درمان پولیپ بینی با داروهای گیاهی و خانگی

درمان پولیپ بینی با داروهای گیاهی و خانگی داروهای تجویزی به علائم شدید پولیپ بینی کمک می کنند. اما اگر علائم شما خفیف است و به دنبال روش های طبیعی هستید، درمان پولیپ بینی با داروهای گیاهی و خانگی را در سلام دنیا بخوانید

اگر برای درمان پولیپ بینی به دنبال گزینه های طبیعی به جای داروهای شیمیایی هستید، در این مقاله از بخش درمان های خانگی و گیاهی سلام دنیا، بررسی می کنیم که چه روش های درمانی پولیپ بینی در خانه می توانند بهترین نتیجه را داشته باشند و کدام یک از آنها موثرتر هستند. اکثر روش های درمانی، بهبود علائم و ناراحتی های مرتبط با پولیپ بینی را نشان داده اند. اما هیچ کدام از آنها درمان کامل پولیپ بینی را تایید نکرده اند.

پولیپ بینی چیست؟

پولیپ ها توده های اشکی شکل متورمی هستند که در مجاری بینی یا سینوس رشد می کنند. در حقیقت پولیپ های بینی مشکلات کاملاً شایع هستند و ممکن است در اثر آلرژی، التهاب یا عفونت ایجاد شوند. به طور معمول، پولیپ بینی هیچ علائمی ایجاد نمی کند. برخلاف سایر انواع پولیپ ها، آنها معمولاً توده های غیر سرطانی هستند.

علائم پولیپ بینی

گرچه در بعضی موارد علائمی وجود دارد. از جمله این علائم می توان به خارش، آبریزش بینی، عطسه، مشکل تنفسی و ... اشاره کرد. پزشک ممکن است برای تسکین علائم اسپری های استروئیدی بینی یا پردنیزون را تجویز کنند، که می تواند علائم را متوقف کند یا به طور کلی از شر پولیپ خلاص شوید. البته علائم و پولیپ ها ممکن است بعد از درمان دوباره برگردند.


حتما بخوانید: کاربردهای اسپری بینی مومتازون فوروات


درمان پولیپ بینی در خانه با داروهای گیاهی و روش های خانگی

اگر برای درمان پولیپ به دنبال گزینه های طبیعی به جای داروهای شیمیایی هستید، در این مقاله بررسی می کنیم که چه روش های درمانی می توانند بهترین نتیجه را داشته باشند و کدام یک از آنها موثرتر هستند. اکثر روش های درمانی، بهبود علائم و ناراحتی های مرتبط با پولیپ بینی را نشان داده اند. اما هیچ کدام از آنها درمان کامل پولیپ بینی را تایید نکرده اند.

1.  درمان پولیپ بینی با فلفل کاین (Cayenne pepper):

این فلفل تند قرمز و ادویه پرکاربرد حاوی کپسایسین است. مطالعات نشان می دهد این ترکیب می تواند به پاکسازی سینوس ها کمک کند. در مطالعه ای در سال 2011 به عنوان  اسپری بینی موثر بود، در حالی که در مطالعه اخیر، در سال 2014، وقتی بصورت خوراکی مصرف می شد، برای درمان پولیپ موثر بود.
یک سال بعد، کپسایسین به عنوان ماده ای برای تسکین التهاب، باز کردن مجاری بینی و تقویت ایمنی موثر نشان داده شد. این ماده می تواند نقش کوچکی در تسکین علائم پولیپ بینی و علت ایجاد پولیپ ها داشته باشد.

نحوه مصرف فلفل کاین برای درمان پولیپ بینی

 • ادویه فلفل کاین را به مقدار زیاد به غذا یا دستورات غذایی تان اضافه کنید. برای بیشتر افراد ، 1-2 قاشق چای خوری (قاشق چایخوری) معمول است.
 • همچنین می توانید با مخلوط کردن 1-2 قاشق چایخوری ادویه فلفل کاین در 1 فنجان آب جوش یک دم نوش کاین داغ تهیه کنید. با عسل خام آن را شیرین کنید یا آن را با گیاهان دیگر مزه دار کنید تا مزه آن دلپذیرتر شود.
 • همچنین می توانید کپسایسین یا محصولات کاین را به عنوان مکمل یا اسپری بینی خریداری کنید.

درمان پولیپ بینی با داروهای گیاهی

2. درمان خانگی پولیپ بینی با نتی پات (Neti pot)

استفاده از نتی پات، که شستشوی بینی نیز نامیده می شود، ممکن است به رفع علائم ناشی از پولیپ بینی کمک کند. همچنین ممکن است به رفع دلایل پولیپ مانند حساسیت یا عفونت سینوس هم کمک کند.
شستشوی بینی شامل استفاده از یک قوری کوچک برای ریختن محلول آب نمک تصفیه شده یا استریل شده در مجاری بینی و سینوس ها است. بر اساس مطالعه ای که در سال 2012 انجام شد، در صورت مصرف صحیح، شستشوی بینی مکمل مفیدی برای درمان مشکلات سینوس یا آلرژی است.


حتما بخوانید: 5 داروی خانگی موثر برای درمان خشکی بینی


نحوه استفاده از نتی پات (neti pot) برای درمان پولیپ بینی

مرحله اول: برای پر کردن قوری نتی خود از آب گرم، مقطر یا استریل شده استفاده کنید. آب خالص سازی شده یا تصفیه شده نیز قابل قبول است. ابتدا آب گرم را بجوشانید و بگذارید خنک شود. می توانید از آب گرم استفاده کنید، اما به یاد داشته باشید که ابتدا باید آن را از طریق دستگاه تصفیه یا فیلتر تصفیه کنید. هرگز آب گرم را وارد بینی خود نکنید.

مرحله دوم: محلول را در 1-2 قاشق چایخوری نمک مخلوط کنید تا مزه دار شود. طعم محلول باید مانند اشک یا عرق شور باشد.

مرحله سوم: سر خود را به طرف پهلو کج کرده و محلول را داخل یک سوراخ بینی بریزید و از سوراخ دیگر روی سینک ظرفشویی خالی کنید. مطمئن شوید موقع ریختن محلول که بینی خود را به قوری نتی وصل نمی کنید. بگذارید آب کاملاً از سوراخ بینی عبور کند. بعد از شستشو فین کنید تا محلول نمک از بینی خارج شود. تمام مراحل را برای شستشوی مجاری بینی دیگر و سینوس تکرار کنید.

3. بخور درمانی (Steam Inhalation)

در کنار استفاده از قوری نتی، بخور آب گرم  نیز ممکن است برای پلیپ بینی مفید کند. تحقیقات نشان می دهد، علاوه بر شستشوی بینی، استنشاق بخور ممکن است به علائم شایع پولیپ بینی کمک کند. البته تسکین سردردهای ناشی از التهاب سینوس برجسته تر بودند. استنشاق بخور شامل دوش گرفتن، حمام کردن، اتاق بخار، دستگاه بخور یا حتی بخار آب جوشانده شده روی اجاق گاز است.

نحوه استفاده از بخور برای درمان پولیپ بینی

دوش بگیرید یا حمام کنید، یا از اتاق بخار استفاده کنید و بخور بدهید. با پیروی از دستورالعمل های محصول، از دستگاه بخور استفاده کنید.

در روش دیگر، آب تصفیه شده یا مقطر را در قابلمه تمیز روی اجاق گاز با دمای متوسط ​​بجوشانید. بخار آن را استشمام کنید. موقعی که آب جوش است بخور نگیرید، زیرا ممکن است باعث تاول زدن یا سوختگی شود.

درمان خانگی پولیپ بینی

درمان گیاهی پلیپ بینی در خانه

4. درمان گیاهی پولیپ بینی با روغن درخت چای

درخت چای یک اسانس روغنی شناخته شده است. تحقیقات تاثیر این روغن برای کاهش خارش و رفع التهاب و عفونت را به عنوان ماده ضد میکروبی تایید می کنند. روغن درخت چای ممکن است به رفع علل و علائم پولیپ بینی کمک کند.


حتما بخوانید: خواص روغن درخت چای


نحوه مصرف: یک محلول آب رقیق از اسانس روغن درخت چای تهیه کنید (3-5 قطره روغن به ازای هر اونس روغن حامل).  روغن زیتون یا روغن بادام شیرین نمونه هایی از روغن های حامل هستند. با یک گوش پاک کن تمیز ،  محلول را در مجاری بینی بمالید. می توانید اسانس روغنی را به آب استنشاق بخور یا دستگاه پخش کننده آروماتراپی اضافه کنید.

5. درمان گیاهی پولیپ بینی با گیاه بابونه

دم نوش این گیاه قرن هاست که برای کمک به آلرژی و التهاب مورد استفاده قرار می گیرد. یک مطالعه در سال 2010 این موضوع را تایید می کند، اگرچه برخی از آنها فقط مطالعات حیوانی هستند.

نحوه مصرف:
 • یک محلول آب رقیق از اسانس روغن بابونه ایجاد کنید (3-5 قطره روغن به ازای هر اونس آب). با گوش پاک کن تمیز محلول را در مجاری بینی بمالید.
 • همچنین می توانید اسانس روغن بابونه را به آب استنشاق بخور یا دیفیوزر دستگاه بخور تان اضافه کنید.
 • یا ، از نوشیدن یک فنجان دم نوش بابونه داغ لذت ببرید.

درمان گیاهی پولیپ بینی در خانه

6. درمان گیاهی پولیپ بینی با گیاه سایبان (Butterbur)

سایبان گیاهی از تیره کاسنیان با نام علمی Petasites است. مطالعات زیادی در مورد فواید آن در مسائل مربوط به سینوس، مانند آلرژی، سینوزیت، میگرن، سردرد و حتی آسم انجام شده است. هر یک از این مشکلات ممکن است به علت پولیپ بینی ایجاد شده یا بوده باشند.

نحوه مصرف: یک مکمل یا عصاره سایبان خالص تهیه کنید و دستورالعمل های برچسب را دنبال کنید. مطمئن شوید که  سایبان را فقط از یک شرکت مکمل معتبر تهیه  می کنید.

7. درمان گیاهی پولیپ بینی با زردچوبه

این ادویه شفابخش و زرد رنگ به دلیل فواید ضد التهابی اش شناخته شده است. بر اساس مطالعات، این خواص می توانند به التهاب و حساسیت مجاری تنفسی نیز کمک کنند. با این حال، نتایجی برای خلاص شدن دائمی از پولیپ بینی نشان داده نشده است.

نحوه مصرف:
 • ادویه زردچوبه را آزادانه به غذا اضافه کنید. حدود 1-2 قاشق چایخوری مقدار معمول است.
 • همچنین می توانید با مخلوط کردن 1-2 قاشق چایخوری ادویه در 1 فنجان آب جوش یک دم نوش زردچوبه داغ تهیه کنید. با عسل خام آن را شیرین کنید یا با گیاهان دیگر آن را ترکیب کنید تا طعم آن دلپذیرتر شود.

حتما بخوانید: خواص فوق العاده زردچوبه برای سلامتی


8. درمان گیاهی پولیپ بینی با اکالیپتوس

بر اساس برخی مطالعات، روغن های این درخت استرالیایی دارای خواص ضد میکروبی، ضد التهابی و احتقان بینی هستند که همه با هم ترکیب شده اند. حساسیت به اکالیپتوس اتفاق غیر معمولی نیست، بنابراین اگر آلرژی دیگری دارید در مصرف آن احتیاط کنید.

چک کنید که آیا به رقیق کردن یک قطره اسانس روغن اکالیپتوس در 1 قاشق چایخوری روغن حامل آلرژی دارید یا خیر. سپس ترکیب را روی بازوی خود بمالید و منتظر بمانید تا متوجه شوید که آیا طی 24 ساعت حساسیتی نشان می دهید یا خیر. هنگام استنشاق اسانس روغنی مراقب علائم آلرژی باشید. ترکیبات و روغن های این گیاه به بسیاری از داروهای ضد احتقان بدون نسخه اضافه می شوند.

نحوه مصرف:
 • یک محلول آب رقیق از اسانس روغن اکالیپتوس تهیه کنید (3-5 قطره روغن به ازای هر اونس روغن حامل). با  یک گوش پاک کن تمیز محلول را در مجاری بینی بمالید.
 • یا، اسانس روغن اکالیپتوس را به آب استنشاق بخور  یا دستگاه بخور (inhaler) اضافه کنید.

درمان پولیپ بینی با روغن اکالیپتوس

9. درمان گیاهی پولیپ بینی با نعناع

این گیاه مملو از منتول است که دارای خواص احتقان بینی قابل توجهی است که می تواند به علائم پولیپ بینی کمک کند. یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که منتول در استنشاق بخار می تواند به از بین رفتن احتقان و درمان علائم شایع سرماخوردگی کمک کند.

نحوه مصرف:
 • محلول آب رقیق با اسانس روغن نعناع تهیه کنید (3-5 قطره روغن به ازای هر اونس آب). با یک گوش پاک کن تمیز محلول را در مجاری بینی بمالید.
 • همچنین می توانید به آب استنشاق بخار یا دیفیوزر دستگاه بخورتان  اسانس روغن نعناع اضافه کنید.
 • یا ، از نوشیدن یک فنجان دم نوش نعناع داغ لذت ببرید.

10. درمان گیاهی پولیپ بینی با سرخارگل (اکیناسه)

اگرچه اکیناسه یک درمان سنتی سرماخوردگی و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است، اما فواید آن می تواند به کمک علائم پولیپ بینی نیز کمک کند. مطالعات نشان می دهد که این گیاه می تواند به کاهش عفونت های تنفسی کمک کند، از بروز مجدد آنها جلوگیری کرده و همچنین تحریک مجاری تنفسی را تسکین دهد.

نحوه مصرف: یک مکمل یا عصاره پودر اکیناسه خالص تهیه کنید و دستورالعمل های برچسب را دنبال کنید. مطمئن شوید که اکیناسه را از یک شرکت مکمل معتبر تهیه می کنید. یا ، از نوشیدن یک فنجان دم نوش اکیناسه داغ لذت ببرید.

11. درمان پولیپ بینی با سیر

سیر فواید زیادی برای سلامتی دارد. بر اساس تحقیق منبع معتبر ، این موارد ممکن است شامل افزایش ایمنی، مبارزه با عفونت های ضد میکروبی و کاهش التهاب باشد.

نحوه مصرف:
 • ادویه یا ریشه پودر سیر را خیلی آزادانه به غذا اضافه کنید. حدود 1-2 قاشق چایخوری معمول است.
 • یا، یک مکمل یا عصاره پودر سیر خالص تهیه کنید. دستورالعمل های برچسب را دنبال کنید. مطمئن شوید که سیر را فقط از یک شرکت مکمل معتبر تهیه می کنید.

12. درمان پولیپ بینی با زنجبیل

دقیقاً مانند سیر، زنجبیل نیز ممکن است یک گیاه مفید برای رفع پولیپ بینی باشد. مطالعه سال 2013 نشان داد که زنجبیل ممکن است التهاب را تسکین دهد، خواص ضد میکروبی داشته باشد و سیستم ایمنی را تقویت کند.

نحوه مصرف:
 • ادویه یا ریشه پودر زنجبیل را آزادانه به غذا اضافه کنید. حدود 1-2 قاشق چایخوری معمول است.
  همچنین می توانید مکمل یا عصاره پودر زنجبیل خالص تهیه کنید. دستورالعمل های برچسب را دنبال کنید. حتماً زنجبیل را فقط از یک شرکت مکمل معتبر تهیه کنید.
 • روش دیگر ، نوشیدن یک فنجان دم نوش زنجبیل داغ را امتحان کنید.

درمان پولیپ بینی در خانه با روش های طبیعی

سخن پایانی:

داروهای تجویزی به علائم شدید پولیپ بینی کمک می کنند. اما اگر علائم شما خفیف است و به دنبال روش های طبیعی هستید، این روش های درمانی جایگزین را امتحان کنید. اگر علائم شما بدتر یا شدید شد، به پزشک مراجعه کنید. فقط به درمان های طبیعی اعتماد نکنید. می توانید نظرات و سوالات خود را در خصوص درمان پولیپ بینی با داروهای گیاهی و خانگی با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مقالات مرتبط:

5 نکته مهم برای کاهش کبودی و ورم بعد از جراحی زیبایی بینی

خواص زنجبیل برای سلامتی

از
5
رای