تعادل بین کار و زندگی شخصی؛ 31 نکته مدیریت زمان زندگی و کار

تعادل بین کار و زندگی شخصی؛ 31 نکته مدیریت زمان زندگی و کار تعادل بین کار و زندگی؛ چگونه در زندگی تعادل داشته باشیم؛ تکنیکهای مدیریت زمان، مدیریت زندگی شخصی و مدیریت زندگی کاری ؛ روش های جدا کردن زندگی شخصی و حرفه ای با 31 نکته ساده در سلام دنیا بیاموزید.

این روزها حفظ تعادل زندگی کاری خود یک وظیفه چالش برانگیز است. این امر به ویژه زمانی صادق است که وارد دنیای کاری می شوید که بیشتر وقت خود را در دفتر کار می کنید. به غیر از کار، شما باید یک سبک زندگی سالم نیز داشته باشید. شما باید زمانی را با خانواده خود بگذرانید، زمانی که بچه دار شوید بسیار مهم خواهد بود. شما باید رابطه خود را با دوستان خود حفظ کنید، زمانی را صرف ورزش و حفظ سلامتی خود کنید، برای تعطیلات برنامه ریزی کنید، زمانی را برای اوقات فراغت ترتیب دهید و غیره کار آسانی نیست. مهم نیست که چه کسی هستید، چه پزشک، رئیس جمهور یک کشور، معلم یا دانشجو، مدیریت زمان یا به عبارتی زیباتر، مدیریت زندگی بخش مهمی از زندگی شما است. برای پیشرفت باید یاد بگیرید که هم زندگی شخصی و هم زندگی حرفه ای خود را مدیریت کنید. در این مطلب از سلام دنیا، 31 نکته وجود دارد که شما می توانید از آنها استفاده کرده تا تعادل بین کار و زندگی شخصی خود اعمال کنید تا کارها را روان، مؤثر و کارآمدتر پیش ببرید. با ما همراه باشید.

چگونگی جدا کردن زندگی شخصی از زندگی کاری

جدا کردن زندگی شخصی از زندگی کاری از طریق مدیریت کردن زندگی کاری

این بخش در مورد مدیریت کار شما و موثرتر شدن در انجام کارها است. اگر می خواهید به طور کامل از زندگی شخصی خود لذت ببرید، باید یاد بگیرید که زندگی حرفه ای خود را به طور موثر مدیریت و مدیریت کنید. هرگز اجازه ندهید زندگی حرفه ای شما به زندگی شخصی شما سرازیر شود. با استفاده از نکات زیر یاد بگیرید که زندگی کاری خود را مدیریت کنید.


حتما بخوانید: مدیریت چیست و چه وظایفی دارد


1. مدیریت زندگی کاری: جدا کردن حساب های رسانه های اجتماعی شخصی و تجاری 

اولین کاری که برای مدیریت زندگی کاری خود باید انجام دهید این است که حساب های رسانه های اجتماعی خود را جدا کنید. اگر از فیس بوک برای کار استفاده می کنید، به خاطر خودتان، یک صفحه تجاری ایجاد کنید یا یک حساب جدید جداگانه از حساب شخصی خود ایجاد کنید. ایجاد یک حساب کاربری در شبکه های اجتماعی آسان است. شما مجبور نیستید کار و زندگی شخصی خود را به هم ریخته و به هم بزنید. اکثر افرادی که در فروش هستند از تبلیغ از طریق رسانه های اجتماعی می ترسند زیرا باعث آزار دوستانشان می شود. شما مجبور نیستید اجازه دهید این اتفاق بیفتد. فقط حساب های رسانه های اجتماعی خود را جدا کنید انجام می شود.

چگونگی جدا کردن زندگی شخصی از زندگی کاری 1

2. مدیریت زندگی کاری: ترک کردن به موقع دفتر کار

مطالعات نشان داده است که افرادی که ساعات طولانی کار می کنند با کاهش بهره وری مواجه می شوند. زمانی که نمی توانید متمرکز بمانید و کار عالی ارائه دهید، کار کردن برای ساعات طولانی فایده ای ندارد. بهتر است در انرژی خود صرفه جویی کنید و خود را شارژ کنید و روز بعد به سر کار خود بازگردید.شما بخش بزرگی از زندگی خود را صرف کار خواهید کرد، بنابراین مجبور نیستید عجله کنید و تصمیم بگیرید که دفتر خود را به موقع ترک کنید. اگر به دلیل گیر افتادن در دفتر، قرار ملاقات خود را با معشوق خود لغو کردید، تصور کنید اگر این وضعیت هر روز ادامه یابد، چه اتفاقی خواهد افتاد. به رابطه شما آسیب وارد می کند.

3. مدیریت زندگی کاری: رد کردن درخواست کار غیر ضروری 

این بدان معنا نیست که شما باید از مسئولیت اجتناب کنید یا اینکه به همکاران خود کمک نکنید. این به سادگی به این معنی است که ابتدا باید روی کار و زندگی شخصی خود تمرکز کنید. اگر کار مهم تری برای انجام دادن دارید، به سایر درخواست های کاری غیرضروری نه بگویید.مگر اینکه آزاد باشید و زمان اضافی برای درخواست کار اضافی داشته باشید، مسئولیت کاری خود را انتخاب کنید. بیل کازبی یک بار گفت: "من کلید موفقیت را نمی دانم، اما کلید شکست تلاش برای راضی نگه داشتن همه است."

4. مدیریت زندگی کاری: اولویت بندی کار 

یکی از مهم ترین نکات برای مدیریت زندگی کاری، اولویت بندی کار است. اگر کار خود را در اولویت قرار ندهید، هرگز در به دست آوردن بیشترین نتیجه در روز موثر نخواهید بود.تصور کنید زمانی که به دفتر خود رسیدید و تنها کاری که انجام می دهید کارهای غیر ضروری یا کم تاثیر است. در پایان روز، انرژی خود را مصرف کرده اید و اراده ای برای کار روی کار مهم تر ندارید. هرگز اجازه نده این اتفاق برای شما بیفتد. ابتدا کارهای مهمتر را انجام دهید.


حتما بخوانید: چگونه برنامه ریزی کنیم تا موفق شویم


5. مدیریت زندگی کاری: یادگیری تفویض اختیار و برون سپاری

گاهی اوقات، شما فقط نمی توانید تمام کارها را به تنهایی تمام کنید، به کمک دیگران نیاز دارید. بنابراین یاد بگیرید کارهای کم اهمیت خود را به افراد دیگر محول کنید و برون سپاری کنید. اگر متوجه می‌شوید که همیشه مشغول هستید، زمان کافی ندارید و به نظر نمی‌رسد که نمی‌توانید تمام کارهایتان را به پایان برسانید، مشکلی در رویکرد شما وجود دارد. شما باید روش انجام کارها را تغییر دهید.کار بی پایان است کارهای جدیدی برای انجام دادن، تماس‌های جدید، مشتریان جدید و تکنیک‌های جدید برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. به جای اینکه همه کارها را به تنهایی انجام دهید و با استرس خفه شوید، از انرژی و تلاش دیگران برای انجام کارهای بیشتر استفاده کنید.

ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی

6. مدیریت زندگی کاری: ساخت یک پناهگاه برای به حداقل رساندن حواس پرتی

اگر می خواهید در زندگی کاری خود جلوتر بمانید، باید به هر قیمتی از حواس پرتی خودداری کنید. تقریباً در هر ثانیه حواس‌تان به چیزی در اطرافتان پرت می‌شود. این می تواند تلفن شما، مرورگر اینترنت شما، همکارتان، فرزندانتان و غیره باشد.سعی کنید زمانی که روی کار خود تمرکز می کنید در اتاق خود را قفل کنید. هرگز اجازه ندهید دیگران حواس شما را پرت کنند. در صورت امکان در حالت Do not Distrub قرار دهید. اجازه دهید دیگران بدانند که شما در حال کار بر روی موضوع مهمی هستید و اجازه دهید بعد از انجام کار به سراغ شما بیایند.


حتما بخوانید: چگونه می توان در این دنیای آشفته بر اهداف خود متمرکز شد؟


7. مدیریت زندگی کاری: تمرکز بر روی کار 

وقتی زمان کار فرا رسید، کار کنید. زمان کار خود را صرف انجام کارهای دیگری مانند گشت و گذار در اینترنت، بررسی اطلاعات تعطیلات، دانلود فیلم، و غیره نکنید. برای انجام آنها باید روی کار خود تمرکز کنید تا بتوانید بعد از کار از یک زندگی شخصی بدون احساس گناه لذت ببرید.یکی از دلایلی که اکثر افراد نمی توانند کار خود را در طول روز کاری به پایان برسانند و مجبورند کار خود را به خانه برگردانند این است که روی کار خود تمرکز ندارند. حواسشان پرت می شود، کار دیگری را انتخاب می کنند، یک دقیقه را اینجا و یک دقیقه را آنجا می گذرانند و در نهایت متوجه شدند که زمان کافی برای اتمام کارشان ندارند. وقتی روی چیزی کار می کنید، تمرکز 100% را انتخاب کنید و کار را انجام دهید. چندوظیفه ای را متوقف کنید زیرا انجام چندین کار به طور همزمان باعث کاهش تمرکز و کاهش بهره وری شما می شود.

چگونگی جدا کردن زندگی شخصی از زندگی کاری 2

8. مدیریت زندگی کاری: ایجاد قوانینی برای زندگی حرفه ای

اگر می خواهید زندگی حرفه ای خود را جدا کنید و با کارایی بالاتر مدیریت کنید، باید قوانینی برای آن ایجاد کنید. به عنوان مثال، قوانینی مانند "من تا ساعت 6 بعد از ظهر دفتر را ترک می کنم" یا "من صبح روی کارهای اولویت دار خود کار می کنم و ایمیل زدن را به بعد از ظهر می گذارم"، شما را بازده بیشتری می کند. البته باید قوانینی را که تعیین کرده اید رعایت کنید و به آن پایبند باشید. این قوانین به شما کمک می کند تا زندگی کاری خود را از زندگی شخصی خود جدا کنید. بنابراین، قوانینی را ارائه کنید که به وضوح کار شما را مشخص می کند.


حتما بخوانید: 7 تکنیک مدیریت هوشمندانه تیم کاری


9. مدیریت زندگی کاری: استفاده از زمان انسداد برای انجام کارهای بیشتر

مسدود کردن زمان یکی از قوی ترین تکنیک هایی است که اکثر مردم از آن استفاده نمی کنند. این تکنیکی است که توسط بسیاری از ورزشکاران و نویسندگان حرفه ای برای انجام کارها و موثرتر شدن در زندگی کاری خود استفاده می شود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که زمان مشخصی را برای کار خود مسدود کنید. به عنوان مثال، اگر در بخش فروش هستید و مهمترین وظیفه شما این است که کاوشگری انجام دهید و با 50 مشتری بالقوه تماس بگیرید، می توانید زمان خود را برای انجام تماس از ساعت 10 صبح تا 12 بعد از ظهر هر روز کاری مسدود کنید. و در این دو ساعت کاری جز تمرکز روی کار خود انجام نخواهید داد. زمان نویسندگان زمان آنها را برای نوشتن مسدود می کند، ورزشکاران زمان آنها را برای تمرین مسدود می کنند و تاجران موفق از زمان برای انجام مهمترین کار خود استفاده می کنند. شما باید کار مشابه انجام دهید.

10. مدیریت زندگی کاری: اطلاع رسانی کردن

اگر می خواهید زندگی کاری خود را از زندگی شخصی خود جدا کنید، یکی از کارهای موثری که می توانید انجام دهید این است که از قبل اطلاع رسانی کنید. به کارکنان یا همکاران یا رئیستان بگویید که ساعت 5 بعدازظهر می‌روید و اگر کاری از شما می‌خواهند انجام دهید، به آنها بگویید تا ساعت 3 بعدازظهر آن را به شما برسانند. وقتی برنامه خود را از قبل به مردم اطلاع می دهید، مردم بهتر می توانند بر اساس برنامه شما پیش بینی کنند و کار کنند. این به ویژه زمانی مفید است که روزها را از کار خود دور کنید. از قبل به همکاران خود بگویید که از چه زمانی و در صورتی که چیزی وجود داشته باشد، مرخصی خواهید داشت، فقط به آنها بگویید که قبل یا بعد از تعطیلات شما آن را به شما تحویل دهند.

11. مدیریت زندگی کاری: استفاده از ساعات اولیه خود

آیا می دانید که افراد موفق از ساعات ابتدایی خود استفاده می کنند زیرا این ساعات پربازده ترین هستند؟ هیچ کس حواس شما را پرت نمی کند یا صبح با شما تماس نمی گیرد. شما می توانید از زمان به هر روش سازنده ای که می خواهید استفاده کنید. کتاب "موفق ترین افراد قبل از صبحانه چه کاری انجام می دهند"، ایده روشنی از این که چرا ساعت اول بهترین زمان برای انجام مهم ترین کار شما است، ارائه می دهد. این یک شروع روز به شما می دهد و باعث می شود زمانی که مهم ترین کار خود را صبح زود انجام دادید احساس رضایت و موفقیت کنید.


حتما بخوانید: چگونه دیگران را متقاعد کنیم


12. مدیریت زندگی کاری: تمرین برای دسته بندی کردن کارهای شخصی

یکی دیگر از استراتژی‌های عالی برای تأثیرگذاری در زندگی کاری خود این است که یاد بگیرید چگونه کار خود را دسته‌بندی کنید. لازم نیست هر بار هنگام دریافت اعلان ایمیل خود را چک کنید. می‌توانید زمانی را برای بررسی و پاسخ به تمام ایمیل‌هایتان به طور همزمان برنامه‌ریزی کنید. این کار شما را موثرتر می کند زیرا کار را به صورت دسته ای انجام می دهید. وقتی کار را تغییر می دهید، در واقع جریان خود را منحرف می کنید و این باعث می شود نتوانید روی کار خود تمرکز کنید.

جدا کردن زندگی شخصی از زندگی کاری از طریق مدیریت کردن زندگی شخصی

اکنون، شما یاد گرفته اید که چگونه زندگی کاری خود را مدیریت کنید، زمان آن فرا رسیده است که یاد بگیرید چگونه زندگی شخصی خود را مدیریت کنید. مدیریت هر دو بخش از زندگی و به کار انداختن آنها می تواند چالش برانگیز باشد. شما نمی خواهید با هم تداخل داشته باشند و متوجه شوید که وقتی در خانه هستید کار می کنید یا متوجه می شوید که نمی توانید تمرکز کنید و در حین کار به زندگی شخصی خود فکر کنید. در زیر نکاتی وجود دارد که می توانید از آنها برای مدیریت زندگی شخصی خود استفاده کنید.

1. مدیریت زندگی شخصی: جدا کردن خود از فناوری 

وقتی در خانه هستید، در خانه باشید و خود را از فناوری، به ویژه اتصال به اینترنت، جدا کنید. هر زمان که در دسترس همه دنیا باشید، حواس تان به همکاران یا کارتان پرت می شود. افراد می‌توانند درباره کارتان به شما ایمیل بزنند یا به‌روزرسانی‌هایی را از شما دریافت کنند. پس برق را قطع کنید در صورت لزوم گوشی خود را خاموش کنید یا آن را در حالت سکوت قرار دهید. هنگامی که با فرزندان خود سرگرم می شوید حواس خود را با گوشی خود پرت نکنید. این فقط باعث می شود فعالیت شما کمتر سرگرم کننده باشد و شما را آزار دهد.

چگونگی جدا کردن زندگی شخصی از زندگی کاری 3

2. مدیریت زندگی شخصی: نیاوردن کار به خانه

در صورت امکان سعی کنید کار خود را به خانه برنگردانید. وقتی از وقت خانواده خود برای کار استفاده می کنید، وقت گرانبهای خود را فدای عزیزانتان می کنید. اگر این کار فقط برای یک یا دو روز باشد، مشکلی نخواهد داشت، اما اگر به طور منظم این کار را انجام دهید، بر سایر بخش های زندگی شما تأثیر می گذارد زیرا زندگی شخصی خود را فدا می کنید تا کارهای بیشتری در زندگی حرفه ای خود انجام دهید. لطفاً درک کنید که اگر می‌خواهید کارهای بیشتری انجام دهید و مؤثرتر باشید، باید استراحت کافی داشته باشید و هر از چند گاهی خود را شارژ کنید. شما می خواهید از فرسودگی شغلی جلوگیری کنید و بین کار و زندگی خود تعادل ایجاد کنید.


حتما بخوانید: فرسودگی شغلی چیست و راه مقابله با آن


3. مدیریت زندگی شخصی: گذراندن زمانی در تنهایی

شما می خواهید هر از گاهی برای تنها بودن وقت داشته باشید. علم نشان داده است افرادی که زمانی را در خلوت می گذرانند افرادی خلاق تر و موثرتر هستند. لائو تزو یک بار گفت: «شناخت دیگران هوش است. شناخت خود حکمت واقعی است تسلط بر دیگران قدرت است. تسلط بر خود قدرت واقعی است.» بنابراین، یاد بگیرید که از طریق گذراندن زمان در تنهایی بر خود مسلط شوید. هر چه بیشتر خودتان را بشناسید، می توانید در هر زمینه ای از زندگی خود عملکرد بهتری داشته باشید. در جنگل قدم بزنید، به پیاده روی یا دویدن بروید، شنا کنید یا به سادگی هیچ کاری انجام ندهید و ذهن خود را آرام کنید.

4. مدیریت زندگی شخصی: انجام بررسی تعادل 

چگونه می دانید که آیا زندگی خود را در سطح مطلوب زندگی می کنید؟ پاسخ ساده است، فقط یک بررسی تعادل انجام دهید. آیا زمان زیادی را صرف کارهای مربوط به کار می کنید؟ آیا متوجه می شوید که برای دوستان، خانواده، عزیزان و حتی خودتان زمانی ندارید؟ آیا به این دلیل که مدام عجله می‌کنید و ضرب‌الاجل‌ها را دنبال می‌کنید، آن را استرس‌زا می‌دانید؟ می دانید زمانی که استرس دارید و در زندگی به جلو نمی روید، چیزی ناهماهنگ است. بنابراین به طور مداوم از خود بپرسید و بررسی کنید که آیا زندگی مورد نظر خود را دارید یا خیر. وقتی این کار را به طور منظم انجام می دهید، به خودتان فرصت می دهید تا برای بهترین زندگی که می خواهید زندگی کنید.

5. مدیریت زندگی شخصی: خاموش کردن نوتیفیکیشن ها

اگر در مورد جدا کردن زندگی کاری و شخصی خود جدی هستید، وقتی به خانه رسیدید اعلان تلفن خود را خاموش کنید. شما نمی خواهید افراد دیگر در زمان خانواده یا وقت گرانبهایی که با فرزندانتان می گذرانید مزاحم شوند. زمانی که می خواهید استراحت کنید و در حالی که تلفن شما مدام برای جلب توجه شما را به صدا در می آورد، می تواند بسیار آزاردهنده باشد. می توانید یک اعلان سفارشی برای گروه های چت ایجاد کنید یا بهتر است گوشی خود را به حالت سکوت تبدیل کنید.

6. مدیریت زندگی شخصی: جمع آوری ایده های کاری 

گاهی اوقات، حتی زمانی که در خانه هستید، فقط به کار فکر می کنید. سعی کنید استراحت کنید  و افکار را از سر خود دور نگه دارید. وقتی ایده ای به ذهن شما سرازیر شد، آن را یادداشت کنید و ایده را جمع آوری کنید. همیشه می توانید روز بعد که به سر کار برگشتید به ایده خود بازگردید. نکته مهم این است که ایده های خود را ثبت کنید تا آنها را فراموش نکنید. آیا می دانید که ریچارد برانسون همیشه یک دفترچه یادداشت کوچک با خود حمل می کند؟ او ایده ها و کارهایی که باید انجام شود را در دفترچه یادداشت می کند. و میلیاردر برانسون از گوشی هوشمند برای ضبط ایده های خود استفاده نکرد زیرا یک تلفن هوشمند می تواند در بیشتر مواقع حواس را پرت کند.

چگونگی جدا کردن زندگی شخصی از زندگی کاری 4

7. مدیریت زندگی شخصی: گذراندن وقت خود با خانواده 

یکی از مهم ترین کارهایی که برای غنی سازی زندگی شخصی خود باید انجام دهید، گذراندن وقت با خانواده است. هر روز زمانی را برای بودن با افرادی که دوستشان دارید برنامه ریزی کنید. آنها می توانند همسر، همسر، والدین یا فرزندان شما باشند. در زبان چینی نقل قولی وجود دارد که می گوید موفقیت از خانه شروع می شود. اگر نمی توانید خانه خود را مدیریت کنید و وقت خود را با خانواده خود بگذرانید، آیا فکر می کنید می توانید به تجارت خود رسیدگی کنید و کارکنان خود را به درستی مدیریت کنید؟ در مورد نحوه برخورد شما با مسائل خانوادگی حرف های زیادی برای گفتن وجود دارد. ساعات کاری خانواده را اختصاص دهید و برنامه ریزی کنید. می توانید از کل جمعه به عنوان روز خانواده خود استفاده کنید. خانواده‌تان را برای شام بیرون بیاورید، همسرتان را همراهی کنید، با هم آشپزی کنید، با بچه‌هایتان بازی کنید، با والدینتان به دویدن بروید و غیره. شما را شارژ می کند و زندگی شخصی شما را درخشان می کند.


حتما بخوانید: چگونه از روزمرگی خلاص شویم


8. مدیریت زندگی شخصی: رشد دادن روابط خارج از زندگی کاری 

زندگی شما فقط کار نیست. همچنین باید زمانی را صرف افزایش دوستی های خود کنید. به یاد داشته باشید، هیچ انسانی کامل نیست. ما نمی‌توانیم به تنهایی زنده بمانیم و اگر می‌خواهیم احساس کامل بودن کنیم، باید سایر بخش‌های زندگی‌مان را تغذیه کنیم. با افرادی که خارج از دایره کاری شما هستند آشنا شوید. مهم نیست که چقدر مشغله دارید، می توانید برنامه ای برای ملاقات با دوستان خود حداقل یک بار در ماه ایجاد کنید. وقتی دوستان خوبی از سایر صنایع داشته باشید، متوجه خواهید شد که زندگی پر از تنوع است و زمانی که به نظر افراد مختلف نیاز دارید کمک زیادی می کند.

9. مدیریت زندگی شخصی: ایجاد نقاط عطف برای زندگی شخصی

اهداف فقط برای زندگی حرفه ای شما نیستند. می توانید برای زندگی شخصی خود نیز اهداف و نقاط عطف تعیین کنید. بنابراین در زندگی شخصی خود می خواهید چه کاری انجام دهید؟ آیا می خواهید نواختن گیتار را یاد بگیرید؟ آیا می خواهید شنا یاد بگیرید؟ در مورد یادگیری یک زبان جدید چطور؟ با تعیین نقاط عطف برای هر بخش از زندگی خود، زندگی خود را پر و جذاب کنید. این یک راه عالی برای یادگیری چیزهای جدید، دستیابی به نتایج بهتر و بهبود کیفیت زندگی است. بنابراین می خواهید در زندگی شخصی خود به چه چیزی برسید؟

10. مدیریت زندگی شخصی: داشتن چیزی برای انتظار 

زمانی که در زندگی شخصی خود چیزی برای انتظار نداشته باشید، ترجیح می دهید زمان بیشتری را صرف کار کنید و ساعات طولانی را در زندگی حرفه ای خود صرف کنید. بنابراین، چیزی را پیدا کنید که می خواهید منتظر آن باشید. این می تواند قرار ملاقات با معشوق، سرگرمی شما، یک شنبه شب و غیره باشد. برخی از افراد ترجیح می دهند در دفتر بمانند و ساعات بیشتری کار کنند، زیرا هیچ جهتی در زندگی شخصی خود ندارند. با این حال، وقتی کاری دارید که نمی توانید برای انجامش صبر کنید، همه چیز متفاوت خواهد بود. این می تواند یک مراسم خانوادگی، یک شام با دوستانتان، یک شب فیلم یا تماشای فوتبال با دوستانتان باشد. وقتی هدفی داشته باشید، برای انجام آن الهام خواهید گرفت. بنابراین دلایل بیشتری برای برتری در زندگی خود ایجاد کنید.

جدا کردن زندگی شخصی از زندگی کاری از طریق مدیریت زمان

مدیریت زمان نقش مهمی در جداسازی زندگی شخصی و حرفه ای شما دارد. اکثر مردم مدیریت هر دو زمینه را دشوار می دانند زیرا درک روشنی ندارند و زمان خود را به خوبی مدیریت نکرده اند.

1. مدیریت زمان: برنامه ریزی برای روز خود 

اگر در برنامه ریزی شکست بخورید، برای شکست برنامه ریزی کرده اید. یکی از قوی‌ترین نکاتی که هر کسی می‌تواند برای مؤثرتر بودن برای رسیدن به تعادل زندگی کاری پیاده کند، برنامه‌ریزی روز است. وقتی برای روز خود برنامه ریزی می کنید، می دانید که چه انتظاری داشته باشید و چه کاری انجام دهید. شما با عدم نیاز به فکر کردن یا صرف وقت برای کارهای غیر ضروری در زمان صرفه جویی می کنید.

بهترین زمان برای برنامه ریزی روز یا شب قبل یا اولین کاری که صبح زود است. در حالی که درست است که همه چیز در برنامه شما قرار نمی گیرد، اما داشتن برنامه بهتر از بی برنامه بودن است. گذراندن زندگی بدون برنامه مانند زندگی بدون جهت روشن است. شما نمی دانید چه کاری باید انجام دهید یا کجا بروید. در نتیجه، هر چیزی که به شما می رسد را دنبال می کنید. شما به جای یک زندگی فعال، یک زندگی واکنشی دارید. وقتی برنامه ریزی می کنید، انتظار دارید به نتیجه خاصی برسید. این شما را به یک زندگی فعال، با یک جهت روشن در زندگی تبدیل می کند.

چگونگی جدا کردن زندگی شخصی از زندگی کاری 5

2. مدیریت زمان: عجله نکردن

لازم نیست برای انجام کارها عجله کنید. شما نمی توانید نتیجه را مجبور کنید. شما باید درک کنید که زندگی یک ماراتن است و نه یک سرعت. درست مانند کاشت درخت، تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که درخت را آبیاری کنید، مطمئن شوید که نور خورشید کافی باشد و خاک را تغذیه کنید. بقیه به درخت بستگی دارد که رشد کند. در زندگی هم همینطور. تنها کاری که باید انجام دهید این است که متعهد باشید و بهترین کار را انجام دهید. سعی کنید نتایج را به زور به دست آورید و 24 ساعت شبانه روز کار کنید، سریعتر از آنچه تصور می کنید دچار فرسودگی می شوید و شکست می خورید. اگر می خواهید وزن کم کنید، آیا 30 ساعت را مستقیماً در باشگاه می گذرانید یا یک ساعت در روز را برای 30 روز آینده صرف می کنید؟ شما جواب را می دانید. شما نمی توانید مجبور شوید که نتیجه به دست شما برسد. فقط تمام تلاش خود را بکنید و به این روند متعهد شوید و نتیجه به طور خودکار خواهد آمد.

3. مدیریت زمان: تمرین مدیتیشن

علم ثابت کرده است که مدیتیشن هم برای سلامت جسمی و هم برای سلامت روانی ما مفید است. نه تنها خلاقیت شما را افزایش می دهد بلکه استرس شما را نیز از بین می برد و باعث آرامش شما می شود. مدیتیشن می تواند شما را از کارتان جدا کند زیرا ذهن شما را پاک می کند و به شما امکان می دهد بر زمان حال تمرکز کنید. در واقع، بسیاری از افراد موفق مانند جان اساراف، آریانا هافینگتون، میشل اوباما، اپرا وینفری، استیو جابز و غیره مدیتیشن را به طور منظم تمرین می کنند. وقتی سرحال، متمرکز و خلاق باشید، می توانید کارهای بیشتری انجام دهید. بنابراین زمان خود را برای مدیتیشن مسدود کنید. شما می توانید فقط با 10 یا 15 دقیقه در روز شروع کنید و از آنجا افزایش دهید.


حتما بخوانید: 10 ترفند و حقایق شگفت انگیز که به درک بهتر خودتان کمک می کند


4. مدیریت زمان: انجام دادن کارهایی که دوست دارید

سرگرمی های شما چیست؟ آیا عاشق دویدن، پیاده روی، کمپینگ یا آواز خواندن هستید؟ برای سرگرمی های خود وقت بگذارید و کاری را که دوست دارید انجام دهید. این یک راه عالی برای تغذیه زندگی شما و رهایی از استرس است. انجام کاری که دوست دارید باعث می شود احساس خوبی داشته باشید و روح شما را غنی کند. اگر دوست دارید بازی کنید، می توانید این کار را انجام دهید، فقط زیاده روی نکنید. هر زمان که کارهایی را انجام می دهید که دوست دارید و به آنها علاقه دارید، زندگی خود را تکمیل می کنید و انرژی خود را دوباره پر می کنید. این امر مخصوصاً زمانی صادق است که اشتیاق شما برای انجام فعالیت هایی در فضای باز باشد که شما را به طبیعت برساند.

5. مدیریت زمان: ورزش کردن

یکی از بهترین راه‌ها برای غنی‌تر کردن زندگی شخصی و حرفه‌ای خود، متعهد شدن به ورزش است. بدن خود را بیشتر حرکت دهید و عرق کنید. مردم این روزها به اندازه کافی ورزش نمی کنند، به خصوص کسانی که در مناطق شهری کار می کنند. آیا می دانید ورزش و عرق کردن نه تنها برای سلامت جسمانی شما مفید است، بلکه می تواند استرس شما را نیز از بین ببرد و احساس بهتری در درون شما ایجاد کند؟ مطالعات نشان می دهد افرادی که به طور منظم ورزش می کنند، می توانند به طور موثرتری بر روی کارهای روزمره خود تمرکز کنند. با ورزش چیزی برای از دست دادن وجود ندارد. و وقتی سلامتی لازم برای لذت بردن از ثواب را ندارید، ثروت اندوزی کنید و موفق باشید.

چگونگی جدا کردن زندگی شخصی از زندگی کاری 6

6. مدیریت زمان: کاهش زمان تلویزیون 

مردم این روزها بیش از حد تلویزیون تماشا می کنند. آنها 9 سال از عمر خود را صرف تماشای تلویزیون می کنند. این آمار نشان می دهد که یک آمریکایی به طور متوسط ​​حدود 5 ساعت در روز تلویزیون تماشا می کند. تصور کنید اگر بتوانید 2 یا 3 ساعت از زمان تلویزیون خود را کاهش دهید و از آن برای تغذیه زندگی شخصی و حرفه ای خود استفاده کنید، مطمئناً در زندگی بهتر عمل خواهید کرد. تصور اینکه مردم بیشتر از زمان گرانبهای خود را صرف تماشای نحوه زندگی مردم از جعبه تلویزیون کنند، به جای انتخاب روی فعالیت هایی که برای زندگی آنها بسیار مفید است، سخت است. بنابراین، زمان تلویزیون خود را کاهش دهید. اگر همچنان تلویزیون تماشا کنید، مشکلی ندارد، اما خودتان را محدود کنید و زمان صرف شده در تلویزیون را محدود کنید. در صورت امکان، فقط برنامه هایی را تماشا کنید که برای شما مفید باشد.


حتما بخوانید: بهترین کتاب خودشناسی، خودسازی و موفقیت


7. مدیریت زمان: خواندن، آموختن و بهبود بخشیدن

بعد از فارغ التحصیلی چند کتاب خوانده اید؟ اکثر مردم به هیچ کدام پاسخ نمی دهند. و حتی اگر بخوانند، فقط برای سرگرمی کتاب خواهند خواند. رهبران خواننده هستند. اگر می خواهید در زندگی حرفه ای و شخصی خود پیشرفت کنید، کتاب بخوانید، یاد بگیرید و در هر کاری که انجام می دهید بهتر شوید. متعهد شوید که حداقل یک یا دو کتاب در ماه بخوانید. اگر بتوانید در یک ماه دو کتاب بخوانید، به طور میانگین سالانه 24 کتاب خواهید داشت. آیا می توانید تصور کنید که این چگونه زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد و تغییر می دهد؟ اگر بتوانید از هر کتابی که می خوانید فقط یک ایده بگیرید، بسیار سود خواهید برد و زندگی خود را برای بهتر شدن بهبود می بخشید.

8. مدیریت زمان: تلف نکردن زمان 

بروس لی نقل قول معناداری دارد: "اگر زندگی را دوست دارید، زمان را تلف نکنید، زیرا زمان چیزی است که زندگی از آن ساخته شده است." زمان شما زندگی شماست. نحوه گذراندن زمان با نحوه زندگی شما برابر است. اگر تمام روز خود را صرف تماشای تلویزیون کنید، تمام روز زندگی خود را صرف فعالیت های غیرضروری خواهید کرد. بنابراین مراقب زمان خود باشید. آیا برای کارتان بیشتر هزینه می کنید یا بیشتر برای زندگی شخصی خود هزینه می کنید؟ آیا وقت خود را صرف کارهای غیرمولد می کنید یا بیش از حد صرف اوقات فراغت و سرگرمی می کنید؟ دانستن اینکه زمان خود را چگونه سپری می کنید، در نهایت نحوه زندگی شما را تعیین می کند. پس به شدت مراقب زمان خود باشید.

چگونگی جدا کردن زندگی شخصی از زندگی کاری 7

9. مدیریت زمان: سازماندهی محیط اطراف

هر چند وقت یکبار برای پاک کردن شلوغی و سازماندهی محل کار و خانه خود وقت می گذارید؟ مطالعه نشان داده است که بی نظمی در واقع می تواند سرعت شما را کاهش دهد و بهره وری شما را کاهش دهد. به هم ریختگی فضای توجه را در ذهن شما اشغال می کند. پروژه های ناتمام، میز بهم ریخته، محل کار نامنظم، اتاق های کثیف، کشوی پر از کاغذ و غیره، زندگی شما را آشفته، استرس و غیرمولد می کند.هنگامی که در یک محیط سازمان یافته و تمیز زندگی می کنید، تمرکز شما بیشتر می شود و به تقویت خلاقیت شما نیز کمک می کند. درست مانند ضرب المثل "شما باید قدیم را پاک کنید تا راه جدیدی را باز کنید."

سخن آخر

تفکیک زندگی کاری حرفه ای و شخصی آسان تر از انجام دادن است. و مهم است که این کار را انجام دهید زیرا می خواهید اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی استراحت می کنید، استراحت می کنید و از فرسودگی شغلی جلوگیری می کنید تا بتوانید از هر دو طرف نهایت لذت را ببرید. علاوه بر این، حفظ سلامت جسمی و روحی لازم است. همه کارها و هیچ تفریحی یک زندگی فلاکت بار را ایجاد می کند. همه بازی و هیچ کاری باعث می شود احساس گناه کنید و نتوانید به جلو بروید. بنابراین، یاد بگیرید که تعادل زندگی حرفه ای و شخصی خود را حفظ کرده و از هم جدا کنید تا زندگی شاد و رضایت بخشی داشته باشید.


مطالب مرتبط:

125 مثال و نمونه اهداف بلند مدت در زندگی و راه رسیدن به آنها

چگونه عادت های بد را ترک کنیم؛ لیست عادت های بد و روش اصلاح آنها

نکات روانشناسی ارتباط با دیگران زمان صحبتاز
1
رای