ایندومتاسین (Indomethacin)؛ کاربرد، روش مصرف و عوارض و تداخلات دارویی آن

ایندومتاسین (Indomethacin)؛ کاربرد، روش مصرف و عوارض و تداخلات دارویی آن ایندومتاسین یک «داروی ضد التهابی غیر استروئیدی» (NSAID) است که برای تسکین درد، تورم ناشی از بیماری هایی مثل آرتروز، نقرس و... به کار می رود. خواب آلودگی، سرگیجه و... از عوارض جانبی آن است.

داروی ایندومتاسین با مسدود کردن تولید برخی از مواد طبیعی خاص که باعث التهاب می شود، عمل می کند. این کار به کاهش تورم و درد کمک می کند. در ادامه اطلاعات دارویی قرص ایندومتاسین از جمله: طریقه مصرف، عوارض جانبی، شرایط نگهداری و... بیان شده است.

موارد استفاده از ایندومتاسین

از ایندومتاسین برای تسکین درد، ورم و سفتی مفاصل ناشی از آرتروز، نقرس، بورسیت، و تاندونیت استفاده می شود. همچنین برای تسکین درد در اختلالات دیگر استفاده می شود. این دارو به صورت یک «داروی ضد التهابی غیر استروئیدی» (NSAID)، شناخته می شود. این دارو با مسدود کردن تولید برخی از مواد طبیعی خاص که باعث التهاب می شود، عمل می کند. این کار به کاهش تورم و درد کمک می کند. اگر در حال درمان یک بیماری مزمن مانند ورم مفاصل هستید، از پزشک خود در مورد درمان های غیر دارویی و یا استفاده از داروهای دیگر برای درمان خود سوال کنید. همچنین به بخش هشدار دارو مراجعه کنید.

نحوه استفاده از ایندومتاسین (indomethacin)

قبل از شروع استفاده از ایندومتاسین و هر بار که مجددا مصرف آن را آغاز می کنید، راهنمای دارویی را مطالعه کرده و در صورت امکان، بروشور اطلاعات مربوط به بیمار نوشته شده توسط داروساز خود را تهیه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید. این دارو را به شکل خوراکی، مطابق با تجویز پزشک معمولا 2 تا 3 مرتبه در روز با یک لیوان کامل آب (8 اونس یا 240 میلی لیتر آب) مصرف کنید. حداقل 10 دقیقه بعد از مصرف این دارو دراز بکشید. اگر ناراحتی معده در حین مصرف این دارو اتفاق افتاد، آن را با غذا یا شیر یا آنتی اسید مصرف کنید.

دوز مصرفی بستگی به شرایط پزشکی و پاسخ به درمان دارد. در کودکان، دوز مصرفی بر اساس وزن تعیین می شود. برای کاهش خطر خونریزی معده و سایر عوارض جانبی، این دارو را در کمترین دوز موثر و کوتاه ترین زمان ممکن مصرف کنید. دوز مصرفی خود را افزایش نداده یا دارو را بیشتر از مدت زمان تجویز شده توسط پزشک مصرف نکنید. برای شرایط مداوم مانند آرتریت، مصرف این دارو را طبق دستورالعمل پزشک ادامه دهید. در مورد خطرات و فواید مصرف این دارو با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

در شرایط خاص (مانند آرتریت)، ممکن است چهار هفته از استفاده منظم دارو طول بکشد تا فواید کامل این دارو را کسب کنید. اگر این دارو را «بر اساس نیاز» مصرف می کنید (نه در یک برنامه زمانی منظم)، به خاطر داشته باشید که داروهای مسکن هنگامی به خوبی عمل می کنند که با اولین علائم درد مصرف شوند. اگر منتظر بمانید تا علائم وخیم تر شود، ممکن است این دارو اثر نکند. اگر علائم شما وخیم تر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه استفاده از ایندومتاسین (indomethacin)

عوارض جانبی ایندومتاسین

 • ممکن است ناراحتی یا سوزش معده، سردرد، خواب آلودگی یا سرگیجه ایجاد شود. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید.
 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • این دارو ممکن است فشار خون را بالا ببرد. فشار خون خود را به طور مرتب بررسی کنید و در صورت بالا بودن مقدار آن به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورت بروز هر یک از علائم نامحتمل، اما جدی زیر، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: تغییر در شنوایی (مانند صدای زنگ در گوش)، تغییر خلقی یا روحی (مانند گیجی، توهم)، بلع دشوار یا دردناک، علائم نارسایی قلبی (مانند تورم مچ پا یا پا، خستگی غیر معمول، افزایش غیر معمول یا ناگهانی وزن).
 • در صورت بروز علائم نادر اما بسیار جدی زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار)، سفتی گردن غیر قابل توضیح.
 • این دارو ممکن است به ندرت باعث یک بیماری جدی (احتمالا کشنده) کبد شود. در صورت بروز علائم آسیب کبدی از جمله موارد زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: ادرار تیره، تهوع مداوم یا استفراغ یا بی اشتهایی، درد شدید معده یا شکم، زرد شدن چشم یا پوست.
 • یک واکنش بسیار جدی آلرژی زا به این دارو نادر است. با این وجود، اگر هر گونه علائم جدی یک واکنش آلرژی زا از جمله موارد زیر را مشاهده کردید، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش یا خارش یا تورم (به ویژه در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی ایندومتاسین

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف ایندومتاسین

 • قبل از مصرف ایندومتاسین، اگر آلرژی به این دارو دارید و یا اگر به آسپرین یا سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب) حساسیت دارید و یا هر گونه آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو، با پزشک یا داروساز خود در مورد سابقه پزشکی تان به ویژه اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، صحبت نمایید: آسم (از جمله سابقه وخیم تر شدن مشکلات تنفسی بعد از مصرف آسپرین یا سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی)، خونریزی یا لخته شدن خون، بزرگ شدن بینی (پولیپ بینی)، بیماری قلبی (مانند سابقه حمله قلبی داشتن)، فشار خون بالا، بیماری کبد، مشکلات معده یا روده و مری (مانند خونریزی، زخم، سوزش مکرر معده)، سکته مغزی.
 • گاهی اوقات مشکلات کلیه همراه با مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی از جمله ایندومتاسین می تواند رخ دهد. در صورت کم آبی بدن، نارسایی قلبی یا بیماری کلیه، یا در صورت مسن بودن، و یا اگر داروهای خاصی مصرف می کنید، این مشکل با احتمال بیشتری رخ می دهد. برای جلوگیری از کم آبی بدن مطابق با تجویز پزشک مایعات فراوانی بنوشید و در صورت تغییر در میزان ادرار، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.
 • این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا (Cannabis)، می تواند باعث افزایش میزان سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید. در صورت استفاده از ماری جوانا (Cannabis) به پزشک خود اطلاع دهید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف ایندومتاسین

 • این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود. مصرف روزانه الکل و تنباکو، به خصوص در هنگام ترکیب با این دارو، ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد. مصرف الکل را محدود کرده و سیگار کشیدن را متوقف کنید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 • قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • این دارو ممکن است شما را نسبت به خورشید حساس تر کند. زمان قرارگیری در معرض آفتاب را محدود کنید. از اتاقک های مخصوص برنزه کردن یا لامپ های فرابنفشی که برای برنزه کردن بدن به کار می روند، اجتناب کنید. هنگام بیرون رفتن از منزل، از ضد آفتاب و لباس های محافظ در برابر نور خورشید استفاده کنید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول پوستی یا قرمزی، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • سالمندان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه خونریزی معده یا روده، مشکلات کلیه و تغییرات خلقی یا روحی حساس تر باشند.
 • کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به ویژه مشکلات جدی کبدی حساس تر باشند. در هنگام استفاده کودکان از این دارو، احتیاط توصیه می شود. در مورد خطرات و فواید مصرف این دارو با پزشک خود صحبت کنید.
 • قبل از استفاده از این دارو،  زنان در سنین باروری، باید با پزشک در مورد فواید و خطرات مصرف این دارو صحبت کنند (مانند سقط جنین و مشکل در بارداری). اگر باردار هستید و یا قصد بارداری دارید، با پزشک خود صحبت کنید. در دوران بارداری این دارو فقط در شرایطی استفاده می شود که مصرف آن به وضوح نیاز باشد. استفاده از آن در سه ماهه اول و آخر بارداری به دلیل آسیب احتمالی به نوزاد متولد نشده و دخالت در زایمان طبیعی یا وضع حمل توصیه نمی شود.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر کودک شیرخوار داشته باشد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

نکات کلیدی پیش از مصرف قرص ایندومتاسین

تداخلات دارویی قرص ایندومتاسین

 • تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.
 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: آلیسکیرن، مهارکننده های ACE (مانند کاپتوپریل، لیزینوپریل)، مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II (مانند والرسارتان، لوزارتان)، سیدوفوویر، کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون)، لیتیوم، متوترکسات، «قرص های آب» (ادرار آورهایی مانند فوروزماید).
 • این دارو ممکن است خطر خونریزی را در هنگام مصرف با داروهای دیگری که باعث خونریزی می شوند، افزایش دهد. از جمله این داروها، داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، «رقیق کننده خون» (دابیگاتران یا آنوکساپارین یا وارفارین) و سایر داروها است.
 • برچسب تمام داروهای تجویزی و غیر تجویزی خود را مطالعه کرده، زیرا بسیاری از داروها ممکن است حاوی تسکین دهنده درد یا کاهش دهنده تب باشد (آسپرین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل سلکوکسیب، دیفلونیسال، ایبوپروفن، کتورولاک). این داروها شبیه به داروی ایندومتاسین هستند و در صورت مصرف با هم، ممکن است خطر عوارض جانبی را افزایش دهند. با این وجود، اگر پزشک به شما توصیه کرده است که دوز کم آسپرین را برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی مصرف کنید (معمولا دوزهای 81 تا 325 میلی گرم)، باید مصرف این دارو را ادامه دهید، مگر اینکه پزشک چیز دیگری را تجویز کند. برای جزئیات بیشتر از پزشک یا داروساز خود سوال بپرسید.
 • این دارو می تواند بر نتایج آزمایشات خاص آزمایشگاهی تاثیرگذار باشد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و پزشکان از مصرف این دارو توسط شما اطلاع دارند.

تداخلات دارویی قرص ایندومتاسین

مصرف بیش از حد

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو به شرح زیر است: درد شدید معده، استفراغی که مانند قهوه به نظر می رسد، خواب آلودگی شدید، تنفس آهسته یا کم، گیجی، تشنج.

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • آزمایشات و یا تست های پزشکی (مانند فشار خون، شمارش کامل خون، آزمایش عملکرد کبد و کلیه) ممکن است بطور دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما یا نظارت بر عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
 • درمان های غیر دارویی آرتروز که توسط پزشک تایید شده است (مانند کاهش وزن در صورت نیاز و ورزش های استقامتی و هوازی)، ممکن است انعطاف پذیری، دامنه حرکات و عملکرد مفصل را بهبود ببخشد. برای دستورالعمل های خاص با پزشک خود مشورت کنید.
دوز فراموش شده دارو

اگر این دارو را بر اساس یک برنامه مصرفی منظم استفاده می کنید (و نه فقط «بر اساس نیاز»)، و مصرف یک دوز را فراموش کردید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

اطلاعات دارویی قرص ایندومتاسین

نگهداری از دارو
 • دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید.
 • آن را در حمام نگهداری نکنید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • این دارو را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
2
رای