خواص ویتامین k2 چیست؛ علائم کمبود و بهترین منبع ویتامین k2

خواص ویتامین k2 چیست؛ علائم کمبود و بهترین منبع ویتامین k2 شاید کمتر درباره ویتامین K2 شنیده باشید. ویتامین K2 یا مناوینون بیشتر در غذاهای حیوانی و غذاهای تخمیر شده وجود دارد و می تواند از بیماری قلبی و پوکی استخوان جلوگیری کند.

اکثر مردم هرگز مطلبی در باره ویتامین K2 نشنیده اند. این ویتامین در رژیم غذایی غربی اغلب وجود ندارد و توجه زیادی را به خود جلب نمی کند. با این حال، این مواد مغذی قدرتمند در بسیاری از جنبه های سلامتی شما نقش مهمی ایفا می کنند. در واقع، ویتامین K2 ممکن است ارتباطی گم شده بین رژیم غذایی و چندین بیماری مزمن باشد. همه آنچه که باید دربارۀ ویتامین K2 بدانیم: نحوه عملکرد ویتامین K2 و مزیت های آن برای سلامتی، سرطان، سلامت دهان در این مطلب سلام دنیا بخوانید.

ویتامین K چیست؟

ویتامین K در سال 1929 به عنوان مواد مغذی ضروری برای انعقاد خون (لخته شدن خون) کشف شد.
دو نوع از ویتامین K وجود دارد:

  • ویتامین K1 (فیلووینون): در غذاهای گیاهی مانند برگ سبزیجات یافت می شود.
  • ویتامین K2 (مناوینون): در غذاهای حیوانی و غذاهای تخمیر شده یافت می شود.

ویتامین K2 را می توان به چندین زیرمجموعه تقسیم کرد، مهمترین آنها MK-4 و MK-7 است.

عملکرد ویتامین K1 و K2 چگونه است؟

ویتامین K پروتئین هایی را فعال می کند که در لخته شدن خون، متابولیسم کلسیم و سلامت قلب نقش دارند. یکی از مهمترین وظایف آن تنظيم رسوب کلسيم است. به عبارت دیگر، کلسیفیکاسیون (جمع شدن کلسیم در یکی از بافت‌های بدن) استخوان ها را تقویت می کند و مانع از کلسیفیکاسیون عروق خونی و کلیه می شود.

بعضی از دانشمندان پیشنهاد کرده اند که نقش ویتامین های K1 و K2 کاملا متفاوت هستند و آنها باید به عنوان مواد مغذی جداگانه طبقه بندی شوند. این ایده با استفاده از یک مطالعه حیوانی ارائه شد که ویتامین K2 باعث کاهش کلسیفیکاسیون عروق خون می شود، در حالی که ویتامین K1 این توانایی را ندارد. مطالعات کنترل شده در افراد نیز مشاهده می کنند که مکمل های ویتامین K2 به طور کلی باعث بهبود سلامت استخوان و قلب می شوند، در حالی که ویتامین K1 فواید قابل توجهی ندارد.
با این حال، مطالعات انسانی بیشتر مورد نیاز است.

 K2 و k1 نحوه عملکرد ویتامین

مزایای ویتامین K2 برای سلامتی

1- می تواند از بیماری های قلبی جلوگیری کند

ایجاد کلسیم در شریان های اطراف قلب شما یک عامل خطر بزرگ برای بیماری قلبی است. بنابراین، هر چیزی که می تواند این تجمع کلسیم را کاهش دهد ممکن است به جلوگیری از بیماری های قلبی کمک کند. اعتقاد بر این است که ویتامین K در جلوگیری از رسوب کلسیم در شریان ها کمک می کند.
آزمایش های کنترل دراز مدت برای تعیین ارتباط ویتامین K2 و بیماری قلبی مورد نیاز است. با این حال، یک مکانیزم بیولوژیکی بسیار قابل اعتماد برای اثربخشی آن و همبستگی مثبت قوی با سلامت قلب در مطالعات مشاهده شده وجود دارد.

K2پیشگیری از بیماری های قلبی از مزایای ویتامین

2- به بهبود سلامت استخوان و کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان کمک می کند

پوکی استخوان (تبدیل بافت استخوان به "استخوان های متخلخل") یک مشکل رایج در کشورهای غربی است. به خصوص در میان زنان مسن این یک بیماری غالب است و به طور چشمگیری خطر شکستگی را افزایش می دهد. همان طور که در بالا ذکر شد، ویتامین K2 نقش مهمی در متابولیسم کلسیم دارد. شواهد قابل توجهی از مطالعات کنترل شده وجود دارد که K2 ممکن است مزایای عمده ای برای سلامت استخوان داشته باشد. با توجه به مطالعات انجام شده، مکمل های ویتامین K به طور رسمی برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان در ژاپن توصیه می شوند.

 برای بهبود استخوان هاK2 مزایای ویتامین

3- می تواند سلامت دهان و دندان را بهبود بخشد

محققان بر این باورند که ویتامین K2 ممکن است بر سلامت دندان تاثیر بگذارد. با این حال، هیچ مطالعات انسانی به طور مستقیم آن را آزمایش نکرده است. بر اساس مطالعات حیوانی و نقش ویتامین K2 در متابولیسم استخوانی، منطقی است که فرض کنیم که این مواد مغذی سلامت دندان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

یکی از پروتئین های اصلی تنظیم کننده در سلامت دندان ها استئوکلسین (پروتئینی که برای متابولیسم استخوان حیاتی) است و توسط ویتامین K2 فعال می شود. استئوکالسین مکانیسم رشد را در دندانهای جدید فعال می کند. همچنین اعتقاد بر این که ویتامین های A و D نیز نقش مهمی دارند، و با ویتامین K2 همکاری می کنند.

4- می تواند به مبارزه با سرطان کمک کند

سرطان یک بیماری شایع در کشورهای غربی است. با وجودی که طب مدرن روش های بسیاری برای درمان برخی از انواع آن پیدا کرده است، موارد سرطان جدید هنوز در حال افزایش است. بنابراین یافتن راهکارهای پیشگیرانه و موثر اهمیت زیادی دارد. جالب توجه است، مطالعات متعددی بر روی ویتامین K2 و نوع خاصی از سرطان انجام شده است.
دو مطالعه بالینی نشان می دهد که ویتامین K2 عود سرطان کبد را کاهش می دهد و زمان بقا را افزایش می دهد. با این حال، مطالعات با کیفیت بالا قبل از هر گونه ادعایی مورد نیاز است.

نحوه دریافت ویتامین K2 مورد نیاز

چندین غذایی که به طور گسترده ای در دسترس هستند منابع غنی از ویتامین K1 است، اما ویتامین K2 کمتر در مواد غذایی رایج می باشد. بدن شما تا حدی می تواند ویتامین K1 را به K2 تبدیل کند. این مفید است، زیرا میزان ویتامین K1 در یک رژیم معمولی ده برابر ویتامین K2 است.

با این حال، شواهد موجود نشان می دهد که این روند تبدیل کارآمد نیست. در نتیجه، شما می توانید از خوردن ویتامین K2 به طور مستقیم بهره مند شوید. ویتامین K2 همچنین توسط باکتری های روده ای در روده بزرگ تولید می شود. برخی شواهد نشان می دهد که طیف وسیعی از آنتی بیوتیک های به کمبود K2 کمک می کنند. با این حال، مصرف متوسط این مواد مغذی در رژیم غذایی مدرن بسیار پایین است.

ویتامین K2 به طور عمده در غذاهای حیوانی و تخمیر شده یافت می شود که اکثر مردم از این غذا ها نمی خورند.

منابع غنی حیوانی شامل محصولات لبنی پر چرب از گاوهای علف خوار، زرده تخم مرغ، و همچنین جگر و دیگر ارگان های گوشتی می باشد. ویتامین K محلول در چربی است، به این معنی که محصولات کم چرب و حیوانات لاغر مقدار کافی از آن ندارند. اگر این غذاها برای شما غیر قابل دسترس هستند، مصرف مکمل یک جایگزین معتبر است.

مزایای مکمل K2 ممکن است در ترکیب با مکمل ویتامین D افزایش یابد، زیرا این دو ویتامین دارای اثرات متقابل هستند. تحقیقات در مورد ویتامین K2 و ارتباط آن با سلامتی امیدوار کننده است، اگر چه نیاز به بررسی بیشتری دارد. در حقیقت، ممکن است پیامدهای مفیدی برای زندگی بسیاری از مردم داشته باشد.

از
7
رای