قرص موکسی فلوکساسین: موارد مصرف، روش استفاده، عوارض جانبی آن

قرص موکسی فلوکساسین: موارد مصرف، روش استفاده، عوارض جانبی آن موکسی فلوکساسین برای درمان انواع عفونت های باکتریایی استفاده می شود. نکته مهم درباره قرص موکسی فلوکساسین این است که برای عفونت های ویروسی مثل سرماخوردگی و... موثر نیست. حالت تهوع، اسهال از عوارض جانبی آن است.

موکسی فلوکساسین و موارد استفاده از آن

موکسی فلوکساسین برای درمان انواع عفونت های باکتریایی استفاده می شود. این دارو متعلق به یک دسته از داروهای موسوم به آنتی بیوتیک های کینولون است. این دارو با توقف رشد باکتری ها کار می کند. این آنتی بیوتیک فقط عفونت های باکتریایی را درمان می کند. برای عفونت های ویروسی (مانند سرماخوردگی، آنفولانزا) موثر نخواهد بود. استفاده از هر نوع آنتی بیوتیک در صورت عدم نیاز می تواند باعث شود که برای عفونت های بعدی مؤثر نباشد.

نحوه استفاده از موکسی فلوکساسین HCL

راهنمای دارویی را بخوانید و در صورت امکان، قبل از اینکه از موکسی فلوکساسین استفاده کنید، فرم اطلاعات مورد نیاز که توسط داروساز به شما داده می‌شود را پر کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک خود بپرسید. این دارو را از طریق دهان با یا بدون غذا طبق دستور پزشک، معمولاً یک بار در روز مصرف کنید. دوز و طول مدت درمان بستگی به شرایط پزشکی شما و پاسخ به درمان دارد. در هنگام مصرف این دارو مایعات زیادی بنوشید مگر اینکه پزشک به شما تجویز دیگری دهد.

این دارو را حداقل 4 ساعت قبل یا 8 ساعت پس از مصرف سایر محصولاتی که ممکن است به آن تداخل داشته باشد، مصرف کنید تا اثر بخشی آن را کاهش ندهید. در مورد سایر داروهایی که مصرف می کنید از داروساز خود بپرسید. برخی از نمونه ها عبارتند از: کیناپریل، سوکرالفات، ویتامین ها / مواد معدنی (از جمله مکمل های آهن و روی) و محصولات حاوی منیزیم، آلومینیوم یا کلسیم (مانند آنتی اسیدها، محلول دیانوزین، مکمل های کلسیم).

برای تاثیر بیشتر، این آنتی بیوتیک را به طور منظم مصرف کنید. برای کمک به یادآوری، این دارو را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. مصرف این دارو را تا زمان کامل شدن مقدار تجویز ادامه دهید، حتی اگر علائم پس از چند روز از بین بروند. قطع زود هنگام دارو ممکن است منجر به بازگشت عفونت شود. در صورت تداوم یا بدتر شدن وضعیت، به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه استفاده از موکسی فلوکساسین HCL

عوارض جانبی موکسی فلوکساسین

 • ممکن است حالت تهوع، اسهال، سرگیجه، سردرد، ضعف یا مشکل خواب ایجاد کند. اگر هر یک از این اثرات ادامه داشد یا بدتر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید. به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او تشخیص داده است که فواید آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افراد هنگام استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • در صورت بروز عوارض جانبی جدی از جمله موارد زیر، به پزشک خود بگویید: کبودی / خونریزی غیر معمول، علائم عفونت جدید (مانند تب جدید / مداوم، گلودرد مداوم)، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار)، علائم مشکلات کبدی (مانند خستگی غیر معمول، درد معده / شکم، تهوع / استفراغ مداوم، زرد شدن چشم / پوست، ادرار تیره).
 • در صورت بروز عوارض جانبی بسیار جدی، فوراً کمک پزشکی درخواست کنید، از جمله: سرگیجه شدید، ضعف، ضربان قلب سریع / نامنظم، علائم پارگی / شکستگی در رگ خونی اصلی به نام آئورت (درد ناگهانی / شدید در معده / قفسه سینه / پشت، سرفه، تنگی نفس).
 • این دارو به ندرت ممکن است به دلیل نوعی از باکتری های مقاوم باعث ایجاد یک بیماری شدید روده (اسهال مربوط به کلستریدیوم دیفیسیل) شود. این بیماری ممکن است در طول درمان یا هفته ها تا ماه ها پس از قطع درمان رخ دهد. در صورت ابتلا به علائم زیر، فوراً به پزشک خود بگویید: اسهال مداوم، درد / گرفتگی شکم یا معده، خون / مخاط در مدفوع. در صورت وجود هر یک از این علائم از داروهای ضد اسهال یا داروهای دیگر استفاده نکنید زیرا این محصولات ممکن است باعث وخیم تر شدن بیماری شود.
 • استفاده از این دارو برای مدت طولانی یا تکرار ممکن است باعث برفک دهان یا عفونت مخمر دهان شود. در صورت مشاهده تکه های سفید در دهان، تغییر در ترشحات واژن یا سایر علائم جدید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. اما در صورت مشاهده هرگونه علائم واکنش آلرژیک جدی، فوراً به پزشک معالج مراجعه کنید، از جمله: بثورات پوستی، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه تأثیرات دیگری که در بالا ذکر نشده است شدید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی موکسی فلوکساسین

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف موکسی فلوکساسین

قبل از مصرف موکسی فلوکساسین، اگر به آن حساسیت دارید به پزشک یا داروساز خود بگویید. اگر به سایر آنتی بیوتیک های کینولون (مانند سیپروفلوکساسین، لووفلوکساسین)؛ یا آلرژی دیگری دارید این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، تاریخچه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید، به ویژه در مورد: دیابت، مشکلات قلبی (مانند حمله قلبی اخیر)، مشکلات مفاصل / تاندون (مانند تاندونیت، بورسیت)، بیماری کبد، اختلالات روحی و روانی (مانند افسردگی)، میاستنی گراویس، مشکلات عصبی (مانند نوروپاتی محیطی)، اختلال تشنج، شرایطی که خطر بروز تشنج را افزایش می دهد (مانند آسیب مغزی / سر، تومورهای مغزی، آترواسکلروز مغزی)، مشکلات عروق خونی (مانند آنوریسم یا انسداد) از آئورت یا رگ های خونی دیگر، سخت شدن شریان ها)، فشار خون بالا، برخی شرایط ژنتیکی (سندرم مارفان، سندرم ایلرز - دانلوس).

موکسی فلوکساسین ممکن است یک بیماری را ایجاد کند که بر ریتم قلب (طولانی شدن QT) تأثیر بگذارد. طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث ضربان قلب سریع یا نامنظم جدی (به ندرت کشنده) و علائم دیگر (مانند سرگیجه شدید، غش) شود که فوراً به مراقبت پزشکی نیاز دارند. اگر شرایط پزشکی خاصی داشته باشید یا داروهای دیگری مصرف کنید که ممکن است باعث طولانی شدن QT شود، خطر طولانی شدن QT ممکن است افزایش یابد. قبل از استفاده از موکسی فلوکساسین، تمام داروهای مصرفی را به پزشک یا داروساز خود بگویید و در صورت وجود هر یک از شرایط زیر: مشکلات قلبی خاص (نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در EKG)، سابقه خانوادگی برخی از مشکلات قلبی (QT طولانی شدن در EKG، مرگ ناگهانی قلبی) به پزشک خود اطلاع دهید.

نکات مهم قبل از خوردن قرص موکسی فلوکساسین

مقادیر کم پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند دیورتیک ها / "قرص های آب") یا اگر شرایطی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ دارید، این خطر ممکن است افزایش یابد. در مورد استفاده ایمن از موکسی فلوکساسین با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث ایجاد تغییرات جدی در قند خون شود، خصوصاً اگر به دیابت مبتلا هستید. قند خون خود را بطور مرتب طبق دستورالعمل بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. مراقب علائم قند خون بالا مانند: افزایش تشنگی / ادرار باشید. همچنین علائم قند خون پایین مانند تعریق ناگهانی، لرزیدن، ضربان سریع قلب، گرسنگی، تاری دید، سرگیجه یا سوزن شدن دست و پا را بررسی کنید. حمل قرص های گلوکز یا ژل درمان قند خون عادت خوبی است. اگر حساسیت دیگری به گلوکز ندارید، با خوردن یک منبع سریع قند مانند یک تکه قند، عسل یا آب نبات یا با نوشیدن آب میوه یا نوشابه غیر رژیمی به سرعت قند خون خود را بالا ببرید. بلافاصله در مورد واکنش و استفاده از این محصول به پزشک خود بگویید. برای جلوگیری از قند خون پایین، به طور منظم وعده های غذایی بخورید و از نخوردن وعده های غذایی خودداری کنید. در صورت بروز هر گونه واكنش، پزشك ممكن است آنتی بیوتیک شما را تغییر دهد یا دوز داروهای دیابت را تنظیم كند.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شما شود. الکل یا ماری جوانا (حشیش) می تواند سرگیجه را بدتر کند. رانندگی نکنید، از ماشین‌ آلات استفاده نکنید، یا هر کاری را که نیاز به هوشیاری داشته باشد انجام ندهید تا زمانی که بتوانید این کار را به صورت ایمن انجام دهید. نوشیدنی‌های الکلی را محدود کنید. اگر از ماری‌جوانا استفاده می‌کنید با پزشک خود صحبت کنید.

هشدارهای لازم پیش از مصرف موکسی فلوکساسین

 • این دارو ممکن است شما را نسبت به خورشید حساس تر کند. زمان خود را برای قرار گرفتن در آفتاب محدود کنید. از حمام های برنزه کننده و آفتاب استفاده نکنید. هنگام بیرون رفتن از منزل از ضد آفتاب استفاده کرده و لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول پوستی / قرمزی، سریعاً به پزشک خود بگویید.
 • موکسی فلوکساسین ممکن است باعث شود واکسن های زنده باکتریایی (مانند واکسن حصبه) نیز موثر نباشد. در حین استفاده از این دارو، واکسیناسیون انجام ندهید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید.
 • قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.
 • ممکن است کودکان نسبت به عوارض جانبی این دارو خصوصاً مشکلات مفصل / تاندون حساسیت بیشتری نشان دهند.
 • بزرگسالان مسن ممکن است بیشتر در معرض مشکلات تاندون قرار گیرند (به خصوص اگر در حال مصرف کورتیکواستروئیدهایی مانند پردنیزون یا هیدروکورتیزون) هستند، طولانی شدن QT و پارگی / شکستگی ناگهانی در رگ اصلی خون (آئورت) ممکن است رخ دهد.
 • در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که بسیار مورد نیاز باشد، باید استفاده شود. در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.
 • مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات مهم پیش از مصرف قرص موکسی فلوکساسیت

تداخلات دارویی موکسی فلوکساسین

 • تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این متن شامل تمام تداخلات دارویی احتمالی دارو نیست. لیستی از تمام داروهایی را که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی و داروهای بدون نسخه و گیاهان دارویی) را نگه دارید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، دوز داروهای خود را شروع، متوقف یا تغییر ندهید.
 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: "رقیق کننده خون" (مانند استنوکومارول، وارفارین)، استرانسیوم.
 • بسیاری از داروها علاوه بر موکسی فلوکساسین ممکن است بر ضربان قلب (طولانی شدن QT) تأثیر بگذارد، از جمله آمیودارون، دوفتیلید، پروکائین آمید، کینیدین، ​​سومالول، زیپراسیدون و سایر موارد.
 • اگرچه بعید است بیشتر آنتی بیوتیک ها در کنترل تولد هورمونی مانند قرص، چسب یا حلقه تأثیر بگذارند، اما تعدادی آنتی بیوتیک (مانند ریفامپین، ریفابوتین) می توانند اثر بخشی آن را کاهش دهند. این می تواند منجر به بارداری شود. اگر از کنترل تولد هورمونی استفاده می کنید، برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی موکسی فلوکساسین

مصرف بیش از حد

اگر فردی بیش از حد مصرف کرده و علائم جدی از قبیل مشکل تنفس را دارد، با شماره 115 تماس بگیرید. در غیر این صورت، فوراً با یک مرکز کنترل سم تماس بگیرید.

تذکر
 • این دارو را برای دیگران به صورت خودسرانه تجویز نکنید.
 • این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. بعداً برای عفونت دیگر از آن استفاده نکنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید.
 • تست‌های آزمایشگاهی و / یا پزشکی (مانند عملکرد کبد، شمارش کامل سلول های خون، قند خون) باید بطور دوره ای انجام شود تا درمان بیماری یا عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.
دوز فراموش کرده

اگر یک دوز را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی خود را در زمان عادی مصرف کنید. دوز مصرف را دو برابر نکنید.

نگهداری
 • در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • دارو را در دستشویی و یا فاضلاب نریزید مگر اینکه دستور انجام این کار داده شود. در صورت انقضا یا عدم نیاز به آن، این محصول را به درستی از بین ببرید.

منبع: webmd

از
0
رای