قرص ویتامین ب کمپلکس برای چیست و نحوه مصرف، فواید و عوارض آن

قرص ویتامین ب کمپلکس برای چیست و نحوه مصرف، فواید و عوارض آن قرص ویتامین ب کمپلکس برای چیست ؛ نحوه مصرف و مقدار مصرف قرص ب کمپلکس در روز ؛ فواید و عوارض قرص ویتامین ب کمپلکس در بارداری و برای مو را در سلام دنیا بخوانید.

ویتامین ب کمپلکس تنها یک یتامین نیست، بلکه 8 ویتامین مختلف را در خود دارد. همه ویتامین های گروه B برای تبدیل غذا به انرژی در بدن دخیل هستند. هر ویتامین همچنین نقش منحصر به فردی در سلامت فرد برعهده دارد. در این مطلب سلام دنیا، درباره اینکه قرص ویتامین ب کمپلکس برای چیست ؛ چه کسانی به ویتامین ب کمپلکس نیاز دارند و چه فواید و عوارضی دارد، با ما همراه باشد.

قرص ویتامین ب کمپلکس برای چیست؟

مکمل های ویتامین ب کمپلکس شامل تمام ویتامین های ضروری گروه B بصورت یک قرص هستند. برخی از مکمل های ویتامین ب کمپلکس شامل 100 درصد مصرف توصیه شده روزانه (RDA) از هر ویتامین B هستند. برخی دیگر حاوی دوزهای بالاتری از تعدادی یا همه این ویتامین ها هستند. بسیاری از مردم تمام ویتامین B مورد نیاز خود را از طریق یک رژیم غذایی متنوع و سالم دریافت می کنند، اما برخی دیگر با مصرف مکمل ویتامین ب کمپلکس از فواید این ویتامین ها بهره مند می شوند.

قرص ویتامین ب کمپلکس برای چیست؟

مکمل های ویتامین ب کمپلکس باید شامل تمام ویتامین های ضروری B باشند. اگر محصولی حاوی ویتامین ب کمپلکس باشد، باید شامل برخی از هر یک از ویتامین های زیر باشد:

ویتامین B1 – تیامین

ویتامین B-1 برای رشد و عملکرد سالم اندام ها از جمله مغز و قلب حیاتی است.

ویتامین B2 – ریبوفلاوین

بدن برای تجزیه چربی ها و داروها به ویتامین B-2 نیاز دارد.

ویتامین B3 – نیاسین

بدن برای حفظ سلامت پوست، اعصاب و گوارش به ویتامین B-3 نیاز دارد. پزشکان گاهی اوقات دوزهای بالای نیاسین را برای کمک به بهبود سطح کلسترول تجویز می کنند.

ویتامین B5 - اسید پانتوتنیک

ویتامین B-5 برای سلامت مغز و سیستم عصبی ضروری است.


حتما بخوانید: خواص ویتامین B5 برای سلامتی


ویتامین B6 - پیریدوکسین

ویتامین B-6 به بدن کمک می کند تا گلبول های قرمز خون جدید بسازد که اکسیژن را در سراسر بدن حمل می کنند. همچنین برای تقویت سیستم ایمنی بدن موثر عمل می کند.

ویتامین B7 - بیوتین

بیوتین برای حفظ سلامت مو، ناخن و عملکرد سیستم عصبی ضروری است.

قرص ویتامین ب کمپلکس برای چیست؟

ویتامین B9 - اسید فولیک

بدن از اسید فولیک – یا فولات، شکل طبیعی آن، برای ساخت DNA و مواد ژنتیکی استفاده می کند. در دوران بارداری، مصرف اسید فولیک ممکن است خطر برخی از نقایص مادرزادی را کاهش دهد.

ویتامین B12 – کوبالامین

این ویتامین برای سلول های عصبی و خونی بدن ضروری است. سطوح کافی ویتامین B-12 همچنین از بروز کم خونی بدخیم (پرنیشیوز) که ناشی از کمبود این ویتامین مغذی است، جلوگیری می کند.

نحوه مصرف قرص ب کمپلکس 

بسیاری از مکمل های ب کمپلکس حاوی حدود 100 درصد مصرف روزانه توصیه شده هر یک از هشت ویتامین گروه B هستند. با این وجود، برخی از آنها حاوی سطوح بسیار بالایی از برخی ویتامین های B هستند. از این رو، قبل از مصرف مکمل با دوز بالا ویتامین های B، با یک پزشک صحبت کنید.


حتما بخوانید: آمپول ب کمپلکس برای چیست


طبق اعلام مؤسسه ملی بهداشت دفتر مکمل‌های غذایی، موارد زیر، مقدار مصرف توصیه شده روزانه (RDA) برای هر یک از ویتامین‌های گروه B بر حسب میلی‌گرم (میلی‌گرم) یا میکروگرم (میلی‌گرم) است. افراد مسن ممکن است به دوزهای بالاتری از برخی ویتامین های گروه B نیاز داشته باشند.

مقدار مصرف قرص ب کمپلکس در روز

ویتامین های گروه ب مصرف ب کمپلکس در زنان مصرف ب کمپلکس در مردان مصرف ب کمپلکس در بارداری مصرف ب کمپلکس در شیردهی
ویتامین B1 1.2 میلی گرم 1.1 میلی گرم 1.4 میلی گرم 1.4 میلی گرم
ویتامین B2 1.3 میلی گرم 1.1 میلی گرم 1.4 میلی گرم 1.6 میلی گرم
ویتامین B3 یا معادل های غذایی 16 میلی گرم 14 میلی گرم 18 میلی گرم 17 میلی گرم
ویتامین B5 5 میلی گرم 5 میلی گرم 6 میلی گرم 7 میلی گرم
ویتامین B6 1.3 میلی گرم 1.5 میلی گرم 1.9 میلی گرم 2 میلی گرم
ویتامین B7 30 میکروگرم 30 میکروگرم 30 میکروگرم 35 میکروگرم
ویتامین B9 معادل های غذایی 400 میکروگرم 400 میکروگرم 600 میکروگرم 500 میکروگرم
ویتامین B12 2.4 میکروگرم 2.4 میکروگرم 2.6 میکروگرم 2.8 میکروگرم

فواید و موارد مصرف ویتامین ب کمپلکس

مکمل های ویتامین B کمپلکس ممکن است برای رفع مشکلات سلامتی خاصی مفید باشند. اگر فردی دچار هر یک از شرایط ذکر شده در زیر باشد، ممکن است مصرف مکملی که حاوی ویتامین B است، برای رفع مشکل سلامتی او موثر باشد:

فواید قرص ویتامین ب کمپلکس برای درمان میگرن

نتایج برخی از تحقیقات مشخص کرده است که برخی از ویتامین های گروه B می توانند برای پیشگیری از میگرن همراه با اورا (اختلال حسی-بینایی) موثر عمل کنند، به خصوص:

 • ویتامین B-6
 • ویتامین B-9
 • ویتامین B-12

علاوه براین، محققان اظهار می‌کنند که ویتامین B-2 می‌تواند اختلال عملکرد میتوکندری که در سطح سلولی رخ می‌دهد را تحت تاثیر قرار دهد تا مانع از بروز میگرن شود نویسندگان یک مطالعه مروری در سال 2017 به بررسی اثرات ویتامین B-2 بروی میگرن پرداختند. اگرچه آنها تحقیقات بیشتر برای تایید این موضوع توصیه می کنند، اما آنها گزارش دادند که این ویتامین به خوبی توسط بدن تحمل می شود و در کاهش دفعات بروز میگرن در بزرگسالان موثر است.


حتما بخوانید: برای درمان میگرن چی بخوریم


فواید قرص ویتامین ب کمپلکس برای درمان افسردگی و اضطراب

نویسندگان یک مطالعه در سال 2018 بیان کردند که کاهش سطح ویتامین B-12 در ایجاد و بروز افسردگی و اضطراب نقش اساسی دارد. گزارش نتایج تحقیق نشان می دهد که شرکت کنندگان مبتلا به افسردگی یا اضطراب نسبت به شرکت کنندگان در گروه کنترل سطوح پایین تری از ویتامین B-12 را داشتند.

یک متاآنالیز مشخص کرد که ویتامین های گروه B می توانند در موارد خاص برای درمان افسردگی موثر عمل کنند. محققان می گویند، مصرف منظم برخی از ویتامین های B برای چند هفته تا یک سال می تواند منجر به کاهش خطر بازگشت افسردگی شود. علاوه بر این، یک مطالعه در مقیاس کوچک در هند هم نشان داد که کمبود ویتامین B-9 و B-12 در بروز افسردگی و اضطراب دخیل است.

فواید قرص ویتامین ب کمپلکس

فواید قرص ویتامین ب کمپلکس برای درمان زخم های پوستی

ویتامین B ممکن است برای بهبود پوست مفید باشد. یک مطالعه مشخص کرد که وقتی این ویتامین ها بروی پوست استفاده می شوند، برای بهبود موثرتر زخم ها مفید باشد. مطالعه دیگری نشان داد که ویتامین B-12 باعث بهبود زخم در موش های مبتلا به دیابت می شود.

فواید قرص ویتامین ب کمپلکس برای درمان آفت دهان 

ویتامین B-12 ممکن است برای درمان آفت‌های دهانی موثر عمل کند. یک مطالعه دوسوکور نشان داد که پماد B-12 درد را بهتر از دارونما تسکین می دهد.

فواید قرص ویتامین ب کمپلکس برای درمان سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

برخی شواهد نشان می دهد که مصرف مکمل B-6 و کلسیم باعث بهبود علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) می شود. علاوه براین، یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز هم نشان داند که ویتامین B-6 برای کنترل علائم جسمی و روانی PMS موثر است.


حتما بخوانید: علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS)


چه افرادی باید ویتامین‌های ب کمپلکس مصرف کنند؟

در ادامه به معرفی افرادی که ممکن است مصرف مکمل‌های ویتامین B کمپلکس فواید زیادی برای آنها داشته باشد، می‌پردازیم.

مصرف قرص ب کمپلکس برای زنان باردار

ویتامین های ب کمپلکس در دوران بارداری بسیار مهم هستند، یعنی زمانی که یک خانم باید حداقل 400 میکروگرم اسید فولیک در روز مصرف کند. هر چند در حالت ایده آل، این مکمل باید چند ماه قبل از بارداری مصرف شود.

مصرف قرص ب کمپلکس برای زنان باردار

علاوه بر این، زنان باردار باید فولات، شکل طبیعی اسید فولیک را از طریق منابع غذایی هم دریافت کنند. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، دریافت مقادیر توصیه شده اسید فولیک و فولات، با کاهش خطر ابتلا به نقص های مادرزادی مربوط به مغز و نخاع همراه است.

زنان باردار نیز به مقدار زیادی ویتامین B-12 نیاز دارند. مطالعات نشان می دهد که کمبود ویتامین B-12 می تواند منجر به سقط جنین ، وزن کم هنگام تولد، فشار خون بالا در زن و ناهنجاری های جنین شود.


حتما بخوانید: علائم کمبود ویتامین b12 چیست


گیاهخواران و وگان ها

افرادی که از رژیم گیاهخواری پیروی می کنند، از مصرف گوشت ها از جمله گوشت گاو، مرغ و ماهی اجتناب می کنند. علاوه بر این این افراد، هیچ نوع از فرآورده حیوانی از جمله: گوشت، تخم مرغ و محصولات لبنی را هم نمی خورند. رژیم های غذایی گیاهخواری و وگان می تواند باعث افزایش خطر کمبود B-12 را در این افراد شود. چون این ویتامین در بسیاری از فراوردهای حیوانی از جمله گوشت، تخم مرغ و لبنیات وجود دارد.

افرادی که تخم مرغ و محصولات لبنی مصرف می کنند ممکن است ویتامین B-12 مورد نیاز خود را از طریق این مواد غذایی تامین کنند، اما افرادی که هیچ یک از فرآوردهای حیوانی مصرف نمی کنند باید برای کاهش خطر کمبود ویتامین B-12 ، مکمل های این ویتامین را مصرف کنند.

افرادی که جراحی بای پس معده انجام داده اند

افرادی که تحت عمل جراحی بای پس معده قرار گرفته اند، معمولا به مکمل های ویتامین نیاز دارند. تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که این جراحی را انجام داده اند، بدن آنها بیشتر به ویتامین B-12 نیاز دارد. شواهد بیشتری وجود دارد مبنی بر اینکه بسیاری از افراد پس از این جراحی حداقل در کوتاه مدت به یک مولتی ویتامین شامل ویتامین های B و سایر مواد مغذی نیاز دارند.

افراد مسن

افرادی که 65 سال یا به بالا می توانند از فواید مکمل B کمپلکس بهره مند شوند. تحقیقات نشان می دهد که افراد مسن بیشتر در معرض خطر کمبود ویتامین B-12 هستند. برخی از شواهد نشان می دهد که وجود سطوح بالاتر B-12 ممکن است برای کند کردن روند پیری مغز موثر عمل کند، اما تأیید این یافته به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

 • بر اساس یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز، سطوح پایین ویتامین B-12 و فولات - معادل رژیم غذایی اسید فولیک یا ویتامین B-9 ، ممکن است با بروز افسردگی در افراد مسن مرتبط باشد.
 • علاوه بر این، مطالعه ای که شامل افراد مسن اهل آمریکای لاتین بود مشخص کرد که سطوح بالاتر ویتامین B-6 با کاهش علائم افسردگی مرتبط است.

افرادی مبتلا به سایر بیماری ها 

افراد با هر یک از شرایط سلامتی زیر ممکن است از فواید مکمل ویتامین ب کمپلکس بهره مند شود:

 • وابستگی به الکل
 • بیماری خود ایمنی، مانند لوپوس، آرتریت روماتوئید یا دیابت نوع 1
 • افسردگی
 • دیابت ها
 • بیماری سوء جذب، مانند بیماری سلیاک یا بیماری کرون
 • بیماری های کلیوی
 • ایدز
 • بیماری های قلبی
 • بیماری آلزایمر
 • سرطان

فواید قرص ب کمپلکس

عوارض جانبی و خطرات مصرف ویتامین ب کمپلکس

ویتامین های B محلول در آب هستند. یعنی در بیشتر مواقع، بدن ویتامین های B اضافی را از طریق ادرار دفع می کند. اگرچه، بعید به نظر می رسد که مصرف مقدار استاندارد توصیه شده باعث بروز آسیبی شود، اما دوز بالای برخی از ویتامین های B می تواند با بروز خطراتی همراه باشد. قبل از مصرف دوزهای بسیار بالای مکمل های ب کمپلکس، با یک پزشک صحبت کنید.


حتما بخوانید: فواید و عوارض مصرف ویتامین b7 (بیوتین) در بارداری


عوارض قرص ویتامین ب کمپلکس:

 • قند خون بالا. دوزهای بالای اسید نیکوتینیک، شکل مصنوعی ویتامین B-3، می تواند باعث افزایش سطح قند خون شود. این افزایش می تواند با داروهای دیابت تداخل داشته باشد. افراد مبتلا به دیابت یا قند خون بالا نباید از دوزهای بالای اسید نیکوتینیک (با اندازه 1000 میلی گرم یا بیشتر) استفاده کنند.
 • اسید نیکوتین اضافی. مصرف بیش از حد اسید نیکوتین می تواند باعث کاهش فشار خون، خستگی، سردرد، بثورات و آسیب کبدی شود.
 • نیکوتین آمید اضافی. دوزهای بالای نیکوتین آمید، شکل دیگری از ویتامین B-3، می تواند باعث اسهال و افزایش خونریزی شود. این اتفاق می تواند برای مصرف در دوزهای 500 میلی گرم در روز رخ دهد. دوزهای بالاتر از 3000 میلی گرم می تواند باعث استفراغ و آسیب کبدی شود.
 • اسید فولیک اضافی. مصرف بیش از 1000 میکروگرم اسید فولیک در روز می تواند نوعی کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B-12 را پنهان کند.

مصرف دوز بالا ب کمپلکس

مکمل ب کمپلکس همچنین می تواند رنگ ادرار را زرد روشن کند. این اثر موقت و بی ضرر است. هنگامی که کلیه ها از ویتامین های اضافی خلاص شوند، رنگ ادرار به حالت عادی باز می گردد.

انتخاب مکمل ویتامین ب کمپلکس مناسب

 • پزشک ممکن است بسته به مشکلات سلامتی فرد بیمار مصرف یکی از این مکمل را توصیه کند.
 • برخی از شرکت های سازنده ویتامین و مکمل ها از تست کیفیت جداگانه ای برای محصولات خود استفاده می کنند. آنهایی که در تست  کیفیت تایید دریافت  می کنند ممکن است دارای مهر تأیید از یک سازمان بررسی مستقل باشند.
 • این مهر تایید تضمین نمی کند که محصول برای همه افراد 100 درصد ایمن یا موثر باشد، اما به این معنی است که محصول حاوی مواردی بدون آلاینده ها است که روی روی بسته بندی آن درج شده است.

برخی از سازمان های تست و گواهینامه های معتبر برای آنها عبارتند از:

 • مهر تایید محصول با کیفیت در ConsumerLab.com
 • گواهی مکمل غذایی NSF International
 • نشان تأیید کنوانسیون دارویی ایالات متحده یا USPI Interactions
 • در بیشتر موارد، ویتامین B با سایر داروها تداخل منفی ندارد. با این حال، برخی داروها می توانند منجر به افزایش کمبود ویتامین B شوند.

چند نمونه از داروهایی که می توانند منجر به سطوح پایین ویتامین B خاصی شوند، شامل:

 • داروهای فشار خون و داروهای شیمی درمانی می توانند منجر به کاهش سطح ویتامین B-1 در فرد شوند.
 • داروهای ضد تشنج مورد استفاده برای صرع می توانند باعث کاهش سطوح ویتامین B-3، B-6 و B-9 شوند.
 • داروهایی که سل را درمان می کنند می توانند باعث کاهش سطح B-3 و B-6 شوند.
 • برخی از داروهای سرطان می توانند موجب سطح ویتامین B-9 را کاهش دهند.
 • داروهای خاصی که کولیت اولسراتیو (روده) را درمان می‌کنند، می‌توانند منجر به کاهش سطح ویتامین B-9 شوند.
 • برخی از آنتی بیوتیک ها و داروها برای درمان زخم، دیابت، یا بیماری ریفلاکس معده و مری یا GERD ممکن است باعث کاهش سطح ویتامین B-12 شود.

کدام مواد غذایی حاوی ویتامین B هستند؟

 • برخی از موادغذایی حاوی چندین نوع ویتامین B هستند و فرد برای دریافت هر هشت ویتامین به رژیم غذایی متنوع نیاز دارد.
 • افراد می توانند تمام ویتامین های B مورد نیاز خود را از طریق رژیم های متنوع غذایی، گیاهخواری یا وگان ها دریافت کنند.
 • با این حال، فرآورده‌های حیوانی منبع اصلی ویتامین‌های B محسوب می شوند، بنابراین افرادی که از رژیم‌های غذایی محدود پیروی می‌کنند باید راهکارهایی را بکار بگیرند تا مطمئن شوند که به اندازه کافی هر ویتامین گروه B را از منابع غذایی مختلف دریافت می‌کنند.

برخی از بهترین منابع غذایی ویتامین B عبارتند از:

 • گوشت گاو
 • ماهی
 • جگر، دل و قلوه
 • آووکادو
 • سبزیحات برگدار
 • آجیل (مغزها)
 • حبوبات
 • جوانه ها
 • شیر
 • پنیر
 • ماست
 • نان و غلات غنی شده و قارچ
سخن آخر

در صورت امکان، فرد باید با خوردن انواع غذاهای سالم ویتامین B را دریافت کند. با این حال، برخی افراد با مصرف مکمل ب کمپلکس از فواید این ویتامین بهره مند می شوند. افراد می‌توانند این مکمل‌ها را در فروشگاه‌های بهداشتی یا داروخانه‌ها پیدا کنند، یا می‌توانند از بین برندهای که فروش آنلاین دارند یکی را انتخاب کنند. مکمل B کمپلکس به طور کلی زمانی که طبق دستور مصرف می شوند بی خطر هستند. با این حال، دوزهای بسیار بالای ویتامین B را فقط با راهنمایی پزشک مصرف کنید.


مقالات مرتبط:

بیوتین (ویتامین B7 یا ویتامین H) چیست و منابع آن کدام است؟
 

از
16
رای