چگونه قاطع باشیم؛ ویژگی رفتار قاطعانه + ترفند کسب قاطعیت در زندگی و کار

چگونه قاطع باشیم؛ ویژگی رفتار قاطعانه + ترفند کسب قاطعیت در زندگی و کار چگونه قاطع باشیم؛ ویژگی های یک فرد قاطع چیست، نحوه برخورد روزانه با بلاتکلیفی، 8 ترفند برای کسب قاطعیت در زندگی و کار؛ اهمیت قاطع تر بودن و نقش تصمیم گیری در محیط کار در سلام دنیا بخوانید.

همه افراد برای یک بار هم که شده حس کرده اند که برای گرفتن یک تصمیم دچار تردید شده اند. گاهی اوقات، این اتفاق حتی انتخاب های کوچک شما را تحت تأثیر قرار می دهند و منجر به خستگی ذهنی و مه مغزی می شود. برای کنار آمدن با این مشکل، به شانس تکیه می کنید یا از دوستان خوب خود سوال می پرسید چون نظر آنها بهترین گزینه است. با اینکه این گزینه ها در فرآیندهای تصمیم‌گیری مفید است، اما اغلب راه‌ های مؤثرتر و قابل اعتمادتری برای رفع این مشکل وجود دارد. زیرا برخی چیزها را نمی‌توانید ساده‌ و کم اهمیت بدانید، به‌ویژه زمانی که عواقب جدی دارند یا روی افراد دیگر تأثیر می‌گذارند. یادگیری نحوه تصمیم گیری بیشتر می تواند روند را تسریع کند و منجر به نتایج روان تر و آگاهانه تر شود. در این مطلب سلام دنیا، ما درباره اینکه چگونه قاطع باشیم؛ و اهمیت و ترفندهای کسب قاطعیت و همچنین روش برخورد با بلاتکلیفی روزانه و نقش قاطعیت و تصمیم گیری در محیط کار صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

چرا قاطع بودن اینقدر مهم است؟

مردم حدود 35000 تصمیم در روز می گیرند. برخی از آنها ساده هستند، مانند اینکه قهوه سرد یا لاته سفارش دهید. برخی دیگر بسیار سخت تر هستند، مانند اینکه شغل تان را برای شغل جدید ترک کنید یا یک فرد سمی را کنار بگذارید. با انتخاب های زیاد، روز به روز، جای تعجب نیست که گاهی اوقات با عدم اطمینان دست و پنجه نرم می کنید. اما چه در مواجهه با تکانشگری یا دودلی، یادگیری نحوه تصمیم گیری بهتر می تواند زمینه های زیادی از زندگی شما را بهبود بخشد. این ها چند پاسخ برای اهمیت قاطع بودن است:


حتما بخوانید: 21 مهارت توسعه فردی برای زندگی بهتر


1. باعث صرفه جویی در زمان می شود

آنی دوک، استراتژیست، در کتاب خود با عنوان چگونه تصمیم بگیریم دریافت که یک فرد بصورت متوسط برای تصمیم گیری وقت صرف می کند:

 • 150 دقیقه در هفته تصمیم بگیرید چه بخورید.
 • 50 دقیقه در هفته تصمیم می گیرید چه چیزی را در نتفلیکس تماشا کنید.
 • 90 تا 115 دقیقه در هفته تصمیم بگیرید که چه بپوشید.

البته ممکن است زمانی که برای تصمیم گیری صرف می کنید افزایش هم پیدا کند، حتی اگر هر روز فقط چند دقیقه باشد. یادگیری نحوه تصمیم گیری درست به سرعت به شما این فرصت را می دهد تا روی چیزهای مهم تر کار کنید.

باعث صرفه جویی در زمان می شود

2. به شما در رسیدن به اهداف کمک می کند

شما فقط می توانید یک هدف را برای مدت طولانی تجسم کنید. در نهایت، شما باید بر اساس آن عمل کنید، و گاهی اوقات پرش در نهایت دشوار است. نه تنها تصمیم‌گیری مؤثر فرآیند را شروع می‌کند، بلکه فکر کردن به آینده بینشی را که برای شروع در مسیر درست نیاز دارید، فراهم می‌کند.

3. ذهنیت شما را بهبود می بخشد

رالف والدو امرسون، نویسنده، می‌گوید: «وقتی تصمیمی می‌گیری، جهان برای تحقق آن برنامه ریزی می‌کند.» این ممکن است همیشه درست نباشد، اما تصمیم گیری در مورد یک تغییر بزرگ در زندگی به آشکار شدن نتایج مثبت و استفاده از فرصت های بالقوه کمک می کند. انتخابی که نسبت به آن اطمینان دارید، ذهنیت رشد و نگرش ذهنی مثبت به شما می دهد.

4. سازگاری را افزایش می دهد

زندگی شما را در مسیر پر پیچ و خم قرار می دهد.اما تقویت توانایی تصمیم گیری به شما امکان می دهد برنامه ها و اهداف خود را به سرعت تنظیم کنید تا در مسیر خود باقی بمانید، حتی زمانی که همه چیز اشتباه پیش می رود. و سازگار بودن یک مهارت مهم در محل کار و جاهای دیگر است.

سازگاری را افزایش می دهد

5. به رهبری کمک می کند

مواقعی وجود دارد که شما نیاز دارید یک موضوع را از طرف دیگران حل و فصل کنید. دانستن نحوه انتخاب با دقت و ملاحظه در مواقع استرس زیاد بدون حدس دوم، ویژگی های کلیدی یک رهبر خوب  اعتماد را در دیگران القا می کند.

6. آرامش خاطر را ارائه می دهد

بلاتکلیفی شما را از زندگی در لحظه باز می دارد. شما نمی توانید روی اینجا و اکنون تمرکز کنید زیرا همیشه در حرکت بعدی خود گیر کرده اید.قاطع بودن این حواس پرتی را از بین می برد و به شما کمک می کند بیشتر در حال حضور داشته باشید.


حتما بخوانید: چگونه می توان در این دنیای آشفته بر اهداف خود متمرکز شد؟


7. منجر به نتایج بهتر می شود

قاطع بودن به شما می آموزد که پس از بررسی متفکرانه اقدام کنید و استراتژی را بر تکانشگری اولویت دهید. این امر اجتناب از پیامدهای منفی را آسان تر می کند زیرا احتمال بیشتری دارد که بهترین انتخاب را داشته باشید.

منجر به نتایج بهتر می شود

ویژگی های یک فرد قاطع (ویژگی رفتار قاطعانه)

قاطع بودن مستقیماً با سایر صفات مثبت ارتباط دارد :

 • اعتماد به نفس: وقتی قاطع‌تر هستید، باور می‌کنید که مهارت‌های لازم برای اجرای یک برنامه را دارید که باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود.
 • انعطاف‌پذیری: وقتی تصمیم اشتباهی می‌گیرید، از آن درس می‌گیرید و با انعطاف‌پذیری دوباره تلاش می‌کنید.
 • حل مسئله: شما به طور منطقی به یک چالش برخورد می کنید و همه عوامل و نتایج ممکن را بررسی می کنید تا بهترین راه را انتخاب کنید.
 • استراتژی: شما برای دیدن تصویر بزرگ وقت می گذارید، که به شما کمک می کند تصمیمات بلندمدت بگیرید.
 • تعادل: بین تکانه و تجزیه و تحلیل، حالت اعتدال و میانه را رعایت می کنید و بدون اینکه درگیر شوید به جزئیات توجه می کنید.
 • قدرت اراده: هنگامی که یک جهت را انتخاب می کنید، به آن پایبند می شوید و تعهد و اراده خود را نشان می دهید.

حتما بخوانید: خودشناسی چیست و چگونه خودم را بشناسم (به زبان ساده)


نحوه برخورد روزانه با بلاتکلیفی

تصدیق و اصلاح عدم اطمینان درباره خودتان سخت است، به خصوص اگر ندانید باید به دنبال چه چیزی باشید. تشخیص آن در دیگران بسیار آسان تر از خودتان است. اما اگر احساس می کنید در یک چرخه بی پایان تحقیق، مشاوره و سناریوهای "چه می شود اگر" گیر کرده اید، احتمالاً با بلاتکلیفی دست و پنجه نرم می کنید. برای ارزیابی آنچه در حال رخ دادن است، یک قدم به عقب بردارید و بپرسید که چرا این فرآیند برای شما سخت است. در اینجا چند راه برای بازتاب و برداشتن گام هایی برای تصمیم گیری نهایی وجود دارد: 

1. یادداشت برداری کردن

سعی کنید چند هفته یادداشت برداری کنید تا روند کار خود را بررسی کنید. برای تصمیم گیری های مختلف، از خود بپرسید:

 • ساخت کدوم راحت تر بود؟
 • کدام سخت ترین بودند؟
 • تحت فشار بودی؟
 • آیا نظر دیگران یک عامل بود؟
 • آیا از نتایج احتمالی ناراحت بودید؟
 • بدترین سناریو چه بود؟

پس از مدتی، الگوهایی مانند کمال گرایی یا عدم اعتماد به نفس را خواهید دید که منبع دشواری شما را مشخص می کند. و هنگامی که مشکل را شناختید، می توانید برای رفع آن اقداماتی انجام دهید.

یادداشت برداری کردن

2. تعیین کنید که آیا ارزش آن را دارد یا خیر

از خود بپرسید که آیا صرف وقت و تلاش بیشتر ارزش آن را دارد یا خیر. اگر این موضوع پیامدهای شخصی، اجتماعی یا مالی بلندمدتی دارد ، ممکن است دقیق بودن بهترین راه باشد. اما برای گزینه های کم ارزش، اگر می توانید به راحتی از یک انتخاب اشتباه عقب نشینی کنید، بهتر است انرژی خود را برای تصمیم گیری های بزرگ ذخیره کنید.

3. مراقب سلامت روان خود باشید

تمایل به تصمیم گیری عالی می تواند منبع اصلی اضطراب باشد. اما وقتی استرس دارید، این احساسات قشر جلوی مغز را که ناحیه تصمیم‌گیری مغز شما است، کوتاه می‌کند. سلامت روان ضعیف توانایی شما را برای انتخاب واقعی مختل می کند. با تمرینات تمدد اعصاب، مدیتیشن یا هر فعالیت دیگری که به شما در مدیریت استرس کمک می کند ، مراقبت از خود را تمرین کنید. و به یاد داشته باشید که شب راحت بخوابید ، زیرا خستگی قدرت قضاوت شما را نیز مختل می کند.


حتما بخوانید: 55 ایده مراقبت از خود برای زنان و مردان


4. فراتر از داده ها نگاه کنید

شما می خواهید آگاهانه تصمیم بگیرید و این به طور طبیعی نیاز به اطلاعات دارد. اما داده های بدون تجزیه و تحلیل و تفکر انتقادی فقط اعداد هستند و انتخاب منحصراً بر اساس داده ها همیشه به موفقیت منجر نمی شود. برخی تحقیقات نشان می دهد که بار اطلاعاتی تصمیم گیری را سخت تر می کند . شما باید اطلاعات را ارزیابی کنید تا اطمینان حاصل کنید که با وضعیت شما مرتبط است و درگیر فکر کردن و تحلیل بیش از حد مشکل نشوید و گاهی اوقات، رسیدگی به آن خیلی زیاد است. اگر چنین است، اعتماد به حس تان راه درستی است.

فراتر از داده ها نگاه کنید

چگونه قاطع باشیم (8 ترفند برای کسب قاطعیت )

مانند هر مهارت دیگری، یادگیری نحوه تصمیم گیری نیازمند تمرین است. این یک عضله است. هر چه بیشتر روی آن کار کنید، قدرتمندتر می شود. اگر در زمینه تجزیه و تحلیل گیر کرده اید، این تکنیک ها را امتحان کنید:


حتما بخوانید: روش های افزایش اعتماد به نفس در زنان و مردان


1. از منطقه راحتی خود شروع کنید

شما می خواهید از منطقه راحتی خود خارج شوید . اما هنگام ایجاد عادت‌های جدید، راحت‌تر از حدس زدن یک تصمیم در هنگام فعالیت در قلمرو آشنا اجتناب کنید. با سرعت خود کار کنید، زمانی را برای بررسی انتخاب های آینده، صرف نظر از اینکه چقدر بی اهمیت است، اختصاص دهید و مشخص کنید که کدام مسیر برای شما بهترین است. این به شما کمک می کند تا به این روند عادت کنید.

2. تصمیمات کوچک را سریع بگیرید

با قدم های کودک شروع کنید. شما هزاران انتخاب کوچک روزانه انجام می دهید، مانند سفارش ناهار یا تماشای پرخوری بعدی. از آنها برای ایجاد مهارت های اساسی استفاده کنید. برای تصمیمات کوچکتر، سعی کنید در کمتر از یک دقیقه به انتخاب خود متعهد شوید. این شما را مجبور می کند سرعت بیشتری داشته باشید و همه طرف ها را سریعتر در نظر بگیرید. با تمرین، اعتماد به نفس و راحتی بیشتری خواهید داشت. بر روی این بردهای کوچک بسازید تا راه خود را به موارد مهمتر برسید.

تصمیمات کوچک را سریع بگیرید

3. خودتان را بسازید

باید این توقع را کنار بگذارید که همه چیز باید همیشه درست باشد. شما می توانید گزینه های خود را به طور کامل ارزیابی کنید و همچنان به نتیجه ای ناخوشایند برسید. برای همه اتفاق می افتد.به جای درگیر شدن در خودگویی منفی، روی این واقعیت تمرکز کنید که در وهله اول تصمیم می گیرید، چیز جدیدی را امتحان می کنید و شاید درس ارزشمندی یاد می گیرید.حتما نباید شکست منفی باشد ، تا زمانی که نگرش درستی داشته باشید.

4. بازخورد دریافت کنید

وقتی روی عادات جدید کار می کنید، بازخوردهای خارجی به شما کمک می کند پیشرفت را بسنجید. از دوستان، همکاران یا یک مربی بخواهید که توانایی های شما را ارزیابی کنند. آنها می توانند به شما کمک کنند تا الگوهایی مانند خستگی تصمیم گیری یا تکیه بیش از حد به نظرات دیگران را شناسایی کنید تا بتوانید روی آنها کار کنید. 

5. از اشتباهات نترسید

شما نمی توانید اجازه دهید ترس از یک نتیجه منفی مانع از انتخاب شما شود. تصمیمات بد تنها زمانی شما را تعریف می کنند که به آنها اجازه دهید. گاهی اوقات بهتر است جهش کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد.به خودتان اجازه دهید که ناقص باشید. اشتباهات و شکست ها معلمان قدرتمندی هستند که باید آنها را به عنوان بخشی طبیعی از زندگی در آغوش بگیرید. آنها فرصت هایی برای یادگیری هستند، بنابراین شما در حرکت رو به جلو انتخاب های بهتری دارید. 


حتما بخوانید: روانشناسی تشکر؛ فواید شکرگزاری و قدردانی از دیگران بر سلامتی


6. فرآیندهای مختلف را امتحان کنید

آیا لیست مزایا و معایب قابل اعتماد شما برای شما کار نمی کند؟ آیا دوستان شما توصیه های عمیقی را که به دنبال آن هستید ارائه نمی دهند؟ اینها ممکن است ابزار مناسبی برای کار نباشند. اگر در تصمیم گیری گیر کرده اید، روش دیگری مانند ماتریس تصمیم را امتحان کنید. تغییر همه چیز می تواند کلید موفقیت باشد.

فرآیندهای مختلف را امتحان کنید

7. یاد بگیرید که چگونه گزینه های خود را محدود کنید

داشتن گزینه های کمتری برای انتخاب، فرآیند تصمیم گیری را ساده می کند و به شما کمک می کند از گیر کردن در تجزیه و تحلیل جلوگیری کنید. ارزیابی گزینه‌های خود را تمرین کنید و به سرعت آنهایی که غیرعملی هستند، با ارزش‌های شخصی شما همسو نیستند یا به منابعی نیاز دارند که ندارید،را حذف کنید. این باعث صرفه جویی در زمان و سردرگمی تان می شود.

8. نتایج را تجسم کنید

گزینه های موجود در ذهن خود را مرور کنید و هر نتیجه ممکن را تصور کنید، خوب، خنثی و منفی. فهرست کنید که هر نتیجه چه احساسی به شما می دهد، همراه با مزایا و معایب، و از آن اطلاعات برای تصمیم گیری نهایی خود استفاده کنید. ممکن است خودتان را با واکنش خود به برخی نتایج شگفت زده کنید.


حتما بخوانید: چگونه دیگران را متقاعد کنیم؛ 14 تکنیک و ترفند متقاعد کردن مردم


نقش تصمیم گیری و قاطعیت در محیط کار چیست؟

تصمیم گیری مانند  ارتباط و مدیریت زمان یک مهارت نرم با ارزش در محل کار است. کارفرمایان به مهارت های قابل انتقال اهمیت زیادی می دهند و توسعه آنها می تواند آینده شغلی شما را تضمین کند.تبدیل شدن به یک تصمیم گیرنده موثر به این معنی است که:

 • به عنوان یک رهبر برجسته شوید و در بین همکاران خود اعتماد ایجاد کنید.
 • به داشتن اعتماد به نفس معروف باشید.
 • وظایف را اولویت بندی کنید و به جای تجزیه و تحلیل بیش از حد، کارهای بیشتری انجام دهید.
 • استرس را کاهش دهید و احساس نظم، سازماندهی و اعتماد به نفس کنید.
 • حرفه ای خود را برای دیدن همه در جایگاه مهمی قرار دهید.

سخن پایانی:

انتخاب نکردن به خودی خود یک تصمیم است، اما تعداد کمی از افراد از آن راضی هستند. این انتخاب ایمن است - برای جلوگیری از رشد و فرصت. این رکود ممکن است برای مدتی موثر باشد، اما تغییر اجتناب ناپذیر است. یادگیری اینکه چگونه قاطع تر باشید، با رشد و تغییر اولویت ها، کنترل بیشتری به شما می دهد. کار سخت، زمان و تمرین می خواهد، اما تصمیم گیری بهتر ارزش آن را دارد. 


مطالب مرتبط:

25 عادتی که کیفیت زندگی شما را افزایش می دهد

چگونه خود را ببخشیم؛ 16 راه بخشیدن خود به خاطر اشتباهات گذشته

چگونه مسئولیت زندگی خود را بر عهده‌ بگیریماز
1
رای