردم رژیم کتوژنیک را رها می کنند چرا که قادر نیستند به آن پایبند بمانند. ترک کربوهیدرات منجر به احساس ضعف در شما می شود. با این حال، زمانی که بدن شما به رژیم غذائی عادت کرد، شما نه نتها لاغر می شوید بلکه احساس انرژی بیشتری نیز خواهید کرد.

از
1
رای