علت درد شانه چیست؛ انواع و درمان شانه درد با روش خانگی و پزشکی

علت درد شانه چیست؛ انواع و درمان شانه درد با روش خانگی و پزشکی شانه درد نشانه چیست؛ بررسی کامل علت درد شانه؛ انواع شانه درد و کتف؛ روش های تشخیص، آزمایشات ، زمان مراجعه به پزشک و بهترین درمان خانگی و پزشکی، داروی درمان درد مفصل شانه در سلام دنیا بخوانید.

شانه های شما هر کدام دارای دو مفصل هستند که آنها را به انعطاف پذیرترین اعضای بدن شما تبدیل می کند.ما در این مقاله از سلام دنیا در مورد علت شانه درد چیست، علائم شانه درد، درمان شانه درد با انواع روش های خانگ، پزشکی و دارویی صحبت کردیم با ما همراه باشید.

مفصل شانه در کجاست

مفصل شانه اصلی - گلنوهومرال - یک مفصل گوی و‌ کاسه ای است. این به این دلیل نامیده می شود که قسمت بالای استخوان بازو به شکل یک توپ است. این توپ در استخوان تیغه شانه قرار می گیرد که به عنوان سوکت عمل می کند و دامنه حرکتی وسیعی به شانه شما می دهد.اما، کاسه شانه در مقایسه با سایر مفاصل  گوی و کاسه مانند لگن بسیار کوچک است. توسط پوششی از عضلات که توسط طناب های قوی به نام تاندون به استخوان ها متصل می شوند، کنار هم نگه داشته و کنترل می شود.

این ماهیچه ها و تاندون ها یک کپسول در اطراف مفصل تشکیل می دهند و از حرکات آن حمایت می کنند، اما می توانند احتمال دررفتگی آن را نسبت به سایر مفاصل افزایش دهند. داخل کپسول سینوویوم است که مایعی تولید می کند که مفصل را روان می کند و غضروف را سالم نگه می دارد. غضروف به محافظت از استخوان‌های شما در برابر هر گونه ضربه کمک می‌کند و بین استخوان‌های مفاصل شانه شما قرار می‌گیرد تا از ساییدن آن‌ها به یکدیگر جلوگیری کند.


حتما بخوانید: خواب رفتن دست چپ نشانه چیست


در بالای مفصل شانه اصلی مفصل کوچکتری وجود دارد که در آن قسمت بالای تیغه شانه - آکرومیون - با ترقوه برخورد می کند. این به عنوان مفصل آکرومیوکلاویکولار شناخته می شود. این به مفصل بزرگتر زیر کمک می‌کند تا حرکت کند، به‌ویژه زمانی که بازوی خود را بالا می‌برید، بلند می‌کنید  چیزی پرتاب می‌کنید. 

مفصل شانه در کجاست

علت درد شانه

اکثر مشکلات شانه فقط بر ناحیه کوچکی تأثیر می گذارد و  مدت زمان نسبتاً کوتاهی طول می کشد.اما گاهی اوقات مشکل در شانه شما می‌تواند بخشی از یک بیماری گسترده‌تر و طولانی‌مدت مانند استئوآرتریت یا پلی‌میالژیا روماتیکا باشد.برای افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید، درد و تورم در شانه‌هایشان نسبتاً رایج است.استئوآرتریت کمتر از سایر مفاصل بر شانه های شما تأثیر می گذارد، مگر اینکه در گذشته به آنها آسیب رسانده باشید.

چندین دلیل احتمالی دیگر برای درد شانه وجود دارد، مانند:

 • التهاب، جایی که شانه شما نسبت به یک واکنش طبیعی به عفونت یا آسیب، داغ، قرمز می شود متورم می شود و درد می کند.
 • آسیب به عضلات و تاندون های اطراف شانه
 • تنش در عضلات بین گردن و شانه - این معمولاً به وضعیت بدن شما در قسمت بالایی پشت یا گردن شما بستگی دارد و اغلب به نحوه ایستادن یا نشستن شما در هنگام استفاده از رایانه یا در محل کار مرتبط است.
 • التهاب بورس شانه - یک بالشتک پر از مایع که به طور معمول به ماهیچه‌ها و تاندون‌ها کمک می‌کند تا به آرامی روی استخوان‌های شانه بلغزند.
 • آسیب به استخوان ها و غضروف، که می تواند ناشی از آرتریت باشد.
 • همچنین ممکن است دردی که در شانه خود احساس می کنید ناشی از مشکل در قسمت دیگری از بدن شما، مانند گردن باشد.

مشکلات در گردن ممکن است باعث درد در تیغه شانه یا بالای بازوی شما شود.هنگامی که این اتفاق می افتد به عنوان درد ارجاعی یا درد تشعشع شناخته می شود. اگر احساس سوزن سوزن شدن در دست یا بازو و همچنین درد در شانه خود دارید، احتمالاً ناشی از مشکلی در گردن شماست.

علت درد شانه

برای درد شانه چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

مگر اینکه آسیب جدی داشته باشید یا دچار درد ناگهانی و مداوم شده باشید، معمولاً می توانید بدون مراجعه به پزشک درد شانه خود را درمان کنید.

اگر پس از دو هفته از درمان خود احساس کردید که درد بهتر نشده است، باید به پزشک یا فیزیوتراپیست خود مراجعه کنید.

همچنین در موارد زیر باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید:

 •  در هر دو شانه درد شدید داشته باشید.
 • همچنین در ناحیه ران خود درد داشته باشید.
 • تب داشته باشید یا حال خوشی نداشته باشید

اینها می توانند نشانه های بیماری به نام پلی میالژیا روماتیکا باشند که نیاز به درمان فوری دارد.


حتما بخوانید: علت درد شانه در بارداری چیست


تشخیص درد شانه

هر مشکل شانه الگوی علائم خاص خود را دارد که می تواند به پزشک یا فیزیوتراپیست شما کمک کند تا تشخیص دهد. اکثر شرایط استفاده از شانه یا حرکت دادن آنها را دردناک می کند، اما برخی شرایط باعث می شود شانه شما سفت شود. پزشک یا فیزیوتراپیست شما باید ببیند کدام حرکات دردناک‌تر هستند، زیرا این می‌تواند نشان دهد که مشکل کجاست. آنها معمولاً می پرسند که چگونه مشکل شروع شده است، چگونه ایجاد شده است و چگونه بر فعالیت های روزانه شما تأثیر می گذارد.

اگر می توانید، سعی کنید قبل از قرار ملاقات، چند یادداشت در مورد زمان و چگونگی شروع مشکل و چه چیزی باعث بدتر شدن آن می شود، بنویسید. این به شما کمک می کند تا تشخیص دقیق تری داشته باشید. معمولاً فیزیوتراپ یا پزشک شما می تواند پس از تشخیص وضعیت شما بهترین دوره درمانی را توصیه کند. با این حال، اگر مشکوک باشند که مشکلات شما ناشی از آرتریت یا شرایط پیچیده‌تر است، ممکن است شما را برای آزمایش‌های بیشتر بفرستند.

تشخیص درد شانه

چه آزمایشاتی وجود دارد؟

 • آزمایش خون معمولا برای اکثر مشکلات شانه مورد نیاز نیست، اما گاهی اوقات برای رد سایر بیماری ها، از جمله برخی از انواع آرتریت، استفاده می شود.
 • اشعه ایکس برای بررسی مشکلات استخوان های شانه و تغییرات جزئی در مفاصل خوب است. با این حال، تغییرات کوچک بسیار رایج هستند و ممکن است دلیل اصلی مشکل شما باشند.اشعه ایکس فقط می‌تواند استخوان‌ها را نشان دهد، اما آسیب‌های بافت نرم مانند ماهیچه‌ها را نشان نمی‌دهد.
 • اسکن اولتراسوند می تواند تورم و همچنین آسیب و مشکلات مربوط به تاندون ها، عضلات یا سایر بافت های نرم شانه را نشان دهد. از امواج صوتی با فرکانس بالا برای بررسی و ساخت تصاویری از داخل بدن استفاده می کند.
 • اگر پزشک مشکوک به مشکل پیچیده تری در بافت نرم شانه باشد، ممکن است برای اسکن تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) ارجاع شوید. MRI از امواج رادیویی برای ایجاد تصویری استفاده می‌کند تا نشان دهد که چه اتفاقی برای استخوان‌ها و بافت نرم، مانند ماهیچه‌ها و تاندون‌ها، داخل شانه می‌افتد. گاهی اوقات قبل از MRI ​​برای گرفتن تصویر واضح تری – به خصوص در موارد دررفتگی شانه – رنگ به شانه تزریق می شود.

مطالعات هدایت عصبی می تواند نشان دهد که آیا مشکلات شما ناشی از تحریک اعصاب بازوی شماست یا خیر. آنها فعالیت الکتریکی عضلات و اعصاب را اندازه گیری می کنند. احساس درد یا ناراحتی خفیف، مانند ضربه زدن بر روی پوست، معمول است، اما آزمایش زیاد طول نمی کشد.

 آزمایشات تشخیص درد شانه

درمان خانگی درد شانه

راه های مختلفی برای درمان درد شانه وجود دارد:

1. درمان درد شانه با؛ داروهای مسکن

مسکن‌های ساده، مانند پاراستامول، یا داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs)، مانند قرص‌ها و ژل‌های ایبوپروفن به تسکین درد شما کمک می کنند. یک داروساز باید بتواند در مورد اینکه چه چیزی می تواند برای شرایط شما بهترین کارایی را داشته باشد، توصیه های خوبی به شما بدهد. اما آنها را برای بیش از دو هفته بدون مشاوره پزشکی  استفاده نکنید.


حتما بخوانید: نحوه مصرف و عوارض قرص ایبوپروفن


2. درمان درد شانه با؛ گرما یا سرما درمانی

اگر شانه شما بعد از یک آسیب جزئی درد می کند یا اگر متورم و گرمتر از طرف دیگر باشد، کیسه یخ ممکن است برای شما مفید باشد. می توانید از یک کیسه نخود فرنگی منجمد که در یک حوله قرار گرفته است برای محافظت از پوست خود استفاده کنید. از آن به مدت 20 دقیقه استفاده کنید.

روش دیگر، بسته های حرارتی می تواند به بسیاری از انواع دیگر درد شانه کمک کند، به خصوص اگر عضلات درد و تنش می کنند. داروخانه ها و فروشگاه های ورزشی پدهای گرمایی را می فروشند که می توانید از آن استفاده کنید. یا می توانید از یک کیسه  یا یک بطری آب گرم که در چیزی خشک مانند حوله پیچیده شده است، روی ناحیه ای که درد می کند تا 20 دقیقه استفاده کنید.

درمان درد شانه با؛ گرما یا سرما درمانی

3. درمان درد شانه با؛ تصحیح وضعیت بدن 

وضعیت بدنی بد یا عادات کاری، مانند خم شدن  پشت میز، می تواند مشکلات شانه شما را بدتر کند.

این نکات را امتحان کنید:

 • وقتی نشسته اید سعی کنید از خم شدن به جلو و استراحت بیش از حد روی بازوها خودداری کنید.
 • سعی کنید شانه هایتان را شل کنید و اجازه دهید بازوهایتان در کناره بدنتان آویزان شوند، به جای اینکه آنها را محکم در پهلوهایتان بچسبانید، به خصوص اگر مقداری از درد از گردن شما باشد.
 • موقعیت خود را اغلب تغییر دهید.
 • در حالت عمودی بنشینید.
 • کمر خود را با یک بالش یا یک صندلی با تکیه گاه کمر در وضیعت مناسب قرار دهید تا وضعیت بالاتنه خود را بهتر کنید.
 • اگر بازوی شما واقعاً درد می کند، آن را با یک کوسن یا بالش روی پاهای خود نگه دارید.
 • از یک آینه برای تمرین نگه داشتن تیغه های شانه خود به سمت پایین و عقب استفاده کنید - روی تیغه های شانه خود تمرکز کنید و  سینه خود را ثابت نگه دارید و تیغه های شانه را به سمت پایین و عقب بکشید.
  اگر شانه شما هنگام دراز کشیدن درد دارد، سعی کنید:
 • به پهلویی که درد نمی کند دراز بکشیدو یک بالش زیر گردن خود بگذارید.
 • از یک بالش تا شده برای حمایت از شانه  خود در جلوی بدن استفاده کنید.
 • بالش دیگری را پشت سر خود قرار دهید تا جلوی غلتیدن خود را به سمت شانه ای که درد می کند بگیرید.
 • اگر ترجیح می دهید به پشت بخوابید، از یک یا دو بالش زیر شانه ای که درد می کند استفاده کنید.

درمان درد شانه با؛ تصحیح وضعیت بدن

4. درمان درد شانه با؛ کاهش فشار 

به طور کلی، بهتر است تا جایی که می توانید به فعالیت های عادی خود ادامه دهید – اما در آن زیاده روی نکنید. ممکن است نیاز داشته باشید که بیشتر از حد معمول  قدم بردارید و سعی کنید به تدریج هر روز کمی بیشتر انجام دهید.

راه هایی وجود دارد که می توانید برخی از کارها را کمی متفاوت انجام دهید تا به شانه خود آسیبی نرسانید.

در خانه:

 • در هنگام جاروبرقی کشیدن، بالاتنه خود را در حالت عمودی نگه دارید و جاروبرقی را به بدن خود نزدیک کنید و زمان جاروبرقی کشیدن خود را کاهش دهید.
 • فقط وسایل ضروری را اتو کنید و دقت کنید که میز اتو در ارتفاع کمر باشد.
 • برای حمل خرید از چرخ دستی یا کوله پشتی استفاده کنید. یا می توانید وزن را بین دو کیف تقسیم کنید و در هر دست یکی را حمل کنید. در روش دیگر، از کیف هایی با بند های بلند استفاده کنید.نکته کلیدی این است که سعی کنید وزن چیزی را که می خواهید حمل کنید پخش کنید.
 • از دوستان خود که دارای اتومبیل هستند بپرسید که آیا می توانند برای خرید به شما کمک کنند.
 • برای خریدهای سنگین و‌زیاد از افراد کمک بگیرید.
 • مدت زمانی را که صرف نگاه کردن به تبلت ها و تلفن های همراه می کنید، محدود کنید. به جای آن از یک پایه روی میز برای کاهش فشار گردن استفاده کنید.
 • اگر مجبورید کارهایی را انجام دهید که شامل بالا بردن بازوها یا حرکات جارویی است، به خودتان زمان زیادی بدهید و از کسی بخواهید که به شما کمک کند. زیاد استراحت کنید و سعی کنید وظایف و موقعیت ها را تغییر دهید.

در محل کار:

 • سعی کنید حالت نشسته یا ایستاده خود را خوب حفظ کنید. از نگه داشتن گردن در موقعیت های ثابت  خودداری کنید.
 • اگر در یک جا مانند میز کار می نشینید یا می ایستید، سعی کنید هر چند وقت یکبار بلند شوید و راه بروید. سعی کنید به آرامی شانه ها و گردن خود را در تمام دامنه حرکتی خود به طور منظم حرکت دهید تا از سفت شدن و درد آنها جلوگیری کنید.

حتما بخوانید: 25 حرکت ورزشی در محل کار مخصوص کارمندان و پشت میزنشینان


 • اگر از رایانه استفاده می کنید، صفحه کلید و مانیتور را مستقیماً در مقابل خود نگه دارید، بنابراین مجبور نیستید سر خود را بچرخانید یا بدن خود را بچرخانید. ماوس را در نزدیک خود قرار دهید تا مجبور نباشید برای آن به سمت جلو خم شوید.
 • یک صندلی خوب تهیه کنید که  بتواندبا نیازهای شما تنظیم شود و بتواند به شما کمک کند تا موقعیت کاری خوبی داشته باشید. یک مشاور بهداشت حرفه ای یا مدیر شما می تواند در این زمینه به شما کمک کند.
 • هنگام استفاده از تلفن، گوشی را با شانه خود به سمت سر خود نگیرید. اگر زیاد با تلفن صحبت می کنید، از هدست تلفن استفاده کنید.
 • از هر کار دستی که در حین انجام آن به شما آسیب می زند اجتناب کنید.
 • مدیر خط یا بخش منابع انسانی شما باید بتواند به شما کمک کند. برخی از شرکت ها دارای یک بخش بهداشت حرفه ای هستند که ممکن است بتواند به شما مشاوره و پشتیبانی بدهد.
 • همچنین می توانید با دفتر محلی Jobcentre Plus تماس بگیرید، که می تواند شما را با مشاوران متخصص در مشکلات فیزیکی در محل کار در تماس باشد.
 • اگر به بیماری مبتلا شده باشید، کارفرمای شما از نظر قانونی موظف است تنظیمات معقولی را در کار و محیط کاری شما انجام دهد تا به شما در انجام کارتان کمک کند. در میان سایر تغییرات، آنها باید به شما کمک کنند تا جای مناسبی برای کار داشته باشید.

درمان درد شانه با؛ کاهش فشار

5. درمان درد شانه با استراحت و ورزش

مهم است که ورزش کنید و همیشه فعال بمانید، حتی اگر احساس می کنید نمی توانید کار زیادی انجام دهید. اگر سعی می کنید تعادل خوبی بین استراحت و فعالیت داشته باشید، باید به جلوگیری از سفت شدن شانه شما کمک کند. در اینجا چند تمرین برای شانه وجود دارد که ممکن است کمک کند. سعی کنید از حرکاتی که واقعاً آسیب می زند اجتناب کنید. بالا بردن بالای شانه یا دور نگه داشتن آن از بدن می تواند بسیار دردناک باشد، بنابراین بهتر است تا حد امکان از انجام حرکاتی مانند این اجتناب کنید تا زمانی که درد کمتر شود.


حتما بخوانید: درمان گرفتگی عضلات گردن با تمرینات ساده فقط در 5 دقیقه


اگر مجبورید شانه خود را بالا بیاورید، می توانید فشار وارده بر شانه خود را با روش های زیر کاهش دهید:

 • آرنج خود را خم و در کنار بدن خود نگه دارید
 • هنگام بالا آمدن کف دست خود را رو به سقف نگه دارید.
 • برای پایین آوردن شانه، آرنج خود را خم کنید، دست خود را به بدن نزدیک کنید.

ممکن است بعد از گذاشتن یخ روی شانه یا مصرف مسکن ، انجام ورزش راحت‌تر باشد . به یاد داشته باشید که یخ را در یک حوله مرطوب بپیچید تا پوستتان یخ نزند یا تحریک نشود.

6. درمان درد شانه با درمان های تکمیلی

چندین درمان تکمیلی وجود دارد که برخی از افراد آن را برای تسکین درد شانه خود می دانند. برخی از آنها در NHS در دسترس هستند، مانند طب سوزنی . اما، به طور کلی، NHS درمان های مکمل را توصیه نمی کند، زیرا شواهد خوبی مبنی بر اثربخشی آنها وجود ندارد.

درمان های تکمیلی نسبتا بی خطر هستند. اما، همیشه باید قبل از شروع استفاده از آنها با پزشک خود صحبت کنید، در صورتی که با درمان های خاصی که قبلاً استفاده می کنید تداخل داشته باشند. قبل از شروع هر درمانی، مهم است که مطمئن شوید درمانگر یا پزشک یک کد اخلاقی تنظیم شده، ثبت نام قانونی و بیمه کامل دارد. ما اطلاعات بیشتری در مورد سازمان هایی داریم که بر پزشکان درمان مکمل نظارت می کنند و آنچه باید از درمانگران مکمل و جایگزین انتظار داشته باشید.

از آنجایی که شما به احتمال زیاد برای درمان های مکمل هزینه خواهید کرد، باید قبل از تصمیم گیری در مورد ادامه استفاده از آنها در نظر بگیرید که آیا آنها به وضعیت شما کمک می کنند یا خیر. ما اطلاعاتی در مورد درمان های تکمیلی، از جمله طب سوزنی، رایحه درمانی ، درمان های دستکاری - مانند درمان های کایروپراکتیک یا استئوپاتی، مکمل ها، و موارد دیگر داریم.

 درمان درد شانه با؛ درمان های تکمیلی

داروی درمان درد مفصل شانه

برخی از شرایط خاص که بر شانه تأثیر می گذارد عبارتند از:

1. درمان تاندونیت کلسیفیک وپری آرتریت کلسیفیک

گاهی اوقات درد، تورم و مشکل در حرکت شانه به دلیل کریستال های کلسیم است که در داخل تاندون ایجاد می شود. تاندون ها تارهای قوی هستند که ماهیچه ها را به استخوان ها متصل می کنند.  همه ما به کلسیم معدنی در بدن نیاز داریم، زیرا به قوی شدن استخوان ها و دندان ها کمک می کند. اما گاهی اوقات، اگر مقدار زیادی از آن در بدن وجود داشته باشد، کریستال های تیز و ریز ممکن است در مکان های نامناسب ایجاد شوند. 


حتما بخوانید: عوارض مصرف بیش از حد کلسیم


 اگر در تاندون ها تشکیل شوند، به آن تاندونیت کلسیفیک می گویند.  این می تواند در نقاط مختلف بدن، از جمله شانه اتفاق بیفتد. سپس کریستال های کلسیم می توانند از تاندون خارج شوند و باعث درد و تورم در اطراف مفصل شوند. به این پری آرتریت کلسیفیک می گویند. تزریق استروئید اغلب برای کاهش تورم خوب عمل می کند. اما گاهی اوقات ممکن است لازم باشد رسوبات کلسیم توسط جراحی لاپاراسکوپی برداشته شوند. 

درمان تاندونیت کلسیفیک وپری آرتریت کلسیفیک

2. درمان شانه منجمد شده (کپسولیت چسبنده)

اگر شانه یخ زده دارید، کپسول اطراف مفصل خیلی سفت شده است و حرکت شانه شما را متوقف می کند. ما نمی دانیم که چرا این اتفاق می افتد، اگرچه گاهی اوقات به دنبال آسیب، حمله قلبی یا سکته مغزی رخ می دهد و در افراد دیابتی که نمی توانند به درستی انسولین تولید کنند، شایع تر است.

این عارضه معمولاً به مرور زمان برطرف می شود، اما ممکن است دو تا سه سال طول بکشد.درد می تواند شدید باشد و ممکن است دردهای عضلانی ناگهانی را احساس کنید که اسپاسم عضلانی نامیده می شود، به خصوص در شب. ممکن است برای کمک به مسکن نیاز داشته باشید.گاهی اوقات درمانی به نام هیدرودیلاتاسیون حجمی برای شانه منجمد شده استفاده می شود.

این شامل ترکیبی از موارد زیر است:

 • یک تزریق استروئید که توسط سونوگرافی به ناحیه ای که درد می کند هدایت می شود.
 • بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه
 • محلولی از نمک و آب

این درمان به شانه تزریق می شود تا پوشش کپسول کشیده شود. ممکن است کمی دردناک باشد، اما شانه شما  بعد از آن کمتر احساس درد کند. اکثر مردم آن را بسیار مفید می دانند، اما برای برخی افراد فقط برای مدت کوتاهی کار می کند. فیزیوتراپی یا تزریق استروئید به تنهایی نیز ممکن است به شما کمک کند.

اکثر افراد مبتلا به شانه منجمد شده بهبودی کامل پیدا می کنند. اما، اگر مشکل شما حتی پس از امتحان گزینه‌های درمانی دیگر ادامه یابد، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.پزشک یا فیزیوتراپیست شما در مورد اینکه کدام عمل بیشتر به وضعیت شما کمک می کند با شما صحبت می کند - تکنیک های لاپاراسکوپی برای آزاد کردن کپسول محکم در اطراف مفصل یا جراحی برای دستکاری مفصل. برای جلوگیری از بازگشت مشکل، باید برنامه ای از تمرینات را پس از آن دنبال کنید. مهم است که تمرینات خود را به طور منظم انجام دهید تا شانه به حالت اول برگردد و به درستی کار کند.

درمان شانه منجمد شده (کپسولیت چسبنده)

3. درمان آرتروز شانه

استئوآرتریت یک بیماری شایع است که می تواند هر مفصلی را درگیر کند. اما در شانه کمتر دیده می شود، مگر اینکه قبلاً آسیب دیده باشید یا مفاصل شانه تحت فشار اضافی قرار گرفته باشند. در آرتروز شانه، غضروف نازک‌تر می‌شود و تکه‌های کوچک استخوان اضافی به نام استئوفیت روی مفصل ایجاد می‌شود و شکل آن را تغییر می‌دهد.این می تواند بسیار دردناک باشد و حرکت بازو و شانه را دشوار می کند. ممکن است زمانیکه روی پهلوی آسیب دیده دراز می کشید، خیلی درد کند.

درمان شما به میزان درد و تأثیر آن بر دامنه حرکتی شما بستگی دارد. فیزیوتراپی می تواند کمک کننده باشد اما ممکن است به مسکن نیز نیاز داشته باشید. اگر درد شما زیاد می شود  یا وضعیت شما ناگهان بدتر می شود، ممکن است به یک دوره از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) نیاز داشته باشید .

تزریق استروئید ممکن است مفید باشد.اگر درمان های غیرجراحی کمکی نکرد و آرتروز شما واقعاً بر کیفیت زندگی شما تأثیر می گذارد، ممکن است لازم باشد با پزشک و فیزیوتراپیست خود در مورد مزایا و معایب جراحی تعویض مفصل صحبت کنید.


حتما بخوانید: تسکین درد عضلات شانه با تمرینات روتاتور کاف


4. درمان پلیمیالژیا روماتیکا

پلیمیالژیا روماتیکا معمولاً باعث درد و سفتی در عضلات شانه و لگن می شود. در طی یک هفته یا بیشتر به سرعت رشد می کند و به خصوص در صبح ها بدتر می شود.

اگر در هر دو کتف  درد دارید و تب دارید یا به طور کلی احساس ناراحتی می کنید، سعی کنید در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کنید. هر چه پلی میالژی روماتیکا زودتر درمان شود، بهتر است، زیرا می تواند عوارض دیگری مانند التهاب رگ های خونی در سر ایجاد کند.به درمان با قرص‌های استروئیدی به خوبی پاسخ می‌دهد ، اگرچه ممکن است نیاز به ادامه درمان برای یک سال یا بیشتر باشد.

 درمان پلیمیالژیا روماتیکا

5. درمان درد شانه ناشی از گردن درد

اگر به شما گفته شده است که درد شانه شما ناشی از درد ارجاعی است، ممکن است ناشی از آسیب یا التهاب در گردن شما باشد. اغلب، با احساس سوزن و سوزن در شانه یا دست و همچنین دردی که در بازوی شما حرکت می کند، مرتبط است. همچنین می تواند به عنوان درد تشعشع شناخته شود. گاهی ممکن است شما را نزد یک جراح مغز و اعصاب بفرستند، اما گاهی اوقات این وضعیت تنها زمانی تایید می شود که درمان فیزیوتراپی گردن مشکل را برطرف کند.

6. درمان درد شانه در شرایط ریوی

شرایطی که ریه ها را تحت تاثیر قرار می دهد، به عنوان مثال سرطان، گاهی اوقات می تواند باعث درد در شانه شما شود. اگر سیگاری هستید و بالای 40 سال دارید، احتمال سرطان بیشتر است. اگر بیش از سه هفته است که درد زیادی را تجربه کرده اید، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که از قفسه سینه عکس بگیرید. همچنین اگر دچار کاهش وزن غیرقابل توضیح یا تعریق شبانه شده اید، باید به پزشک خود اطلاع دهید.

7. درمان روماتیسم مفصلی شانه 

آرتریت روماتوئید نوعی آرتریت التهابی است که معمولاً در دست‌ ها و پاها شروع می‌شود، اما می‌تواند شانه‌ها را نیز درگیر کند. التهاب پوشش داخلی کپسول مفصلی را که به عنوان سینوویوم شناخته می شود، تحت تاثیر قرار می دهد، اما ممکن است پس از مدتی باعث آسیب به غضروف، استخوان ها و رباط ها شود.


حتما بخوانید: 20 درمان خانگی روماتیسم مفصلی گیاهی و پزشکی


در حال حاضر هیچ درمانی وجود ندارد، اما بسیاری از درمان های مختلف در دسترس هستند. برخی از اینها به کاهش علائم کمک می کنند، در حالی که برخی دیگر می توانند پیشرفت آن را کند یا متوقف کنند. اگر مفصل در اثر آرتروز به شدت آسیب دیده باشد، جراحی تعویض مفصل می تواند کمک کننده باشد.

 درمان روماتیسم مفصلی شانه

8. درمان درد شانه ناشی از مشکلات تاندون

تاندون های مختلف در داخل و اطراف شانه شما ممکن است ملتهب شده باشند، آسیب دیده باشند. اینها می توانند باعث ایجاد طیف وسیعی از مشکلات مختلف شوند.

9. درمان گیرافتادگی شانه یا سندرم قوس دردناک

روتاتور کاف گروهی از ماهیچه ها و تاندون ها است که استخوان بازو را در حفره تیغه شانه نگه می دارد. درد ناشی از مشکل در روتاتور کاف اغلب گیرافتادگی شانه نامیده می شود. این بیماری باعث تورم، درد یا آسیب به تاندون های روتاتور کاف می شود. این می تواند حرکت صحیح بازو را دردناک و دشوار کند.ممکن است برای شما دردناک و دشوار باشد که دست خود را تکان دهید، به خصوص اگر می خواهید دست خود را بالای سر خود ببرید. بازوی شما ممکن است احساس ضعف کند یا ممکن است یک درد طولانی مدت در بالای بازو داشته باشید.

در واقع، همانطور که قبلاً تصور می شد، ربطی به گیر افتادن تاندون های شما توسط استخوان ها ندارد. در عوض، به دلیل استفاده بیش از حد یا مشکلات مربوط به سن در خود تاندون ها ایجاد می شود - اما این نام هنوز استفاده می شود. این وضعیت را می توان سندرم قوس دردناک نیز نامید.استراحت و فیزیوتراپی دوره های اصلی درمان گیرافتادگی شانه است. پزشک شما ممکن است تزریق استروئید و یک بی حس کننده موضعی را برای کمک به درد توصیه کند. اگر درد در طی چند ماه پس از درمان برطرف نشد یا دوباره عود کرد، ممکن است به جراحی غیر تهاجمی نیاز داشته باشید.

درمان گیرافتادگی شانه یا سندرم قوس دردناک

10 . درمان درد شانه در اثر بورسیت سابکرومیال

بورسیت سابا اکرومیال باعث درد و تورم در شانه می شود. می تواند بالا بردن دست را دشوار کند.این بیماری زمانی تشخیص داده می شود که بورس ساب آکرومیال ملتهب شود. بورس محفظه ای از مایع است که به استخوان ها اجازه می دهد آزادانه حرکت کنند. بورس ساب آکرومیال نام یک بورس خاص در هر شانه است.

این وضعیت اغلب به دلیل استفاده بیش از حد ایجاد می شود یا می تواند به دلیل آسیب ناشی از چیزی مانند زمین خوردن باشد. می تواند با گیرافتادگی شانه مرتبط باشد. درمان احتمالاً شامل استراحت، فیزیوتراپی و قرص‌ها یا کرم‌های NSAID خواهد بود. جراحی به ندرت مورد نیاز است، اما اگر وضعیت شما بهبود نیابد  توصیه می شود.

11. درمان پارگی روتاتور کاف

پارگی روتاتور کاف در افراد بالای 40 سال شایع تر است. برخی از افراد قبل از اینکه متوجه مشکلی در حرکت دادن شانه خود شوند، چند هفته درد دارند – هرچند که همیشه درد نمی کند.اگر روتاتور کاف خود را پاره کرده اید، ممکن است بالا بردن درست بازو، به خصوص بالای شانه، دردناک و دشوار باشد.

گاهی اوقات عضلات گردن و شانه شما بیش از حد این عدم حرکت را جبران می کنند، که می تواند باعث قوز کردن شانه ها شود و منجر به درد گردن شود.علائم مشابه گیرافتادگی شانه است و پارگی تاندون اغلب تنها پس از سونوگرافی یا اسکن MRI مشاهده می شود.فیزیوتراپی معمولا مفید است، اما برخی از افراد باید قسمت پاره شده روتاتور کاف خود را با جراحی ترمیم کنند.

12. درمان تاندونیت عضله دوسر بازو

تاندون دوسر بازو به عضله دوسر در جلوی ساعد متصل است و از قسمت جلویی مفصل شانه می گذرد. اگر این تاندون ملتهب شود، خم کردن آرنج یا جلو بردن دست برای شما دردناک خواهد بود. جلوی شانه شما نیز ممکن است درد داشته باشد. به این تاندونیت عضله دوسر می گویند.

اجتناب از بلند کردن دست از بالای سر به بهبودی آن کمک می کند. شما می توانید با موارد زیر به درد کمک کنید:

 • استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ها
 • قرار دادن کمپرس یخ روی ناحیه آسیب دیده
 • انجام حرکات کششی ملایم

اگر وضعیت شما بهبود نیافت، پزشک ممکن است برای کاهش درد، یک بی حس کننده موضعی و تزریق استروئید را توصیه کند. گاهی اوقات تاندون ممکن است پاره شود و باعث کبودی بالای آرنج شما شود. این کار شما را از حرکت دادن شانه یا بازو باز نمی دارد، اما ممکن است عضله دوسر بازو جمع شود. این ممکن است غیرعادی به نظر برسد، اما بعید است که برای ترمیم آسیب به جراحی نیاز داشته باشید.

درمان تاندونیت عضله دوسر بازو

درمان پزشکی درد شانه 

اگر درد شانه شما با درمان‌های خانگی ساده بهبود نیافت، جایگزین‌های دیگری وجود دارد که پزشک می‌تواند به شما توصیه کند که امتحان کنید:

1. درمان پزشکی درد شانه با؛ فیزیوتراپی

اکثر مشکلات شانه با فیزیوتراپی درمان می شوند. فیزیوتراپیست ها متخصصانی هستند که می توانند به کاهش درد شانه شما کمک کنند و به شما نشان دهند که چگونه با استفاده از انواع ورزش های تقویتی و کششی، ماساژ و سایر تکنیک های درمانی، نحوه عملکرد شانه خود را بهبود ببخشید.

آنها برای بهبود علائم شما و کمک به حرکت مجدد شانه شما به درستی با شما همکاری خواهند کرد. آنچه آنها برای شما پیشنهاد می کنند به این بستگی دارد که مشکل شما کوتاه مدت است یا طولانی مدت. تقریباً همه افراد از فیزیوتراپی با استفاده از روش هایی مانند:

 • تمریناتی برای تقویت عضلات ضعیف، تغییر هماهنگی آنها و بهبود عملکرد
 • توصیه هایی برای بهبود وضعیت شانه، گردن و ستون فقرات
 • تمریناتی برای کاهش یا جلوگیری از سفتی
 • ورزش برای افزایش دامنه حرکت مفاصل
 • استفاده از نوار چسب بر روی پوست برای کاهش فشار روی بافت ها و کمک به افزایش آگاهی شما از موقعیت شانه و تیغه شانه
 • درمان های دستی برای بافت های نرم و مفاصل - مانند ماساژ
 • پزشک شما می تواند شما را به فیزیوتراپیست ارجاع دهد و در برخی مناطق می توانید خودتان را ارجاع دهید، اما این ارجاع ممکن است کمی طول بکشد.

اگر به صورت خصوصی بروید، می‌توانید سریع‌تر پزشک را ببینید، اما باید هزینه آن را بپردازید. می توانید اطلاعاتی در مورد فیزیوتراپیست های خصوصی در منطقه خود در وب سایت انجمن تخصصی فیزیوتراپی بیابید .

درمان پزشکی درد شانه با؛ فیزیوتراپی

2. درمان پزشکی درد شانه با؛ کار درمانی

اگر مشکل شانه شما فعالیت های روزانه مانند لباس پوشیدن، شستن و رانندگی را دشوار می کند، ممکن است مراجعه به یک کاردرمانگر کمک کند. یک کاردرمانگر متخصصی است که آموزش دیده است تا به شما کمک کند تا با نشان دادن نحوه تغییر انجام کارها، استقلال خود را برگردانید. آنها همچنین می توانند به شما توصیه کنند که چگونه تجهیزات می توانند فشار روی شانه شما را در خانه، محل کار یا هنگام رانندگی کاهش دهند.

آنها می‌توانند به شما توصیه کنند که چگونه حرکات خود را تغییر دهید تا از ادامه یا بازگشت درد جلوگیری کنید. اگر محل کار شما دارای بخش بهداشت حرفه ای است، آنها نیز ممکن است بتوانند کمک کنند.همچنین می توانید به صورت خصوصی به کاردرمانگر مراجعه کنید. می‌توانید سریع‌تر وقت ملاقات بگیرید، اما برایتان هزینه دارد.

اگر در محل کار مشکل دارید، با یک کاردرمانگر یا تیم بهداشت حرفه ای اگر در محل کار شما وجود دارد، صحبت کنید. در غیر این صورت، برای مشاوره با دفتر Jobcentre Plus تماس بگیرید. همچنین می توانید با مراجعه به صفحات ما در مورد کار با آرتریت و درد مفاصل اطلاعات بیشتری کسب کنید. پزشک یا فیزیوتراپیست شما می تواند برای مراجعه به کاردرمانگر به شما مراجعه کند، اما می توانید به صورت خصوصی به کاردرمانگر مراجعه کنید. می‌توانید سریع‌تر وقت ملاقات بگیرید، اما هزینه‌ای برای شما در بر خواهد داشت.

3. درمان پزشکی درد شانه با؛ تزریق استروئید

تزریق استروئید به مفصل می تواند برخی از مشکلات شانه را کاهش دهد. استروئید معمولا با بی حسی موضعی برای کاهش درد تجویز می شود. باید متوجه شوید که درد شانه شما به سرعت بهبود می یابد. این تزریق التهاب را کاهش می دهد و به شما امکان می دهد شانه خود را راحت تر حرکت دهید. تسکین درد همچنین باید تمرینات فیزیوتراپی شما را آسان‌تر کند، اما نباید در دو روز اول پس از تزریق از شانه خود برای انجام کارهای خیلی شدید استفاده کنید.


حتما بخوانید: بهترین غذاها برای کاهش و درمان التهاب بدن


معمولاً توصیه نمی شود بیش از دو یا سه تزریق در شانه خود انجام دهید زیرا این کار می تواند آسیب بیشتری به مفصل وارد کند. اگر مشکل مدام عود می کند، پزشک احتمالاً تحقیقات بیشتری را برای یافتن راه حلی برای مشکل پیشنهاد خواهد کرد. گاهی اوقات ممکن است درد برای مدت کوتاهی پس از تزریق تشدید شود، اما این بدان معنا نیست که اشتباه انجام شده است. تنها در صورتی نیاز به مشاوره دارید که درد پس از تزریق بیش از یک روز یا بیشتر ادامه یابد. برخی از تزریقات استروئید ممکن است با کمک تصویربرداری اولتراسوند انجام شود. این اجازه می دهد تا بافت های ملتهب روی مانیتور دیده شوند و اطمینان حاصل شود که تزریق در ناحیه درست انجام شده است.

درمان پزشکی درد شانه با؛ تزریق استروئید

4. درمان پزشکی درد شانه با؛ عمل جراحی

اکثر مشکلات شانه بدون جراحی بهبود می یابند. اگر به عمل نیاز دارید، اغلب می‌توان آن را با استفاده از تکنیک‌های غیر تهاجمی انجام داد، که نیاز به برش کوچک‌تری دارد و باعث کاهش زمان بهبودی شما می‌شود.

جراحی های غیر تهاجمی عبارتند از:

 • رفع فشار ساب آکرومیال (نگاه کنید به شکل 2) که شامل کوتاه کردن استخوان و بافت بالای شانه است. اگر گیرافتادگی شانه ادامه یابد که پس از فیزیوتراپی و تزریق بهبود نیافته است، می تواند کمک کند. می تواند به تاندون های روتاتور کاف فضایی بدهد تا آزادانه حرکت کند.
 • ترمیم پارگی روتاتور کاف
 • رها کردن کپسول سفت شانه یخ زده
 • جراحی باز، که در آن جراح برشی را به اندازه کافی بزرگ می کند تا کل ناحیه آسیب دیده را ببیند، گاهی اوقات ممکن است مورد نیاز باشد. به عنوان مثال، برای ترمیم پارگی های بزرگتر در روتاتور کاف یا برای تعویض مفصل.
 • جایگزینی شانه به خوبی تثبیت شده است و می تواند بسیار موفقیت آمیز باشد، به ویژه برای استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید ، زمانی که درد شدید مانع از حرکت صحیح شانه شما می شود.

همچنین نوع جدیدی از عمل جراحی شانه به نام تعویض معکوس شانه وجود دارد. در این روش گوی و کاسه معکوس می شوند. این کمک می کند اگر تاندون های روتاتور کاف شما توسط آرتریت آسیب دیده باشد.

فیزیوتراپی و ورزش بعد از جراحی برای کمک به بازگرداندن حرکت مهم هستند – بنابراین حتماً ورزش های توصیه شده روزانه را انجام دهید. ممکن است بعد از تعویض کامل شانه، دامنه کامل حرکت یا قدرت خود را به دست نیاورید، اما باید خیلی بهتر از قبل شما باشد. سعی کنید از بازو و شانه آسیب دیده خود با دقت اما با اطمینان استفاده کنید تا به ساخت و حفظ قدرت عضلانی کمک کنید.

سخن آخر

با انواع درد شانه و درمان آن بصورت خانگی و پزشکی آشنا شدید، امیدواریم که در صورت احتیاج به این نکات توانسته باشد کمکتان کند.


مقالات مرتبط:

علت پارگی روتاتور کاف و درمان آن

علت درد بازوی چپ و درمان خانگی درد دست چپ

شایع ترین علائم دیسک گردن چیست و راه درمان آن

از
2
رای